Komoly és vicces webkamerák

Az 1,3 megapixelesek

Az elmúlt hónapokban megnéztünk néhány webkamerát a Creative, majd a Microsoft kínálatából is. Valahogy az volt az érzésünk, hogy a drága csúcsmodellek nem érik meg az árukat, mert a nagy felbontású érzékelőre és relatíve hatalmas képméretre nincs túl nagy igény ezen a téren. Most két részből álló sorozatba kezdünk, melyben egy híján tíz Genius kamerát vizsgálunk meg. Ma a két legkomolyabb, 1,3 megapixeles és két vidám kabátba öltöztetett, 0,3 megapixeles kerül terítékre. Valamit talán sejtenek a Geniusnál, hogy még a legnagyobb termékekbe sem tettek 2 vagy még több megapixeles érzékelőt. A Look 1320 dobozában a kamera, telepítőlemez és a használati útmutató mellett még egy vezetékes, fülre akasztható headsetet is találtunk, ára mégsem éri el a tízezer forintot.

Gömb alakú formájára mondhatnánk azt is, hogy konzervatív, de azt is, hogy kiforrott, praktikus. A csillogós fekete műanyag talpra állított szem vezetéke is a gömbből indul, így teljesen körbeforgatható. Tetejére fényképező gombot tettek, és beépített mikrofonja is van. Az 1,3 megapixeles érzékelő elé helyezett optikának kézzel állítható a fókusza. Ehhez a nem túl jó fogású ezüstös gyűrűt kell tekergetni. Finoman szabályozható vele a gyújtópont távolsága, többször is körbefordul, de jobb lenne, ha kevésbé szorulna.

Igaz, hogy nem tud úgy hátrabukni, mint mondjuk a Creative-ok, de a Look 1320 is megfelelően tág határok között mozog a függőleges tengelyen. A fentebb említett vízszintes körbeforgathatósággal együtt szinte bármilyen pozícióba beállítható, amiben több mint egy méteres vezetéke is segítségünkre van.

Egyszerű, de jól használható a mellékelt, fülre akasztható headset. Mikrofonját rugalmas szárra ültették, vékony vezetéke nem fog zavarni videotelefonálás közben. Azért a zsinór asztali géphez lehetne valamivel hosszabb, igaz, notebooknál éppen a rövidebb jönne be. Hangszóróját természetesen nem audiofil zenehallgatáshoz, hanem alacsony bitrátás hangátvitelhez méretezték.

Kaptunk kicsi mikrofonos fülest a Look 1322AF-hez is. Nevéből sejteni lehet, hogy szintén 1,3 megapixeles példányról van szó, az AF betűk pedig tényleg az automata fókuszt kódolják. Eddig nem voltak jó tapasztalataink a hasonló megoldásokkal, ezért kíváncsian vártuk, hogy a Genius mire képes.

Maga a kamera ismét átlagos, mondhatni unalmas, de legalább okos formatervezésű. A vezeték itt is a testéből és nem a talapzatából indul ki, így az érzékelő egy csuklón teljesen körbeforgatható. Némileg feldobja az egyszerű formát az oldalt és alul körbefutó átlátszó perem és a három LED vágott nyílásai. A lencsének fix kerete van, hiszen a fókuszálás automatikus. Erről a modellről sem maradt le az exponálógomb, amellyel állóképet készíthetünk.

Az előre- és hátrabillentés itt nem olyan tág határok között változhat, mint a Look 1320-nál, de a gömbcsuklós kialakításnak köszönhetően még egyszerűbb az irányba állítás.

Kettős funkciót lát el a talapzat. Enyhén megemelhetjük vele az érzékelőt, de a lapos monitorra csíptetésben is segítségünkre van.

Foci és kutya

Lényegesen szerényebb érzékelőt, de annál hivalkodóbb külsőt kapott másik két Genius tesztalanyunk. A Look 315FS focilabda formájú. Kaptunk hozzá egy nagy adag matricát is, melyek a labda fehér ötszögeire ragaszthatóak. Valószínűleg senki sem lepődik meg azon, hogy a magyar nincs köztük.

Háromszögű talapzatán korlátozott mértékben lefelé billenthető a kamera, tetején pedig ott van az elengedhetetlen fényképező gomb. A vezeték most is a kamerából és nem az állványából indul ki, tehát a felső rész teljesen körbeforgatható. Tekergetés közben jöttünk rá, hogy előrebillenteni csak egy bizonyos állásban lehet.

Talapzata alján három kis gumiláb van, de ezt a részt úgy alakították ki, hogy elég nehéz felfogatni vékony monitorra, notebook kijelzőjének peremére pedig szinte lehetetlen. Pedig a focit a korlátozott fölfelé néző képessége miatt érdemes nagyjából szemmagasságba helyezni.

Mai utolsó tesztalanyunk, a Look 312P a legmókásabb a négyesből. A kis, 0,3 megapixeles érzékelőt egy plüss kutyus orrába rejtették. Kaptunk hozzá még egy CD-t, használati útmutatót, USB hosszabbítót és egy kis csipeszes mikrofont.

A Genius nadrágos blökinek egészen komoly csontváza van. Ugyan recsegett-ropogott egy kicsit, de mindenféle pózokba tudtuk hajlítani.

Erre szükség is lesz, mert meglehetősen fenn hordja kamerás orrát, mellyel csak akkor tudunk rendesen szembenézni, ha a kutyust a monitor tetejére tesszük. Persze az asztalon, a billentyűzet mellől is ránk tudott nézni, de ez nem valami előnyös szög.

Sajnos nem vezeték nélkül, hanem a kenguruzsebébe rejtett rövidke USB-kábellel csatlakozik a (w)ebkamera a számítógéphez. Ügyesebbek saját ruhát is varrhatnak a kutyusnak, ugyanis a kantáros Genius gatyót le lehet venni róla. Ilyenkor meglehetősen morbid látvány a hasából kilógó fekete zsinór.

Beállítás

Először a Look 1320-hoz mellékelt vezérlőszoftvert telepítettük fel. Titkon bíztunk benne, hogy a szintén 1,3 megapixeles érzékelővel szerelt 1322AF-hez is jó lesz, és nem kellett csalódnunk. A kissé gyermeteg felépítésű szoftverben megvan minden lényeges. Három részre bomlik, állóképesre, videósra és mozgásérzékelősre. Az elsőben képeket és képsorozatokat készíthetünk, melyek jobbra meg is jelennek a felületen, és azonnal el is küldhetjük őket e-mailben. Alul található az aktuális kamerát kiválasztó, felbontásmódosító, beállításokat előhívó és a szokatlan kilépő gomb.

Kevesebb lehetőségünk van a videós részen. Itt már a képesnél jobban hiányoltuk, hogy nem lehet állítani a rögzítés formátumát, tömörítését. A mozgásérzékelős, felügyeleti részen beállíthatunk egy küszöbértéket, melynél nagyobb mozgást érzékelve a szoftver hanggal vagy mailban értesít. Sportnak is elég jó, ha a minimális érzékenységnél pusztán ugrálással próbálunk riasztást kicsikarni, de finomabbra állítva minden apró mozdulatot észrevesz. Egyedül azt hiányoltuk, hogy a megfigyelt területen nem lehet megfigyelési zónákat létrehozni (például hogy a szobára állított kamera csak az ajtót figyelje).

Nagyon sokrétű beállítási lehetőséget kaptunk a Look 1320-hoz, amelyet bármilyen látási és fényviszonyokhoz hozzá lehet igazítani. Szerencsére a függőleges és vízszintes tengely szerinti tükrözés sem maradt ki. Maximálisnál kisebbre állított felbontásokkal lehetőségünk van zoomolásra és a kép egy kiválasztott részére koncentrálásra.

Külön fület szenteltek a speciális hatásoknak, melyek vagy az érzékelt pixeleket manipulálják (elmosás, élkiemelés, invertálás stb.), vagy keretek képre helyezésével operálnak. Egyszerűbbek, mint a Creative vagy a Logitech animált és arcfelismerő viccei, de természetesen a Genius eszközei is kezelik külső fejlesztők csillogó-villogó trükkjeit.

Igaz, hogy felismerte, sőt teljesen azonos szoftvere van a Look 1322AF-nek is, a beállítási lehetőségei mégis szegényesebbek. Legjobban a tükrözés hiányát sajnáltuk, egyébként a fényviszonyokhoz igazítás ennél a modellnél sem volt nehéz. Szerencsére az automata fókusz kikapcsolható, és szoftverből is állítható a kép élessége. A beállítások listáján látszik, hogy komolyabb hardvert is ki tudna szolgálni.

Egyszerűbb kezelő jár a kisebb, 0,3 megapixeles Geniusokhoz. A Look 312P kutyához tartozóban nem volt automatikus megjelenítése a rögzített anyagnak, emellett többször is lefagyott. A focilabdához stílszerűen focis felület járt, amivel viszont nem kelt életre egyik kamera sem. Végül úgy döntöttünk – és ezt a felhasználóknak is melegen ajánljuk –, hogy feltelepítettük az 1,3 és 0,3 megapixeles kamerák meghajtója mellé a nagyobb felbontásúak szoftverét, amely kezelte a kicsiket is, sőt több beállítási lehetőséget adott hozzájuk.

A focilabdánál majdnem olyan komplex menüt kaptunk, mint a Look 1320-nál, volt rajta tükrözés, sőt a mikrofon érzékenységét is módosíthattuk. A kutyusnál is bőségesek voltak az opciók, itt valamiért külön részre került a videó fényerejének és élességének állítása.

Állókép

Először a webkamerák állóképének minőségét vizsgáltuk meg. Ehhez kétféle témát használtunk. Az egyik a sokkal fejlettebb, állóképes kamerák vizsgálatához használatos ISO 12233 ábra, a másik pedig egy gyümölcsös-zöldséges „csendélet” volt. Természetesen az addig napos idő éppen a fényképezés idejére vált borongóssá, végül még egy kisebb záporral is megtiszteltek minket az égiek, így a képek egy enyhén felhős május végi napon készültek. Összehasonlítási alapnak érdemes lehet megnézni korábbi Creative és Microsoft kamerás képeinket is, igaz, azok valamivel gyengébb fényviszonyok mellett születtek.


A képre kattintva letölthető a PDF változat

A Genius Look 1230 esetében körülbelül 50–60 centiméteres távolságból próbálkoztunk. A pontos fókuszáláshoz sokat kellett tekergetni a lencse körüli gyűrűt, ami nehéz járása miatt nem volt egyszerű. A végeredmény egészen jó lett, a különböző rovátkázott részek nagyjából az 5-ös értékig voltak tiszták függőlegesen és vízszintesen is. Örvendetes, hogy a sok kamerára jellemző középen éles, de oldal már életlen kép itt nem jelentkezett. Egyetlen, véleményünk szerint eléggé zavaró baja van a Look 1230-nak, mégpedig az, hogy a natív 1280x1024 pixelesnél kisebb felbontásokban nagyon leromlik a minőség, mintha túl gyenge lenne a kamera méretező algoritmusa.


Genius Look 1320: 1280x1024 – 1024x768 – 640x480 – 320x240

Bármennyit tekergettük is, a zöldséges-gyümölcsös tálra nem sikerült tökéletesen ráfókuszálnunk. A térben kiterjedt objektumnak vagy a kamerához közeli, vagy a távoli része volt éles. Ez mintegy 50 centiméterről egy 20 cm mély tárgynál meglehetősen alacsony F értéket jelent, tehát a kamera valószínűleg kevés fénynél is jól dolgozik majd. Az élek mentén most is tapasztaltuk, hogy a kisebb felbontások méretezési algoritmusa meglehetősen hanyag. Előjött a sűrű vonalaknál tapasztalt pixelesedés, igaz, sokkal kevésbé, alig zavaró mértékben.


Genius Look 1320: 1280x1024 – 1024x768 – 640x480 – 320x240

Elvárásaink fölött teljesített a Look 1322AF autofókusza. Az ilyen kamerák általában időnkénti ki-be zoomolással szoktak rátalálni a megfelelő beállításra, és minden fényviszony- vagy képtartalom-változásra hosszas jojózással szoktak reagálni. Ezzel szemben a Genius szinte azonnal élesített, amint változásra volt szükség, és a több órás próbálgatás alatt egyszer sem hagyott minket életlen képpel. Az ISO tesztábrája mondhatni túl „éles” is lett, bár ez nem a kamera, hanem inkább a mellékelt szoftver tömörítési eljárásának a hibája. A nem teljesen fehér háttér és a sötét vonalak határán teljesen fehér szellemkép alakult ki. Vízszintesen és függőlegesen 6–7-ig voltak elfogadhatóak a vonalak, ferdén 5-ig, tehát jobb eredményt adott az automata, mint a Look 1320 kézi állítással. Sajnos a kisebb felbontások itt is csúnyán pixelesedtek.


Genius Look 1322AF: 1280x1024 – 1280x960 – 640x480 – 320x240

A gyümölcsös feladatot is jobban oldotta meg az 1322AF, mint az 1320. Itt nagyobb volt a kép mélysége, több éles részletet kaptunk, és alig volt pixelesedés. A kisebb felbontások most is nagyon csúnyák lettek.


Genius Look 1322AF: 1280x1024 – 1280x960 – 640x480 – 320x240

Mindennemű fókuszálási lehetőség nélkül a focilabda alakú Look 315FS meglehetősen gyenge képet produkált. 0,3 megapixeles érzékelőjének maximális felbontása 640x480, ezért csak két-két tesztképet készítettünk vele. Az ISO ábra életlen lett, már a legritkább rovátkáknál is csúf, szabályos pixelesedés tűnt fel.


Genius Look 315FS: 640x480 – 320x240

Nem lett jobb a másik tesztkép sem. A növények színei beégtek, az élek pedig erősen pixelesedtek.


Genius Look 315FS: 640x480 – 320x240

A foci után aggódva vettük kézbe a kutyust, melynek szintén 0,3 megapixeles érzékelője volt. Kicsit igazgatni kellett a végtagjait, hogy orrát arra irányítsa, amerre mi szerettük volna, de végül csak megtaláltuk az optimális pozíciót. Ekkor tűnt fel, hogy az orrkamerát csavargatni lehet, tehát minden bizonnyal van kézi fókuszálás. Volt. Az ISO ábra ugyan nem lett világbajnok, de sokkal jobban sikerült, mint a focilabdáé. Sajnos itt már csak a középső rész maradt éles, a szélek felé haladva elmosódtak a vonalak.


Genius Look 312P: 640x480 – 320x240

Egészen jó lett az gyümölcsös-zöldséges fotó is. A fókusz nagyjából rendben volt, a színek nem égtek be. A sötét-világos határon látható szellemképesedés ismét a szoftveres tömörítés sarának tűnik. Kár, hogy ezt nem lehet állítani.


Genius Look 312P: 640x480 – 320x240

Végezetül lőttünk pár makrós képet. A Look 1320 teljesen betekert optikával nagyot alkotott. Pár milliméterre megközelíthettük vele a tízforintost, és különösen részletes kép készült róla. Ahhoz képest, hogy autofókuszos, a Look 1322AF is nagyon jó közelit készített, de a kutyusnak sikerült lepipálnia. A Look 315FS focilabda, állítási lehetőség híján, ebben a számban is elvérzett.


Look 1320 – Look 1322AF


Look 315FS (foci) – Look 312P (kutya)

Mozgókép

Lássuk a webkamerák legfontosabb tulajdonságát, a videofelvételi képességet! Ezen a területen, a beállításokban még lenne hová fejlődnie a Genius szoftverének. Még a felbontást sem tudtuk állítani, nem hogy a másodpercenként készített képkockák számát vagy a bitrátát, esetleg a tömörítési formátumot. Kizárólag 320x240 pixeles WMV-t tudtunk készíteni, arra viszont nem sikerült rájönni, hogy mi alapján változik a bitrátája. Ez a korlátozás szerencsére szoftveres, más programokkal jobban szabályozható. Kétféle felvételt készítettünk, az egyiket nappali, a másikat éjszakai környezetben, amikor a monitor és egy 40 wattos égővel szerelt asztali lámpa adta a fényt.

Természetes fénynél, nappali megvilágításban nagyszerű mozgóképet rögzítettünk a Genius Look 1320-szal. Igaz, nem lehetett a felvétel bitrátáját állítani, de megfelelően folyamatos lett, és az alábbi videón látható, a kamerától 50, illetve 200 centiméterre lévő tárgyak is élesek maradtak, közelebb már elmosódott a kép. Sötétben már korántsem volt ilyen jó a helyzet. A videó bitrátája valami miatt lecsökkent, szellemkép jelentkezett a mozgó részeken, igaz, az állók élesek maradtak. Az asztali lámpát lekapcsolva nem sokat látott a Look 1320.


Look 1320 (klikk a képre a videóért)

Nappal egészen jó képet adott a Look 1322AF. A felvételen jól látszik, hogy az automata fókusz minimális idő alatt beélesíti a képet. Csak a nagyon közeli tárgyakkal tétovázott egy kicsit, de sebességben ekkor is messze fölülmúlta a Creative korábban tesztelt autofókuszosát. Sötétben már valamivel hosszabb időt vett igénybe az élesítés, a kép pedig meglehetősen zajos és szellemképes lett, de azért sok részletet ki lehetett venni. Amikor eloltottuk a lámpát és a 20 hüvelykes monitor maradt az egyetlen fényforrás, a kép nagyon besötétedett. Láttunk már ennél jobb éjjeli teljesítményt, de sokkal rosszabbat is.


Look 1322AF (klikk a képre a videóért)

Bizony a Look 312FS focilabda az egyik példája a Look 1322AF-énél sokkal rosszabb éjjellátásnak. A kép pereme világított, a fix fókusz miatt életlen volt, ráadásul most alacsony maradt a bitráta, így nem csupán szellemképesedett, hanem alaposan szaggatott, hullámzott is. A lámpa lekapcsolásával inkább nem is próbálkoztunk. A nappali kép sem lett valami jó. Itt az expozíciókompenzálással volt gond, állandóan változott, ami villogó képet eredményezett. Ezt kikapcsolva jobb felvételhez jutunk, a folyamatosság és élesség most nagyjából rendben volt.


Look 315FS (klikk a képre a videóért)

A focinál valamivel jobban teljesített a kutyakamera. Nappali fényben sokkal gyorsabban és kevésbé zavaróan kompenzált, képe talán egy kicsivel folyamatosabb is volt. Sötétben az ugyancsak alacsony bitráta ellenére sem hullámzott annyira a videó, mint a labdánál, igaz, látni nem sok mindent lehetett már lámpa mellett sem. Egy kis fényerőállítással itt is kivilágosodott, de beszürkült a kép.


Look 312P (klikk a képre a videóért)

Értékelés

Kellemes szájízzel fejeztük be a Genius webkameráinak tesztelését. Ugyan nem volt minden tökéletes, de komolyabb hibákkal és hiányosságokkal nem találkoztunk. A mellékelt kezelőszoftver egészen jól használható, feltéve, hogy az 1,3 megapixelesekét telepítjük. Azért a videokódolós részen lenne még mit finomítani, az állóképesen pedig örülnénk egy időzítetten fotózó opciónak.

Igényesen megalkotott jószágnak tűnt a Genius Look 1320. Formája nagyon praktikus, de a manuális fókusz gyűrűje lehetne jobban használható. Elfogadható állóképeket készített az 1,3 megapixeles rendszer natív felbontásban, a többit viszont nem érdemes használni. Kézzel állítható fókusza miatt makró módban kiválóan teljesített. Normál, nappali fényviszonyok mellett szép, folyamatos, igaz, a szoftvere miatt csak 320x240 pixel felbontású mozgóképet készített, sötétben viszont sokat romlott a minősége, ami elsősorban nem is az optikának vagy az érzékelőnek, hanem a megmagyarázhatatlan okból drasztikusan lecsökkenő bitrátának volt tulajdonítható. Bár vannak hátrányai, picivel 9000 forint fölötti ára, jó formája, makrója és mozgóképe miatt nekünk tetszett a Genius Look 1320.

Tesztünk legdrágább szereplője az autofókuszos Look 1322AF volt. A többi márka hasonló tudású modelljéhez viszonyítva 11 000 forintos ára viszont meglepően kellemes. Állóképe natív felbontásban nagyon jó volt, színei is rendben voltak, és az automata élességállítása kiválóan működött. Nappali fényviszonyok mellett jó volt a mozgóképe, köszönhetően a gyors autofókusznak. Sötétben már nem teljesített ilyen jól, produkciója közepesnek vagy annál egy kicsivel jobbnak mondható. Figyelembe véve tudásához mérten egészen jó teljesítményét, a Genius Look 1322AF ajánlott minősítést érdemel a nagy felbontású, autofókuszos webkamerák között.

Az 5600 forintos Look 315FS egyetlen pozitívuma szokatlan formája volt. A kis felbontású érzékelő és fix fókusz miatt állóképei és videói is gyengén sikerültek, de arra azért elegendő, amire a legtöbb webkamerát megveszik: nappali fényviszonyok mellett lehet vele mozgóképet továbbítani, rögzíteni.

Gyorsan a szívünkbe lopta magát a Genius Look 312P (w)ebkamera. Legjobban az tetszett benne, hogy a hardvert igényes plüssállatkába csomagolták, ami játéknak is elmegy, ha zsebébe rejtjük a vezetékét. A beépített 0,3 megapixeles kamerától nem vártunk sokat, ennek megfelelően teljesített. Minden bizonnyal ugyanazt az érzékelőt használja, mint a focilabda, de a kézzel állítható lencse miatt sokkal szebb képet készíthetünk vele. Nekünk tetszett a 6400 forintos Genius Look 312P kutyakamera.


Azóta történt

Előzmények

Hirdetés