Végre igazi újítás az Inteltől? Teszten a Core i9-12900K

Az Alder Lake sorozat csúcsát jelentő processzorral próbálhattuk ki, hogy mire képes az Intel big.LITTLE felépítésű architektúrája.

ASUS ROG Maximus Z690 Hero alaplap

Az ASUS alaplapoknál a Maximus széria mindig is a csúcskategóriát képviselte, és ugyan a ROG Maximus Z690 Hero még nem a család legnagyobb, legdrágább modellje, azért bőven ellátták extrákkal és mindenféle, a gyártó által kidolgozott technológiával.


[+]

Ahogy arról már volt szó, az Alder Lake-S esetében a maximális sebesség eléréséhez rendkívül fontos a megfelelő minőségű tápellátás. Ezt a Z690 Herónál a Extreme Engine DIGI+ rendszer segíti, mely itt az LGA1700 foglalatot körülvevő, masszív bordák alatt lapul. Ez 20+1 fázist kínál (áganként 90 amperes terhelhetőséggel), nem lehet tehát gond a PL2 teljesítményszint által igényelt 241 watt biztosításával. A bordázat elég jól hűti a VRM elemeit, tesztünk során nem jelentkezett túlzott melegedés.


[+]

Mint a képeken is látszik, a hátsó bordázaton egy méretes, RGB-s „kijelző” trónol, ez ebben az árkategóriában ma már szinte kötelező dekoráció. A tápegység irányából a 24 tűs ATX konnektor mellett két 8 tűs EPS és egy plusz hat tűs csatlakozó képes fogadni az elektronokat. Megjegyeznénk, hogy a vaskos hűtés mellett nem sok hely marad szabadon az LGA1700 foglalat körül, elképzelhető, hogy a szélesebb hűtőbordák felszerelése nehézkessé válik.


[+]

A foglalat mellett a négy darab DDR5 foglalat található, és külön jelölték az „elsődleges” párt. Bővítőkártyák számára három x16-os PCIe foglalat került a lapra, és van három darab M.2 slot is, ebből egy a CPU és az első PCIe között, kettő pedig a második és a harmadik PCIe között található. A háromból kettő fém erősítést kapott, ezek PCIe 5.0 szabványúak, a harmadik „csak” PCIe 4.0, és fizikailag x4-es bekötésű. Ahogy a képeken is látszik, az első számú PCIe slot esetén a bővítőkártyát biztosító retesz nehezen hozzáférhető, hogy ez ne okozzon gondot, egy nyomógombbal és bowdennel távolabbról is ki tudjuk oldani.


[+]

Az M.2, és általánosságban az adattárolás (melyben hat SATA port is részt vehet) kapcsán még megemlítenénk, hogy az alaplapi kiegészítők között ott a ROG Hyper M.2 kártya, mely további két PCIe 4.0 x4 foglalatot kínál.


[+]

A hátoldali és az alaplapon biztosított csatlakozókínálat igen gazdag, nem is annyira szeretnénk ezt most részletezni, hiszen a gyári specifikációk között minden megtalálható. Amit talán megemlítenénk még, az az egyre inkább alapértelmezetté váló 2.5GbE hálózati adapter mellett a Wi-Fi 6E, mely a 2,4 és 5 GHz-esen kívül a 6 GHz-es sávot is használhatja kommunikációra.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés