Hirdetés

Antec tápok az ésszerűség jegyében

Antec EA-380D Green

Bizonyára sokan hallották már azt a tápmárkák marketingeseinek homlokegyenest ellentmondó kijelentést, hogy egy jó minőségű 300-400 wattos táp szinte minden átlagos számítógéphez elég. Elég fura állításnak tűnhet ez, hiszen manapság már majdnem lehetetlen 400 watt alatti tápot kapni, különösen az elvileg jó minőséget jelentő, felsőbb kategóriákban. Annak idején cikkünkben megmutattuk, mire elég egy 400 wattos táp, és arra jutottunk, hogy egy jó minőségű példány akár egy nagy processzort és két komoly grafikus kártyát is ki tud szolgálni. Ma az Antec kínálatából nézünk meg két olyan modellt, melyek kis névleges teljesítménnyel rendelkeznek.

Az EA-380D Green az EarthWatt széria legszerényebb tagja, melynek külsőre két érdekessége van. Az egyik, hogy házát a szokásos szürke vagy fekete helyett sötétzöldre festették, a másik, hogy szellőzési rendszere a régi iskolát követi. Ventilátora mindössze 80 milliméteres, és a táp hátuljában található, nem pedig a tetején. Elejét négyszöglyukas rácsból csinálták meg, így a ventilátor átszívja a tápon a levegőt. A környezetbarát felépítés jegyében nem kapunk 230 voltos vezetéket a táphoz, és bár tény, hogy a legtöbb háztartásban akad ilyen, de az is, hogy ezzel a lépéssel az Antec inkább magának (kisebb költségek), mint a környezetnek kedvez.

A tápnak fix a kábelezése; a 24 tűs főcsatlakozó 50 centiméteres kötege kapott harisnyázást, a többit pedig gondosan összekötegelték, bár a táp közelében elég kusza a helyzet. Szintén 50 centiméteres kábeleken lóg a 4+4 tűs, 12 voltos kiegészítő és az egyetlen hattűs, PCI Express grafikus kártyákhoz való csatlakozó. A perifériákat egy tisztán IDE és egy tisztán SATA köteg várja három-három csatlakozóval a táptól 50, 75 és 90 centimétere, továbbá van egy köteg két SATA és egy IDE aljzattal szintén 50/75/90-es elosztással.

Adatlapján 80 Plus bronz hatékonyági minősítést találtunk, a leglényegesebb, 12 voltos ágát két részre bontották, közös maximumuk 336 watt. Az erősen marketingszagú Continous Power felirat arra utal, hogy a tápot állandó üzemre tervezték – mintha nem erre készülne minden normális táp.

Belül azt találtuk, aminek a tápok terén jártasak kimondottan örülni szoktak: Seasonic elektronikát. Az Antec sok más márkához hasonlóan úgynevezett OEM gyártótól veszi a tápjait, ezek közt a tápok világában saját márkanévvel is jelen lévő Seasonic az egyik legjobb. Az elrendezés tiszta, korrekt, a hátsó ventilátor minden fontos alkatrész körül megmozgatja majd a levegőt. Utóbbi az ADDA-tól származik, ami garancia a minőségre és a halk üzemre. A táp lelke a közkedvelt Champion CM6800-as PFC és PWM vezérlő. A bemeneti oldalon egy nagy, Samxontól származó, 85 °C-ra hitelesített kondenzátort használtak, a kimeneten vegyes a felállás, 105 °C-ot bíró Ltec és Rubycon modelleket találunk.

Antec VP450P

Másik Antec tesztalanyunk a VP szériából érkezett, amit Strictly Power névvel illetnek. A VP450P értelemszerűen 450 wattos névleges teljesítmény leadására képes, de van száz wattal kisebb, VP350P és száz wattal nagyobb, VP550P testvérmodellje is, illetve az EU-n kívül kapható P utótag és egyben PFC áramkör nélkül is, de az ilyen tápok nem felelnek meg az EU követelményeinek. A VP450P külsején látszik az észszerű takarékoskodás. Feketére festett burkolatából vágták ki a 120 milliméteres ventilátor szellőzőrácsát, így nem kellett egy további elemet gyártani és beszerelni.

Kábelei közül csak a 45 centiméteres 24 tűs alaplapi konnektorban végződőt harisnyázták, a többit kötegelték, de a táp közelében nagyon kusza a helyzet, ezt illene sokkal szebben megoldani. Mind a 24 tűs, mind az egyetlen hattűs, PCI Express VGA-csatlakozó vezetéke 45 centiméteres, az alaplap kiegészítő 4+4-es viszont 52 centiméteres, így alsó tápos házakban az alaplapi tálca mögött vezetve is elér majd a kívánt aljzathoz. A perifériacsatlakozókat itt is vegyesen rendezték el. Van tisztán IDE és tisztán SATA ág fejenként három-három konnektorral a táptól 40, 55 illetve 70 centiméterre, a harmadik ágon pedig egy SATA, egy IDE és egy floppy csatlakozó csücsül ugyanezekben a távolságokban.

A specifikációs táblán ezúttal nem találtunk 80 Plus tanúsítványra utaló emblémát, de mint kiderült, a táp egy standard besorolással bír, ami annyit jelent, hogy 20, 50 és 100 százalékos terhelésen is 80% fölötti hatékonysággal dolgozik. A mai, jobb tápoknál ez már alapkövetelmény, de tény, hogy 80 Plus minősítés nélkül is lehet jó egy táp. A 12 voltos ágat itt is két részre osztották, közös maximumuk 360 watt lehet, ami bőven elég a legtöbb felhasználónak.

A VP450P belsejében FSP elektronikát találtunk, ami szintén egy saját névvel is jelen lévő, de az OEM piacon is nagyon erős gyártó. Értelemszerűen nem ultramodern, DC-DC kapcsolás dolgozik a szerény Antecben, hanem egy korsodó, de tisztességes, Champion CM6800-ra alapozó megoldás, amivel többször találkoztunk már. Szintén régi ismerős a Yate Loon 120 milliméteres, siklócsapágyas ventilátora, ami kezdetben nagyon halk szokott lenni, de idővel hangosodhat.

A bemeneti oldalra egy nagy, 85 °C-ra hitelesített CapXon kondenzátort szereltek, a kimeneten jobbára TEAPO márkájú, 105 °C-ra hitelesített modellek sorakoznak. A kimeneti részen található a Weltrend WT7527 védelmi áramkör.

Próba

Az Antec tápot szokásos referenciánkhoz, a Cooler Master Silent Pro M600-hoz mértük, mely 80 Plus bronz minősítéssel bír. Ezúttal is viszonylag elavult, de meglehetősen komoly fogyasztást generáló, Core 2 alapú platformunkkal terheltünk, amiben három energiaigényes GPU és egy alaposan tuningolt CPU dolgozik, így még ma is a legéhesebb vasak közé tartozik.

  • Intel Core 2 Extreme QX6700 @ 3,33 GHz, 1,45 V processzor
  • Asus P5E3 Deluxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3-1333 RAM
  • Asus Radeon HD 4890 videokártya
  • Asus Radeon HD 4870 X2 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez

Táblázatunkban a konnektorból felvett teljesítmény értékek szerepelnek. Azok a mennyiségek, amit a táp felvesz az elektromos hálózatból, majd megfelelő egyenárammá alakít, és a számítógépnek továbbít. Ez a folyamat veszteséggel jár, mely a modern tápoknál 10-20%-ot tesz ki, és hőenergia formájában manifesztálódik. Tehát tesztgépünk fogyasztása – vagyis a táp leadott teljesítménye – ennek megfelelő mértékben kisebb a táblázat adatainál.

Legelőször stabil, 60 wattos terhelésnek tettük ki a tápokat; ekkor az EA-380D-nél 82% körüli hatásfokot kaptunk, a VP450P valamivel gyengébb, éppen 80%-os eredményt hozott. Ez annyit jelent, hogy egy átlagos PC nyugalmi fogyasztási szintjén is kellően hatékonyan dolgoznak, ráadásul szinte teljesen némán. Tuningolt processzoros, három GPU-s tesztkonfigurációnk már nyugalomban is körülbelül 240 wattot fogyaszt, ami egy átlagos, felső középkategóriás PC (Core i5 processzor és Radeon HD 7800) maximális értékének felel meg. Ekkor is fej fej mellett haladt a két Antec egészen jó, 85% körüli hatásfokot produkálva, közben nem voltak túl hangosak, a többi komponens hűtése elnyomta a zajukat. Ezeket rövid időre kiiktatva már feltűnt, hogy mindkét Antec egy picivel hangosabb a kimondottan halk tápnak számító Cooler Master referenciánknál.


Termék megnevezése
Antec
EA-380D Green
Antec
VP450P
Cooler Master
Silent Pro M600
Névleges teljesítmény 380 W 450 W 600 W
PFC típusa aktív aktív aktív
Fogyasztás 60 W-os terhelésnél 73 W 75 W 76 W
Fogyasztás üresjáratban 283 W 281 W 280 W
Fogyasztás terhelve 510 W 512 W 504 W

Teljes terhelésen a tápok méréséhez használt konfigurációnk 420 W-os csúcsfogyasztást produkál, ami tíz százalékkal meghaladja az Antec EA-380D Green névleges teljesítményét. Csakhogy a jól megtervezett és kivitelezett tápoknak nem okoz gondot egy ilyen pillanatnyi extra kiszolgálása, a kis 380-as zokszó nélkül tűrte a kiképzést, igaz, ventilátora már jól hallhatóan hangosodni kezdet. Hozzá hasonlóan 82% körüli hatásfokkal, de egy kicsivel halkabban tette a dolgát az Antec VP450P, 420 wattos terhelésnél még névleges teljesítményén belül maradt.

Termék megnevezése Antec EA-380D Green Antec VP450P
3,3 V 3,28 - 3,34 V 3,30 - 3,37 V
5 V 4,90 - 5,00 V 4,85 - 5,05 V
12 V 11,95 - 12,05 V 11,8 - 12,10 V

Kíváncsian vártuk, milyen feszültségértékeket produkál a túlterhelt EA-380D Green. Nem csalódtunk benne, a Seasonic elektronika sztoikus nyugalommal tűrte a kínzást, és egyik vizsgált feszültségen sem tért el számottevően a referenciától. Az 5 és 12 voltos érték a terheléssel csökkent, a 3,3 voltos fordítva viselkedett. Hasonlót tapasztaltunk a VP450P-nél is, ott egy hangyányival nagyobbak voltak az ingadozások, de végig az ATX12V szabvány szerint megengedett tartományban maradtak az értékek.

Értékelés

Két nagyon korrekten teljesítő, fölöslegesen nem hivalkodó Antec táppal találkoztunk ma. Az EA-380D Green és a VP450P is abba a kategóriába tartozik, amit jó minőségű, de nem fölöslegesen nagy teljesítményűnek nevezünk. Méréseink bebizonyították, hogy tisztességesen megcsinálva a 400 watt körüli tápok is ki tudják szolgálni a komolyabb számítógépeket, a legtöbb felhasználónak abszolút semmi szüksége 6-800 wattos vagy akár nagyobb tápra.

Persze a jó munkának ára van, és az utóbbi időben a forint árfolyama sem kedvez a hardverpiacnak. Mai párosunkból a nagyobb névleges teljesítményű, FSP elektronikás VP450P az olcsóbb, de két év garancia mellett 14 660 forintos árával ez sem mondható alkalmi vételnek. Ám ugyanez a kapcsolás FSP vagy más címkével sem olcsóbb, esetleg a 350 wattos testvérrel spórolhatunk pár százast.

Az Antec EA-380D Green három év garanciával 16 130 forintba kerül, amit egy kicsit soknak vélünk, tekintve, hogy a modernebb kapcsolást használó, halkabb, valamivel hatékonyabb és két PCI Express tápcsatlakozóval bíró FSP Raider szériát sem adják sokkal drágábban. Mindenesetre a két szolid és nem eltúlzott méretű Antec nekünk egyértelműen tetszett, ám amerikai, 40-45 dollár körüli árukban (kb. 9-10 000 forint) lennének igazán jó vételek.


Antec EarthWatts EA-380D Green táp
Antec Strictly Power VP450P táp

rudi

Az Antec EarthWatts EA-380D és Strictly Power VP450P tápok a Bluechip webáruházban vásárolhatóak meg.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Antec

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés