Kreatív Creative webkamerák

Beállítás, szoftverek

A modern webkamerának csak az egyik része a hardver, a másik a szoftver, amellyel üzemeltetjük. A legtöbb modell alapfunkciói működnek mindenféle telepítés nélkül, legfeljebb egy meghajtóprogramot kell hozzájuk feltenni. Így már használhatjuk őket videotelefonálásra Skype, MSN Messenger vagy hasonló szoftverrel. Persze nem érdemes itt megállni, mert a mellékelt CD-k általában sok érdekes és van, hogy hasznos kiegészítőt rejtegetnek. A Creative kameráihoz is rengeteg dolgot kaptunk, ráadásul a telepítő az interneten is szétnézett, miből van esetleg újabb verzió. A frissítések letöltése gyors kapcsolattal is több mint egy órát vett igénybe.

Amikor végre elkészültünk, hat szoftvert kínáló csomagot kaptunk. Az első a SightSpeed videotelefonáló kliense volt. Sokkal érdekesebbnek bizonyult a Live! Cam Center, amellyel mozgó és állóképeket rögzíthettünk, de mozgásérzékelőként és távoli megfigyelőként is használhattuk a webkamerát.

Videofelvételnél a számítógépünkre telepített kodekek közül válogathattunk, állóképeknél kétféle JPEG minőség állt rendelkezésre. Érdekesebb volt a mozgásérzékelős rész, ahol beállíthattuk azt az időperiódust, amikor a rendszer figyeljen, megadhattuk, mit csináljon, és e-mail értesítést is kérhettünk, ha mozgást érzékelt. A detektor érzékenysége és a kép figyelni kívánt zónája is beállítható.

Jól használható volt a távoli megfigyeléshez való rész is. Ezzel FTP kiszolgálóra küldhetjük fel a kamera képeit, majd a mellékelt kis HTML kóddal az internetes megjelenéshez szükséges részleteket is beállíthatjuk. Érdekes kisfilmeket készíthetünk a „Time Lapse Video” részen. Ilyenkor adott időközönként készül egy kép, majd azt gyorsabban visszajátszhatjuk. Megörökíthetjük vele például a felhők vonulását, naplementét vagy egyéb érdekességeket.

A webkamerával kapcsolatos lényeges beállításokat a „Tune and Control” részen találjuk, ami az előbbi felvevőből is előhívható. Öt részre tagolták, melyek állítási lehetőségei kameránként különböztek. A fejlettebbeknek értelemszerűen több volt, mint a kevésbé okosaknak. Az alapvető expozíció, fényerő, kontraszt és színesség mindegyik Live! Camnál állítható volt, amihez tartozott még élesség, a kis notebookos kivételével gamma, az Optima AF-nél pedig hue (színárnyalat) állítási lehetőség is.

A beállító legmókásabb része a Video FX hatásoké. Itt különböző vicces animációkat varázsolhatunk a fejünkre. Ezek többsége arckövetésen vagy mozgásérzékelésen alapul. Készítettünk egy videót (kb. 5,5 MB), melyben ízelítőt adunk néhány kameratrükkből, de továbbiakat találunk a Creative honlapján is. Meg kell említeni, hogy nemcsak a Creative kamerákhoz jár ilyen vicces kiegészítő, hanem a konkurensek többségéhez is.

Az Optia AF-nél találtunk még kézi fókuszbeállítást, és az automata is finomhangolható. Ugyan az AF-nél is volt digitális zoom lehetőség, de csak a Notebook Ultránál tudtuk használni. A kreatív Creative szoftvercsomag három fennmaradó része egy albumszerkesztővel kiegészített állománykezelő, egy ügyesnek tűnő, egyszerű vágószoftver, amiért viszont 50 dollárt kérnek, valamint egy naptárkészítő.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

  • A Microsoft csúcs webkamerái

    Megnéztük, milyen képet vág – vagyis készít – kétszer két megapixelnyi webkamera a redmondi óriástól.

  • Komoly és vicces webkamerák

    A Genius komolyabb 1,3 megapixeles, illetve mókás külsejű webkamerái közül próbáltunk ki két-két darabot.

  • Genius webkamerák újra

    Kétrészes Genius webkamera-tesztünk folytatódik, ezúttal öt olcsóbb modellt vizsgálunk meg.

Előzmények

Hirdetés