Az AMD Brazos platformja netbookokban

Technikai részletek

Mindkét Brazos platformos laptopnak fényes felületű kijelző jutott, ami világos környezetben zavaróan tükrös lehet. A kisebb Aspire One 522 esetében nagyon örültünk annak, hogy a felbontás nem a korlátozott 1024x600, hanem nagyobb 1280x720, így használhatóság terén alig maradt el az Eee PC 1366x768 képpontjától. Színhelyesség terén mindkét modell hasonlóan átlagosan viselkedett. Kalibrálás nélkül elég távol voltak az optimálistól, de beállítva szinte tökéletes (3 deltaE érték körüli maximális és 1 deltaE körüli átlagos eltérés) árnyalatokat kaptunk, mint a legtöbb notebooknál vagy netbooknál. Az Acer Aspire One 522 színprofilja innen tölthető le, a maximálisnál eggyel kisebb fényerőn adja a legpontosabb árnyalatokat. Az Eee PC 1215B színprofilja innen tölthető le, maximális fényerőn adja a legpontosabb árnyalatokat. Maximális fényerőben a kis Acer volt a jobb, 203 cd/m²-t mértünk nála, míg az Asusnál csak 183-at. A kisebb (0,5 cd/m²-es) minimuma miatt viszont kontrasztban az Asus volt jobb, 350:1 fölötti értékkel, de az Acer 300:1-et közelítő aránya is elég volt ahhoz, hogy a kijelző világos környezetben is jól leolvasható maradjon.


Acer Aspire One 522 és Asus Eee PC 1215B kalibrálás előtt és után

Tudva, hogy teljes terhelésben is csak 9, illetve 18 wattot fogyaszt a Brazos platform, és tervezésekor fontos szempont volt a nyugalmi étvágy alacsonyan tartása, melegedés terén nagyon jó teljesítményre számítottunk, és azt is kaptunk. Nyugalmi állapotban, 24 °C-os szobahőmérséklet mellett a kis masináknak csak a főbb hardverelemeket rejtő része melegedett 35 °C-ig, ami alig langyosnak mondható. Az Aspire One-nál a billentyűzet bal oldala is hasonlóan melegedett, de az Asus alig érte el a 30 °C-ot, ami tapintásra még hűsnek érződött. Mindeközben az Acer különösen halk, az Asus pedig még valamivel csendesebb, szinte néma volt.

Megterhelve kis Acer szinte semmit sem hangosodott, és a központi processzora sem melegedett számottevően, csupán a nyugalmi 51 °C-ról 59 °C-ra. Nagyjából tíz percig kellett ahhoz nyaggatni, hogy zajszintje elérje a suttogó 20 dB-es szintet, ekkor az APU 74 °C-os volt. További húsz perc alatt még 3-4 fokot melegedett a processzor, de a hűtés már nem hangosodott. A winchester 32 °C-os kiindulási értékéről 37 °C-ig melegedett, ami rendben van. Nem örültünk viszont annak, hogy a pici masina főbb hardverelemeit rejtő alsó sarka egészen 48 °C-ig melegedett, ugyanis ezt a gépecskét minden bizonnyal ölben fogják használni, és ott bizony kellemetlenül melegíteni fog. Jobb lett volna, ha inkább kicsit hangosabb, cserébe kicsit hűsebb.

Mondjuk úgy, mint nagyobb kollégája, az Eee PC 1215B. Ez a masina – minden bizonnyal nagyobb mérete miatt – komolyabb hűtést kapott, ami a terhelés megkezdésekor egyáltalán nem zavaró 20 dB-re kapcsolt, de onnan már nem hangosodott tovább. Annak ellenére, hogy processzora papíron kétszer annyit fogyaszt, mint az Aceré, csak 65 °C-ig melegedett, a merevlemez pedig 31 °C-ról 36 °C-ra kúszott fel. Ennek pedig az lett az eredménye, hogy az Eee PC 1215B fenéklemeze csak 37 °C-ig melegedett, ami tapintásra egyáltalán nem zavaró, még kis teljesítményű netbookos viszonylatban is nagyon jónak mondható, különösen az alacsony zajszint mellett.

Mindkét Brazos platformos laptopot elég nagy akkuval kaptuk. A kisebb Acerbe 49 wattórás, a nagyobb Asusba 56 wattórás modell került, szóval tippre az Aspire One 522-nek illett volna jobban teljesítenie üzemidő terén. És így is lett. Nyugalomban majdnem kilenc és fél óráig bírta, de az Asus több mint hét órás teljesítménye is korrekt. Videózásnál kicsit szorosabb volt a helyzet, de ott is a kisebb gép nyert. Valamivel több mint öt óráig bírta, de az Asus csak úgy féllel maradt el mögötte. Ne feledjük, ezeknek az AMD-s miniknek a komoly kódolású Full HD-s tartalom sem okoz gondot! Teljes terheléssel majdnem három és fél órára volt elég az Aspire One 522 akkuja, az Eee PC 1215B pedig valamivel több mint két óráig bírta.

Ismerve az akkuk méretét és az üzemidőket, ki lehet számolni a kétféle Brazos platformos masina fogyasztását. A kétmagos, de takarékos C-50-nel és 10,1 hüvelykes kijelzővel szerelt Acer a minimumszintet képviseli. Nyugalomban nagyjából 5,22 wattot fogyasztott folyamatosan járó merevlemezzel, ennek leparkolásával még úgy 1-2 wattal csökkenthető. Videózáshoz 9,5 watt kellett neki, teljes terhelésnél pedig 14,6 wattra jött ki az átlag. Ebből kiindulva reálisnak tűnik a platform 9 wattos fogyasztása, a maradék 5,6-ot a memória, kijelző és merevlemez hozhatta össze.

A nagyobb és erőteljesebb Eee PC 1215B éppen az Aspire One ellentétje, vagyis a platform maximumát képviseli. Nyugalomban 7,8 wattot, videózás közben 12,3 wattot, teljes terheléssel 25-26 wattot kalkuláltunk nála. Ha a legutolsó értékből levonjuk platformra jelzett 18 wattot, nagyjából 7 watt marad a többi komponensnek, ami a nagyobb kijelző és két memóriamodul miatt szerintünk reális többlet az Acerhez képest. A leglényegesebb pedig az, hogy az Intel Atom platformjának alja (egymagos processzor, integrált VGA) az Acerhez, csúcsa (kétmagos Atom NVIDIA ION platformmal) az Asushoz hasonlóan fogyaszt, szóval ezen a téren felzárkózott az AMD az Intelhez.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés