Ez történt 2015-ben a hardvervilágban

Hirdetés

Tabletek: csökkenő eladások, Surface-iPad csata

Bár temérdek ARM rendszerchip fejlesztése zajlik, lassan mozgott idén a tabletek piaca, és azt is jellemzően lefelé tette. Együttesen a piac felét uraló Apple és Samsung számai is 15-20%-ot csökkentek, a kisebb márkák viszont előretörtek, de a teljes tabletes forgalom összességében csökkent a 2014-eshez képest. Nincs is ezen mit csodálkozni, hiszen mindkét nagy márka jellemzően a felsőkategóriában tevékenykedik, ott pedig betelőben van a piac, és egyelőre nem történt olyan fejlesztés, ami az egy-két éves csúcsmodellek birtokosait (gondolva itt főként az átlagfelhasználókra) új készülék vásárlására késztetné.

A kisebb és alacsonyabb kategóriás tableteket ugyanakkor az egyre növekvő okostelefonok és a tableteknél alig kisebb phabletek szorítják ki. Ennek hatására a nagyobb márkák között akadt olyan – például a HP –, ahol úgy döntöttek, hogy nem foglalkoznak az egyszerűbb, olcsó tabletekkel még Intel alapokon sem, mert a kisebb kínai gyártók hatására minimálisra csökkent a haszonkulcs, amivel értékesíteni lehet őket.

A komolyabb tabletek terén viszont van mozgolódás. Az Apple ősszel piacra dobta az iPad Prót, amit sokan fogadtak viccelődve. Ennek oka, hogy a 12,9 hüvelykes, ceruzás, billentyűzetes táblagép minimális eredetiséget sugall, annál inkább tűnik almásított Microsoft Surface Pro másolatnak. Egyelőre még nehéz megmondani, hogy siker vagy bukás lesz-e belőle, mivel hardvere nagyon erős, kijelzője, tolla fejlett, az Apple saját operációs rendszerével akár a profik – vagy magukat annak érezni szeretők – kedvelt rajzoló-, tervezőeszköze lehet.

Természetesen jött új Microsoft Surface Pro is, sorban a negyedik modell. Lett belőle passzív hűtéses, Core m-es és aktív hűtéses Core i-s is, fejlődött a toll és a mellékelt billentyűzet, így ez a gép legalább annyira – ha nem jobban – esélyes a sikerre, mint az iPad Pro. Riválisa viszont akad szép számmal, a Dell, Fujitsu, HP, Lenovo és Toshiba is készített saját alternatívát. A vásárlók így jó nehéz helyzetbe kerültek a számukra megfelelő modell kiválasztásával, de legalább abban bízni lehet, hogy az erős konkurencia lejjebb tornázza az árakat.

Egyelőre váratnak magukra a legújabb, Cherry Trail platformos Atommal szerelt, olcsóbb Windows tabletek, melyek elég sikeresek voltak a hazai piacon. Mint az előző, Bay Trail generációnál, most is az Asus nyitotta a sort az új Transformer Book T100-zal, de láthatáron van már az Acer és Lenovo istállójából származó vetélytárs is. Szerencsére az árazás egész emberinek tűnik, az új generáció az alapvetően használható, 2 GB memóriás, 64 GB háttértáras modellekkel ott kezdenek – százezer forint környékén –, ahol az elődök akciós árai abbahagyták. Szintén érdekesek lesznek a 4 GB memóriával és 128 GB-os háttértárral ellátott változatok, mert azok már nagyon sok hazai felhasználó mobil számítógépes igényét kielégíthetik.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés