Hirdetés

Mesterlövész feketében

Külső

Hűséges olvasóink biztosan tudják már, hogy a CM Storm márkát a Cooler Master hívta életre. A játékosokat célzó termékarzenál első darabja a látványos Sniper (mesterlövész) ház volt, nagyjából két éve. Múlt év végén kicsit felújították, így most a frissebb verzió tornyosul előttünk. Szó szerint tornyosul, mert minden irányban kellemesen nagy dobozról van szó. Ötvenöt centiméter magas, még ennél is mélyebb. Üresen tizenkét kilogrammos tömege masszív vázat és igényes oldallapokat sejtet. Ahogyan egy „gémer” termékhez illik, a Sniper külseje marcona, kissé hatásvadász, szerencsére azért nem túlzottan. Tetején egy méretes szellőzőrács, kicsit előbbre egy hatalmas tekerő, az oldalfalakon pedig jó nagy kitüremkedés, illetve fekete szín és sűrű rácsozás hivatott érdekes látványt kelteni. Szerintünk sikerült. Aki kedveli a nagy házakat, és nem elvakult szerelmese a letisztult vonalaknak, annak minden bizonnyal tetszeni fog a CM Storm Sniper Black.

Azért Black, mert mostmár – az aktuális divatnak megfelelően – nem csak külseje, hanem belseje is fekete. Egyetlen világos része a homlokzat tetejére biggyesztett Sniper felirat. Érdekes, hogy a látványos CM Storm emblémát nem tették a homlokzat alsó részére, a 200 mm-es ventilátor elé. Ilyen nagy – ráadásul kéken világító – lapátkerékből összesen hármat adnak a házhoz, hátulra viszont „csak” egy 120 mm-es került. Mint látható – és ahogyan az alapmodellnél is volt – a tápot alulra helyezték. A rácsos bővítőkártya-takarók sora mellett (vagy fölött, nézőpont kérdése) a StormGuard védő látható. Arra szolgál, hogy egerünk és billentyűzetünk vezetékét áthúzzuk rajta, így biztonságosan a géphez köthetjük őket. Hasznos lehet a megoldás, ha forgalmas helyen (mondjuk egy nagy LAN-partin) rövid időre őrizetlenül hagyjuk gépünket. Ma már a komolyabb házakon szinte kötelező tartozék a vízhűtés csöveihez való kivezetés. A Sniperen két adagot kapunk, egyet felülre, egyet pedig alulra, a táp mellé.

A kisebb CM Storm Scoutnak is elég komoly, az előlap és a tető találkozására helyezett kezelőpultja van, de a nagy mesterlövész (Sniper) – természetesen – túltesz rajta. A négy USB közé itt egy FireWire aljzat került, továbbá van eSATA és két hangcsatlakozó. A terepet viszont egy méretes tekerő uralja: ezzel egyszerre állítható a ház összes ventilátorának fordulatszáma, vagy legalábbis azoké, amelyeket rákötünk. Közepén a gombbal a világító ventilátorok fényét kapcsolhatjuk ki-be. Ilyenből alapból három 200 milliméterest kapunk (elöl, felül, alul). Balra a sort a méretes ki-/bekapcsoló és a kicsike reset zárja.

Alul a termetes, kihajtható lábak érdemelnek figyelmet. Akinek nem tetszene ez a részlet, ami némileg megemeli az amúgy sem kicsiny dobozt, egyszerű gumitappancsokra cserélheti őket. Így is marad majd elég levegő az alulra helyezett tápnak, ugyanis a ház aljának első és hátsó részét kissé megemelték. Az alsó részt a táp alatt és középen is szellőzőrács uralja.

Egy ilyen komoly házat illik alaposan felszerelni. Ma nagyon divatosak a jó kis SSD-k, így mellékeltek 2,5 és 1,8 hüvelykes beépítőkeretet is. Kapunk továbbá gumitappancsokat a lábak helyére, gumigyűrűket az alsó vízhűtéses lyukakhoz, egy nagy adag csavart és távtartót, illetve kábelkötegelőket.

A kellemes és méretes CM Storm Sniper Black Mesh Version ára három év garanciával 32 000 forint. Nem kevés pénz ez, de észben kell tartani, hogy rengeteg kiegészítő (például négy ventilátor) van benne. Érdekes, hogy a hálós oldalú Mesh verziónál 10 000 forinttal drágább a plexi ablakos Sniper Black, és ugyanennyibe kerül az AMD Dragon változat ablakán sárkánnyal, vörös fényű ventilátorokkal.

