Ez történt 2015-ben a hardvervilágban

Alaplapok: új foglalat, új PCH, új technológiák

Alaplapok terén sem az Intel asztali Broadwellje, sem az AMD Godavarija nem igényelt új foglalatot és chipkészletet, így 2015 első felében nem sok érdekesség történt alaplapok terén. Tavasszal befutott pár új „Atomra”, azaz Intel Cherryview chipre épülő Braswell platformos alaplap, de igazi érdekességgel csak az a hír szolgált, hogy sokéves Asus uralom után a Gigabyte átvette a vezető helyet az alaplappiacon.

Mivel platformszinten nem sok vásárlást generáló újdonság történt, a gyártók a kisebb fejlesztésekre összpontosítottak. Megérkezett például az USB 3.1-es alaplapok első hulláma, amit egyelőre Intel és AMD platformon is kiegészítő vezérlőchippel oldanak meg. A Broadcom révén a Qualcommhoz került, játékosok igényeit szem előtt tartó Killer hálózati vezérlőknek állított konkurenciát a Realtek saját Dragon modelljével. Egyes gyártók a Thunderbolt 3.0 csatoló támogatását vetették be, de ennél érdekesebb az SSD-k terén az AHCI után már NVMe-t támogató modellek elterjedése, amelyekkel tovább növelhető a flash tárolók sebessége, melyek egyébként 2015-ben egyre gyakrabban kerültek M.2 foglalatban az alaplapra. Nem csak technológiai trükköket, hanem vizuális fogásokat is bevetettek a gyártók, hogy a vásárlókat saját termékeik felé irányítsák. Ebben idén talán az MSI volt a legerősebb, a korábbi vörös-fekete Gaming és sárga-fekete XPower széria mellé behozta a fekete-fehér Kraitot, és készített fekete-ezüst Xpower Gaming Titanium Edition alaplapot is.

Később az Intel hatodik generációs Core i processzorainak érkezése kavarta fel az állóvizet. Megérkeztek a hozzá való, LGA1151 foglalatos alaplapok a 100-as szériába tartozó alaplapi vezérlőkkel, élükön a Z170-nel. Leglényegesebb fejlesztésük, hogy nem csak DDR3, hanem DDR4 memória is kerülhet rájuk, a Z170-nek pedig a 16+4, processzorba integrált mellett további húsz PCI Express 3.0 sávja van. A PCI Express bővítésből az egyre divatosabb, M.2 foglalatos SSD-k, USB 3.1 vagy éppen Thunderbolt portok profitálnak majd a jövőben, ezek a korábbi platformon lényegesen szűkebb sávszélességen osztoztak.

December közepén viszont az alaplapok idén unalmas világában is történt egy különösen érdekes dolog. Az Intel jó ideje úgy alakította ki platformjait, hogy azok alapórajele (BCLK) ne legyen jelentősen módosítható, így tuningolni csak a processzor szorzójával lehetett, kizárólag a méregdrága, K utótagos modelleknél. Most viszont a Skylake chipeknél több alaplapgyártó is nem hivatalos béta BIOS-okat adott ki, amivel állítható az alapórajel. Ezzel az olcsóbb, szorzózáras Core i lapkák is túlhajthatóak, Achill3uS egy Core i3-ast küldött 6 GHz környékére.


6 GHz-en a Core i3

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés