Őrült quadrokopter, telefontöltés kávéval

TGIF: őrült quadrokopter, NES dohányzóasztal

Hétvégi rovatunkban már számos klasszikus konzolos ihletésű berendezést és kütyüt bemutattunk, de úgy tűnik, hogy a rajongók nosztalgiája nem csillapodik, legalább is az újabb, dohányzóasztalnak álcázott kontroller is erről tanúskodik.

Jelen esetben azonban egy valóban minőségi bútordarabról beszélhetünk, mely szélessebb, mint egy méter, pontos kiterjedése 1016 x 444 x 19 mm. BohemianWorkbench nevezetű Etsy-felhasználó az asztalt alapesetben diófából, juharfából és mahagóniból vegyesen készíti, de ha a megrendelőnek bármilyen más, különleges igénye lenne, a megfelelő árért cserébe természetesen az is megoldható.

A gombok fölött egy üveglap honol, így bútor funkcionalitását maradéktalanul képes ellátni, azonban ha ugyanúgy szeretnénk használni, mint egy NES kontrollert, akkor szintén némi felárért cserébe ennek sincs akadálya. A mesteri kivitelezésnek viszont megvan az ára, a vezérlőként nem használható „buta” asztal vételára 2300 dollártól indul, ellenben a megrendeléstől számított 4-6 hét alatt már el is készül az áhított műremek.

Gép előtt bambulva gyakran elköveti az ember azt a hibát, hogy a frissen lefőzött kávét, teát behozza a szobába, majd leteszi az asztalra és kicsit hűlni hagyja, mert azonnali, mohó fogyasztása képes kellemetlen és fájdalmas meglepetéseket okozni. Ekkor viszont fennáll a veszély, hogy megfeledkezünk róla, hidegen pedig már nem az igazi, újramelegítésével pedig csak folytatódik az ördögi kör, mondhatni végtelen ciklusba kerülünk.

Természetesen erre a „problémára” is létezik modern megoldás, ilyen például az USB portról üzemeltethető, az amerikai pilóta kekszet, az OREO-t formázó bögremelegítő, ami éppen a fogyasztásra alkalmas, kellemes és biztonságos hőmérsékleten tartja az éltető nedűt. A kapcsolóval és a működést indikáló LED-del megtámogatott, fröccsöntött ropogtatnivaló szűk 13 dollárért szerezhető be.

Ha úgy tetszik, ennek az inverze is fellelhető, ez pedig nem más, mint az Epiphany One Puck bögre meghajtású töltő. Nem, nem a kakaót kell a „szifonba” csorgatni, hanem egy olyan alátétről van szó, amely hideg vagy meleg felülettel érintkezve akár 5 wattot is képes kipréselni magából, ami például a legtöbb okostelefon töltéséhez már elegendő.

Az eszköznek egy kék és egy piros oldala van, értelemszerűen a jeges tea a kék, a forró kávé pedig a piros oldalra helyezendő, majd pillanatok alatt elkezdődik a töltés, aminek folyamatát egy LED jelzi. Egyébként bármilyen hőforrás, ami nem károsítja a felületet, például egy mécses is befogható energiatermelésre. A működési elve a Stirling motoron alapszik, azonban ennél több részletet egyelőre nem árult el az Epiphany Labs.

Piacképes termékről még nem, csak egy működő prototípusról beszélhetünk, és mint sok más hasonlóan ígéretes projekt, ez is a Kickstarteren próbálja meg összekalapozni az induláshoz szükséges 100 000 dolláros tőkét. Jelen pillanatban szűk 80 000 dolláron áll a számláló és még 50 nap áll rendelkezésre a gyűjtögetésre, vagyis egyáltalán nem tűnik lehetetlennek a cél megugrása.

Egy januári Heti Szemlében már szerepelt egy aranyos mikrokopter, amit készítőik akkor privát paparazzinak terveztek befogni, most azonban a Bitcraze bejelentette, hogy előrendelhetővé vált a tenyérméretű quadrokopter, a Crazyflie Nano, ami tisztán az élvezetnek él. A svéd trió (Marcus Eliasson, Arnaud Taffanel, Tobias Antonsson) mindennapi munkájuk mellett szabadidejükben három évet töltöttek az őrült kütyü tervezésével és tökéletesítésével, mindeközben törekedtek arra, hogy minden porcikája „nyílt” legyen, így például a vezérlés is teljes mértékben szabadon módosítható.

Maga a kopter nagyon egyszerű, első ránézésre csak a négy motorból, a propellerekből, a nyomtatott áramkörből és egy kis akkumulátorból áll. Precíz vezérlése egy számítógéphez USB porton csatlakoztatható adóvevőn keresztül, egy PlayStation 3 kompatibilis kontrollerrel történik. Apró mérete ellenére egészen robbanékony és vad manőverekre képes, de ha kell, akkor finoman is navigálható. Stabilitását háromtengelyes giroszkóp és gyorsulásmérő segíti, valamint egy picit drágább modellben magasságmérő és egyéb szenzorok is helyet kaptak, amelyek egyelőre kihasználatlanok, de későbbi vagy saját készítésű firmware-ekkel az ezekben rejlő potenciál is kiaknázható lesz.

A Crazyflie Nano quadrokopterre most leadott rendeléseket április 25-étől kezdik el teljesíteni, az alapcsomag 149, a további szenzorokkal felvértezett variáns 173 dollárba kerül.

Heti Szemlénk első oldalára, a TGIF rovatba olvasóinkól is szívesen fogadunk tippeket mókás vagy meghökkentő számítástechnikai termékekre, amelyet szívesen megosztanának a többi olvasóval is. A javaslatokat a tgif kukac prohardver.hu címen várjuk. Apróbetűs: A beküldött emailekre nem küldünk választ, a beérkezett ötletekből pedig nem garantáljuk mindnek a megjelentetését, mert szubjektív szempontok alapján válogatunk közülük. A beküldők e-mail címét ígérjük, hogy semmire nem használjuk fel, és senkinek nem adjuk oda.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés