Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • atti_2010

    nagyúr

    válasz hugo chávez #44 üzenetére

    Hirdetés: Felveszünk 15-20 év közötti Hawx-ozni tudó gyerekeket Irán bombázására.

    [ Szerkesztve ]

    1.Asrock FM2A88X+ Killer,A10-5800K,Kingston 2x4Gb 2400Mhz,Int X25-V SSD,SF Pro S.F.-450P14XE. 2.MSI-A75A-G55,A8-3870, Kingston 2x2GB2000, MSI R9-270, Zen 400.

  • ddekany

    veterán

    válasz hugo chávez #44 üzenetére

    Persze, hogy nagyon szeretne a DARPA ilyen önálló bigyókat... De azért emlékezzünk arra, hogy a 60-as években volt az az AI őrület, ahol az amerikai hadügy óriási pénzeket invesztált ebbe, aztán csak a nagy felsülés lett belőle. Az ezzel foglalkozó tudósok enyhén szólva derűsen állították be a helyzetet - volt kutató, aki azt mondta, hogy valószínűleg 20 éven belül (80-90-re) a legtöbb emberi munkát már a gépek is el tudják végezni. És a hadügy elhitte a mesét és fizetett. Nem tudom hogy a kutatók csak naivak voltak, vagy simán a pénzügyi érdek hajtotta őket... vagy mind a kettő benne volt vastagon. (És most valahogy beugrott az Unlimited Detail Technology és az ausztrál kormány esete is.)

  • dezz

    nagyúr

    válasz hugo chávez #105 üzenetére

    Tapsikolnának örömükben a DARPA-sok, ha akár csak ezt a "nem olyan nehéz"-t utánozni tudnák... :) Gondolj csak a légy manőverezőképességére! (Az más, hogy nekimegy az ablaknak, mert az üveg fogalma már magas neki. :D Egyébként pl. a méhek hamar rájönnek, hogy azzal vigyázni kell.) És nem valami scriptek futnak ott, ugyanis vannak kimondottan ügyes, cseles, ill. ügyetlen legyek, félénkebbek és szemtelenebbek, stb. Sőt, egyszer találkoztam egy kimondottan játékos léggyel is. :)

    Más. A napokban láttam egy filmecskét a sejtek belső felépítéséről. Sok ilyet láttam már, de ez jóval tovább ment az általános ismereteken, ill. a legújabb felfedezésekből is bemutatott párat. Hát komolyan, egészen elképesztő! Egyetlen sejt is sokkal összetettebb, mint azt korábban bárki gondolta! Lesz itt még mit kutatni 100-200 évig...

    Persze mondhatnánk, hogy ennek nagy része a sejt életfunkcióihoz szükséges, miközben pl. 1-1 idegsejt viszonylag egyszerű szerepet tölt be (pár egyszerű input -> output 0/1) az ideghálózatban. A neuronális hálók kutatásának hajnalán még így gondolták. (Azt hitték, elég lesz ilyenekből összerakni egy nagy halommal, és kész az AI.) Hát nem, ma már tudják, hogy ez közel sem így van, illetve csak a legegyszerűbb struktúrák esetén igaz (amiket úgy-ahogy már megértettek). Adott esetben 1-1 idegsejt egymaga is összetett feladatokat lát el, és az önszerveződés olyan szinje jelenik meg, ami enyhénszólva messze áll az egyszerűcske modelljeinktől, nem csak mennyiségben, hanem minőségben is.

    Ezek a "kvantumprocis" teóriák sem puszta fantazmagóriák, hanem olyan hipotézisek, amikkel egyes, a hagyományos keretek között (kémia) megmagyarázhatatlan jelenségek tekintetében próbálnak elmozdulni akár több évtizedes holtpontokról.

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz hugo chávez #110 üzenetére

    Egy légy képes arra, hogy pl. egy épületen belül feltérképezze a terepet, mindezt nem 2, hanem 3D-ben, anélkül, hogy gyors repte ellenére össze-vissza törné magát. A "landolást" is elég ügyesen hajtják végre. Ha próbáltad már kézzel elkapni, tapasztalhattad, hogy nem csak gyors, de elég ügyesen is bánik a testi adottságaival. 1-1 "okosabb" légy képes különbséget tenni (legalábbis az első próbálkozás után) aközött, ha simán csak mászkálunk, vagy kimondottan légyfogásra keltünk, azaz figyelik a viselkedésünket. Ilyenkor szépen elbújnak egy eldugott(!) helyen. Az ehetőnek tűnő anyagokat megkóstolja és kielemezi magának. Meg tudja jegyezni a "lelőhelyeket", ahová később vissza tud térni. És szerintem tud még egy pár "trükköt", de nem vagyok légyszakértő. :)

    Gondold csak végig, mindehhez mi minden, az AI (v. MI) tárgykörébe tartozó részműveletre lenne szükség...

    Ha figyeltél már meg alaposabban 1-1 bogarat, feltűnhetett, hogy nem éppen olyanok, mint egy korlátozott variációs lehetőségekkel bíró, "mechanikus", klasszikus neuronális hálós elveket követő robot. Nem is kell olyannak lennie, mert az említett modell régesrég túlhaladott, mint a teljes idegtevékenységet leíró modell.

    Nem is kell elmenni a kvantumfizikáig: adott esetben az idegsejtek szinaptikus kommunikációja is sokkal összetettebb és sokrétűbb tud lenni, mint korábban gondolták. Egyébként a korábbi (talán mai is?) iskolai tananyaghoz képest nem csak kémiai szinapszisok vannak, hanem elektromosak is, ahol közvetlen elektromos kommunikáció zajlik. Sőt, újabb kutatások szerint elektromágneses is, azaz úgymond rádióznak. :)

    De még ez sem magyaráz meg sok mindent, és itt jönne a kvantumfizika, de inkább nem mennék bele.

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz hugo chávez #123 üzenetére

    A légynek sokkal nagyobb a "szabadságfoka". Nem tudok róla, hogy a helikopterekkel tetszőleges irányba lehetne elmozdulni és a bedöntések is sokkal kisebb mértékűek lehetnek. A légy él is mindezzel.

    Igen, a LIDAR pontosabb és talán egyszerűbb az adatkiértékelés is. De így sem egyszerű a környezet 3D másának megalkotása és az abban való tájékozódás. Ha ezt már tudnák, szerintem rég lenne olyan fegyver, ami egyszerűen berepül az ellenség házaiba és úgy keresi meg a célszemélyt, stb. (Persze nem légy méretben.)

    "Szóval, ha el is indulsz, mondjuk az ajtó felé akkor semmi gáz, ha meg csak felállsz és nem mozdulsz, akkor meg összefossa magát és elbújik? Bocs, de ez nekem sci-fi."

    Jó, talán nem pont így. Ha ültünk vagy tettünk-vettünk, akkor ott zümmögött, de ha megálltunk, eltűnt. Nem mondom, mi is csodálkoztunk, de azért nem éreztük magunkat egy horrorfilmben emiatt. Hozzátartozik, hogy előzőleg már kicsit megkergettük, de még órákkal korábban. Azt hiszem, te túl egyszerű lénynek gondolod a legyet. Bár a többség tényleg nem ilyen óvatos.

    Közismert, hogy a fehérjék erősen visszaverik az UV fényt, de nem tudok róla, hogy a beszáradt üdítő is így tenne. Azt el tudom képzelni, hogy pár beszáradt csepp narancslé szagát érezhetik, de mégis csak meg kell keresni, pontosan honnan jön. Általában nem azt csinálják a legyek, hogy bejönnek és célra tartva megközelítik a szóban forgó helyet (nekiütődve az asztalnak :) ), hanem keresgélnek, szálldogálnak, közben ügyesen kikerülgetik a tárgyakat, stb. Ha viszont egyszer megvan, elhessegetés után azonnal visszatalálnak.