Főbb paraméterek:

Termék megnevezése CM Storm Sniper Black Mesh Version
Elérhető színek fekete
Mérete 567 x 551 x 255 mm
Tömege 12 kg
Anyaga acél, műanyag előlappal és tetővel
Beszerelhető alaplapok ATX, microATX
5,25"-os helyek száma 5 db
3,5"-os helyek száma 1 db külső (5,25"-os helyből), 5 db belső
Bővítőkártyák száma 7 db
Hűtés elöl 200 x 200 x 30 mm-es ventilátor kék fénnyel,
hátul 120 x 120 x 25 mm-es ventilátor,
felül 200 x 200 x 25 mm-es ventilátor vagy két 120 mm-es ventilátorhely,
bal oldalon 200 x 200 x 25 mm-es ventilátor vagy két 120 mm-es ventilátorhely,
alul 140 vagy 120 mm-es ventilátorhely
Előlapi csatlakozók 4 db USB, eSATA, FireWire, hangszóró, mikrofon
Beszerelhető táp szabványos ATX, alulra
Extrák rácsos oldalfal, StormGuard védelem, kihajtható lábak, ventilátorszabályzó, 1,8 és 2,5 hüvelykes beépítőkeret
Gyártó honlapja CM Storm
Termék honlapja Sniper Black Mesh Version
Forgalmazó Expert Zrt.
Bruttó fogyasztói ára 32 000 Ft
Garancia 3 év

Belső

Legkönnyebben úgy igazolható a Cooler Master és CM Storm kapcsolata, ha belekukkantunk házaikba. A Sniper Blackből például a kisebbik HAF, a 922 váza köszön vissza. Belül minden pontosan ugyanolyan, csak a külső lemezek és pár részletmegoldás különbözik. Az öt darab 5,25 hüvelykes és alattuk a 3,5 hüvelykes helyek ugyanolyan – szerszám nélkül kezelhető – rögzítőt kaptak, ugyanakkora a méret, ugyanott – alul – van a táp, ugyanolyan – sok nagy ventilátoros – a szellőzés. És teljesen rendjén is van ez, mindent jól helyeztek el, korrektül kiviteleztek. Hirtelen nem is jutott eszünkbe olyan részlet, amit hiányolnánk. Legfeljebb egy még kisebb – akár microATX-es – verziót.

A legnagyobb huzatot a processzor környékén alakították kit. Itt felül egy 200, hátul egy 120 milliméteres lapátkerék húzza ki a meleget. Elégséges légáramlatot keltenek ahhoz, hogy közelükben a processzort egy nagyobb, passzív bordával is hűteni lehessen. Kérdés, hogy ez a két nagy ventilátor vagy mondjuk egy bordára illesztett 120 mm-es a halkabb és hatékonyabb megoldás.

A következő nagy, 200-as ventilátort elöl, az öt merevlemezfiók előtt találjuk. Még akkor is bőven elegendő légáramlatot biztosít az adattáraknak, ha minimálisra csökkentjük fordulatszámát. Mögötte a fiókok közepes rezgéscsillapítást kaptak. A 3,5 hüvelykes winchestereket műanyagkeretbe rögzíthetjük, ahol a fém tartópöckök gumigyűrűben ülnek. A mellékelt átalakítóval egy-egy 1,8, illetve 2,5 hüvelykes tárat is betehetünk.

Bár üresen, de a ház aljában is található egy ventilátorhely. Ide 120 vagy akár 140 mm-es lapátkerekeket tehetünk. Mivel ez rendszerint bemeneti nyílás, kapunk hozzá porszűrőt. Sajnos mögötte a táp szellőzőjén már nincs ilyen kiegészítő.

A szelőzés utolsó – pontosabban utolsó két – eleme az oldalfalra került. Itt található a harmadik 200 milliméteres, LED-es ventilátor, amit egy jókora rács mögé rejtettek. Igény szerint az óriás két kisebb, 120 milliméteres darabra cserélhető. Sajnos, ezen a bemeneti nyíláson sincs porszűrő. Ahogyan a felső és az első, a harmadik kétszázas, illetve a hátsó 120-as is az előlapi szabályzóhoz köthető. Ekkor egyetlen tekeréssel módosíthatjuk mind a négy (vagy ahányat rákötöttünk, mert van még pár szabad aljzat) fordulatszámát, illetve a LED-es óriások fényeit ki-be kapcsolhatjuk. Az oldallapokkal kapcsolatban annyit jegyeznénk még meg, hogy kellemesen vastag anyagból készültek. Merevségüket tovább növelte a kidudorodásokkal kialakult dupla él.

A szereléssel átellenes oldalról látszik, hogy a processzorhűtő környékén méretes nyílást vágtak a lapba. Ezzel megkönnyítették a hátlapi rögzítésű, nagyobb processzorhűtők felszerelését, ugyanis nem kell az alaplapot kivenni a művelethez. Kivéve, ha a rögzítés egy darabját az alaplap mögé ejtjük – nekünk ez három próbálkozásból kétszer sikerült. Ebből az ellentétes irányból férhetünk hozzá a 3,5 hüvelykes meghajtók csatlakozóihoz is.

További részletek

Távolról sincs vége a CM Storm Sniper Black boncolásának az oldallapok levételével. Egy határozott rántással eltávolítható a műanyag előlap. Erre a műveletre szükségünk lesz, ha 5,25 hüvelykes meghajtókat akarunk használni, ugyanis takarólemezeik csak így szerelhetőek le. Mögéjük gondosan porszűrőt telepítettek, akárcsak az alattuk terpeszkedő méretes ventilátor elé. A homlokzat felől tehát kevés por jut majd a házba.

Hasonló a helyzet felül is, vagyis onnan sem fog por bejönni, mert a nagy, felső, 200 mm-es ventilátorral szerelt nyíláson kifelé áramlik a levegő. Ezt a panelt is viszonylag könnyen el lehet távolítani, bár számolni kell a kezelőpult rengeteg kábelével.

Amit így, a burkolati elemek bontogatásával kapunk, az egy HAF 922 váz. Pontosabban egy HAF 922 váz felül két fém fogantyúval. Ezek nagyon hasznos részletnek bizonyultak: felöltözött állapotban a felső burkolat alá nyúlva éppen ebbe a két masszív kapaszkodóba nyúlik be kezünk. Így pedig meglehetősen stabilan és kényelmesen emelhető, szállítható a nem éppen kicsi ház. Fontos még megemlíteni, hogy a masszív oldalsó lemezek nélkül is kellemesen stabil a váz. Nagyon jó alap lehet egy komolyabb moddoláshoz. Jól látszott az is, hogy két 5,25 hüvelykes hellyel, rövidebb formában, esetleg felső táppal milyen jó kis microATX ház lehetne belőle.

Több éves tesztelői és házépítői tapasztalattal fél óra alatt nagyjából az alábbi állapotba sikerült hoznunk a CM Stomr Sniper Black belsejét. Egyébként nagyszerűen szerelhető, tágas, a Radeon HD 4870 X2-t is úgy benyelte, mint a huzat, de a sok ventilátoros, előlapi aljzatos és kezelőszerves kábelkötegek olyan – fölöslegesen – hosszúak, hogy egyszerűen nincs hová tenni őket. Pedig az USB, a FireWire, a hangcsatlakozók és előlapi kezelőszervek tűsorai minden alaplapon szinte ugyanott helyezkednek el. Érthetetlen számunkra, hogy miért nem lehet normálisan méretre vágni őket.

Hátul is jól látszik, hogy fölöslegesen tekeregnek. Persze, lényegesen szebben is el lehet rendezni a belsőt, de pár órás tesztünk erejéig nem foglalkoztunk ezzel olyan sokat. Ami lényeges, hogy a Sniper Black nagyon jól szerelhető, tágas ház. Egyetlen hibát találtunk rajta, hogy vázának fekete festése elég könnyen lejött. A hátsó, szerszám nélkül betekerhető csavarok feje szinte azonnal lemarta, de a kissé szoruló alaplapi távtartók fogóval betekerésénél is ejtettünk pár karcot. Ezen még javíthatnának a Cooler Masternél.

Tesztelés, értékelés

Szokásos, mai viszonylatban meglehetősen energiaigényes – és ami még fontosabb, jól melegedő – processzorral és nem túl nagy grafikus kártyával ellátott tesztkonfigurációnkat telepítettük a CM Storm Sniper Blackbe. Összehasonlítási alapnak Casetek CK-1020 házunkat használtuk, de korábbi tesztjeink szereplői is feltűnnek a grafikonokon.

  • Intel Core 2 Duo QX9700 processzor
  • Cooler Master Hyper TX2 processzorhűtő
  • Asus P5E3 DeLuxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3 memória
  • Radeon HD 3850 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Cooler Master Real Power 550 wattos tápegység
  • Casetek CK-1020 ház elöl 80 mm-es, hátul 92 milliméteres ventilátorral

Grafikonjainkon a processzormagok nyugalmi és húsz percnyi terhelés után mért maximális hőmérséklete látható háromféle beállítással. Az első menetben a processzorhűtőt percenkénti 1800-as csúcsfordulatán hajtottuk. A Sniper Black négy ventilátorát a szabályzóval maximális fordulatukra tekertük. A mérések alatt a szobában 24 Celsius-fokos hőmérséklet uralkodott.

