Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dezz

    nagyúr

    válasz hugo chávez #139 üzenetére

    Úgy értettem, hogy bedöntés nélkül mozdulni valamely irányba, de végül is mindegy.

    "Már írtam, hogy szerintem egy modellhelikopter méretű szerkezet nem bírná el a vezérléshez szükséges hardvert és annyi érzékelőt, amennyivel képes lenne zárt térben, és nyílt térben is autonóm módon repülni."

    Amilyen egyszerűnek gondolod a legyet, egy PC szintű gépnek is tudnia kellene utánozni. Az persze nagy könnyítés, ha minden irányban van egy ilyen LIDAR, csak hát nem kivitelezhető kellően kis méretben. Nos akkor az a feladat, hogy legyen elég két kamera...

    "És amúgy hogyan azonosítaná a célpontot?"

    Arcfelismerés vagy szag alapján... Vagy egyszerűen csak egy előre megadott szobába kell menni, ott mozgó testet keresni és megközelíteni.

    "Milyen típusú és milyen tömegű fegyvert vinne?"

    Kamikaze akció robbantással...

    "Mi akadályozná meg az ellenséget abban, hogy lelője, leüsse, ledobja; stb. mert azt ugye te sem gondolod, hogy egy ilyen jármű észrevétlen tudna maradni?"

    Nem kell észrevétlennek maradni. Meglepetés ereje, félelem, gyorsaság...

    "mert én még nem találkoztam ilyen léggyel."

    Pedig a játékos legyet még nem is említettem. :) Az a monitorom tetején telepedett le, és csak akkor szállt el, amikor 1-2 centire megközelítettem az ujjammal. De akkor se ment messzire és amint elvettem a kezem, már ment is vissza. Ezt vagy 3x eljátszottuk. Negyedik alkalomra úgy látszik, már kifejezésre kívánta juttatni, hogy hagyjam már őt békén, ugyanis mielőtt visszaszállt volna a helyére, tett két ideges kört a monitor és az arcom között. :D Talán tetszett neki a meleg. Ott aztán alaposan megmosakodott és csak utána állt tovább. Akár hiszed, akár nem, ez így történt.

    "elképzelhető, hogy UV tartományban élesen elüthet a környezetétől"

    Legközelebb majd leárnyékolom...

    "akkor később soha sem jött vissza ugyanaz a légy"

    Nyilván megvannak a korlátaik.

    "De amúgy, az, hogy képes mondjuk megjegyezni egy adott helyet, vagy útvonalat, az megint csak miért is lenne olyan különleges?"

    Mert ahhoz az kell, hogy a környezet modelljét, mégpedig 3D modelljét valamilyen szinten felépítse magában.

    "Egyrészt GPS-szel ezt bármelyik robot tudja, de már a GPS előtt is tudták ezt, pl. a Tomahawk a TERCOM és a DSMAC segítségével, persze nyilván nem saját maga térképezte fel az adott területet, hanem kapott adatokkal dolgozott és csak összehasonlított, de a mai számítógépekkel, SAR-rel, LIDAR-rel és kamerákkal már az is megoldható lenne, hogy maga is térképezze fel."

    Egyrészt nem az volt a "kiírás", hogy a feladatot minél jobban leegyszerűsítve utánozzunk egy legyet, másrészt a fentiek alapján ez nem kivitelezhető kis méretben, épületen belül.

    "tisztában vagy azzal, hogy egy tipikus bogár, mondjuk egy futrinka milyen szinten képes magas helyekről leesni, illetve lyukakba beleesni?"

    Nyilván nem az ügyetlenebb bogarakról kellene példát venni... :)

    "Azon kívül, hogy nagyrészt megjósolható reakcióik és cselekvéseik vannak (természetesen egy-egy adott fajnak és kivéve annak idejét, hogy egy adott dologgal, ami nem sikerül neki, meddig próbálkozik, mikor "adja fel" és próbálkozik valami mással, mint mondjuk egy légy, ami ki akar jutni a csukott ablakon) pl. ha érzékel bizonyos szagokat, akkor annak függvényében hogy számára mennyire "érdekesek" (ha jóllakott, akkor inkább szaporodni akar, ha éhes, akkor inkább táplálkozni), követni kezdi őket, ha veszélyben van (a legtöbb faj mozgás, érintés, rezgés révén érzékeli), elmenekül, vagy elrejtőzik, az éjszakaiak nappal elbújnak, a nappaliak előjönnek; stb."

    Ilyen alapon az emberek viselkedése is elég jól megjósolható, sőt a szociológusok korábban komolyan hitték, hogy erre valóban képesek...

    "mi olyan viselkedésformát mutat a legtöbb ízeltlábú, amit egy robottal ne lehetne utánozni azonos érzékszervek/szenzorok és mozgási képesség megléte (tehát, ahol csak az "intelligencia" lehetne a szűk keresztmetszet) esetén?"

    Egyrészt kérdés, hogy milyen robottal, mert az világos, hogy a bogarakban nem programok futnak, hanem neuronokból álló aggyal rendelkeznek. Ennek felépítése természetesen genetikailag erősen befolyásolt, az adott fajra jellemzően. De emellett az önszerveződés alapvetően fontos szerepet játszik, mivel a genetika nem írja le az összes összeköttetést, csak egy vázlat. Valószínűleg tanulási képességgel is rendelkeznek. Az is nagy kérdés, hogy vajon lelketlen gépek (aminek vélhetően te tartod őket), vagy tudatos entitások.

    Próbáld ne csak azt nézni, hogy mit csinál és milyen célzattal, hanem azt is, hogy hogyan. Akkor talán észreveszed, amiről beszélek.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák