Hirdetés

SIGGRAPH, Pentium és Jibo, a robot

Heti okosság: a Pentium életútja

Tudástárunk a héten négy darab bejegyzéssel bővült és egy frissült!

Hirdetés

Az Intel Pentium felsőkategóriás életútja

A köztudatban a Pentium hosszú esztendőkig szinte az asztali számítógépek szinonimájának számított. A 90-es évek végén, illetve a kétezres esztendők elején a laikusokat elsősorban az izgatta, hogy Pentium II, III vagy éppen Pentium 4 processzor lapul-e a gép belsejében. Az egyszerű számozásnak köszönhetően a kevésbé hozzáértők is könnyen be tudták határolni az adott masina teljesítményét, még ha ez valójában nem is volt ennyire egyszerű és kézenfekvő. A Pentium mint márkanév 1993-tól egészen 2006-ig tartó felsőkategóriás pozíciója számtalan sikertörténet mellett néhány fiaskót is magában foglal.

Az első Intel Pentium az 486-os leváltására született. Mivel a korábbi számozásos (286, 386, 486) elnevezést nem lehetett márkanévként levédetni, ezért az Intel úgy döntött, hogy az i586-os fejlesztést Pentium néven fogja forgalomba hozni, ahol is a "Pent" az ötös számra (mint 586) utal, mely kiegészítve az "ium" taggal akár a periódusos rendszer egyik kémiai elemeként is hangozhatna. Az 1993. március 22-én piacra került első modell a vadiúj név mellett néhány igen lényeges architekturális újítást hozott el. A Pentium volt az első szuperskalár x86-os processzor, mely így már két futószalaggal rendelkezett, ami addig csak a RISC processzorok jellemzője volt. A külső adatbusz szélessége a korábbi 32-ről 64 bitre nőtt, de a fixpontos regiszterek szélessége továbbra is 32 bites maradt. Egy másik fontos újítás az L1 cache felosztása volt, így már egy külön 8 kB-os tárba kerültek az utasítások (L1I), egy másikba pedig az adatok (L1D).

Az Intel Pentium felsőkategóriás életútja bejegyzés folytatása ide kattintva olvasható!

További friss és frissített tudástár bejegyzések:

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Így készülhetnek a cégek a NIS2-re a Lenovo segítségével

PR A NIS2 egy hálózati és információs biztonsági irányelv, amely rövidesen hatályba lép, modernizálva a 2016-ban bevezetett EU-s kiberbiztonsági szabályokat és jogi kereteket. Jogi intézkedések révén érnék el, hogy az EU-ban növekedjen a kiberbiztonság általános szintje.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés