D-Link eszközök 802.11n-alapokon

D-Link Rangebooster 650 router

N-re fel! Az év első felében megszületett a vezeték nélküli adatátvitelt szolgáló IEEE 802.11n szabvány 2.0-s tervezete, amelyre alapozva – kivételesen a végleges szabványt meg sem várva – a Wi-Fi Alliance is megkezdte az új rádiós hálózati eszközök tanúsítását. Nem meglepő tehát, hogy mind több gyors útválasztó és adapter jelenik meg a piacon a „Draft N” vagy más hasonló, a protokoll tervezet státuszára utaló jelöléssel. Ma a D-Link Rangebooster N 650 családját tesszük próbára. Érdekes név ez, mert magában foglalja az új szabvány minden előnyét. Rangebooster, mert nagyobb a hatótávolsága, és 650, mert a korábbi IEEE 802.11g szabvány 54 Mbps-ánál a 300 Mbps 650%-kal lenne gyorsabb. Ennek a számnak az előállításához valami furcsa marketingmatematikát kellett alkalmazni, mert szerintünk a 300 csak körülbelül 555%, ha a 54-et vesszük 100%-nak. A Draft N kapcsán várható legkeményebb reklámfogást is elsütötte honlapján a D-Link: „gyorsabb, mint a 100 Mbps sebességű vezetékes Ethernet”. Természetesen e kijelentésekhez egy megjegyzés is tartozik:

„A maximális vezeték nélküli adatátviteli sebesség az IEEE 802.11g szabványból és a Draft 802.11n szabványtervezetből származik. A valós sebesség ettől eltérő lehet. A hálózati körülmények és a környezeti tényező, így a hálózati [f]orgalom nagysága, az építőanyagok és technológiák, valamint a hálózati kommunikáció csökkentheti az adatátviteli sebességet. A környezeti tényezők jelentősen befolyásolhatják a vezeték nélküli jelet. A 802.1p sorokat minden csatlakoztatott eszköznek támogatnia kell a QoS funkció működéséhez.”

Tesztjeinkben mi magunk sem mulasztjuk el kiemelni, hogy a rádiófrekvenciás adatátvitel esetében a készülékek tudásán kívül mennyire fontosak a környezeti viszonyok; az antennák kedvezőtlen elhelyezkedése, a jelek elnyelésére vagy szórására hajlamos építőanyagok adott esetben szélsőségesen befolyásolhatják az eredményeket. Ezért felejtsük el a hangzatos reklámszólamokat – melyeket egyébként minden gyártó elsüt –, és koncentráljunk a lényegre, az eszközök gyakorlati próba során mutatott képességeire!

Ízléses dobozban, megszokott, jó felszereléssel érkezett meg hozzánk a D-Link DIR-635 Draft N útválasztó. Kaptunk hozzá tápegységet, külön kis gumilábakat, lemezt a használati útmutatóval és gyorsstartolóval, a klasszikus, D-Link-es kék hálókábelt és egy állványt is.

A hagyományos szürke-kék színkombinációt a DIR-635 is rég levetette már. Helyette sikkes, a mai routerdivatnak megfelelő fekete felöltőt húzott ezüstszürke betétekkel és D-Link kitűzővel. Az új szabványhoz elengedhetetlen a három antenna.

Jellemző a mai, kicsinosított routerekre, hogy előlapi kijelzőjük sokkal egyszerűbb, mint a korábbiaké, csak egy-egy LED jelzi a vezetékes csatlakozások aktivitását, akárcsak a Wi-Fi és internet jelenlétét, valamint az áramellátást. Nekünk ez a fekete-szürke kombináció jobban tetszik, mint a szintén divatos fehér.

Hátulról általában jók az újabb D-Link routerek. Szépen el van rajtuk különítve a négy vezetékes Ethernet aljzat és a velük fizikailag azonos, de más funkciójú WAN-oldali, mely alá a laikusok kedvéért az Internet feliratot tették, hiszen odahaza jó eséllyel a világhálóra kapcsolódunk ezen keresztül. Van itt egy USB aljzat is, de ez sajnos nem nyomtató vagy külső merevlemez megosztására való, hanem a Windows Connect Now konfigurálására.

Nagyon felhasználóbarát a router alja is. Itt képes, feliratos információt találunk a csatlakozókról, a LED-ek jelzéseiről, a MAC címről, valamint a webes beállítófelület eléréséhez szükséges alapértelmezett IP címet és jelszót is megtudhatjuk. Nem hiányoznak a fali rögzítéshez való vágatok sem. Jobbra két apró bemélyedés is látható, ezek tartják majd a függőleges állványt.

Valamiért a fekete és fehér színnel együtt az élre állítás is divatos lett a házi routereknél.

Belül először is hatalmas fémburkolatokat találtunk, melyek a zavaró sugárzásokat hivatottak kiszűrni. Vicces, hogy két nagyobb kondenzátor kandikál ki az egyik közepén.

Lehámozva a héjat Ubicon IP2023 vezérlőchipet találtunk, akárcsak korábban a D-Link DGL-4300 játékos routerben. Alatta látható a Realtek RTL8305SC kapcsolója, amely a WAN és a négy vezetékes Ethernet aljzatot kezeli.

A fenti képen látható mini-PCI aljzatba Atheros chipkészletes MIMO rádiós egység illeszkedik. Ez kezeli a három antennát.

D-Link Rangebooster 650 adapterek

Kétféle D-Link Rangebooster N 650 hálózati adaptert próbáltunk ki. Az egyik a DWA-547 PCI kártya volt. Méretes dobozában a szokásos kellékeket találtuk: CD-t, dokumentációt és az új szabványra való tekintettel három antennát.

Meglehetősen testes a D-Link PCI kártyája. Teljes magasságú, így laposabb házakba nem biztos, hogy minden esetben befér majd. Az alkatrészeket egy nagy fémburok alá rejtették.

Mi azért lefeszegettük, hogy megnézzük, alatta tényleg Atheros chipes rádiós egység van-e. Az volt, pontosan ugyanolyan, mint az útválasztóban. Jó eséllyel tökéletes összhangban működnek majd, mert eddigi tapasztalataink szerint azonos gyártó termékeivel érhető el a legjobb adatátvitel. Érdekes a 21. században nagyméretű, régimódi LED-et látni egy PC-s bővítőkártyán – persze funkcióját tökéletesen ellátja.

Az USB-s DWA-140 mellé is csak a legszükségesebbeket csomagolták. Azaz mégsem, mert a CD és papíranyag mellett jár hozzá egy félbevágott körte alakú USB-s talapzat is. Ez hasznos lehet, ha éppen a legjobb vételi pozíciót próbáljuk megkeresni, mert nagyobb mozgásterünk lehet vele.

Az adaptert egyszerűen bele kell állítani a közepébe. Súlyánál és méreténél fogva mindenféle gumi tapadókorong nélkül is stabilan áll.

Igaz, hogy az USB-s Wi-Fi adapterek a pendrive-oknál vaskosabbak szoktak lenni, de a D-Link Draft N-es megoldása még közöttük is a szélesek közé sorolható. Valószínű, hogy a rendszerint szorosan egymás mellé helyezett USB aljzatok közül többet is elfoglal majd – ilyenkor is érdemes az adaptert használni.

Egy picit meglepődtünk, amikor az USB-s készséget felnyitva nem Atheros, hanem Ralink áramkört találtunk. Persze az RT2870F és a hozzá tartozó rádiós egység is ismeri a MIMO-t és a Draft N-et.

Beállítás

A D-Link útválasztó konfigurálása pendrive és Windows Connect Now nélkül is nagyon egyszerűen zajlott. Több módszert is választhatunk, melyek közül a kezdőknek talán a mellékelt CD-n lévő, pár lépéses varázsló a legjobb. Négy nyelven beszél, de magyarul sajnos nem. Szerencsére kapunk benne egy szép kis kapcsolási ábrát, melyhez nem kell túl sok nyelvtudás. Ezután beállíthatjuk internetkapcsolatunkat, majd vezetékes hálózatunkat. Természetesen a friss router minden lényeges kódolási technikát ismer.

A beléptetőrendszer és a webes kezelőfelület is több nyelven beszél, szám szerint ötön.

Hasonló menüvel is találkoztunk már a D-Link újabb eszközeinél. Meg kell hagyni, sokkal elegánsabb, mint a korábbi kék-szürke-sárga-fehér, és eligazodni is könnyű benne. Rögtön két varázslóval kezd, melyekből az egyikkel az internetkapcsolat, a másikkal a Wi-Fi hálózat biztonsága állítható. A menürendszert két részre osztották. Felül van a főmenü, melynek balra jelennek meg az alpontjai. A jobb oldalon hasznos tippeket kapunk.

Térjünk vissza a varázslókra. Mind a kettőnek van egy-egy dicséretes része. Az internetesnél az a jó, hogy az útválasztó jelszavának módosításával kezd, ami picivel biztonságosabbá teszi az világháló vad vizeire evezők életét. A Wi-Fi beállításánál a laikusokra gondolva nem szabványok, hanem biztonsági szintek szerint sorakoztatták fel a lehetőségeket, és még a felhasznált adapterek képességeire is figyelmeztetnek.

A főmenü „Setup” pontjában szintén beállíthatjuk az internetkapcsolat, Wi-Fi és a hálózat paramétereit, de már részletesebben. A gyakorlottabb felhasználók valószínűleg ezt a módszert részesítik majd előnyben a korábbi kettővel szemben.

Komolyabb opciók bújnak meg az „Advanced” részen. Virtuális kiszolgálókat, port forwardingot, alkalmazásokra vonatkozó szabályokat hozhatunk itt létre, mindegyikből 24 darabot. Lehetőség van a felfelé irányuló adatfolyam korlátozására és tíz prioritási szabályt is létrehozhatunk. A magasabbra értékelt kapcsolatok csomagjai előnyt élveznek majd az alacsonyabbak csomagjaival szemben. Így kedvezhetünk például az internetes játéknak a háttérben futó letöltéssel szemben.

Nagyon sokrétű a hozzáférés szabályozása. Varázsló segítségével többféle irányelvet készíthetünk, ahol megadhatjuk az időbeosztást, a gépek nevét (vagy IP és MAC címét), azután webcímek vagy portok alapján tilthatunk vagy engedélyezhetünk.

Van külön befelé irányuló szűrés, és a tűzfal is elég részletes. Ide került a DMZ, akárcsak az alkalmazásszintű átjárók beállítása. Az „Advanced” rész a Wi-Fi és a vezetékes hálózat finombeállításával végződik.

A „Tools”, azaz eszközök szekcióban többnyire a szokásos, ide való eszközöket találjuk, mint az admin felület jelszavát, az idő beállítását, naplózást, rendszerinformációkat és firmware-frissítést. Azért van itt néhány érdekesség, például a napló e-mailben való elküldése. Valamiért ide került a dinamikus DNS és a hozzáférési szabályokhoz való ütemező is.

A „Status” részen további, részletesebb információk vannak az eszköz, az internetkapcsolat, az aktuális folyamatok és a Wi-Fi hálózat állapotáról. Dicséretesen részletes a főmenü utolsó, „Support” pontjában található help, amely minden beállítható elemről ad információt, és még egy szójegyzék is van mellette. Kár, hogy ez sem olvasható magyarul.

Legutóbbi találkozásunk óta módosult a D-Link hálózati adaptereit vezérlő szoftver kezelőfelülete. A korábbi, magyarul beszélő bal oldali menü helyett most csak két angol fül, valamint felül egy állapotjelző van. Az első fülön listázzák a megtalált hálózatokat, a másodikon elmenthetjük beállításainkat. A felület kezelése egyszerű és egyértelmű. Csatlakoztatva jelzi a hálózat nevét, IP címünket, a jelerősséget és a csatorna számát is.

Tesztelés, értékelés

A D-Link Rangebooster N család kipróbálásához felhasználtunk pár Edimax MIMO adaptert is. A tesztelést vasbeton épületben (panelház) végeztük két asztali géppel és egy IBM notebookkal.

 

D-Link DIR-635
vasbeton épületben
1 méterről szabad rálátással 4 méterről egy fal mögül 8 méterről két fal mögül 12 méterről két fal mögül
D-Link N – LAN 5200 kB/s 4400 kB/s 3200 kB/s 2200 kB/s
D-Link N –
D-Link N
2100 kB/s 2000 kB/s 1700 kB/s 1000 kB/s
D-Link N – Edimax MIMO 1900 kB/s 1800 kB/s 1200 kB/s 500 kB/s
Edimax MIMO – Edimax MIMO 1300 kB/s 1200 kB/s 500 kB/s 100 kB/s

Egyik oldalon a D-Link PCI kártyával, a másikon vezetékes LAN kapcsolattal több mint 5 MB/s-os átviteli sebességet produkáltunk az adó közelében, és távolodva is nagyon jó maradt a vétel. Még a legtávolabbi pontból is több mint 2 MB/s-os sávszélesség állt rendelkezésünkre meglepően stabilan. Csak ritkán lassul be, és akkor is legfeljebb 2–300 kB/s-mal csökkent a tempó. Ahogyan számítottunk rá, a routerétől különböző chipkészletes USB adapter valamivel lassabb volt. Igaz, a gyengélkedés az antennák eltérő kialakításának, ezáltal más vételi képességnek is betudható, bár néhány méteres körzetben nem találtunk előnyösebb pozíciót.

Két D-Link Draft N adapter egymás között gyorsabb volt, mint a 802.11g-s adapterek, de nem volt akkora különbség, mint amekkorát a Rangebooster N 650 név sejtet. Persze más Draft N eszközök sem képesek többre, a 2 MB/s egy falon keresztül és az 1 MB/s 12 méterről, két vasbeton fal mögül olyan teljesítmény, amit a G-s eszközök csak komoly antennákkal érhetnek el.

Kisebb távolságokban az Edimax MIMO-s eszközével is nagyon gyorsan cserélt adatot a D-Link készlet, de a második fal és a távolság megtette hatását. A két MIMO-s Edimax aránylag gyenge teljesítménye jól példázza, hogy a nagy sebességhez nem elég a Draft N-es router, ahhoz megfelelő hálózati adapterekre is szükség van.

Meg kell említeni, hogy különböző formátumú és márkájú Wi-Fi adapterekkel nem minden esetben tudtunk gond nélkül csatlakozni a D-Link DIR-635 routerre. A mellette működő, szintén D-Link útválasztó hálózatával viszont egyiknek sem volt gondja. Az Edimax MIMO-knak, valamint egy-egy Draft N-es Edimax és Netgear eszköznek sem sikerült minden esetben IP címet kapnia a beépített DHCP kiszolgálótól, pedig a kódolt Wi-Fi kapcsolat felépült. Ez a hiba többnyire – de nem minden esetben – elhárul a DHCP szerver kikapcsolásával, tehát valószínűleg a firmware hibájáról van szó, amit minden bizonnyal javítanak majd.

Értékelés

Már a második Draft N-es készlet járt nálunk, ami jóval az elméleti maximum alatt teljesített. Elvileg a 300 Mbps háromszor olyan gyors, mint a 100 Mbps-os Ethernet hálózat, de gyakorlatban még annak a sebességét sem sikerült elérni. Bármilyen meglepő, a Wi-Fi átvitelben ez a tendencia teljesen normális. Az elvileg 54 Mbps-ra képes IEEE 802.11g szabványú eszközök sem tudtak valós helyzetekben 20 Mbps-nál többet, és azt is csak akkor, ha az átvitel egyik végén vezetékes kapcsolat van a routerrel, és nem zavarják szomszédos hálózatok az üzemet. Tesztjeinkben két Wi-Fi-s gép között a régi szabvány jó, ha 14 Mbps-ra, vagyis durván 1700 kB/s-os átviteli sebességre volt képes. Sokan becsapva érezhetik magukat, de a szabványok megalkotói és a gyártók is sokszor hangsúlyozzák hogy ezek a csúcsértékek a legalsó (fizikai) átviteli szintre érvényesek, tökéletes, zavarmentes átviteli közeget feltételezve, olyan pedig a való világban nem létezik. Hogy egészen pontosak legyünk, létezik, de olyan kicsi a valószínűsége, mint annak, hogy két lottóötös-nyertes ütközzön egymásba a 4-es metrón a bejelentett átadás napján. A vezeték nélküli átvitel zavarai, az ezeket kiküszöbölő eljárások, illetve a hasznos adatok mellé járuló vezérlőinformációk miatt csökken le a valós átviteli sebesség arra a szintre, amit tesztjeinkben tapasztalunk, és ami alapján értékelünk.

A D-Link Rangebooster N 650 termékei nagyon elegánsak, a router az egyik legszebb, amivel eddig találkoztunk. Sokkal fontosabb, hogy beállítása és kezelőfelülete egy laikus számára is érthető, feltéve, hogy tud az elérhető nyelvek valamelyikén. Kár, hogy a router kicsit bakizott idegen adapterekkel.

A Draft N-es eszközök ára fokozatosan csökkenni kezdett, ezért a DIR-635-ös router már picivel 30 000 forint fölött megkapható, pedig annak idején jó 10 000 forinttal drágábban indított. A hozzá való adapterek jelenleg 15–16 000 forintot kóstálnak, ami szintén 10 000 forinttal kevesebb bemutatkozó áruknál. A pénzünkért a korábbi IEEE 802.11g-s eszközöknél átlagos otthoni környezetben 50–200%-kal (most nem reklámmatekről van szó) gyorsabb, nagyobb hatótávolságú, az interferenciákat is jobban viselő eszközöket kaphatunk, de egyelőre még nehéz megmondani, hogyan viszonyulnak majd a többi N-es termékhez. Véleményünk szerint az Edimax nMax a nyers sebességet tekintve valamivel jobb nála, különösen nagyobb távolságokban, de meg kell említeni még egy dolgot: a D-Link a 802.11n szabványtervezetre építő termékei esetében 11 éves garanciát kínál. A Draft N-es eszközök vizsgálatát még folytatjuk.

rudi

A D-Link hálózati eszközöket az RRC Hungary DiFO üzletága bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

  • Hardverek útra, asztalra

    Elérhető árú notebookokat, fotónyomtatókat és további érdekességeket gyűjtöttünk e heti körképünkbe.

  • N-re vált a USRobotics is

    Újabb gyors, Draft N-es Wi-Fi készlet járt nálunk, ezúttal a USRobotics boszorkánykonyhájából.

  • Asus Wi-Fi az N-edik dimenzióban

    Majdnem két éve, hogy MIMO-s eszközöket próbáltunk ki az Asustól. Vajon hová fejlődtek azóta a 802.11n tervezetre alapozó termékek?

  • N-es Wi-Fi a Conceptronictól

    Megnéztük, milyen gyors a hálózati eszközök terén kevéssé ismert gyártó 802.11n szabványtervezettel kompatibilis Wi-Fi készlete.

Előzmények

Hirdetés