Hirdetés

Játékosok álma: Samsung 913N

Samsung 913N

Játékosok, akik eddig arra hivatkoztak, hogy a TFT monitorok egyszerűen túl lassúak a gyors képváltású játékokhoz, már nem takarózhatnak ezzel a kifogással. A Samsung 913N monitora tipikusan 8 milliszekundumot igényel az egyes képkockák felépítéséhez, ami már igen szép eredmény.

Adatlap
Termék neve Samsung 913N
Képátló 19"
Panel típusa a-si TFT aktív mátrix (TN)
Panel gyártója Samsung (saját)
Megjeleníthető színárnyalatok száma 16,2 millió
Natív felbontás 1280 x 1024
Képponttávolság 0,294 mm
Válaszidő 8 ms
Fényerő 300 cd/m2
Kontrasztarány 700:1
Rálátási szögek (H/V) 160°/160°
Jelbemenetek D-Sub analóg
Táp jellege beépített
Teljesítményfelvétel átlagosan 38 W
Monitor mérete 416,6 x 424,6 x 215,5 mm
Tömege 6 kg
Bruttó fogyasztói ára 110 000 Ft
Gyártó honlapja Samsung

A Samsung 913N csomagolása igen helytakarékos és praktikus cipelő-füllel van ellátva, így az elszánt vásárló-jelölt akár a tömegközlekedési eszközökkel is bátran nekilendülhet beszerző körútjának. A gyártó honlapján található információ is igazolta, hogy a 913N csak szürke (ezüstös) kávával kapható. Nekünk a fekete jobban tetszik, de végülis nem a kávát, hanem a TFT képét kell lesni.

Megjelenés

A 913N formája klasszikus, semmiféle agyondizájnolt stíluselemtől nem kell tartanunk. Érdekes módon az első benyomás nem volt lehengerlő; mintha a Samsung kicsit felületesebben dolgozta volna ki ezt a modellt. A káva ezüst színű elemének éle kissé sorjás volt, a felhasznált műanyagok sem a csúcskategóriát képviselték.

A kis kerek talpat két pöcök és egy kézzel behajtható csavar fogja a talapzathoz. A dobozban a panel és a talp külön pihen, így nekünk kell őket egyesíteni.

A talapzat a panelnek csak előre és hátra engedi a mozgatását; előre kevésbé, ám hátrafelé annál inkább dönthető a monitor.

Számos más modellel ellenben a 913N kezelőszervei nem alul-középre, hanem a káva alsó peremének jobboldalára kerültek. Jobbkezeseknek így ugyan komfortosabb a navigáció, de balkezesek nem fognak ennek örülni - apróságnak tűnik, de a kétkedők próbálják ki maguk.


Kicsit nehézkesen olvasható feliratok

A gombok csöppet lötyögősek, de ennek ellenére jól kezelhetőek. Csupán a feliratozás lehetne kicsit olvashatóbb.

Annak sincs akadálya, hogy a 913N-t akár a talapzata nélkül, falra szerelve használjuk, ugyanis a szabványos VESA falra szerelhető készletnek köszönhetően ezt is megtehetjük. A hátoldal nem nyújt sok izgalmasat: a beépített táp és az analóg jelbemenet csatlakozóin kívül semmi sem látható.

Megjelenítés

Mivel X850 XT grafikus kártyánkon nincsen analóg jelkapu (átalakítóval meg nem az igazi), ezért PCI-os Matrox Mystique G220, ATI Radeon 7000 és alaplapi (Intel Extreme Graphics) videokártyákkal ellenőriztük a képminőséget. A 15 perces bemelegedési idő leteltével a Quake 3 Arenával és szintetikus TFT tesztünk 1.05-ös változatával vizsgáltuk a kép jellemzőit.


TFT teszt v1.05

A monitor automatikusan elvégzi a megfelelő beállításokat, nem kell külön gombokat nyomogatni ehhez. Az eredmény minden esetben tökéletes volt (felbontásváltásnál is automatikus az önbeállás, és itt is hibátlan eredményeket kaptunk). A 60/80 fényerő/kontraszt aránya bizonyult a szemnek kényelmesnek, a szín-tónust pedig hagytuk normál értéken. Ha már itt tartunk: bár a színhőmérsékletet kelvinfokonként nem állíthatjuk, ám lehetőségünk van a tónus állítása mellett a színcsatornák értékeinek állítására. Itt is elidőztünk jóideig, ám a végén maradt az 50/50/50 RGB beállítás, valamint a MagicBright funkció custom értéke. Hoppá, mi is tulajdonképpen ez a MagicBright? Nos, ez nem más, mint az adott alkalmazási körnek megfelelő, automatikus fényerő- és kontrasztállítás. Kipróbáltuk, és a monitorba gyárilag beégetett értékek valóban használhatóak, és jól megfelelnek az adott alkalmazásnak. Ám a MagicBright, mint funkció, igazából nem más, mint egy kényelmi funkció, hogy az adott értékeket ne kézzel, egyenként kelljen belőni, hanem gombnyomásra, egyszerre tegye ezt meg helyettünk a gép. Az OSD informatív, könnyen átlátható:

A lényeget a végére hagytuk, ahol fény derül arra, milyen is valójában egy 8 ms-es TFT-vel kvékezni - a TFT teszt által kapott eredmények a 913N-ben alkalmazott panel típusból ismert gyengék ellenére meglepően jóra sikeredtek. A szürke gradiens átmenetektől mentes volt, a szürkék mindenhol színsemlegesen rajzolódtak, a színek élénkek és teltek voltak. A teljes képernyős fekete is kellemes sötétséggel töltöte ki a képet:

A háttérvilágítás a panel széleinél gyakorlatilag nem látható, egyedül a kép közepe környékén volt minimálisan világosabb, mint a széleken. Mivel bemutató darabot kaptunk, ezért nem volt meglepő, hogy a monitor már egy kicsit meggyötört állapotban került hozzánk; ez látszott is a képen:

Próbáltunk screenshotot csinálni a TFT teszt utánhúzásmérő szekciójáról, de annyira rossz minőségű képeket sikerült csak lőni (digitális kameránk CMOS érzékelője erősen interferált a TFT panellel), hogy egyáltalán nem lett volna látványos azokat bemutatni. Szavakba öntve: nagyon kevés utánhúzás látszott, de az igazi megmérettetés a Quake 3 q3dm17 és q3dm6 pályáin történt. Szinte CRT monitorhoz illő képet kaptunk. Gyors forgolódás és ugra-bugra sem tudta a pixeleket kifárasztani. Szabad szemmel nem volt észlelhető a pixelek tehetetlenségéből adódó blur effekt.

Felbontásváltásnál azt tapasztaltuk, hogy a natív képméret (1280 x 1024) mellett a 800 x 600 méret nyújtott még jó minőségű képet. Az 1024 x 768, illetve az 1152 x 864 képpontos felbontásoknál a szöveg olvasása igencsak szemet fárasztó volt.

Értékelés

Játékra fel! Akár ez is lehetne a Samsung jelmondata, amellyel a 913N modellüket próbálnák jellemezni. S igen, a 8 ms válaszidőnek köszönhetően valóban kifejezetten alkalmas gyors játékokra is ez a TFT - sőt, annak ellenére, hogy nem S-IPS, vagy xVA panelről van szó, mindennapos használatra is kifejezetten ajánlható. A betekintési szögek is meglepően tágak, a gyárilag megadott 160/160 fok valósnak látszott. A monitoron azonban látszik, hogy nem a csúcskategóriába pozicionálja a gyártó: kivitelezése csak közepes.

Ami tetszett:

  • tökéletes játékra,

  • szép színek,

  • tág betekintési szögek,

  • jó általános képminőség.

Ami nem tetszett:

  • a kivitelezés lehetne igényesebb,

  • nincs DVI bemenet.

Mlaca

A Samsung 913N TFT monitort a Samsung Electronics-tól kaptuk bemutatóra.

Azóta történt

  • Tolvajképző: a Thief mesterséges intelligenciája

    Az akciójátékok egyik újabb alműfaját, a lopakodós játékok stílusát megteremtő Thief sorozat működését mutatjuk be.

  • Mivel játsszunk?

    A heti újdonságok mellett megfizethető játékos konfigokat válogattunk, és átnéztük a headsetek piacát is.

  • Játékos monitorok

    Egy Samsung és egy ViewSonic modellt vizsgáltunk azon tanakodva, van-e még létjogosultsága a TN panelnak.

Előzmények

Hirdetés