    "Ez szerintem arra utal, hogy érzik a szagot, körberepülnek, hogy pontosan betájolják és miután sikerült "irányba állniuk", megközelítik a "célpontot"."

    Nincs semmilyen irányba állás. Mindig más irányból, más pályán, láthatóan a célpont helyét ismerve térnek vissza.

    "Az, meg, hogy nincsenek olyan robotok, amik pontosan úgy viselkednek, pontosan ugyanazt tudják, mint egy átlag (nem igazi, vagy rajintelligenciával rendelkező) rovar, hát, miért is lennének?"

    Nem kell, hogy pontosan úgy viselkedjen. Elég lenne, ha pl. a Mars sziklás területeire behatolva is képes lenne pl. mintákat gyűjteni. Itt a Földön is hasznos lehetne pl. a katonaságnak egy hasonló, ami egyszerűen csak arra megy, amerre a sofőr akarja. Ehhez képest a legjobb, amit eddig tudtak csinálni, az egy patás négylábúra hasonlító valami, csak sokkal otrombábban, ami nagy hüledezés közepette már képes arra, hogy ha meglökik, akkor nem esik el, kisebb emelkedön, illetve kisebb köveken már tud haladni, aztán ennyi.

    "Amikről mondom, hogy számomra nagyon hasonlónak tűnt a viselkedésük, mint egy átlag, nem repülő rovaré, azok, ha jól emlékszem, kerekeken guruló kb. kézilabda méretű robotok voltak, amik próbálták megismerni a környezetüket, egymást és az akadályokat egy idő után már képesek voltak kikerülni; stb."

    Na ne, ezt ugye nem gondolod komolyan? :P Persze, a bogarak is mászkálnak ide-oda, kikerülik az akadályokat, stb., de ebben messze nem merül ki a viselkedésük. Mondom én, hogy egy bogarat sem figyeltél 1-2 percnél tovább...

  • dezz

    nagyúr

    válasz hugo chávez #139 üzenetére

    Úgy értettem, hogy bedöntés nélkül mozdulni valamely irányba, de végül is mindegy.

    "Már írtam, hogy szerintem egy modellhelikopter méretű szerkezet nem bírná el a vezérléshez szükséges hardvert és annyi érzékelőt, amennyivel képes lenne zárt térben, és nyílt térben is autonóm módon repülni."

    Amilyen egyszerűnek gondolod a legyet, egy PC szintű gépnek is tudnia kellene utánozni. Az persze nagy könnyítés, ha minden irányban van egy ilyen LIDAR, csak hát nem kivitelezhető kellően kis méretben. Nos akkor az a feladat, hogy legyen elég két kamera...

    "És amúgy hogyan azonosítaná a célpontot?"

    Arcfelismerés vagy szag alapján... Vagy egyszerűen csak egy előre megadott szobába kell menni, ott mozgó testet keresni és megközelíteni.

    "Milyen típusú és milyen tömegű fegyvert vinne?"

    Kamikaze akció robbantással...

    "Mi akadályozná meg az ellenséget abban, hogy lelője, leüsse, ledobja; stb. mert azt ugye te sem gondolod, hogy egy ilyen jármű észrevétlen tudna maradni?"

    Nem kell észrevétlennek maradni. Meglepetés ereje, félelem, gyorsaság...

    "mert én még nem találkoztam ilyen léggyel."

    Pedig a játékos legyet még nem is említettem. :) Az a monitorom tetején telepedett le, és csak akkor szállt el, amikor 1-2 centire megközelítettem az ujjammal. De akkor se ment messzire és amint elvettem a kezem, már ment is vissza. Ezt vagy 3x eljátszottuk. Negyedik alkalomra úgy látszik, már kifejezésre kívánta juttatni, hogy hagyjam már őt békén, ugyanis mielőtt visszaszállt volna a helyére, tett két ideges kört a monitor és az arcom között. :D Talán tetszett neki a meleg. Ott aztán alaposan megmosakodott és csak utána állt tovább. Akár hiszed, akár nem, ez így történt.

