Xerox WorkCentre 3045NI MFP: a munkamániás

Xerox WorkCentre 3045NI

A multifunkciós gépekkel kapcsolatosan sokféle elvárás fogalmazódhat meg, de a költségek alacsonyan tartása mindenki számára fontos, legyen az vállalkozás vagy magánszemély. Ugyanakkor mérlegelni kell, hogy melyek azok a funkciók, amelyek feltétlenül szükségesek számunkra, és amelyeket soha sem használnánk, hiszen ezek elhagyásával lehet spórolni a beszerzési áron. Például, ha nem faxolunk, akkor felesleges a fax funkció, illetve ha többnyire csak egyszerű dokumentumok nyomtatására van szükség, akkor a színes nyomtatás lehetőségről is érdemes lemondani. A Xerox WorkCentre 3045 multifunkciós család is ehhez hasonló szemlélet jegyében készült, és leginkább otthoni irodai, kisirodai felhasználási területen lehet bevetni – ott, ahol nincs szükség a színes nyomtatóműre, de van igény scannelésre, illetve opcionálisan faxtudásra is.

A LED-es technológiára épülő WorkCentre 3045 családba tartozó masinák ugyanis csak és kizárólag fekete-fehérben tudnak nyomtatni, ami jelentős spórolást jelenthet a kellékanyagok felhasználása tekintetében, hiszen nincs meg az a kísértés, hogy az alkalmazottak a komplett családi fotóalbumot kinyomtassák a cég kontójára. A Xerox WorkCentre 3045 széria két tagból áll, a 3045B és a 3045NI modellből. A kettő között felszereltségben és tudásban is jelentős eltérések vannak, és itt jön képbe az előbb említett mérlegelési lehetőség: a B végződésű a nyomtatáson kívül csak scannelni tud, faxolásra, lapadagolós másolásra nem képes; utóbbiak csak a nagyobbik testvér, az NI privilégiumainak számítanak. Megemlítendő még, hogy a több funkcióval rendelkező és ezáltal drágább "NI" variáns nem csak USB 2.0-s porton keresztül üzemeltethető, hanem a helyi hálózatra is képes csatlakozni Wi-Fin vagy Ethernet portján keresztül, míg a kisebb verzióra csak egy USB 2.0 jutott. Természetesen a faxoláshoz szükséges telefoncsatlakozók is rendelkezésre állnak az NI modell esetében. Tesztünkre a WorkCentre 3045NI érkezett, így lehetőségünk volt kipróbálni a másolást és az automatikus lapadagolót is, de a fax tesztje vezetékes telefonvonal hiányában elmaradt.

Külső és funkcionalitás

Tesztalanyunk 410 x 389 x 318 mm-es méretével és 9,9 kg-os tömegével nem számít nehézsúlyú versenyzőnek, ugyanakkor figyelembe véve a megcélzott felhasználási területet, ez egy előnyös tulajdonság. Felépítését tekintve is a hagyományos, kisebb méretű nyomtatókra hasonlít, így például a papír betöltése nem egy kihúzható fiókból történik, hanem az előlapi adagolótálcákról. A többesszám használata nem véletlen, hiszen a 150 lapos főtálca felett egy 10 lapos kézi tálcát is találunk. Ennek hála nem szükséges a főtálcában tárolt papírt eltávolítani, ha például a hagyományos A4-es papír helyett borítékra akarunk nyomtatni, ugyanis a nyomtató előbb a kézi tálcában található papírt használja fel. A kimeneti oldalon 100 lapos gyűjtőtálca található, tehát nem árt résen lenni, ha ennél többet nyomtatunk egyhuzamban.

Faxoláshoz és másoláshoz a 15 lap fogadására képes, automatikus dokuadagoló áll rendelkezésre, de természetesen egyesével is adhatjuk neki a papírt, közvetlenül a dokuüvegre téve. Utóbbit célszerű használni, ha scannelésnél papírlapnál vastagabb anyagból dolgozunk. Az automatikus adagoló használatakor, PDF-be mentés során az összes oldal egy fájlba kerül összefűzésre, de az üveget használva is van erre lehetőség. A scanner fedelének magassága állítható, így vastagabb könyvek is beférnek alá. Apropó, scanner fedél: említésre méltó negatívum, hogy a fedél kinyitást követően nem marad meg nyitott állapotában, hanem azonnal elkezd becsukódni, amint elengedjük.

Ami hálózati lehetőségeket illeti, természetesen a készülék nem csak azért kapcsolható a hálózathoz, hogy többen is tudják használni vagy megússzuk a vezetékezést, hanem így lehetőség nyílik scannelni FTP-re, e-mailbe (akár csoportosan) vagy hálózaton megosztott mappába. A 3045NI ezen felül rendelkezik CenterWare Services hozzáféréssel is, ami a webböngészőn keresztüli nyomtatókonfigurálást teszi lehetővé. Ennek segítségével vehetünk fel gyakran használt megosztott mappákat, e-mail címjegyzéket, faxszámokat és FTP címeket is, így azokat nem kell minden egyes alkalommal bepötyögni a nyomtató vezérlőpultján.

A WorkCentre 3045NI alapvetően munkagép, egy irodában akár többen is használhatják, ezért a szokásos védelmi mechanizmusokkal, mint az adminisztrációs menü jelszavas védelme, ez a készülék is rendelkezik. Bizonyos funkciókat (mint például másolás vagy scannelés) letilthatunk vagy éppen jelszóhoz köthetünk, megakadályozva ezzel az illetéktelen felhasználást. Ugyanez igaz a faxra is: a titkos fax funkció nem nyomtatja ki a beérkező faxokat, csak jelszó megadása után, így a nem nyilvános dokumentumok biztosan nem kerülnek rossz kezekbe.

Belső, fogyasztás, karbantartás, lapköltség

Termék megnevezése Xerox WorkCentre 3045NI
Nyomtatási technológia HI-Q LED
Nyomtatási sebesség Monokróm: 24 oldal/perc A4
Nyomtatási felbontás 600x600 dpi, 3 bit színmélység
Processzor sebessége 300 MHz
Bemeneti papíradagoló kapacitása 150 lapos fő tálca, 10 lapos kézi tálca, 15 lapos ADF
Kimeneti papíradagoló kapacitása 100 lap
Másolás felbontása ADF: 300x300 dpi, Üveg: 600x600 dpi
Scannelés felbontása Max. 1200x1200 dpi
Havi terhelhetőség maximum 30 000 oldal
Üzemi zajszint 54 dB(A)
Papírtömeg

Automata adagoló: 60-105 g/m²; Kézi adagoló: 60-163 g/m²

Memória mérete 128 MB
Csatlakozók USB 2.0, előlapi USB 2.0, 10/100 Mbps Ethernet, IEEE 802.11b/g/n
Méret 410 x 389 x 318 mm
Tömeg 9,9 kg
Gyártó weboldala www.xerox.hu
Termék weboldala Xerox WorkCentre 3045NI
Bruttó fogyasztói ár 49 000 Ft-tól
Garancia 1 év

Csatlakozási lehetőségek

Az előlap bal oldalán lévő USB aljzatra hívnánk még fel a figyelmet, ami pendrive-ok fogadására alkalmas. A behelyezett tárolóról lehetőség van PDF és JPEG állományok kinyomtatására, illetve ugyanezekben a formátumokban történhet scannelés közvetlenül a tárolóra. A tapasztalat azt mutatta, hogy a Xerox USB-s megoldása (más készülékekhez hasonlóan) eléggé válogatós, tehát érdemes ennek használatára dedikáltan kijelölni egy kompatibilis tárolót, és akkor nem érhetnek bennünk meglepetések.

Vizsgáljuk meg kicsit a nyomtató többi oldalát is! Jobb oldalon található a szokásos billenőkapcsoló, hátul pedig az adatkapcsolat létrehozására szolgáló csatlakozók, mint az USB 2.0, RJ-45 Ethernet és egy pár RJ-11 telefoncsatlakozó. A hátoldal fedele lenyitható, hogy a papír elakadása esetén könnyen hozzáférjünk a lapadagoló mechanikához. Ha lapelakadás történik, a takarófedél mögött található zöld füleket kell megemelni, és a papír könnyen kihúzható.

Teljesítmény és fogyasztás

A készülék vizsgálatát teljesítményméréssel kezdtük, hogy igazoljuk vagy megcáfoljuk a gyártó adatlapon közölt adatait. Utóbbira azonban nem került sor, hiszen a beígért 24 lap/perces nyomtatási teljesítmény valós: a beállított minőségtől függetlenül 24 oldal kinyomtatása pontosan 59 mp-et vesz igénybe, ha az első lapot nem számoljuk, arra ugyanis 8-9 másodpercet kell várni.

A scannelés sebessége minőségtől függően változik: szürkeárnyalatos módban, 600 dpi felbontással 19 mp, színesben 50 mp-ig tart a művelet, míg ugyanez 200 dpi-vel csak 7 és 18 mp-et vesz igénybe. Az ADF-fel és a síkágyas megoldással végzett mérések között csak pár másodperc eltérés volt, de többnyire a lapadagoló volt a gyorsabb.

Ami a fogyasztást illeti, alapjáraton csupán 8 wattos fogyasztást mértük, alvó módban ez az érték egészen 3,5 wattig csökkent. Ez utóbbi picit magasabb, mint a gyár által megadott 2,8 watt, cserébe a valós alapjárati fogyasztás alacsonyabb. Nyomtatás közben változó számokat láttunk a fogyasztásmérő kijelzőjén, de ez alapján a maximum 332 watt helytállónak bizonyul, csupán a bekapcsolást követő a fűtési ciklus alatt láthattunk ennél magasabb (800 W) értékeket.

Lapköltség és karbantartás

A nyomtató karbantartása nem túl bonyolult, a toner cseréje pedig pofonegyszerű. A lehajtható előlap mögött bújik meg a pogácsa alakú toner, aminek fogantyúját pár fokkal elcsavarva máris szabaddá válik. Tonerből egyébiránt kétféle létezik, a normál 1000, a nagykapacitású pedig 2200 lap kinyomtatására elegendő (ISO/IEC 19752 szabvány szerint). Az eredeti kellékanyag (toner) ára kapacitástól függően 8500 és 14 500 forint, ami 8,5, illetve 6,6 forintos lapköltséget eredményez.

Más, otthon cserélhető alkatrészre nincs szükség, a nyomtató várhatóan előbb avul el, mintsem ezek cseréje szükségessé válna, feltéve, hogy a felhasználási területnek megfelelően használják. A havi terhelhetőségre a gyártó maximum 30 000 oldalt ad meg, ugyanakkor felhívja rá a figyelmet, hogy ez a mennyiség rendszeresen, hónapról-hónapra nem fenntartható!

LCD, menü, kezelés, képminőség, értékelés

LCD, menü és kezelés

Az előlapon található a gombokkal megrakott, LCD-vel megspékelt és visszajelző fényekkel tarkított kezelőpult. Első ránézésre kicsit elrettentő lehet a rengeteg gomb, valójában a kezelésre 5 perc alatt rá lehet jönni mindenféle segítség nélkül. A kijelző bal oldalán lévő gombokkal lehet a funkciók között válogatni (nyomtatás, másolás stb.), a jobb oldali négyirányú gombcsoport és az alatta található "visszanyíl" pedig a menüpontok közti navigálásra szolgálnak. A türkiz színű gomb az adott feladat elindítására (például scannelésnél), a piros pedig a megszakítására szolgál. A jobb felső gombot érdemes még megjegyezni, ezzel tudjuk energiatakarékos üzemmódba helyezni vagy ebből az állapotból felébreszteni a készüléket. Numerikus gombokra, valamint a bal oldalra helyezett, 1-8-ig számozott blokkra csak a faxolásnál lesz szükség.

Nyomatminőség

A Xeroxszal a szokásos tesztköröket futottuk le, azzal a kivétellel, hogy fotót most nem nyomtattunk, hiszen monokrómban ennek nem sok értelme lett volna. Éppen ezért inkább a szöveg és a vonalak nyomtatására helyeztük a hangsúlyt.


Vázlat / normál / legjobb minőség

A tesztnyomatok vázlat, normál és legjobb minőségben is elkészültek, majd ezeket hasonlítottuk össze. Szöveg nyomtatásánál jelentős minőségbeli különbség leginkább a vázlat módban jelentkezik, ami szemmel láthatóan rosszabb, mint a másik kettő, ezért csak akkor érdemes ezt használni, ha magunknak nyomtatunk dokumentumot és spórolni akarunk a tonerrel, hiszen a nyomat elkészülési idejét ez a beállítás nem befolyásolja. A normál és legjobb beállítással készült nyomatok minőségére nem lehet panasz, a WorkCentre 3045NI nagyon szépen nyomtat szöveges oldalakat.

Szürkegradiensek nyomtatásával ellenőriztük, hogy a nyomtató mennyire képes elkülöníteni egymástól az egyes árnyalatokat, és remek eredményeket kaptunk, a vonalas tesztábra viszont csak közepesnek mondható. Ugyan a részletek nem vesztek el, és a legkisebb térközöknél sem folytak össze a vonalak, de sem a függőleges, sem a vízszintes vonalak élével nem voltunk elégedettek, mert "szőrösek" maradtak, és ez távolabbról nézve is látható.

A vonalak szélei hagynak némi kívánni valót maguk után...
A vonalak szélei hagynak némi kívánnivalót maguk után...

Értékelés

Mint általában mindennek, ennek a készülékének is vannak előnyei és hátrányai, amelyek megnehezítik a döntést. Amivel nem voltunk teljesen elégedettek, az a fentebb ecsetelt képminőség. Ez a betűnyomtatást nem érinti, sőt a betűnyomtatás kiváló, de ha ábrákat is nyomtatunk, akkor már egy picit zavaró lehet a jelenség. Kicsit keveselltük a fő tálca 150 lapos kapacitását is, jobban örültünk volna, ha legalább 250 ívet be tudott volna fogadni. Szintén ne felejtsük el a másik, korábban említett amatőr hibát, a síkágyas scanner "magától" becsukódó fedelét. Fontos információ, hogy ez a készülék nem tud automata duplexben nyomtatni, ami a költséghatékony nyomtatás szempontjából igencsak fontos lenne, de a hasonló árban kapható multifunkciós készülékek egyike sem rendelkezik hasonló szolgáltatással, így ezt nem róhatjuk fel neki hibának.

Más szempontokat vizsgálva viszont – árkategóriájához mérten – a nyomtató szolgáltatásaival elégedettek voltunk, a nyomtatás sebessége kellemes, a scannelt anyagok minősége jó, mindehhez pedig könnyű kezelhetőség és kiváló menü is párosul. Rendkívül tetszetős az is, hogy a toner cseréjéhez nem kell darabokra szedni a nyomtatót, és maga a toner teljesen különálló egységet képez, amit bárki ki tud cserélni akár nulla szakértelemmel is. Viszonylag jól alakul a lapköltség is. Az eredeti kellékanyaggal számolva a nyomtató lapköltsége a nagykapacitású tonert használva egyértelműen kifizetődő, hiszen a nagyjából 6,5 forint laponként ebben a szegmensben már elfogadható, az alap tonerrel számolt 8,5 forint viszont a határt karcolja.

Az értékelés során szem előtt kell tartani, hogy a készülék ára nem éri el az 50 000 forintot, így nyilvánvalóan nem várhatunk el tőle csúcsteljesítményt, ugyanakkor sok tekintetben jól bírta a gyűrődést, és olyan kirívóan nagy hibát sem találtunk, ami miatt ne érdemelné meg a "tetszett" minősítést.


Xerox WorkCentre 3045NI multifunkciós nyomtató

Daywalker

A Xerox WorkCentre 3045NI multifunkciós készüléket a Xerox Magyarország Kft.-től kaptuk tesztelésre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés