Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz fsb1000 #347 üzenetére

    A kisérlet célja az volt, hogy megvizsgáljam 1 db CP-12726-os peltier (Pmax=400W, Qmax=243W dTmax=68°C) miként tud lehűteni egy komplet vizhűtési rendszert.

    A rendszer elemei:
    Szivattyú + csatlakozók 400g
    CPU Blokk 300g (réz)
    2 db passziv radiátor 1200g (80-100W hőleadó képesség)
    2m 10/8 cső + 0,6L glykolos víz.

    Tehát nem csak hűtővizet (mint #1 kisérletben) hanem a víz súllyának többszörösét kitevő fémalkatrészeket is le kellett hűteni.
    A radiátorok egy CPU-t próbáltak helyetesíteni.

    A csövek csak részben voltak szigetelve, a radiátort lefóliáztam.
    A léghűtést egy CM Hyper TX2 végezte. Táp: HKC 550W (12V / 24A)
    A peltier a vizes CPU blokk és a TX2 között volt.
    Környezeti hőmérséklet: 26°C Induló vízhőfok 26°C

    Az első meglepetés az volt hogy peltier nélkül, a szívattyú bekapcsolása után pár perccel a víz hőfoka 2°C-t emelkedett.
    Tehát a kisérlet 28°C-ről indult. A peltier hideg oldala sem lehetett sokkal kevesebb, mert a pasztázott réz CPU blokk teljesen lefedte (kimérni nem tudtam...)
    A blokk hőellenálása bőven 0.1 C/W alatt van igy a hideg oldal 20 foknál nem lehetett kevesebb.

    A TX2 41 fokos levegőt fújt ki (hőcsővei leghatékonyabban állított helyzetben dolgoztak!!)
    A talpa és peltier melegoldala 64 fokos volt.

    Azaz dT=64-20=46°C ami nem tünik rossznak, de sajnos a gyártói táblázatból kiderül, hogy I=10A-nál dT=46°C-hez 20W alatti hőszállítás társul.
    Ha a viz és a peltier hideg oldala azonos hőfokú lenne a dT akkor is 36°C, ami kb 30W hőszállításra elegendő.

    Ennek megfelelően a rendszer hőmérséklet csökkenése lassan indult be.
    1 óra kellet hogy leküzdjön 4 fokot.
    Idő / Tmeleg Tlég T víz
    0 min: 64 41 28
    60 min: 61 40 24
    100 min: 58 38 22

    Konklúzió: Ismét túl nagy feladat elé állítottam a peltiert miközben nem kapott megfelelő táplálást.
    Ráadásul a #2 kisérletben a melegoldalt nem tudtam ideális hőmérsékleten tartani, a léghűtés kevés volt,

Új hozzászólás Aktív témák