    "elképzelhető, hogy UV tartományban élesen elüthet a környezetétől"

    Legközelebb majd leárnyékolom...

    "akkor később soha sem jött vissza ugyanaz a légy"

    Nyilván megvannak a korlátaik.

    "De amúgy, az, hogy képes mondjuk megjegyezni egy adott helyet, vagy útvonalat, az megint csak miért is lenne olyan különleges?"

    Mert ahhoz az kell, hogy a környezet modelljét, mégpedig 3D modelljét valamilyen szinten felépítse magában.

    "Egyrészt GPS-szel ezt bármelyik robot tudja, de már a GPS előtt is tudták ezt, pl. a Tomahawk a TERCOM és a DSMAC segítségével, persze nyilván nem saját maga térképezte fel az adott területet, hanem kapott adatokkal dolgozott és csak összehasonlított, de a mai számítógépekkel, SAR-rel, LIDAR-rel és kamerákkal már az is megoldható lenne, hogy maga is térképezze fel."

    Egyrészt nem az volt a "kiírás", hogy a feladatot minél jobban leegyszerűsítve utánozzunk egy legyet, másrészt a fentiek alapján ez nem kivitelezhető kis méretben, épületen belül.

    "tisztában vagy azzal, hogy egy tipikus bogár, mondjuk egy futrinka milyen szinten képes magas helyekről leesni, illetve lyukakba beleesni?"

    Nyilván nem az ügyetlenebb bogarakról kellene példát venni... :)

    "Azon kívül, hogy nagyrészt megjósolható reakcióik és cselekvéseik vannak (természetesen egy-egy adott fajnak és kivéve annak idejét, hogy egy adott dologgal, ami nem sikerül neki, meddig próbálkozik, mikor "adja fel" és próbálkozik valami mással, mint mondjuk egy légy, ami ki akar jutni a csukott ablakon) pl. ha érzékel bizonyos szagokat, akkor annak függvényében hogy számára mennyire "érdekesek" (ha jóllakott, akkor inkább szaporodni akar, ha éhes, akkor inkább táplálkozni), követni kezdi őket, ha veszélyben van (a legtöbb faj mozgás, érintés, rezgés révén érzékeli), elmenekül, vagy elrejtőzik, az éjszakaiak nappal elbújnak, a nappaliak előjönnek; stb."

    Ilyen alapon az emberek viselkedése is elég jól megjósolható, sőt a szociológusok korábban komolyan hitték, hogy erre valóban képesek...

    "mi olyan viselkedésformát mutat a legtöbb ízeltlábú, amit egy robottal ne lehetne utánozni azonos érzékszervek/szenzorok és mozgási képesség megléte (tehát, ahol csak az "intelligencia" lehetne a szűk keresztmetszet) esetén?"

    Egyrészt kérdés, hogy milyen robottal, mert az világos, hogy a bogarakban nem programok futnak, hanem neuronokból álló aggyal rendelkeznek. Ennek felépítése természetesen genetikailag erősen befolyásolt, az adott fajra jellemzően. De emellett az önszerveződés alapvetően fontos szerepet játszik, mivel a genetika nem írja le az összes összeköttetést, csak egy vázlat. Valószínűleg tanulási képességgel is rendelkeznek. Az is nagy kérdés, hogy vajon lelketlen gépek (aminek vélhetően te tartod őket), vagy tudatos entitások.

    Próbáld ne csak azt nézni, hogy mit csinál és milyen célzattal, hanem azt is, hogy hogyan. Akkor talán észreveszed, amiről beszélek.

    [ Szerkesztve ]

  • hugo chávez

    aktív tag

    válasz hugo chávez #143 üzenetére

    "az ehhez hasonló algoritmusok"- Itt erre gondoltam.

    "sajnos ez a beszélgetés olyan alacsony szintre jutott, hogy a továbbiakban már nem méltó hozzám" - by Pikari

Új hozzászólás Aktív témák