3D plazma baráti áron

Samsung PS50C490

2010-et a 3D évének szánták a szórakoztatóelektronikai ipar meghatározó szereplői. Tévék és projektorok garmadáját dobták piacra, ám valahogy az emberek nem reagáltak tömeges vásárlással az új őrületre.

Egyrészt a gyártók érthető okokból a prémium, felső-középkategóriás modelljeikbe pakolták bele az új eljárást, ami viszont azt eredményezte, hogy a háromdimenziós tartalmak megjelenítésére képes eszközök kimondottan drágának számítanak. A gazdasági válságból épphogy kilábalva a fogyasztás még mindig visszafogott, és a csőd szélén tántorgó bankvilág sem tömi annyira hitellel az embereket, mint korábban. Summa summarum nem pörgött úgy a 3D idén, ahogy azt elvárták. A Samsung ismét korán eszmélt, és már nyáron bejelentették, hogy folynak egy olcsó, háromdimenziós modellel kapcsolatos fejlesztések, így született meg a C490. A technikai specifikációk alapján valóban nem egy csúcstévéről van szó, hiszen például csak HD Ready a felbontása, és nem képes a netes tartalmak megjelenítésére sem. Viszont az ára baráti, így ez lehet az egyik első fecske az olcsó 3D tévék sorában.

Plazmatechnológiára épít a készülék, amiről részletesebben írtunk már korábban, de nem árt röviden elismételni a lényeget. Tehát mivel a fény minden egyes pixelben külön keletkezik, így nem szükséges egy külön megvilágított háttérfényt manipulálni, ezért a plazmák válaszideje lényegesen kisebb, mint a rivális LCD modelleké, emellett a sötét részleteket élethűbben jelenítik meg, és a fekete is sokkal természetesebb ezeken a tévéken. Cserébe többet fogyasztanak, és vastagabbak, mint a LED háttérvilágítású LCD tévék. A két eljárás hívei között gyakorlatilag vallásháború folyik, hiszen az alapvető különbségek kihatnak a megjelenített képi világra is. A Samsung azon vállalatok közé tartozik, akinek kínálatában mind az LCD, mind a plazmatechnológiára épülő 3D televíziók megtalálhatóak, amelyek a trendeknek megfelelően az aktív shutteres eljárást alkalmazzák háromdimenziós tartalmak megjelenítésére. A vállalat hazai képviseletének köszönhetően most lehetőségünk nyílt, hogy kipróbáljuk ezt az ötven hüvelyk képátlójú csodát, amely egészen pontosan a PS50C490 névre hallgat.

Mi is az aktív shutteres eljárás?

Az évek során számtalan módszert fejlesztettek ki, amely a 3D megjelenítését szolgálta, ám 2010-re úgy tűnik, hogy az aktív shutteres szemüvegeket használó technológia lett az egyeduralkodó. Alapvetően viszonylag egyszerű megoldásról van szó, hiszen a megjelenítő eszköz felváltva juttatja el az emberi agyba a bal-, valamint a jobb szem számára a tévén keresztül küldött képet, amelyből az agyban összeáll a háromdimenziós tartalom.

E megoldásnak egyik sarokpontja a gyors képfrissítésre képes megjelenítő eszköz. Ha reprodukálni szeretnék a megszokott, elfogadott másodpercenkénti 60 Hz-et, akkor ennek a duplájára van szükség, azaz minimum egy 120 Hz-es képfrissítésssel operáló készülékre, hiszen a szemek nem egyszerre kapják és nem ugyanazt az információt. Ez elméletileg elegendő ahhoz, hogy az emberi agy ne érzékelje, ha éppen le van takarva az egyik szem, ám az igazsághoz hozzátartozik, hogy jó néhányan panaszkodnak vibrálásra, és nem is alaptalanul.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés