Az utolsó összecsapás

AOpen Aeolus FX5950Ultra-DVC256

Ahogyan az ASUS-ról kifejtettük, hogy szeret eltérni a referenciatervezéstől, úgy az AOpenről éppen az ellenkezőjét mondhatjuk el. Az AOpen generációk óta az NVIDIA egyik nagyra becsült gyártópartnere, kártyáival az NVIDIA referenciakártyát tarthatjuk kezünkben, ami egyfajta minőségi előérzetet kölcsönöz a vásárlónak. Az AOpen GeForce FX 5950 Ultra sem hazudtolja meg önmagát, ugyanis ez a kártya is olyan, mintha csak az NVIDIA gyártotta volna.

 



A doboz szemből és alulról

A doboz kinyitva

A kártya csomagolása azon olvasóink számára nem tűnik ismeretlennek, akik már olvasták korábbi GeForce FX 5900-as kártyákkal foglalkozó cikkünket (Hét GeForce FX 5900 a ringben), hiszen a már több mint kilenc hónapja megjelent írásunkban az akkori csúcs GeForce FX 5900 Ultrát mutattuk be az AOpen műhelyéből. A doboz az ASUS-éhoz hasonlóan szintén nagyon dizájnosra sikerült, igaz, jóval kisebb annál. Kétfelé nyitható belsején 1-2 érdekes információval találkozhatunk, köztük egy GeForce FX 5200 és GeForce FX 5700-zal való összevetés eredménye is látható...

Az AOpen ugyan nem olyan bőkezű, mint az ASUS, ám a legszükségesebb kellékeket megtaláljuk a dobozban. A driver CD, a használati útmutató, a gyors üzembe helyezési útmutató és a DVI->D-Sub átalakító már alapfelszerelés. Ezeken kívül az InterVideo WinCinema és WinProducer szoftverek és a hozzátartozó használati útmutató növelik a csomag értékét, továbbá egy VIVO (Video In/Video Out) kábel is megtalálható a kellékek között – ebből következően sejthető, hogy a kártya Video In/Out képességű.

Következzen a GeForce FX 5950 Ultra maga.


A kártya hűtővel szemből és alulról


A kártya hűtő nélkül szemből és alulról

Ahogyan azt korábban leírtuk, az AOpen kártyája teljes mértékben megegyezik az NVIDIA-referenciaajánlással mind a nyákot (kivéve a színe), mind a hűtést tekintve. A kék színű nyákon a hatalmas hűtés leginkább az NVIDIA-féle FlowFX-hez hasonlítható, a memóriákat és a GPU-t beterítő hűtőrendszernek hála a kártya felülről egy porszívóra hasonlít. Az átlátszó műanyag tokban a ventilátor a gép belsejéből szívja a GPU-n található hűtőborda felé a levegőt, majd ezt a számítógép hátulján ereszti ki. Ez azért egy bölcsebb elgondolás a GeForce FX 5900 kártyákon látott, a gépház belsejében keringetett meleglevegő elvénél. A nyák hátoldala is kapott egy méretes passzív hűtőbordát, melynek célja a memóriák lehűtése. A lecsupaszított kártyán látható, hogy a GPU-t a memóriák körülveszik. Az AOpen kártyájának a GPU- és memóriaórajelei is megegyeznek a referenciával, a GPU 475 MHz-en jár, míg a ...

... memóriák szintén 475 MHz-en (DDR950). Ezt a sebességet a még ma is ritkaságnak számító 2 ns-os IC-kkel lehet elérni, az AOpen kártyája ezekből 256 MB-nyi Hynix HY5DU28322 AF-2-es jelölésűt kapott. A tv képernyőjére kerülő kép megjelenítéséért egy külső, Philips-chip a felelős, míg a DVI megjelenítésért szintén egy külső Silicon Image-lapkára van szükség.

A hátlapon egy-egy DVI, D-Sub és TV In/Out csatlakozót található. A kártya két bővítőszlot méretű, ami legjobban a fent látható képen szemléltethető, azonban nem ez a legnagyobb probléma, hanem a kártya hossza.

Egy Thermaltake Xaser II-es házban, amely a Chieftec nagysikerű BX sorozatára épül, éppen csak elfértünk vele, a kártya végén a plusz tápcsatlakozónak köszönhetően a merevlemezek és a kártya között enyhén szólva nem volt hely. Ez persze nem csak az AOpen, hanem az NVIDIA hibája is.

Természetesen kipróbáltuk az AOpen-kártya mellé kapott driver CD-t is, amely nem különösebben kápráztatott el minket a hasznos kis programok garmadájával. Említésre méltó az E-COLOR 3Deep nevezetű program, mellyel a kártyánk által a monitorra vetett kép minőségét (gamma, színek, stb.) változtathatjuk meg, ezzel saját szemünk számára a legkényelmesebbé téve a monitorba bambulást.

Most pedig szedjük szét ezt a kártyát is darabjaira.


1 / 2 / 3

Az első két képen a kártya még sértetlen állapotban látható szemből és a túloldaláról. A harmadik képen már a kártya hátoldalán keresztül kicsavaroztunk négy csavart – ezek a memóriák passzív hűtőbordáit fogták. A passzív memóriahűtő bordák alumíniumból készültek, és egy vékony, fehér színű szivacsos anyaggal kapcsolódnak a memória IC-khez.


4 / 5 / 6 / 7

A negyedik képen már további hat csavarral gazdagodtunk, melyek közül kettő a ventilátoron levő műanyag borítást tartotta, további négy pici csavar pedig a GPU-n levő hűtőborda lefogatópántját bilincselte a nyákhoz. Az 5. és 6. képen a GPU-n található hűtőborda látható, mely túlnőtte egy óriás chipsethűtő (pl. 875-ös alaplapé) méretét. A talpán egy rózsaszínű tapadó anyag van, amely – ahogyan látható a képen is – alig érintkezett a GPU-val. Utolsó képünkön már az összes a kártyáról leszedett alkatrész látható.

Most pedig ismét következzen a feketeleves: az AOpen GeForce FX 5950 Ultráért az ASUS Radeon 9800 XT-hez hasonlóan kb. 128 000 Ft-ot kell a pénztárnál hagynunk, ennyi pénzért viszont 2 év garancia jár.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • SAP

Előzmények

Hirdetés