BenQ BL2400PT monitor AMVA panellel

Képminőség

A kalibráció után szemmel teszteltünk, tehát szubjektív benyomásaink következnek. Először a feketét néztük meg: a kijelzőt sötétben, egy teljesen fekete háttér megjelenítése közben lefényképeztük. A kalibráció során bemért fekete értéke itt mérvadó szokott lenni, de ez a szám nem képes kifejezni a panel háttérvilágításának egyenletességét, ezért van szükség a fényképre (a második fotón képszerkesztővel kiemeltük a különbségeket).

A képen jól látszik, hogy a sarkokban bizony-bizony beszűrődik a háttérvilágítás (hol jobban, hol kevésbé), ami sötétben, szélesvásznú filmeknél lehet zavaró, aki erre érzékeny.

Második körben a panel homogenitását vizsgáltuk a barnateszttel, ahol a háttérvilágítást látva nem számítottunk sok jóra (a képet szintén képszerkesztő segítségével manipuláltuk a jobb láthatóság végett), félelmeink pedig beigazolódtak – a sarkok felé jól láthatóan világosodik a kép.

Ezek után a fényerő eloszlását mértük be a panel kilenc különböző pontján. A monitortesztekben a minimális, maximális stb. fényerő mértékét mindig a képernyő közepén szoktuk meghatározni, viszont a nagyobb paneleken néha már szabad szemmel is jelentős eltéréseket lehet felfedezni a kijelző egymástól távol lévő pontjai között (tehát kissé foltosak). A középen mért érték a kalibrált érték, ezt tekintjük referenciának. A pozitív irányú eltérés nem aggasztó mértékű, hiszen csak a jobb alsó sarokban mértünk hét százalékkal magasabbat, mint a referencia, ugyanakkor negatív irányban a bal fölső sarok már húsz százalékos eltérést mutat, ami picit sok – ám abban is biztosak vagyunk, hogy a játék hevében vagy egy film közepette ez nem észrevehető eltérés.

Szintén a képminőségtesztek közé tartozik a szürke gradiensek vizsgálata, amiről nem tudunk rosszat mondani. A fekete és szürkeárnyalatok jól elkülönülnek, míg a folytonos átmenetnél sávosodást nem láttuk, tehát ezen a téren jól vizsgázott a panel és az elektronika.

A látószög kiszélesítése kifejezetten jól sikerült az AMVA esetében, ezzel pedig a legjobbak közé került, de a komolyabb IPS és S-PVA paneleket még nem szorongatja, inkább a c-PVA és e-IPS panelek szintjén van, és ez így van rendjén – hiszen ez a kategória az, ahol az AMVA játszik. Konkrétan ez azt jelenti, hogy a panel jobbra-balra forgatásával a színek enyhén sötétednek, míg alulról és felülről vizsgálva a színek fakulásának lehetünk tanúi. Mindez összehasonlíthatatlanul jobb, mint bármilyen TN+film paneles monitor.

Az adatlap fogyasztási értéknek 40 wattot, ECO módban pedig 30 wattot ad meg, ami hihető, hiszen LED-es monitorról van szó, nem hagyományos CCFL csöves TFT-ről. Kalibrált állapotban működés közben 25,6 wattot, készenléti állapotban pedig 0 wattot mértünk, tehát érthető, hogy miért van olyan kevés szellőző a hátoldalon – nem is nagyon melegszik.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • BenQ

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés