Hirdetés

Chieftec midi torony

Paraméterek

Ki ne ismerné már a Chieftecet? Ugyan többféle perifériát is kínál a gyártó, itthon azonban mégis leginkább kiemelkedő minőségű házaikról ismerhettük meg a márkát. A legendát a DX01 elnevezésű házak sorozata indította el, melyek nagyon jó szellőzésükön kívül könnyed szerelhetőséget és elegendő helyet biztosítottak tulajdonosaiknak (és persze a PC alkatrészeinek).

Adatlap
Termék megnevezése Chieftec SH01BBB
Támogatott formátumok microATX, ATX, EATX
Mérete 530 x 205 x 460 mm
Tömege 15 kg tápegységgel együtt
5,25"-os meghajtóhelyek 3 db
3,5"-os meghajtóhelyek 1 db külső és 6 db belső
Tápegység 400 W ATX 2.0 PFC
Opcionálisan beszerelhető ventilátorok hátul 1 db 12 cm, oldalt összesen 4 db 9,2 cm (2-2 oldalanként)
Extrák szerszámok nélkül szerelhető, sínrendszer elvén működő merevlemez és ötnegyedes meghajtó-rögzítés
Termék honlapja www.chieftec.de
Forgalmazó Komel Kft.
Bruttó fogyasztói ára 30 000 Ft

Az SH01BBB (BBB jelölés jelentése: fekete ház, fekete előlap, fekete keret) színes papírdobozban érkezik, s jobb, ha felkészülünk a cipekedésre, mert a csomag tömege bizony megüti a 17 kilót. A minőségnek ára van, a házikó vastag fémlemezből készült akár kényelmesen helyet is foglalhatunk rajta, kár okozása nélkül.

Külső

Az SH01BBB tipikus Chieftec; a márka rajongói kilométerekről felismerik, hogy ez bizony az ismerős márka terméke. A fekete jelző ugyan nem illik rá, mert a termék színe inkább sötétszürke, azért a sötét előlapú optikai meghajtók és kisfloppyk - ha nem is vészesen - de elütnek a ház előlapjának tónusától.

Az előlapot megpillantva a "katonás rend" kifejezés jut eszünkbe, letisztult vonalakat láthatunk. A Chieftec igazából sosem volt híres arról, hogy túlcsicsázná házait - szerencsére. Aki minőségi anyagokból készített, elegáns és egyszerű dizájnnal megtervezett PC-kuckót szeretene, az nem hagyhatja ki ezt a darabot sem. Összesen három ötnegyedes egységet szerelhetünk be az SH01-be. Ebből kiderül, hogy nem egy óriástoronnyal állunk szemben, hanem egy midi méretű fémdobozzal.

A floppynak vagy kártyaolvasónak fenntartott hely alatt egy lenyíló ajtó mögött két darab USB 2.0, egy FireWire és mikrofon, valamint fejhallgató csatlakozót találunk. Az ajtót véletlenül sem lehet letörni, mert az lenyitott állapotban felfekszik az alatta kitüremkedő felületre. Bombabiztos megoldás.

Bal oldalon, az ajtónyitó szerkezet mellett két szellőzőnyílás kapott helyet, a felső a processzornak biztosítja a friss levegőt, az alsó a forróbb fejű kártyáknak (VGA, Raid, stb.). A ház előlapjához közeli részen egy hosszúkás rostély gondoskodik a merevlemezek keltette forró levegő szabad kiáramlásáról.

A másik oldalon a merevlemezeket hűtő két 92 milliméteres légcsavar kopoltyúja látható, mögötte a halványkék, műanyag tartókerettel.

A hátoldalon semmi extra; itt a tizenkettes ventilátor rostélya dominál. A gyártó kínosan ügyelt a jó szellőzésre, így még a kitakaró lemezek is lyuggatottak.

Belülről

Nos, az SH01BBB-t szerszámok nélkül szerelhető háznak kiáltotta ki a gyártó. Hmm, valóban? Nézzük sorjában, miket kell szerelnünk, ha egy gépet szeretnénk összerakni. Első lépésben le kell venni az oldallapot. Stimmt, ez két, kézzel kicsavarható csavarral rögzül.

A dolog már az alaplapnál elbukik, azt ugyanis csavarokkal kell rögzíteni; de ne legyünk egyből ennyire rosszmájúak, nézzük a többi megoldást. Ötnegyedes eszközeinket egy ötletes, egyedi megoldás segítségével bírhatjuk maradásra.

Az elhúzható pöckökön fém tüskék lapulnak, melyek a meghajtó csavarmeneteibe nyomulnak. A megoldás a célnak ugyan megfelel, de a biztonság kedvéért a gyártó hagyott furatokat a keretben, hogy külön csavarokkal is biztosíthassuk meghajtóink helyükön maradását.

A tüskés elv alapján működik a merevlemezek beszerelése is. A műanyag sínek rezonanciamentes üzemet tesznek lehetővé. Ezeknél nincs is szükség külön csavarokra, mert kellő erővel szorulnak a HDD oldalára, s az egész szerelvény jól illeszkedik a merevlemezek keretébe.

Összesen ugyan hat egységnek van helye, s ezeket két 92 milliméteres ventilátor hűtheti, de mi maradjunk oldschool gépszerelők, s maximálisan csak hármat tegyünk be - ez főleg a 7200, vagy még nagyobb fordulatszámú HDD-kre vonatkozik. Elérkeztünk a második buktatóhoz (már ami a szerszámmentes szerelést illeti), hiszen ezeket a ventilátorokat bizony csavarokkal kell a keretbe szerelni. Ráadásul magát a keretet is egy csavar rögzíti.


Összesen kilenc csavar!

Vélemény

A Chieftec-féle 'told be oldalról a vinyód' megoldásnak akadnak ellenzői. Kifogásuk részben indokolt: az oldalról betolt SATA felületű merevlemezek adatkábel-csatlakozói nekifeszülhetnek az oldallapnak. Utánajártunk és megpróbáltuk lefotózni a helyzetet:

A fenti képen az látszik, hogy a SATA kábel és az oldallap között egy-két milliméternyi hely maradt. Gépünk összeszereléséhez olyan SATA kábeleket használtunk, melyek ugyan egyenes végű csatlakozókkal rendelkeznek, de ezek rövidebbek, mint a hagyományos, piros SATA kábelek végén található csatlakozók.

Az optimális megoldás, ha L-alakú SATA csatlakozós kábelt, vagy IDE merevlemezeket használunk. Utóbbi megoldás nem túl jövőbiztos, előbbi pedig némi utánjárást igényel. Konklúzió: a piros, általánosan ismert SATA kábel valóban nekifeszül a ház oldallapjának, ezért ezt kerüljük.

A kártyákat egy nagy, közös retesz szorítja le, de a biztonság kedvéért csavarokkal is rögzíthetjük őket.

A Chieftec SH01BBB egy elegáns, egyszerű vonalvezetésű ház kiváló hűtéssel, s bár a fáma szerint szerszámmentesen szerelhető, ez csak a mesében létezik, hiszen minimum az alaplapot oda kell csavaroznunk, amihez bizony kell a csavarhúzó. Egy tizenkét centis és egy 92 milliméteres ventilátorral tökéletes, halk szellőztető rendszert alakíthatunk ki az SH01 belsejében. Nekünk tetszett a házikó.

Ami tetszett:

  • szép, egyszerű dizájn,

  • nagyon hatékony szellőzés,

  • sok hely,

  • könnyen szerelhető.

Ami nem tetszett:

  • nem fekete, ezért elüt a fekete meghajtók árnyalatától,

  • kihajtható lábak nem asztalra valók.

 

Chieftec SH01BBB

Laca

A Chieftec SH01BBB házat a Komel Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

  • Gigabyte 3D Aurora

    Bemutatjuk a Gigabyte első, prémium kategóriás számítógépházát.

  • Chieftec Maestro, a mozigépház

    A tornyairól és tápjairól ismert Chieftec első HTPC házával kerültünk közeli kapcsolatba.

  • DTK házak jó áron

    A DTK hagyományosan jó ár/érték arányt mutató házai közül vizsgáltunk meg kettőt, egy mini és egy midi tornyot.

  • Isteni házak

    A Gigabyte a vizek isteneiről nevezte el új házait. Az alumínium előlapos, vízhűtésre is felkészített Tritont és Poseidont teszteltük.

Előzmények

  • AOpen házújdonságok

    A nyárelőn bemutatott EZ Solution, Impression és Nouveau házakkal ismerkedtünk.

  • Házak a Speeze-től

    Kedvező árú házak jelentek meg az eddig inkább hűtőiről ismert cég kínálatában.

  • AOpen H600C PC ház

    Az AOpentől már láthattunk több, igen jó minőségű házat - most a H600C típust mutatjuk be.

  • Eurocase 5470 - a cápabőrű PC ház

    A világ nem csak a gazdagoké, a sok high-end megoldás után lássunk tehát egy remek ár/teljesítményű számítógépházat is!

Hirdetés