Kártyaosztás, lapterítés

Alaplap – Pentium 4/D




Az ősz közeledtével felélénkült a hardverpiac. Ezen a héten sok-sok friss alaplap és videokártya került terítékre. A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 25 % áfa hozzászámításával.

A legérdekesebb alaplapújdonságot a Gigabyte szolgáltatta. A 8N-SLI Pro az első hazánkban is kapható nForce4 Intel Edition chipkészletes Gigabyte alaplap. Ami érdekessé teszi, az a konkurenseknél jelentősen alacsonyabb, 32 900 forintos ára. Ennyi pénzért már kétmagos Pentiumokat és két videokártyát fogadó deszkát kapunk, melybe akár 8 GB DDR2-667-es memóriát is beledugaszolhatnánk, ha lehetne kapni 2 GB-os modulokat, ugyanis négy memóriafoglalat található az alaplapon.


Gigabyte 8N-SLI Pro – Intel SLI olcsón

A két hosszú PCI Express x16 csatlakozó mellett található két rövid egyszeres sebességű. További két hagyományos PCI slot is került az alaplap szélére. Merevlemezből a szinte már hagyományosnak mondható négy PATA és ugyanennyi SATA egység számára van hely, csak bírja a házunk elnyelni, tápunk pedig etetni őket. Ugyanígy kvázi magától értetődő, hogy a hálózati vezérlő gigabites, a hangrendszer pedig nyolccsatornás, és optikai kimenete is van. Az ilyen jól felszerelt alaplapról a FireWire csatlakozók sem hiányozhatnak. Említést érdemel, hogy a Gigabyte alaplapja passzív hűtést kapott, így nem kell tartanunk az idővel bezajosodó ventilátortól.

Továbbra is az inteles NVIDIA lapkakészletnél maradva bejelenthetjük, hogy az Abit is pótolta lemaradását ezen a téren, megérkezett az NI8 SLI. Úgy tűnik, az Abit általános ismertetőjegyévé válik a hőcsöves északihíd-hűtés, melyet Q-OTES névvel illetnek. Mivel ugyanarról a platformról van szó, mint amit a Gigabyte lapjánál leírtunk, a processzor-, memória- és videokártya-támogatás ugyanaz, és szintén gigabites a hálózati vezérlő, melyre hardveres tűzfal vigyáz.


Abit NI8 SLI – lassan Abit névjeggyé válik a hőcsöves Q-OTES hűtés

Ebben az esetben viszont fejlettebb a nyolccsatornás AudioMAX hangrendszer, és a négy helyett hat SATA csatlakozót üdvözölhetünk a fedélzeten. Eltérő helyre került a PCI Express x16 foglalatokat extra árammal ellátó négytűs molex csatlakozó is. Az NI8 SLI esetében a táptól jó messzire, az alaplap legszélére, a diagnosztikai kijelző mellé került a konnektor, így a vezetéket az egész alaplap fölött át kell majd vezetni, ami SLI rendszer esetében nem lesz egyszerű. A másik kellemetlenség az árcédulán van egy felirat formájában: 49 500 Ft.

Az MSI is frissített az inteles SLI-fronton. Ugyan újabb modell nem érkezett, de az eddigiek ára jelentősen csökkent. A nagyobbik full extrás, Sound Blaster Live-val szerelt P4N Diamond korábbi 60 000 forintos árától most ötezerrel olcsóbb, de a kisebbik P4N SLI ára még jelentősebben csökkent; a kezdeti 54 000 forintról 44 000-re esett vissza. A kisebbi MSI alaplap felszereltsége szinte hajszálra megegyezik a Gigabyte 8N-SLI-nél olvashatókkal, csak fizikai kialakítása más. Az északi híd ventilátoros hűtést kapott, és mindkét rövid PCI Express csatlakozó a hosszúk és a processzorfoglalat közé került.


MSI P4N SLI – ventilátoros inteles

A legolcsóbb, kétmagos Pentium processzorok alá való lapot is a Gigabyte szállítja. Az 8I945P-G ugyan az utóbbi hetekben némileg drágult, de ára még mindig 27 000 forint alatt van. Viszonylag alacsony vételára ellenére is nagyon jó kis alaplapról van szó. Amellett, hogy Intel 945P északi hídja szót ért a kétmagos és a 64 bites Pentiumokkal, kezeli a DDR2-667 memóriát és van egy PCI Express x16 foglalata is. Ugyan az ICH7 déli híd csak két PATA és négy SATA merevlemezt tud kezelni, a kiegészítő vezérlőre további négy PATA egységet akaszthatunk. A hálózati interfész természetesen gigabites, de FireWire csatlakozók csak a drágább modellekre jutottak. További jó hír, hogy a vezérlők hűtése hangtalan.

Nagyon hasonló felszereléssel bír az Asus P5LD2, ára viszont némileg magasabb: 32 800 Ft. Érdekesebb a P5LD2 Deluxe változata, melyre két hosszú PCI Express x16 csatlakozó is került, így két videokártyát is meg tud hajtani. További különlegesség, bár lassan már Asus hagyomány, hogy a kiegészítő Silicon Image SATA-vezérlő egyik konnektora a hátlapra került, így kívülről is csatlakoztathatjuk megfelelő merevlemezünket. A P5DL2 Deluxe hat hete jelent meg piacunkon 49 900 forintos induló áron, ma már több mint ötezerrel olcsóbb, 44 300 forintért elvihető.


Asus P5LD2 Deluxe

Alaplap – Athlon 64/X2

Foglalkozzunk kicsit AMD processzorok alá való lapokkal is! Még a kedvező árú 8N-SLI Prónál is jelentősen olcsóbb a 26 800 forintért megvásárolható Gigabyte K8N SLI, így kiérdemli a legolcsóbb két videokártyás alaplapnak járó címet. Felszereléséből csak a FireWire csatlakozók hiányoznak, de van két PCI Express x16 foglalat, hely egy Socket 939-es Athlon 64-nek, négy memóriamodulnak és négy-négy PATA, valamint SATA merevlemeznek, továbbá a gigabites hálózati vezérlő és a sokcsatornás hangrendszer sem hiányzik róla. A FireWire csatlakozókkal kibővített K8N Pro SLI 3000 forinttal drágább, így pontosan annyiba kerül, mint a csupán egy videokártya fogadására felkészített K8N Ultra.


Gigabyte K8N SLI – a legolcsóbb két videokártyás lap

Az ATI chipkészletes Athlon 64 alaplapok egytagú mezőnyét növeli háromszorosára a Tul két friss modellje. Az AX480A-GF RX480 északi hidat kapott, melyben nincs grafikus vezérlő. Socket 939-es processzorokat, valamint négy memóriafoglalatában 4 GB memóriát fogad. A videokártyákat PCI Express x16 foglalat, a többi bővítőkártyát három PCI Express x1 és két hagyományos PCI slot várja. Sajnos déli hídja még a régi ATI SB400, mely ugyan kezel négy SATA és ugyanennyi PATA merevlemezt, de nem áll a helyzet magaslatán. A további felszerelésre nem lehet panaszunk, van gigabites hálózati vezérlő, FireWire csatlakozók és nyolccsatornás hangrendszer, melyhez optikai ki- és bemenet jár. Az ár is kedvező, kereken 24 000 Ft.


Tul AX480A-GF – még az ATI déli híddal

Alig több mint ezer forinttal drágább a A480A7-VF, melynek fő érdekessége, hogy a grafikus magot is tartalmazó RS480 északi híd társa az ULI M1573 déli híd. Egyelőre még csak paramétereit ismerjük, de rövidesen közelebbről is összeismerkedünk vele. Felszereltségét tekintve ez a Tul deszka is a jobbak közé tartozik. Socket 754-es Athlon 64 processzor, nyolc merevlemez, 4 GB memória és FireWire eszközök is ráköthetőek, de a hálózati csatlakozó, sokcsatornás optikai ki- és bemenetes hangrendszer sem hiányzik. A két futószalagos integrált grafikus vezérlő ugyan nem egy erőgép, de DirectX 9-kompatibilis, és 2D-s megjelenítésre tökéletes, sőt egy kiegészítő videokártya beiktatásával akár három monitort meghajtó rendszert is építhetünk. 25 300 forintos vételárával azoknak is jó választás lehet, akik már rendelkeznek Socket 754-es processzorral, és most AGP-s videokártyájukat szeretnék PCI Express-esre cserélni. Amíg nincs meg a megfelelő keret, addig ki lehet húzni a beépített VGA-val.


Tul A480A7-VF – már ULI déli híddal és integrált videokártyával

Videokártya

Ha már a videokártyáknál tartunk, érdemes szétnézni a piacukon, hiszen az utóbbi időszakban két NVIDIA-óriás is a piacunkra lépett. Még meg sem szoktuk a hatalmas GeForce 7800 GTX-eket, máris itt a „kisebb” verzió, a pár hete bemutatott GeForce 7800 GT. Ahogyan a nagyobb 7800 GTX átvette a csúcs 6800 Ultra árát, úgy vette át a 7800 GT a GeForce 6800 GT valamivel 100 000 forint fölötti vételárát. A legolcsóbb új GT hagyományosan az Inno3D-től érkezik, ára 108 000 Ft. Egyaránt kicsivel 113 000 Ft fölé várjuk a Gigabyte és az MSI változatokat.


MSI GeForce 7800 GT és...


...MSI GeForce 7800 GTX – az eltérés pár centi és jópár ezres

A legerősebb fellelhető videokártyák, a GeForce 7800 GTX-ek ára továbbra is 130 000 Ft körül tanyázik, vagyis a 24 futószalagos csúcsgépek megközelítőleg tíz százalékkal drágábbak, mint a négy futószalaggal rövidebb kistesók. Ez a különbség viszont a mai processzorok mellett még csak a legerősebbekkel mutatható ki, mondhatni az olcsóbb 20 futószalagos kártyát sem lehet kihajtani, különösen nem a maximálisan 1280x1024 képpont felbontású TFT-monitorokon.

Az új izomkártyák megjelenése hatással volt az eddigi királyok árának alakulására is. Az NVIDIA a GeForce 7800 GT bejelentésekor a 6800 GT árának csökkentéséről is hírt adott, ennek első jelei máris érezhetőek piacunkon. Az általában drágább gyártó közé tartozó Asus és MSI 6800 GT-i már 90 000 forintért megvásárolhatóak, holott néhány hete vételáruk még százezer forint fölött volt. Csökkentek a híresen olcsó Inno3D árai is. Az AGP-s GeForce 6800 GT-t már 81 500 forintért kínálják, sőt a sokáig hiánycikknek számító PCI Express-es verzió kereken 80 ezerért fogható. A legolcsóbb AGP-s GeForce 6800 GT az AOpen istállójából érkezik, vételára pár hete éppen hogy csak 80 000 forint alá csökkent, most pedig már csak 76 400 Ft.


AOpen Aeolus GeForce 6800 GT – az egyik legolcsóbb

Természetesen ATI-oldalon sem maradt válasz nélkül az NVIDIA csökkentése. A csúcskategóriás Sapphire Radeon X850 XT ára a korábbi 120 000 Ft környékéről 105 000 forintra csökkent, így picivel a GeForce 7800 GT alatt tudott maradni. A magasabb órajelű PCI Express-es Radeon X850 XT Platinum Edition vételára továbbra is 130-140 000 Ft között van, de az AGP-s Sapphire verzió ára 115 000 Ft alá csökkent.


Sapphire X850 XT – csökken az ára

A GeForce 6800 GT-kkel harcba szálló, és diadalt arató Radeon X800 XL tartja az ATI becsületét. A Sapphire-től származó PCI Express-es változat pontosan az AOpen GeForce 6800 GT árán, vagyis 76 400 forinton versenyez a vásárlók kegyeiért. Alig ezer forinttal drágább a Gigabyte szintén PCI Express-es, de passzív hűtéssel szerelt modellje. A legolcsóbb AGP foglalatba illeszkedő X800 XL-ek közé tartozik a Sapphire kártyája, melynek vételára 82 000 Ft; két hónapja még tizenötezer forinttal volt drágább.

Az olcsóbb, de még jó teljesítményű videokártyákra vadászóknak ajánljuk figyelmébe a Gigabyte Radeon X800 256 MB memóriával szerelt változatát, ugyanis ez a kártya 256 bites memóriavezérlővel van ellátva, és 59 000 forintos vételára még emészthető, mindemellett a TFT-ken elérhető 1280x1024 képpontos felbontást még szűrők bekapcsolása mellett is bírja. A 128 MB memóriával szerelt Gigabyte X800-as kártyák ugyan olcsóbbak, vételáruk 50 000 Ft körül mozog, de 128 bites memóriavezérlőjük miatt alig gyorsabbak a 40-42 000 forintos GeForce 6600 GT-knél.


Gigabyte X800 – passzív hűtés és 256 MB memória 256 bites vezérlővel

Nagyon érdekes, de kissé rázós választás a Gigabyte 3D1 XL videokártya, melyen két GeForce 6600 GPU és kétszer 128 MB memória csücsül 2 x 128 bites vezérlőn. A grafikus processzorok órajele 450 MHz, és a GDDR3 memória is ugyanennyin ketyeg. Összeadva a kártyának tizenhat renderelő futószalagja és 256 MB memóriája van, így teljesítményben a GeForce 6800 GT-t közelíti, de ára csupán 57 000 Ft! Sajnos van fekete oldal is. Az egyedi kialakítású kártya hosszú, testre szabott hűtése pedig eléggé hangos ventilátort kapott, így a szokásos csendes hűtési megoldások felszerelése akadályokba ütközik. A másik problémát az okozza, hogy a gyártó szerint csak Gigabyte SLI lapokban működik, ennek majd utánajárunk.


Gigabyte 3D1 XL – két GPU, 16 futószalag, 256 MB memória

A Gigabyte 3D1 XL és a kedvező árú Gigabyte K8N SLI alaplap köré kiváló játékgép építhető, különösen, ha 1280x1024 képpont felbontású TFT-kijelzőt tervezünk hozzá, hiszen itt még látványjavító szűrőket bekapcsolva is marad szufla a videokártyában. Társnak egy jól tuningolható Athlon 64 3000+ és egy gigabájt Kingmax DDR433 memóriát érdemes választani, melynek ára most a DDR400-as szintjén van, 25 000 Ft. A költségek alacsonyan tartása végett a 17 hüvelykes Acer AL1715 MSD lehet jó választás, melynek DVI bemenete is van, ára pedig 62 000 Ft körül mozog. A szokásos merevlemezzel, optikai meghajtóval és játékosfelszereléssel kiegészítve a következő konfiguráció állhat össze:

Erős, de jó árú játékos konfiguráció Ár
Gigabyte K8N-SLI alaplap 26 800 Ft
AMD Athlon 64 3000+ processzor 27 700 Ft
Gigabyte G-Power processzorhűtő 6 600 Ft
2 x 512 MB Kingmax DDR433 memória 25 000 Ft
160 GB Samsung 7200 rpm, 8 MB cache merevlemez 20 200 Ft
NEC 3540 DVD-író 12 500 Ft
Gigabyte 3D1 XL videokártya 56 700 Ft
Acer AL1715 MSD 17 hüvelykes TFT-monitor 62 000 Ft
Casetek 1016 ház 7 400 Ft
Casetek HPC-420 420 wattos táp 6 300 Ft
Microsoft Intelli Mouse Explorer 4.0 egér 5 900 Ft
X-Ray Aquapad 3M egéralátét 2 500 Ft
Logitech Deluxe R2 billentyűzet 2 200 Ft
Sennheiser HD 202 fülhallgató 6 000 Ft
Floppymeghajtó 1 600 Ft
Összesen 269 400 Ft

Gigabyte GeForce 7800 GTX

Végezetül megosztjuk benyomásainkat, melyeket a Gigabyte jelenlegi legerősebb videokártyájával randizva szereztünk. A neve – GV-NX78X256V-B – nem éppen csábító, de utal kilétére, vagyis egy 256 MB memóriával szerelt GeForce 7800 GTX-ről van szó.

Közelebbről szemrevételezve egy termetes videokártyát láthatunk, mely csak a hűtés jobb felső sarkába biggyesztett felségjelzésben tér el a referenciától.

A hátsó panelre kér DVI csatlakozó és egy TV-ki/bemenet kerül. A csomagban találtunk még egy S-Video jelet kompozitra alakító dobozkát, egy DVI/D-Sub átalakítót, PCI Express tápkábelt és négy CD-t, melyek közöl kettőn játékok (Xpand Rally – autóverseny és Joint Operation Typhoon Rising – akció), egyen CyberLink szoftverek (PowerDirector 3 ME – videószerkesztő, PowerDVD 6 – DVD-író), egyen pedig meghajtók és kézikönyvek találhatóak. A könyvecske papíros formában is jelen volt.

Mivel a kártya kialakítása és órajelei is azonosak a korábban vizsgált GeForce 7800 GTX-szel, ezért most csak a főbb paramétereit írjuk le, méréseink eredményei tesztünkben olvashatóak.

Adatlap
Termék neve Gigabyte GV-NX78X256V-B
Gyártástechnológia 0,11 mikron
Tranzisztorok száma 302 millió
GPU órajele 430 / 275 MHz (3D / 2D)
Memória órajele 600 MHz (1200 MHz effektív)
Memóriainterfész 256 bit
Memóriatípus GDDR3
Memória sávszélessége 38 400 MB/s
Vertexfutószalagok száma 8
Pixelfutószalagok száma 24
Pixel fillrate 10320 Mtexel/s
Futószalagonkénti textúrázó egységek száma 1
Vertex shader egységek száma 8
Támogatott pixel shader verzió 3.0+
Támogatott vertex shader verzió 3.0+
Támogatott DX-változat 9.0c
Forgalmazó Co-Run Export-Import Kft.
Bruttó fogyasztói ár kb. 135 000 Ft

rudi

Előzmények

Hirdetés