Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Bici

    félisten

    Okés, köszi a válaszokat! :R
    Akkor előásom minden mérnöki tudásomat, és tervezek egy zsír szabályzót. :DDD

    Nem ide tartozik, de ha bárkinek szüksége van ilyesfajta szabályzásra (mezei fesz. szabályozás, PWM, bármi), esetleg egyéb áramkör tervezésre, netán kivitelezésre, az írjon az email címemre bátran. Idővel komolyabb dolgokat is vállalni fogok, de most max. ilyenekre telik az időmből.

    Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

  • R.Zoli

    őstag

    válasz Lalaboy #289 üzenetére

    Kevés a radiátorod egyszerűen...Vegzél egy komolyabb dual-t vagy triplát...Ha érdekel komoly cucc ,keress meg...A Laing DDC-d meg még a mostani állapotában is könnyedén használható lenne egy általam javasolt radival, ergo 2 csatit kellene venned meg egy új radit és megoldódna a problémád...

  • Veriakilis

    senior tag

    válasz csapos2 #200 üzenetére

    kicsit késve, de:

    Vettél végül is ilyen autós hűtőtáskát peltierrel?
    Lett valami eredményed vele?

    Nekem van egy ilyen autós hűtőtáskából való peltier-em.
    Ingyen kaptam. :D
    Még nem tudtam lemérni az áramfelvételét, de ez a szám van rajta:

    FP12705 742493.

    Csak hasonló sorszámút találtam a google-vel.

    Veriakilis

    A spagóca a kondenzátor, és az illesztőtrafó nevében térjetek meg. http://www.heatpipes.tk/

  • Veriakilis

    senior tag

    Van aki mostanában peltierrel próbálkozik processzort hűteni?

    A spagóca a kondenzátor, és az illesztőtrafó nevében térjetek meg. http://www.heatpipes.tk/

  • ¤Demes¤

    tag

    válasz Veriakilis #305 üzenetére

    Én gondolkodtam rajta mostanában,hogy mennyire lehet jó egy ilyen 'besegítőnek' procihűtő alá. Csak azt nem tudom, hogy egy elemnek kb milyen lehet a hatásfoka? Mert azért ha már fogyaszt 40Wattot vagy mégtöbbet, akkor ne fűtse el :D

    Azon kívül milyen ennek a hőátadó képessége? Gondolom erre is kéne mondjuk paszta mint a procira nem?

    [ Szerkesztve ]

  • Veriakilis

    senior tag

    válasz ¤Demes¤ #306 üzenetére

    A hatásfoka: processzorra, azt írták itt is korábban, hogy legalább 200-300 W-os peltier kell, és akkor azt lehet 5 V -ról is hajtani,- úgy jobb a hatásfoka.
    Csak iszonyatosan kell hűteni: általában vízzel.

    Nekem egy ilyen peltierem van:

    #58 Veriakilis

    A spagóca a kondenzátor, és az illesztőtrafó nevében térjetek meg. http://www.heatpipes.tk/

  • ¤Demes¤

    tag

    válasz Veriakilis #307 üzenetére

    Ejha :D

    De ez most nem 200W-ot eszik ugye? :F Mert többet fogyasztana,mint a géped.
    Vízhűtést még egy ideig nem tervezek,ezért kéne valami épkézláb megoldás. Ezek szerint csak valami kisebb teljesítményűre 'ésszerű' felrakni,nem?

    Mellesleg nem nyílegyenes,hanem egyedileg formázott (hajlított) hőcsöveket lehet valahogy szerezni?

  • Veriakilis

    senior tag

    válasz ¤Demes¤ #308 üzenetére

    Nem tudom pontosan, hogy mekkora teljesítményű a peltierem.
    12V-on a 3 A-s méréshatárú ampermérő kiakad (szegény műszer túlélte a mutatványt, szerencsére nem kényes),- tehát többet 'eszik' 12 V-on, mint 3 Amper.
    De egyébként egy 80W-os processzor hűtésére legalább 2* akkora teljesítményű peltier kell.
    500-600 W-os peltier hatékonyabb állítólag 5V-ról hajtva,- természetesen 5V-ról nem 500-600W-nak megfelelő áramot eszik.

    Ezeket a Conrad féle egyenes heatpipe-okat kézzel is meg lehet(-ne) hajlítani,- csak nekem jó volt így egyenesen.
    Ha hajlított heatpipe kell, akkor vegyél egyeneset, és hajlítsd meg.
    Satuba finoman befogva, és a max. hajlítási rádiusznak (körív sugarának) megfelelő átmérőjű köracélra rá lehet hajlítani, mert lágy-rézből van.

    A spagóca a kondenzátor, és az illesztőtrafó nevében térjetek meg. http://www.heatpipes.tk/

  • ¤Demes¤

    tag

    válasz Veriakilis #309 üzenetére

    Csak hát akkor nem igazán éri meg ez a Peltier-dolog,ha csak nem akarsz szinte 0 fokos procit vízhűtéssel. :F Annyira meg még nem vagyok elvetemült,hogy ezt megcsináljam. Talán majd ha lesz rá ennyi pénzem :D

    Azt meg gondoltam (reméltem), hogy meg lehet hajlítani. Valami HDD hűtésre gondoltam, hogy onnan,ahol van, pár slottal feljebb vigye a hőt. Ha a tetejéről elvenné a hőt ,annak elégnek kellene lennie.

    [ Szerkesztve ]

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz Veriakilis #305 üzenetére

    Üdv!
    Megvalósítási szakasz elején van egy peltieres vizhűtésem.
    Áttanulmányoztam a vizhűtéssel kapcsolatos fórumokat és adatokat és google találatokat, de pontos számításokhoz nem találtam megfelelő infót.
    Senki sem tudja hogy egy átlag vizes rendszerből (1 CPU) mennyi hőt kéne elvonni.
    Kb, 100W-ra saccolom egy C2D-nél.

    Ennek ellenére megkezdtem a vizes kisérleteket.
    100W-os peltierrel tartályban lévő 1L vizet hűtöttem 0-5 C-ra. (12V 5A meghajtással + léghűtéssel)
    A kisérlet sikeres volt, de meggyözödtem arról hogy ilyen nagy(?) mennyiségű viz lehűtéséhez sokkal nagyobb peltierre van szükség.

    Következő lépés egy szigetelt tartály építése ami már beilleszthető vizes rendszerbe.
    1 vagy 2 nagyobbacska peltier hűtené és továbbra is leghűtéssel támogatva.

    A legnagyobb probléma a peltier táplálása. 12V-on 20A-ra lenne szükség.
    Erre jöhetne valami ötlet/segítség, meg arra is, hogy mivel mérjem a 20A feletti áramot.

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz Veriakilis #309 üzenetére

    Az első tervem hőcsőre épült volna (peltiert nem szívesen raknék közvetlenül a CPU-ra)
    A cél itt is a CPU -5-0c-re lehűtése lett volna.

    Sajnos kiderült, hogy a kereskedelemben csak vizes hőcsővek kaphatók, amik +5C-től kezdenek el müködni.
    Egyrészt H2O-s hőcsővel a CPU kupakja nem vihető +5c (inkább 10c) alá.
    Másrésztr egy izmosabb peltier lefagyasztaná a hőcső hideg végét, igy leállna a hőszállítás.

    A megoldás ethannolos vagy acetonos hőcső lenne, de ilyet sehol sem találtam.
    A légkondisok gázos hőcsővet alkalmaznak, de nem tudták megmondani az alsó üzemi hőfokot.
    Az egyedi és kis méretű eszköz legyártása, feltöltése és légtelenítése is macerás lenne gázos eszközökkel.
    Az acetonos hőcső házi barkácsolása sem megoldás a tartósság gyengesége miatt.

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz Veriakilis #304 üzenetére

    Ez szerintem 5A-s peltier, de 12V-on (mivel adtál neki stabil 12V-ot???) max 3,5 A megy át rajta.

    Lehet hogy értekeznünk kéne mert láttam nálad jó rezes cuccokat.

    Az a problémám, hogy a nagyobb peltierek hőátadó felülete 50x50 vagy akár 62x62mm
    Ez a méretet kéne levinni réz közdarabbal kb. 40x40-re.

  • Tenken

    őstag

    válasz fsb1000 #313 üzenetére

    Hello,
    Én is peltier-es rendszert tervezgetek. Bár még a megvalósítás messze van, minden kis infót begyüjtök.
    Ahogy elnéztem te egykörös rendszert tervezel, nekem 2körös az elképzelésem de ez más lapra tartozik.
    Kíváncsi lennék a kísérleti tapasztalataidra, örülnék ha ezeket akár itt akár valahol máshol publikálnád :) ! Sokat segítenél vele.

    "Minden nő 20 centist akar, de 10 centinél már fulladozik" -Torrente

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz Tenken #314 üzenetére

    Helló. Igen a kisérleti fázisban 1 körös lenne a rendszer. Azaz a peltiert léggel hűteném.
    A cél az hogy a cpu-t köryn.hő alá lehessen hőteni A végső cél a 0fok vagy alatti tartomány

    Azt elvetettem, hogy a cpu-ra közvetlenül rátegyem a peltiert.
    A vizhűtő körbe szándékozom bekötni. Vagy egy önnálló hőleadó elemmel a CPU_blokk elött vagy tartályba szerelve.

    A kisérleteim arra irányultak hogy léggel mekkora peltiert lehet lehűteni és adott peltier mennyi idő alatt tud lehűteni 1L vizet.

    A jó hir az hogy egy 100W-os peltiert simán lehet léggel hűteni egy mai nagyobb CPU hütővel, amely hőcsőves.
    Egy freezer 7 Pro épp langyos volt a melegoldalon, miközben a hideg oldalon egy régebbi kb fele/harmad akkora hőleadású passzív borda hűtötte a tartályban lévő vizet.

    Durva becsléssel egy 70W-os hőforrás kb percenként tudna 1 fokot emelni 1L vizen.
    Mivel a kisérletben kb 2 óra alatt csökkent a folyadék 20 fokot aza 6 perc kellett 1 foknyi csökkenéshez.
    A két adat nem összevethető, mivel nem szigetelt tartállyban végeztem a kisérletet és nagy volt a hűtés vesztesége. És ahogy csökkent a folyadék hő egyre több lett a veszteség és egyre lasabban hűlt a folyadék.
    De még igy is látható, hogy egy 100W-os peltier (12V-on hajtva kb 60% teljesítménnyel) nem elegendő 1 CPU lehűtésére.

    Következtettés:
    Nagyobb kb 4x akkora peltierre lesz szükség
    Nagyobb peltier is hűthető lesz léggel

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz fsb1000 #316 üzenetére

    A peltierről általában konyhanyelven és rövid pontokba szedve:

    Kezdjük azzal hogy az általános vélekedés szerint a peltier nem alkalmas számítógépek hütésére (értsd ezalatt homePC CPU+VGA)
    Ezt a vélekedést én is osztam, csak valamilyen cél érdékeben érdemes megépíteni folyamatos mindennapi használatra költséges és túl sok energiát fogyaszt.

    A feladat: A hőtermelő alkatrészről elvonni a hőt. Ezt a peltier energia bevitellel oldja meg amely szinte teljes egészében szintén hővé alakul.

    Ebből adódóan a meleg oldalon el kell vezetni a CPU_hő + Peltier_hőt
    A peltier üzemi grafikonja igen érdekes, ugyanis a petáplált energiával nem arányosan nő az elvonható hő.

    Ebből adódik az az egyszerű tapasztalat hogy a a névlegesnél alacsonyabb feszültségen, azaz töredék energia bevitellel lehet hatékonyan üzemeltetni a peltiert.
    Erre jó példák a topic elején winx topictárs adatai és számításai.

    Az ábrából az is leolvasható hogy hiába lenne végtelen energia erőforrásunk (nagy táp) egy bizonyos mérték után csökkenne a hőelvonás hatékonysága.

    Ma a leggyakrabban kapható peltierek 60-500W tartományban 15-18V max vagy névleges feszültséggel üzemeltethetők. 4-30A Imax-val.
    De ha max. feszültségen történik az üzemeltetés, akkor iszonyatos hőt kell elvezetni a meleg oldalról.

    Tipustól és hőelvonás mértékétől függően 5-12V tartományban érdemes öket üzemeltetni.
    Ekkor kb 2-20 ampert vennének fel ha a táp birja. (durva becsléssel 12V-on a névleges áram 50-70%-át)

    1.
    Ebben a tartományban nem egyszerű, de már megoldható a táplálás.
    A "házi" szabályozásra egy egyszerű ON/OFF áramkörrel megoldható. De akár szabályozás nélkül mehet, ha valahogy beáll a hőegyensúly (valamilyen hőpufferrel - radiátor)
    "Gyártói" ajánlás szerint a hidegoldal azonos fokon tartásához vagy a peltiert kell szabályozni vagy a melegoldal hőfokát. Léges hütésnél ez egyszerű, mert a ventit kell kapcsolgatni.

    2.
    Ha már van megfelelő táp, akkor a következő probléma a hűtőteljesítmény optimális szinten tartása.
    Sajnos ez függ a melegoldali hőfoktól is. Legegyszerübb túlméretezni a melegoldalt, mert akkor legalább azt tudjuk hogy körny. hő alá nem fog menni. Hőcsöves hűtésnél pedig elég közel lesz a hőfelvevő rész (talp) hőmérséklete a lemellákhoz. ismerve a környezeti hőfokot megbecsülhetjük a melegoldalt. A peltier melegoldalát!! kb 25-40fok. Ezt ki is mértem a kisérleteimben.
    A hideg/meleg oldal közötti hőfok különbség (deltaT) legegyszerübben gyártói táblázatokból határozható meg. A névlegesnek megadott 69 vagy 72 fok csak a maximumot mutatja. A gyakorlatban (60%-os táplálásnál) ez nem több mint 20-40 fok.
    Esetünkbem a pontos tervezés nagy akadálya, hogy nem ismerjük az alkalmazni kivánt számítógépes hűtők paramétereit. Igy becslésekre és kisérleti mérésekre kell hagyatkozni.

    3. probléma hogy a peltier a teljes felületén adja/veszi a hőt. A gyártók réz adaptert ajánlanak processzoros megoldásokban, de nyilván minden hőleadót és felvevőt a teljes felületre kell méretezni. Ez egy 400W-os peltiernél 50x50 a nagyobaknál 62x62 mm

    4. probléma a deresedés avagy párakicsapódás.
    Mivel a rendszerein ált. szobahömérsékletüek, már 10-15 fokos hűtésnél is megjelenik a pára.
    Nem csak a peltier környezetében, de a hideg oldal minden levegővel érintkező felületén.
    Szigetelni kell. Ez nem egyszerű egy CPU blokknál. De még a peltier kürülszigetelési is szükséges, mert érzékeny lehet a nedvességre.

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz fsb1000 #317 üzenetére

    A gyakorlatban:

    Az egyszeri számtógép user tehát általában adatok nélkül áll neki a peltieres rendszer megépítéséhez.
    A tervezés inkább csak becslés és kisérletezés, vagy mások eredményeire támaszkodás. Épp ezért javallott a túlméretezés és a kis lépésekben haladás.

    Tételezzük fel, hogy semmilyen "gyári" berendezést nem tudunk beszerezni. marad a barkács:
    Már a peltier kiválasztása sem egyszerű. vagy több kicsi szükséges vagy 1db nagy a kivánt teljesítmény eléréséhez a csökkentett üzemi feszen.
    A választást befolyásolja az is, hogy milyen hőleadó/felveő oldal lehet kivitelezni.

    A tápellátást legegyszerübb és legolcsóbb számítógépes táppal megoldani. Akár egy 400W-os peltier esetén is. (bár ettől egyesek óva intenek...)
    A gyártói adatok szerint 12-30A-t képesek leadni a 12V-os ágon. Tehát nem a tápra irt XXX teljesítmány számít hanem a 12V ágra specifikált max áram.
    De általában ez csak csúcsáramra vonatkozik. A 12V csökkenése mellet a csúcsáramtól nyilván kevesebb fog kijönni a tápból.
    Ezt műszerrel érdemes kimérni ha már rajta a peltier.. (20A felett nem egyszerű)

    Ha van a tápon áramvédelem nagy baj lehet, legfeljebb a peltier kisebb teljesítménnyel üzemel.
    A meleg oldal hűtése legyen minnél nagyobb. Érdemes CPU hűtökkel kisérletezni, ha kevés akkor vízre váltani, de neten látható passzív vizes eredményekből saccolva a vizes rendszer hőelszállító képessége nem nagyságrenddel jobb mint egy massszív hőcsőves léges hűtőé.

    Biztonságosnak tartom a vizes rendszer hűtését.
    Rossz méretezés vagy meghibásodás esetén a viz melegedni kezd, de a processzort nem füzzök meg.
    Hideg oldalra elegendő lehet egy CPU blokk hőelvonónak, de jobb megoldásnak tartom a nagy tartály alkalmazását és a tartály hűtését.
    Ebben az esetben a számítógép beindulása elött be lehet indítani a tartály hütését.
    20-30 perc alatt lemegy 0 fok köré.
    Ha közben a CPU is termelne hőt a folyadék lehűlése sokkal tovább tartana.

    2 körös rendszereknél problémásnak tartom a melegoldali hőleadót.
    Nem csak a hidegoldalon felvett hőt de a peltier (általában nagyobb) hőleadását is át kell tudnia adni a meleg oldali víznek. természetesen ezt még kisérletekkel igazolni kell, mivel a CPU blokk gyártói nem közölnek idevágó adatokat.
    meleg oldalra is tartályos hűtést terveznék.

    Becslési példa 400W-os peltierrel:
    (12V 18A-ral kb. 60%-on üzemeltetve)

    Ha a CPU terhelve max 100W-os, és a meleg oldalt (hűtő talpa, nem a peltier!) sikerül 30C fokon tartani a 100+180=280W terhelés mellett, akkor a ~30c deltaT-nél a hideg oldal kb -5C fokos lesz, tételezzük fel hogy nincs hőszívárgás és a vizkörben sikerűl folyamatosan fenntartani a -5C-t, mert elegendő hőt tudunk kivonni a rendszerből.
    Ekkor a CPU kupak mért hője valahol -5 és 0 között lesz a magok pedig 10C körül.

    A PH-ról ismert peltieres kisérletek (max. 100W) csak IDLE-ben tudták fenntartani a folyamatos vizhőt a legjobb eredmény 2C-n tartotta a CPU-t. Terhelésnél megszaladt a hő..
    wnix topictárs viszont épített stabil rendszert, de folyamatos LOAD-ra vonatkozó hőfokot nem közölt.
    Ez lenne az igazi mérőszám és értékelhető eredmény C2D esetén egy passzív vizes 40c vagy léges 50c eredménnyel szemben

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz fsb1000 #318 üzenetére

    A terveim szerint 1 db 100W-os hőforrást fog lehűteni a nagy peltier. (megrendelve, de még nem jött meg) 280W +-10% hőleadást várok amit 1 vagy 2 hőcsöves hűtővel szállítanám el a peltierről.
    De ez csak elmélet.
    Bizonyos, hogy lesz hőszívárgás a rendszerben és az üzemi hőfok elérési időt is csökkentené 2db 400W-os alkalmazása.

    A 2 db peltier közel 600W-ot is tud majd termelni.
    ON-OFF szabályozással, standard hőmérsékletű hidegoldal mellet pedig kb 400W-ra számítok a meleg oldalon.
    Valószinüleg 2db nagyobbacska táp kell a meghajtásukra.
    A költségek már az egekben és ez még csak a kisérleti fázis.

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz fsb1000 #319 üzenetére

    A TEC calculátorban sajnos nem tipus szerint, hanem spec szerint vannak peltier elemek.
    Csak közel hasonló peltier van az adatbázisában, mint amik mostanában beszerezhetők.
    [link]

    400W-osnak titulált peltierhez hasonló paraméterüt választva 25 fokos körny. hőmérsékletnél ~12V on táplálva és 0,5-ös C/W-jű melegoldali hűtést felételezve ezek az értékek adódnak:
    (az átfolyó áramot nem számolja a progi, de gyári táblázatból kinyerhető, vagy itt számolható = 19A)

    [ Szerkesztve ]

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz fsb1000 #320 üzenetére

    A TEC calculátor segítségével vizsgáljuk meg azt az esetet mikor jelentős hőszívárgással vagy + hűtendő alkatrészek (pl NB, HDD) beiktatásával üzemel a tervezett hűtött vizes rendszer.
    A hőszívárgás csak becsülhető, vagy kikisérletező, de feltételeztem, hogy 50W-ot nem halad meg.
    Ebben az esetben (CPU_100W, Hsz_50W = 150W) a viz már nem tartható 0 fok alatt.
    A nagyobb gond hogy a melegoldal is felszökik 80 fokra.
    (sőt, akár többre is ha alulméreteztük a léghűtést, vagy a hőcsővek elvezetőképessége csökken a magasabb hőmérséklettől)

    Ez az az allápot ahol vagy már nagyon gyenge hatásfokkal müködik a peltier, vagy rosszab esetben "megszalad" a hőfok és akár drasztikusan lecsökken a hőelvezetés.
    Ezért lehet szükséges 2 db peltier használata elvileg azonos hidegoldali hőelvonóra szerelve (ami lehet egy rézlap, de lehet a tartály 2 oldala is.)

    Látványosan javulnak az eredmények, bár a betáplált energia (12V / 2x20A) a duplája lesz de az elvezetendő hő csak 50%-val nő, miközben a hidegoldali hőfok is jelentősen lecsökken (-17c!!!!)

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz fsb1000 #321 üzenetére

    A melegoldali hőfokok számításoában egy erősen túlméretezett hőelvezetést feltételeztem.

    Az AC Freezer Pro 7 C/W-jét megprobáltam megbecsülni a korábbi kisérleteim és a TEC program számolgatásával.
    0,9-re jött ki a CPU nélküli rendszerben, de 40W-os hőveszteség mellet (1L viz nem szigetelt müanyag tartályban, nyitott fedéllel... stb, stb)
    Nem tudom hogy a 0,9 jó vagy sem, egyáltalán a TEC program használ valami módosító faktort a melegoldalon... az arányok kb. jók.

    Ezzel az értékkel számolva 2db 400W-os peltier melegoldali hűtése 100 fok fölé melegedne.
    Tehát a az AC Freezer Pro 7-nél kb 2x nagyobb hőelvezető képességű léghűtésre lenne szükség.

    Talán egy S1 VGA hütő??? Sajnos ezt is ki kéne kisérletezni,
    Meleg oldalra megfelelő méretű alubordát + ventillátort venni drágább mint gyári CPU/VGA léghűtőt készen megvenni. Amig lehet maradnék a késöbb eladható késztermékeknél.
    Persze a réz közdarab legyártasa megdobja ezt az árat is.

  • Tenken

    őstag

    válasz fsb1000 #320 üzenetére

    hűű, nem vagy semmi! Először is köszönöm ezt a komoly részletezést. Első nekifutásra kicsit ijesztőnek tűnik a dolog, de gondoltam hogy projektben még tátongó lyukak komoly ismereteket igényelnek. Amúgy naívan, józan paraszti ésszel én is levontam már előzőleg néhányat azokból a konzekvenciákból amiket te tudományos oldalról közelítettél meg illetve számokkal támasztottál alá.
    De például én nagyon nem tudtam eddig elképzelni a elem hűtésének a dinamikáját. A kiinduló pontom az volt képes szobahőmérséklet alatti értéket produkálni és innen megfelelő körítéssel hatékonyabbá tenni mint egy vizes, levegős megoldást. Az elemről magárol meg annyit tudtam, hogy kell neki áram aminek hatására működik, meg meg kell oldani a meleg oldal hőelvezetését nagyvonalakban :))
    Bár így belegondolva szánalmasan keveset tudok a dologról, most hogy elolvastam a hsz-eid nem elijesztett, hanem tovább inspirál az elképzelés megvalósításában!
    Ha érdekel, az én elképzelésem a peltier-el csak egy félkonfigra terjed ki, a CPU-t leszámítva.
    Arra valamilyen egyéb spéci megoldást terveztem. A célom a szobahömérséklet alá csökkenteni az egész konfigot a minél nagyobb tuning potenciál eléréséhez.
    Végülis ami már nagyjábol körvonalazódott bennem az az, hogy NB-Fet-VGA körében tenném a hideg oldalt, a meleg oldalról meg egy MO-RA 2 gondoskodna passzívan, vagy egy 22-es ventivel megtoldva. A legnagyobb hézag a tervemben az sajnos még mindíg maga az "elem". Mekkora kellene, hogyan kellene kihasználni és ami sarkallatos pontja az egésznek, hogyan fogom tudni hatékonnyá tenni?
    Tudom lényegesen egyszerűbb lenne ha kihagynám az egészet és egyszerűen a vízre bíznám a dolgot, valószínűleg jól elboldogulna vele, de még távoli a dolog, és az hogy tájékozódom nem került eddig semmibe..
    Szóval ha nem gond akkor örülnék ha továbbra is közkincsé tennéd a témában történt tapasztalataidat!!

    "Minden nő 20 centist akar, de 10 centinél már fulladozik" -Torrente

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz fsb1000 #322 üzenetére

    Beszerzés:

    Sajnos a hazai kiskereskedelemben csak 200W alatti peltiereket találtam.
    Néhány halvány igéret nagyobbak beszerzésére...

    Conrad, soselektronika, kis elektronikai boltok
    [HC store-nál legalább van 230-as]

    Nagyobb peltierek külföldi elektronikai boltokból, vagy a gyártótól szerezhetők be, nem kevés szállítási költségért:
    [link]
    [kinai gyártó...]

    Aki bátrabb az PH-ról, vateráról, ebayról, vagy külföldi peltieres fórumokról probálkozhat a beszerzéssel.

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz Tenken #323 üzenetére

    Üdv: Milyen VGA-d van?

    Meg kéne nézni hogy Loadnál mennyit fogyaszt. A 9600GT-m talán többet mint a C2D cpu.
    Annyit tudok mondani hogy tuning CPU+GPU esetén. LOAD és idle között nekem 130W-volt a különbség.
    Ha ebből csak fele a VGA akkor is x+65Wattra számíthastz VGA terén középkategóriábanl.

    Szerintem a peltier választása elég egyszerü 100W-os nál nagyobb hőforrás esetén:
    Minnél nagyobb kell és a névleges fesz 60-70%-án meghajtva vayg jobban leszabélyozva.
    Ha nincs elég nagy teljesítményű, akkor többet párhuzamosan kötni.

    A peltierre írt WATT szám becsapós.... az a felvett max elektromos teljesítmény.
    A 400W-os peltier 236W hőelvezetésre képes. Ennek 65% a 150W.
    Es akkor még alig van különbség a hideg/meleg oldal között.
    A számításból látszott hogy csak 5 fokra ment le a hideg oldal....

    Nincs egyszerű képlet arra hogy ha neked 70Whőforrásod + 20W hőszivárgásod van, akkor xfokora mekkora peltier kell.
    A TEC kalkulátor segit, meg a konkrét tipus gyártónál fellelhető diagramjai.

    [ Szerkesztve ]

  • Tenken

    őstag

    válasz fsb1000 #325 üzenetére

    Hát mondjuk úgy hogy egy 4870-essel tervezek. Ugyan még nincs meg, de szinte biztos hogy olyan lesz. NV ebben ciklusban nagyon elszámolta magát.
    A cikkek tanúsága szerint az új '70-es radeon pedig 20-30%al több hőt termel mint az általad említett kártya, de ha jól emlékszem egyes tesztek konkrét értékeket is írnak, majd utánna nézek.
    Ez a hőleadás nem nagyon tiszta nekem. Mi az hogy 236W elvezetésére képes? A peltier nem egy adott hőmérséklet különbséget tud produkálni bizonyos áram mellett a meleg oldal hőmérsékletétől függően?

    "Minden nő 20 centist akar, de 10 centinél már fulladozik" -Torrente

  • Tenken

    őstag

    válasz fsb1000 #325 üzenetére

    Egyébként eszembe jutott, hogy láttam egy csókát, aki pletier meg kompresszor hűtéssel csinált egy durva mod-ot. Akkor anno kicsit utánna is olvasgattam, az volt az első hogy hallottam a peltier-ről. itt egy link: http://www.radikalmod.hu/index.php?p=5&y=2750
    A közönségdíjas dragster az Bónus Richardtól, szerintem ha elakadsz és tapasztalat meg segítség kellene, tőle tuti tudsz tanácsot kapni, ha jól emlékszem a peltier-s hűtésekből írta a szakdolgozatát is.

    "Minden nő 20 centist akar, de 10 centinél már fulladozik" -Torrente

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz Tenken #326 üzenetére

    nem... sajnos nem csak az áramtól függ a hömérséklet különbség.
    A CPU-t ugy képzeld el mint egy hőleadó egységet ami folyamatosan hőt termel.
    A köznapi beszédben nehezen megkülönböztethető a hő és a hőmérséklet fogalmakat.
    A hőt energiaként kéne értelmezni: ha "m" tömegű testtel közlünk "Q" mennyiségű hőt akkor "K" mértékkel növekszik a hőmérséklete. Hőelvonáskor pedig csökken hőmérséklete.
    A prociban Q mennyiségű hő keletkezik, ha azt nem szállítjuk el róla, akkor felmelegszik.

    A C2D procik Load-nál Kb. 65W (hőenergiát) hőt termelnek.
    Ez kb megegyezik egy 75W-os hagyományos izzó hőtermelésével. Nem kevés...

    A Peltier adatlapon két féle Watt érték szerepel, az egyik a Qmax ami az átvihető hőt jelenti. A másik a Pmax az elektromosan felvett hő. Pmax = Umax * Imax

    Példa:
    1.
    Legyen Qmax 65W és Pmax=100W (ez egy 100W-os peltier 16V / 6A )
    Ha egy ilyet teszel a 65W-os procira, akkor ugyan elszállítja róla az hőenergiát (egyszerübben: a hőt), de hideg/meleg oldal között 0 fok lesz a deltaT. A proci pont olyan forró lesz mint a meleg oldal.
    A meleg oldalon 65 +100 = 165W hőt kell eldiszcipálni a környezetbe.
    Ha ez nem sikerül, akkor el kezd melegedi a peltier és megfő a processzor.

    2.
    Ha nagyobb peltiert teszünk rá pl 120W-osat (Pmax=230W), akkor is csak a proci 65W energiáját (hőjét) szállítja el, de közben hőmérséklet különbség keletkezik a peltier hideg/meleg oldala között.
    Minnél kisebb az elszálítandó hő, annál nagyobb lehet a két oldal közötti hőfokkülönbség. (üzemi fesztől is függ!!!)
    Ennek maximuma dTmax vagyis a maximális deltaT, ami általában 65-70 fok.
    Igen ám de dTmax csak Pmax-val érhető el és úgy hogy nincs hőforrás a hideg oldalon, azaz 0 Watton áll a proci.

    Valós helyzetben a dT kb, fele dTmax.nak. 20-40c
    Az ilyen hőfok különbség eléréséhez a Qmax-nak jóval nagyobbnak kell lennie mint a szálítandó hőnek (proci max=65W)

    Ha a második esetben 60% betáplálást használtunk, akkor 65+0.6*230 = 203W-ott kell eldiszcipálni a meleg oldalon.
    Ez kb 40 Wattal több mint 1. eset, de ezzel nyertünk 25 fokot.

    Ennek a dT= 25c-nek örülhetnénk is... de csak akkor van értelme ha a melegoldalról el tudjuk szállítani a hőt, azaz folyamtosan a körny. hő közelében tudjuk tartani.
    Ha nem akkor lassan felmegy a peltier hőfoka és hiába a 25c különbség ha 100c felett van a meleg oldal.

    A Te esetedben a vizkör nem lehet hidegebb mint a környezeti hő. Legyen Tk=20c egy tavaszi napon.
    A célod az hogy a viz lemenjen Tk alá, mondjuk Tv=5 fokra.
    Akkor a meleg oldalt Tm = Tv + dT = 5+ 25 = 30c-n kell tartani. A fenti peltierrel.
    Azaz 10 fokkal Tk felett.

    Persze ez csak egy példa és nem számoltunk a hőszivárgással és a meleg oldalra egy nagyon nagy hőtőt "képzeltünk",
    Ha csak 50 fokon tudod tartani a melegoldalt akkor a hideg oldal 25fokos lesz melegebb mint a Tkörnyezeti, akár melegebb is lehet mint peltier nélkül.

    Vagy ha a lehűtött vized lead a környezetnek 20-30Watt-ott mert nem jól szigetelted, hosszú a csőved, stb , akkor ezt is bele kell számolni a peltieren szállított Q hőbe.
    Máris 80-90Wattnál tartunk, csökken a deltaT, viz már nem hűl jól.
    Vagy ha szabályozott a peltiered, akkor megemeli a feszt, marad a deltaT és a vizhőfok, de a meleg oldalról több hőt kell elszállítani.

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz Tenken #327 üzenetére

    Köszönöm a linket!

    Szerintem alső körben probálj utána járni hogy a VGA+NB+egyebek mennyi hőt termelnek.
    Aztán kicsi számolgatás és peltier beszerzés.
    (100W-ost tudok majd kölcsönözni, de sokat nem kell várni tőle, viszont nincs gond a hűtésével)

    Nem baj ha véletlenül alultervezett lesz a rendszer... ez a vizes megoldás előnye.
    Ha a peltier fűteni fog, hűtés helyett egyszerűen ki kell kapcsolni... a viz meg kering és pufferként viselkedve nem túl gyorsan emelkedik a proc hő.
    Mintha egy radiátor nélküli vizes köröd lenne.

  • wnix

    senior tag

    válasz fsb1000 #318 üzenetére

    A peltiert - közvetlen (közlemez itt is kell) CPU-hűtéshez - szabályozni kell, mert a CPU idle-be váltás esetén túlhűtőtt lenne, míg hirtelen load esetén túl magas hőmérsékletű lenne. Egy 100W-os peltierrel folyamatos névleges feszültséggel (egy 437W-osról nem is szólva) simán befagyasztható egy CPU ha éppen nem fut egy program vagy a peltier meleg oldala megfőlne ha hirtelen teljes teljesítményt nyújt a CPU.

    A peltier teljesítménye - ami szerint a gyártók eladják - a hőátviteli-teljesítmény. Az elektromos teljesítmény (amit felvesz) ettől jóval magasabb szokott lenni, pl a 437W-os peltierem kb 27V/33A = 860W-ot eszik/enne....

    A "stabil" rendszeremmel CPU-t, peltiert, tápegységet öltem meg...némelyikből többet is.
    Volt CPU - párakicsapódás találkozás (igazából majdnem átázott a CPU, míg ki nem gyulladt - asszem kicsit nagy áramot kapott valahol -, az alaplap túlélte egypár púpos kondival), peltier-olvadás (elváltak az oldalak egymástól, a borda nem volt elég gyors hőátvitelű - a borda közepe már forró (>100C), míg a szélei még langyosak) vagy peltier-"rozsdásodás" (pára+áram miatt), táp-túlterhelés (kondi pukkant).

    A CPU-alkohol-peltier-víz-radi rendszer volt az első viszonylag stabil rendszerem, de ebben már csak az volt a cél, hogy párásodási pont közelében tartsam a hőmérsékletet (5-10-20C-fok hőkülönbség a szobahőmérséklethez képest). A CPU és alaplap csere után a fejlesztés abbamaradt, de terveim még vannak... Jelenleg éppen egy vezérlőelektronikán tervezgetek (PIC-es, LCD-kijelzős, szoba-, cpu-, peltier-hő érzékelővel, stb...), ha az időm megengedi...

    Mindenképp a több peltier alacsony feszültségen (max 30%) rendszert részesítem előnyben a teljes terhelésű peltierrel szemben, ami nemcsak áramot takarít meg, de hosszabb távon pénzt is. pl 4db 437W-os peltier kb 150EUR, de 15-20%-on járatva csak 50-70W körül fogyaszt, a 860W helyett. Nem is szólva arról, hogy a 4db peltierrel jóval kevesebb hőt kell "eltávolítanom". 100W CPU + 60W peltier vagy 100W CPU + 860W peltier, a hőátviteli teljesítmény azonos, csak a hőkülönbség maximuma csökken - bár a páramentesség sem egy utolsó szempont.

    Szóval stabil rendszer elég nehezen jön össze, rengeteget kell kisérletezni, és néha bizony sok pénzbe kerül. A máig megmaradt (alkoholos) CPU blokkról még vannak képeim, de a többi alkatrészről vagy nincsen már semmim, vagy csak a tervek.
    [itt vannak a képek]

    [ Szerkesztve ]

    Eine Kuh macht muh und die Kühe machen Mühe :)

  • Tenken

    őstag

    válasz fsb1000 #329 üzenetére

    Nincs mit érte, legalább valamit én is segíthettem.

    Viszont jól jönne valami tipp, hogy hogyan lehet minnél hatékonyabban minnél nagyobb felületen érintkeztetni a vizet az elem oldalaival. Tudsz valami támpontot adni hol keresgéljek, ilyen ügyben? Gondolom valami réz/alumínium szerkezetet kellene eszkábálni, amit ráillesztek az oldalakra és átfolyatom rajta, de te esetleg már találkoztál ilyen jellegű megoldásokkal, mivel előrébb jársz. Fotó, cikk, esetleg valami mester aki ért ilyenhez (talán tody! most jut eszembe, meg is kérdem tőle), szóval bármi jól jönne.

    "Minden nő 20 centist akar, de 10 centinél már fulladozik" -Torrente

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz wnix #330 üzenetére

    Köszi a kiegészítéseket.

    A CPU közvetlen hűtéséről (többek között) a szabályozás szükségessége miatt mondtam le. Abszolút egyetértek veled, szabályozás nélkül gyorshalál a vége.

    Miért volt szükség alcoholos CPU hütésre? A glykolos (autó hűtő) nem jó? nagy a viszkozítása?

    A harmatponti szabályozás nem rossz ötlet, mert rengeteg macárától megszabadit.
    De itt az a kérdés merül fel, hogy ez mennyit jelent CPU tuningolhatóságban a normál vízhez képest?
    (mi másért hűtenénk a vízet?)

  • Tenken

    őstag

    válasz wnix #330 üzenetére

    No, téged meg lehet hogy ez érdekelne:
    http://www.subcooling.hu/product_info.php?cPath=23&products_id=300
    Ha jól értettem valami ilyen szabályozón dolgozol éppen.

    "Minden nő 20 centist akar, de 10 centinél már fulladozik" -Torrente

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz wnix #330 üzenetére

    "A peltier teljesítménye - ami szerint a gyártók eladják - a hőátviteli-teljesítmény"

    Sajnos ez nem mindig igy van.
    Az általám látott peltierek többségén nem a Qmax-ot hanem a Pmax-ot tüntetik fel.

    Vegyük példának a PH-n és vaterán is hirdetett "népszerű" 400W-os peltiert,
    [ PH apró link]

    Tipus: CP1-12726
    Gyártói adat kiguglizható:

    Qmax = 236W
    Pmax = Umax * Imax = 15,4 * 26 = 400,4W

    Ezt a tipust mindenhol 400W-osként árulják.
    A kiskereskedelmi boltok is igy árulják.
    Üditő kivétel a HESTORE ahol QMax-ot tüntetnek fel: [link]

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz Tenken #331 üzenetére

    Ez jó kérdés....
    Én egy CPU hütőt forditom bele a vizbe. Sűrű lamellásat, nem hőcsövest.
    A legegyzserübben szigetelhető egy réz vagy alu hasáb tartály lenne, belül lamellák forrasztva (réz esetén) vagy felcsavarozva (alu). A réz/alu-t nem kombinálnám szívesen. Akár komplett CPU hütőt is bele lehetne építeni a tartályba, hogy a lamellákkal ne kelljen szenvedőzni.
    A tartály réz fala lenne a peltierhez szükséges adapter.

    Sajnos a C/W értékét nem tudtam még kimérni sem a vizbem müködő CPU hűtőre....

    Ez is egy sötétben tapogatódzás, de néhány adatot sikerült beszerezzek légre
    A jobb hőcsőves hütök C/W értéke 0.16-0.2
    A normál (nem hőcsőves) CPU hűtök C/W-je 0,25-0,4

    Ezzel lehetne számolgatni. C/W = (Thűtő - Tkörny) / Prendszer.

    Tehát ha 100W-ot termel a rendszer és a léges hűtő C/W-je 0.2 Akkor ideális esetben 100 x 0.2= 20c lesz a környezeti hőhőz képesti eltéres a talpon.
    Ha a szobában 25 fok van, akkor a hütő talpa 20+25 = 45 fokos lesz. (esetünkben a peltier meleg oldala)

    Ugyan igy számolható lenne a hideg oldal is.
    Csakhogy a vizes C/W értékről fogalmunk sincs, a vizáramlási sebességéről (általában) szintén nem tudunk semmit... Ha 0.0 C/W-vel számolunk akkor a víz lehül a peltier hidegoldali hőfokára. Biztos nem igy lesz!!!!
    Tehát csak becslés lehet, hogy ha a hideg oldalt -10C-n tartod akkor a keringetett víz milyen hőfokon stabilizálódik.
    Kisérlet... kisérlet.

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz Tenken #333 üzenetére

    Ezt én is nézegettem, de nem jötem rá miként lehetne peltiert szabályozbi vele.
    Hacsaknem a PWM venti szabályzóval meghajtani valami combos áramgenárátort..
    Sok: 10-20A / peltier (az én terveimben)

    Mindig oda jutok, hogy egyszerübb a szabályozatlan peltier (sok víz pufferral) vagy az ON/OF szabályozás egy egyszerű relével.

  • wnix

    senior tag

    válasz fsb1000 #332 üzenetére

    A CPU tuningolhatóságánál nincs sok jelentősége a harmatponti szabályozásnak. A harmatpontra beállított vezérlő a leadott cpu-hőmennyiséget veti össze a harmatpont eléréséhez szükséges peltier-teljesítménnyel. Szóval a normál vízhűtéshez képest csak az a különbség, hogy szobahőmérséklet alá is le lehet szabályozni, és kicsivel tuningolhatóbbá lesz a CPU.

    A régi rendszeremben a sima vizhűtéssel nem tudtam a CPU tuningolni (AMD XP Palomino), míg szobahő alatt még ez is sikerült. A gondom mindig a párakicsapodással volt.... Olyan ötleteim voltak már, hogy a peltier környékét légmentesen (vákuum) le lehessen zárni - ezáltal páramentesíteni, hogy ne csapódhasson le sehol. Ebben viszont már ott gondok támadnak, hogy a CPU környékén is találhatóak forró alkatrészek, amiket szintén valahogy hűteni kell, ugymond egy mikro-hűtőszekrényt készíteni a CPU-hoz és környékéhez...

    Kezdetben nem-szigetelt peltiereket vásároltam (akkoriban még 16eFt volt egy 127W-os), amelyek használatbavétel után pár perccel már meghibásodtak a peltier belsejében keletkező pára miatt. Ezekután léptem a harmatpont feletti szabályozás felé....

    A peltier-hűtést eredetileg azért kezdtem el készíteni, mert nyáron volt olyan nap, hogy a szobámban 40C fok körüli hőmérsékletben a számítógépet még bekapcsolni sem lehetett, mert a BIOS szinte azonnal lekapcsolta, jelezve, hogy túl melegnek érzékelte a CPU-t...a hőbeállításnál a max 65C fok volt, és hát az érzékelők nem egészen a valós értékeket érzékelik. Előszőr csak sima közvetlen - víz nélküli - hűtést csináltam, de a fentiek miatt áttértem én is a vizesre. aztán ahogy jobban ment a szigetelés, a vízből alkohol lett, mert a cpu és peltier blokkokhoz alacsonyabb viszkozitás kellett.

    Eine Kuh macht muh und die Kühe machen Mühe :)

  • wnix

    senior tag

    válasz Tenken #333 üzenetére

    peltier szabályozáshoz kicsit nagyobb teljesítmények kellenek :) , és pár extrát is meg kivánok valósítani...

    Eine Kuh macht muh und die Kühe machen Mühe :)

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz wnix #337 üzenetére

    Akkor a "müködő" rendszeredben közvetlenül a CPU-t hütődted?

    A hűtött vizes cuccnál is probléma lesz a harmatpont, de még reménykedem, hogy tudom "okosan" szigetelni. Ráadaának egy külső burkot feltöltenék szilikagéllel is háthat segít.... kisérlet, kisérlet.

    A cpu körüli melegedő alkatrészeket meg léggel szeretném hűteni.

  • wnix

    senior tag

    válasz fsb1000 #334 üzenetére

    Magyarországi árakat nagyon magasnak tartom. Ahol évek óta vásárolok ott - korrekt módon - a hőteljesítményt szerint adják el, nagyobb tételben akár féláron is [pl itt]

    Az elektromos teljesítményre is érdemes figyelni, mert vannak olyan peltierek is - többnyire ipari peltierek -, amik pl 3V mellett 130A-t vesznek fel. Ha egy ilyet rákötsz egy PC-tápra, akkor nem biztos, hogy a táp túléli...

    Eine Kuh macht muh und die Kühe machen Mühe :)

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz wnix #340 üzenetére

    Köszi! Ez jó link!

    Hogy kell rendelni magánemberként, irok egy angol mailt hogy kérek 1db peltiert....
    Árat kérjek előbb? vagy van árlista?
    Foglalkoznak ilyen kisker mennyiséggel?

    Vannak kész termékeik is. Az kicsit riasztó, hogy a 139W-os hűtőteljesítmény 9 kiló.
    Biztos nem tudok jobbat csinálni egy gyárinál..

  • wnix

    senior tag

    válasz fsb1000 #339 üzenetére

    Eredetileg egy közlemez (3-4mm vastag, vörösréz) volt a CPU-n, amire a peltier és a rajta levő borda került. De ez csak rövid ideig volt így. A páralecsapódás miatt viszonylag hamar eljutottam az egykörös vízhűtéshez (CPU-víz-peltier-borda), és innen a kétköröshőz (CPU-víz-peltir-víz-radi).

    A peltier blokkokat kellett így csak leszigetelnem, ami már nem volt olyan nehéz, ezek máig használatban vannak, csak más célból hűtenek, és kicsit fel lettek tuningolva: egy műanyag-blokkba vannak ágyazva/beleöntve, kívűlről csak 4db cső és a "tégla" látszik, és ipari-elektronika-dobozok hőcserélését végzik.

    #341-re:
    Email-ben is lehet rendelni - árlistát is küldenek, ha kéred -. A 9kg csak egy viszonylag kis teljesítményű hőcserélő. Az igaziak kb 50kg-tól kezdődnek, ezekről már telefonon nem árt érdeklődni, és nem épp magyar fizetéshez szabták meg az árukat...

    [ Szerkesztve ]

    Eine Kuh macht muh und die Kühe machen Mühe :)

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz wnix #342 üzenetére

    Yes... Ilyen tartály-hűtős egyszerű megoldás a cél nálam is.
    Kétkörös csak akko,r ha nem tudom léggel meghűteni. Kezdenek kétségeim lenni efelől....
    Sok hőleadóval+ventivel talán menne, de akkor már a viz olcsóbb.

    A CPU körben mennyi víz volt? 2-3 literes tartályt terveznék oda.
    Én mindig félek a leállástól, Ezért inkább túlméretezném a rendszert.

  • wnix

    senior tag

    válasz fsb1000 #343 üzenetére

    A CPU körben kb 1 liter volt, de ez csak azért, mert merülő-pumpa volt a tartályban, és azt teljesen el kellett fednie...

    Vízhűtés esetén könnyen előbújik az igény, hogy milyen jó lehet csendesebb hűtés mellett dolgozni a gépen, ami nagy hőleadóval és nagy - lassan forgó - ventikkel meg is valósítható.

    A peltieres megoldásban épp az a jó, hogy az alacsony hőmérsékletű részt nem kell hangosan alacsonnyá tenni, és csak a meleg oldalt kell kicsit hűteni, ami nagy felülettel viszonylag könnyen elérhető. A borda ehhez szvsz már túl kicsi felülelű, vagy ha nagy is, akkor nehéz... a radiátor itt is megoldás...

    Korábban én is bordában gondolkoztam, le is lett gyártva pár, ami kb úgy nézett ki, mint a mai hőcsőves hűtőbordák, a kis különbséggel, hogy a víz nem változtatta a halmazállapotát, hanem inkább "labirintus" úton nagy felületen adta át a hőt... De végül a "normális" autóradiátoroknál kötöttem ki (egyszerűen jobbak)...

    Eine Kuh macht muh und die Kühe machen Mühe :)

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz wnix #344 üzenetére

    Melyik pumpa bírta a meritéses üzemet fagypont alatt?

    vagy legalább a hideget. SeltZ?

  • fsb1000

    nagyúr

    Megérkezett a 400W-os (Qmax 236) peltierem!
    Ha sikeres lesz a folyadékhűtési kisérlet, akkor beszámolok az eredményekről.

    Addig is egy jó diagram, a Qmax és deltaT összefüggésekről egy Qmax=40W, dTmax=70C peltierrel.

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz fsb1000 #318 üzenetére

    Ebben a hsz-ben volt egy becslési példa Pmax= 400W-os peltierre.
    Sajnos a gyakorlat nem igazolta ezt a becslést!
    neki kezdtem a #2 hűtési kisérletnek, de még folyamatban

    Az első probléma a táppal adódott.. Bár beszereztem egy 550W-os tápot kizárólag erre a célra, ügyelve arra, hogy az összes 12V-os ága 1 töröl fakadjon és legyen rajta elég kábel. (2x4 CPU12V és 2x6 VGA12V)

    Sajnos csak 10A folyik át a peltieren (a becsült 18A helyett), miközben a tépkábele enyhén melegszik, a 1x4 CPU 12V meg közepesen. Lehet hogy mégegy 12V kábel közösítésével javulna valamicskét a helyzet, de nem hiszem hogy a kábel ellenállása a fő gond.
    Vagy a táp nem tud többet (ami nem valószinű, bár olcsó tápról van szó) vagy a peltier tud ennyit magas hőfokon.

    Ugyanis a másik probléma, hogy léghűtéssel nem tudtam a tervezett 30 fok körül tartani a melegoldalt.
    A peltier melegoldala kezdetben 64 fokos volt!!!

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz fsb1000 #347 üzenetére

    A kisérlet célja az volt, hogy megvizsgáljam 1 db CP-12726-os peltier (Pmax=400W, Qmax=243W dTmax=68°C) miként tud lehűteni egy komplet vizhűtési rendszert.

    A rendszer elemei:
    Szivattyú + csatlakozók 400g
    CPU Blokk 300g (réz)
    2 db passziv radiátor 1200g (80-100W hőleadó képesség)
    2m 10/8 cső + 0,6L glykolos víz.

    Tehát nem csak hűtővizet (mint #1 kisérletben) hanem a víz súllyának többszörösét kitevő fémalkatrészeket is le kellett hűteni.
    A radiátorok egy CPU-t próbáltak helyetesíteni.

    A csövek csak részben voltak szigetelve, a radiátort lefóliáztam.
    A léghűtést egy CM Hyper TX2 végezte. Táp: HKC 550W (12V / 24A)
    A peltier a vizes CPU blokk és a TX2 között volt.
    Környezeti hőmérséklet: 26°C Induló vízhőfok 26°C

    Az első meglepetés az volt hogy peltier nélkül, a szívattyú bekapcsolása után pár perccel a víz hőfoka 2°C-t emelkedett.
    Tehát a kisérlet 28°C-ről indult. A peltier hideg oldala sem lehetett sokkal kevesebb, mert a pasztázott réz CPU blokk teljesen lefedte (kimérni nem tudtam...)
    A blokk hőellenálása bőven 0.1 C/W alatt van igy a hideg oldal 20 foknál nem lehetett kevesebb.

    A TX2 41 fokos levegőt fújt ki (hőcsővei leghatékonyabban állított helyzetben dolgoztak!!)
    A talpa és peltier melegoldala 64 fokos volt.

    Azaz dT=64-20=46°C ami nem tünik rossznak, de sajnos a gyártói táblázatból kiderül, hogy I=10A-nál dT=46°C-hez 20W alatti hőszállítás társul.
    Ha a viz és a peltier hideg oldala azonos hőfokú lenne a dT akkor is 36°C, ami kb 30W hőszállításra elegendő.

    Ennek megfelelően a rendszer hőmérséklet csökkenése lassan indult be.
    1 óra kellet hogy leküzdjön 4 fokot.
    Idő / Tmeleg Tlég T víz
    0 min: 64 41 28
    60 min: 61 40 24
    100 min: 58 38 22

    Konklúzió: Ismét túl nagy feladat elé állítottam a peltiert miközben nem kapott megfelelő táplálást.
    Ráadásul a #2 kisérletben a melegoldalt nem tudtam ideális hőmérsékleten tartani, a léghűtés kevés volt,

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz fsb1000 #348 üzenetére

    A mellékelt képen látszik, hogy a léghűtő talpa nem fedi le a 50x50mm peltiert.

    Réz adapterrel javult volna a helyzet.
    Találtam olyan mérési adatokat, ahol réz adaptererel akár 5-8 fokot is tudtak csökkenteni a peltier melegoldalán.

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz fsb1000 #348 üzenetére

    Ezt a kisérletet megismételtem 5V-os táplálással is. (I = 6A) Körny. hő 26°C

    Ismét meglepetésre a melegoldal csupán 36 fokról indult! A TX2 könnyedén lehűtötte a 30%-on táplált 400W-os peltiert
    A második pozitivum, hogy az első 4 fokos csökkenés kevesebb mint 30perc alatt megvolt.

    Tehát annak ellenére, hogy a peltier kevesebb feszültséget és áramot kapott több hőt tudott kivonni a rendszerből azonos időtartam alatt!!!!
    Ennek oka hogy a kisebb áramfelvételhez már elegséges volt a léghűtés, igy kis dT alakult ki.
    Aztán a folyamat lelassult és 100 minnél kb ugyan az volt a helyzet, mint 12V táplálásnál.

    Idő / Tmeleg Tlég T víz
    0 min: 36 32 27
    30 min: 34 31 23
    60 min: 33 31 22
    100 min: 32 31 21

    Konkluzió: Alacsony feszültségen (30%) elegendő a léghűtés, de nagyobb hűtőteljesítményhez mindenképp több peltier kéne.

Új hozzászólás Aktív témák