(Pro)hardveres történések 2014-ben

Szórakoztatóelektronika: okostévé, audioeszközök

2014-ben elindult valami az okostévé-rendszerek világában, aminek már nagyon ideje volt. Az LG az év elején ugyanis bemutatta webOS-alapú smart megoldását, amely támogatja a multitaskingot, bizonyos keretek között személyre is szabható, átlátható, stabil és gyors. Tehát mindenképp előrelépést jelent a korábbi megoldásokhoz képest. A Philips is aktiválta magát, és lerántotta a leplet androidos készülékeiről, amelyek előnye elsősorban az óriási alkalmazáskínálatban rejlik. Példájukat jövőre többen is követik, így például a Sony és a Sharp is, a Samsung pedig az LG-hez hasonlóan egy teljesen saját rendszerrel lép színre januárban.

A HDMI-n keresztül a tévéhez csatlakoztatható, kisméretű tévéfelokosító eszközök körül sok érdemleges nem történt. "Csupán" annyi, hogy erősebbek lettek a hardverek, aminek köszönhetően végre már egész használható termékek is megvásárolhatóak emberi áron. Az asztali Blu-ray lejátszók szegmensében viszont még ennyi esemény sem volt, a formátum szerepe, jelentősége évről évre csökken, ráadásul az UHD-ban rejlő óriási lehetőséget sem sikerült kihasználni.

A hagyományos, több komponensből álló házimozirendszereknek szintén nem volt túl jó éve. A high-end persze továbbra is él és virul, jó pár érdekes modell látott idén napvilágot, de ez viszonylag szűk réteget érint. A nagy konszernek viszont a jelek szerint kezdik elfelejteni ezt a termékcsaládot, és helyettük inkább a rugalmasan használható, vezeték nélküli úton kommunikáló, kisméretű hangsugárzókat használó multiroom szettekre fókuszálnak, de azért túlzás lenne azt állítani, hogy ezek kiemelt figyelmet kaptak volna. A házimozi-erősítők iparága 2014-ben a Dolby Atmos formátum elterjedéséről szólt. Egyre több – egyelőre nyilván még felső kategóriás – termék támogatja ezt a technológiát, amely akár 11 szabadon konfigurálható csatorna kezelésére is képes, jóval nagyobb szabadságot ad a hangfalak elhelyezésében, illetve minden korábbinál intenzívebb térhatású megszólalás megteremtését teszi lehetővé.

A hangprojektorokban és hangállványokban továbbra is sok piaci szereplő lát fantáziát, az elérhető készülékek köre így 2014-ben is tovább bővült. Az utóbbi csoportban sok újdonsággal már nem tudtak előállni, ám az előbbien megjelentek egészen érdekes modellek is. Így például már van olyan soundbar, amely több darabra szedhető, és ilyenkor vezeték nélküli, 2.1 csatornás rendszerként is használható. És, ha már itt tartunk...

...2014-ben a különféle, Bluetooth technológiát használó kisméretű, hordozható hangszórók egyszerűen elárasztották a piacot. Többféle van ezekből, mint ahány különböző csokoládét meg tud különböztetni egymástól Gombóc Artúr. Tényleg mindenki találhat az elvárásaihoz, pénztárcájához passzoló darabot, már ha egyáltalán felmerült benne az igény, hogy beszerezzen egy ilyen masinát.

A hagyományos kialakítású és a vékony mikrohifik továbbra is tartják magukat, de itt gyakorlatilag újdonságokkal már nem is nagyon lehet találkozni. A gyártók a jól bevált, konzervatív megoldásokat erőltetik, maximum a dizájn terén lehet belefutni figyelemfelkeltő változtatásokba.

A hordozható audiolejátszók szegmense teljesen kettészakadt, ugyanis a filléres termékek mellett szinte csak a felső kategóriában beszélhetünk újdonságokról. Egyre több a nagyfelbontású audiotartalmak kezelését támogató, saját DAC rendszerrel ellátott készülék, amelyek közül a Pono névre hallgató masina, illetve a kapcsolódó Kickstarteres projekt híre még a világsajtót is bejárta, és neves amerikai tévé show-kba is eljutott.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Hirdetés