Eddigi tesztalanyaink közül a fekete belsejű mesterlövészben érezte magát legjobban processzorunk. Mind nyugalmi, mind terhelt állapotban jobb értékeket mértünk az eddigi csúcstartónál, a Cooler Master CM 690 II-nél. Az viszont nem látszik az ábrán, hogy a CM Storm nagyfiúja eközben komoly morgást produkált. A három hatalmas lapátkerék simán elnyomta a processzor és a grafikus kártya hűtésének hangját.

Persze nem kötelező teljes fordulaton járatni a szellőzést. Minimumra tekerve őket, a processzorhűtőt pedig percenként 1500-as fordulatra lassítva a méretes Sniper Black még mindig a leghűsebb maradt. Hangban a rengeteg nyílás és szellőzőrács miatt most sem bizonyult nyerőnek, bár lényegesen halkabb volt, mint az előző körben. Most már a CPU és VGA hűtőjének kiszűrődő zaja vitte a prímet.

Harmadjára olyan helyzetet teremtettünk, ami a Sniperhez hasonló, nagyméretű házaknak fölöttébb kellemetlen szokott lenni. Kikapcsoltuk ventilátorait, a processzorhűtőt pedig alacsony, percenként 1500 fordulatos sebességén hagytuk. Ekkor a hatalmas dobozban a sok nyílás ellenére sem tudta kellő mértékben mozgatni a levegőt. Processzorhőmérséklet terén a ház a középmezőnybe süllyedt. Mivel sok rajta a nyílás, hangban ekkor sem volt világbajnok. Igaz, a szélzaj mellett semmilyen zavaró rezonanciát nem hallottunk.

Míg pörgött a Sniper Black első ventilátora, addig nagyon kellemes helye volt benne merevlemezünknek. Teljes fordulatnál csak 28 °C-ig, de minimumra állítva is csak 32 °C-ig melegedett benne a Samsung winchester. Amikor kikapcsoltuk a légkavarókat, és jelentősen lecsökkent a légáramlat, akkor is valamivel 40 °C alatt maradt az adattár 20 percnyi terhelés után.

Értékelés

Pár apróbb részlettől eltekintve meg voltunk elégedve a CM Storm Sniper Black házának rácsos oldalfalú változatával. Kívülről egy igazi gamer kuckó, de azért nem rakták tele ízléstelenül a kategóriára jellemző részletekkel. Akinek bejön ez a stílus, minden bizonnyal tetszetősnek tartja majd a fekete mesterlövészt. Kívül és belül is a minőségi, igényes kidolgozás volt rá jellemző. Csupán könnyen lekopó festése, és az optimálisnál hosszabb előlapi panelhez való vezetékezése nem tetszett.

Hűtési és hangbeli viselkedése alapján azoknak ajánlanánk, akik a komoly szellőzést fontosabbnak tartják a némaságnál. Teljes fordulatra szerintünk csak tuningos csúcskísérletnél érdemes tekerni a hatalmas lapátkereket, mindennapos használatnál minimális fordulaton is elégséges légáramlatot biztosítottak. A sok szellőzőnyílás miatt viszont sok hang távozott a gépből. Szerencsére ez nem zavaró rezonancia, hanem jobbára kellemesebb szélzaj volt.

Természetesen egy ekkora és ráadásul gamer háznak rendesen megkérik az árát. A CM Storm Sniper Black Mesh változata három év garanciával 32 000 forintba kerül. Első hallásra ez meglehetősen nagy összegnek tűnhet, nem szabad viszont elfelejteni, hogy ebben három óriási és egy nagy ventilátor is benne van, melyekhez teljeskörű vezérlési rendszert kapunk a tekerő és kapcsoló formájában. Továbbá azt is érdemes megjegyezni, hogy a Sniper Blackkel azonos alapokra épülő Cooler Master HAF 922 egyszerűbb előlapi panellel is drágább pár ezressel. A Sniper Black plexiablakos változata pedig 10 000 forinttal drágább. Mindent összevetve a CM Storm Sniper Black Mesh Version azoknak ajánlott, akik egy méretes, marcona megjelenésű, nagyszerűen szellőző és jól szerelhető, minőségi házat szeretnének.


CM Storm Sniper Black
Mesh Version

rudi

A CM Storm Sniper Black Mesh Edition házat az Expert Zrt. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés