Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz fsb1000 #320 üzenetére

    A TEC calculátor segítségével vizsgáljuk meg azt az esetet mikor jelentős hőszívárgással vagy + hűtendő alkatrészek (pl NB, HDD) beiktatásával üzemel a tervezett hűtött vizes rendszer.
    A hőszívárgás csak becsülhető, vagy kikisérletező, de feltételeztem, hogy 50W-ot nem halad meg.
    Ebben az esetben (CPU_100W, Hsz_50W = 150W) a viz már nem tartható 0 fok alatt.
    A nagyobb gond hogy a melegoldal is felszökik 80 fokra.
    (sőt, akár többre is ha alulméreteztük a léghűtést, vagy a hőcsővek elvezetőképessége csökken a magasabb hőmérséklettől)

    Ez az az allápot ahol vagy már nagyon gyenge hatásfokkal müködik a peltier, vagy rosszab esetben "megszalad" a hőfok és akár drasztikusan lecsökken a hőelvezetés.
    Ezért lehet szükséges 2 db peltier használata elvileg azonos hidegoldali hőelvonóra szerelve (ami lehet egy rézlap, de lehet a tartály 2 oldala is.)

    Látványosan javulnak az eredmények, bár a betáplált energia (12V / 2x20A) a duplája lesz de az elvezetendő hő csak 50%-val nő, miközben a hidegoldali hőfok is jelentősen lecsökken (-17c!!!!)

  • Tenken

    őstag

    válasz fsb1000 #320 üzenetére

    hűű, nem vagy semmi! Először is köszönöm ezt a komoly részletezést. Első nekifutásra kicsit ijesztőnek tűnik a dolog, de gondoltam hogy projektben még tátongó lyukak komoly ismereteket igényelnek. Amúgy naívan, józan paraszti ésszel én is levontam már előzőleg néhányat azokból a konzekvenciákból amiket te tudományos oldalról közelítettél meg illetve számokkal támasztottál alá.
    De például én nagyon nem tudtam eddig elképzelni a elem hűtésének a dinamikáját. A kiinduló pontom az volt képes szobahőmérséklet alatti értéket produkálni és innen megfelelő körítéssel hatékonyabbá tenni mint egy vizes, levegős megoldást. Az elemről magárol meg annyit tudtam, hogy kell neki áram aminek hatására működik, meg meg kell oldani a meleg oldal hőelvezetését nagyvonalakban :))
    Bár így belegondolva szánalmasan keveset tudok a dologról, most hogy elolvastam a hsz-eid nem elijesztett, hanem tovább inspirál az elképzelés megvalósításában!
    Ha érdekel, az én elképzelésem a peltier-el csak egy félkonfigra terjed ki, a CPU-t leszámítva.
    Arra valamilyen egyéb spéci megoldást terveztem. A célom a szobahömérséklet alá csökkenteni az egész konfigot a minél nagyobb tuning potenciál eléréséhez.
    Végülis ami már nagyjábol körvonalazódott bennem az az, hogy NB-Fet-VGA körében tenném a hideg oldalt, a meleg oldalról meg egy MO-RA 2 gondoskodna passzívan, vagy egy 22-es ventivel megtoldva. A legnagyobb hézag a tervemben az sajnos még mindíg maga az "elem". Mekkora kellene, hogyan kellene kihasználni és ami sarkallatos pontja az egésznek, hogyan fogom tudni hatékonnyá tenni?
    Tudom lényegesen egyszerűbb lenne ha kihagynám az egészet és egyszerűen a vízre bíznám a dolgot, valószínűleg jól elboldogulna vele, de még távoli a dolog, és az hogy tájékozódom nem került eddig semmibe..
    Szóval ha nem gond akkor örülnék ha továbbra is közkincsé tennéd a témában történt tapasztalataidat!!

    "Minden nő 20 centist akar, de 10 centinél már fulladozik" -Torrente

Új hozzászólás Aktív témák