Canon Ixus 990IS - a folytatás

Külső vonások, ergonómia

Tavaly novemberben járt nálunk az Ixus 990IS elődje, a 980IS, amely jó képminőséggel és meggyőző tudással tarolt. Vajon a 990IS evolúciónak tekinthető, vagy egy új faj alappillére? Kiderítjük!

A rokonság nem csak a típusjelölésből, hanem a szinte azonos formavilágból is egyértelmű. Azonban akadnak különbségek bőven: a 990IS-nél már lemaradt az optikai nézőke, s a 980IS kifogásolt vakuja még kisebb lett. Érdekes, hogy a korábbi 14.7 megapixeles érzékelő immár "csak" 12.1 MP felbontású, cserébe a szenzor mérete a korábbi 1/1.7"-ről a szokványosabb 1/2.3"-ra zsugorodott. Az optika 37 mm-ről indul, de már ötszörös átfogással büszkélkedhet a korábbi 3.7-szeres helyett. A gyártó adott, de el is vett.

Az Ixus 990IS hátlapján is teljesen más kép fogadja a nézelődőt. A régi alacsonyfelbontású 2.5"-es LCD-t 461 000 képpontos 3"-osra cserélték. A gombok teljesen más kialakításúak és elrendezésűek lettek. Kellemes méretük és nagyon jó nyomópontjuk miatt határozott előrelépés történt e téren a régebbi modellhez képest. Maradt azonban az érzéketlen tárcsa, amely még mindig nem racsnis, így szinte lehetetlen pontosan kezelni.

Alul nem sok minden változott, egyedül az akku ajtaja lett más formájú. A fém állványmenet itt is csak majdnem került az optikai középvonal alá.

A 980IS-nél kifogásoltuk, hogy filmezésre nem az igazi. Az újoncon található HDMI csatlakozó talán egy árulkodó jel arra, hogy itt is változtatott a gyártó, s ez az újdonság nem csak a képvisszanézést szolgálja.

Az exponáló és a bekapcsoló gombon kívül a módválasztó is a váz tetejére került. A korábbihoz képest ez kissé puritán megoldás, és komolyan kilóg az amúgy tetszetős dizájn összképéből. Sajnos, ezzel ugrott a teljesen manuális mód is, amely a 980IS-t komoly ultrakompakttá tette.

Összefoglalva: Külsejét nézve, az Ixus 990IS igenis tekinthető evolúciónak, hiszen a nagyobb méretű, s felbontású LCD, az ötszörös átfogású optika egyértelmű előrelépés a korábbi 980IS-hez képest. A kezelőszervek nagyon jól működnek, működtethetőek, elrendezésük kényelmes. A multifunkciós tárcsa érzéketlen működése azonban még mindig nem tetszik.

Adatlap

Canon Ixus 990IS

 

Bruttó végfelhasználói ár 103 000 Ft

Érzékelő típusa, mérete

CCD 1/2.3"
Effektív felbontás 12.1 MP
Optika Canon Zoom Lens (37 - 185 mm ekv.) 5x
Optika fényereje F3.2 - F5.7
Képstabilizátor van
Képstabilizátor jellege mechanikus
Záridő 1/1600 - 15 mp
LCD 3" - 461 000 képpontos felbontással
Belső memória nincs
Támogatott memóriakártyák SD, SDHC, MMC, MMCplus, HC MMCplus
AF típusa TTL
AF módok egy kép, sorozat, szervo AF, makró
AF élességállítási tartománya 2 cm-től
ISO érzékenység-tartomány auto, 80, 100, 200, 400, 800, 1600
Fénymérés módja kiértékelő, középre súlyozott, szpot
Fehéregyensúly automatikus, napfény, felhős, izzó, fluoreszcens, fluoreszcens H, egyedi
Vaku 30 cm - 3.5 m
Vaku üzemmódok auto, be- és kikapcsolva
Exponálás egy kép, sorozat, önkioldó (2 - 10 mp, egyedi, vagy arcra reagáló önkioldó)
Üzemmódok  P, automata, film
Scene üzemmódok portré, éjszakai felvétel, mozgó gyerekek, beltéri, naplemente, kreatív fényeffektus, tüzijáték, hosszú záridő, vízpart, akvárium, lombozat, hó, ISO 3200, digitális makró, elmosás zoommal, szín kiválasztás, színcsere, panoráma funkció 1, 2
Első kép elkészítésének ideje 2.32 mp
Két kép közötti idő 1.79 mp
Felbontás 4000 x 3000, 3264 x 2448, 2592 x 1944, 1600 x 1200, 640 x 480, 4000 x 2248
Nyers (RAW) fájl nincs
Effektek saját színek, saját színek mód kikapcsolva, élénk, semleges, szépia, ff, film pozitív, világosabb bőrszín, sötétebb bőrszín, élénk kék, élénk zöld, élénk piros, egyéni szín
Video felvétel van, MOV (H.264)
Video minősége 1280 x 720 @ 30 fps, 640 x 480 @ 30 fps, 320 x 240 @ 30 fps
Video maximális hossza maximum 4 GB, vagy 29 perc 59 mp
Extrák az indítókép és a fényképezőgép hangjelzései testreszabhatók
I/O interfész USB 2.0,HDMI
Áramellátás Li-Ion akku
Mérete 94.8 x 56.8 x 26.3 mm
Tömege 160 gramm

Menürendszer

A gyártó az Ixus 990IS menüjén is csinosított. Ha nem is új, amit látunk, úgy mindenképpen egy "szembarátibb", lista elrendezésű rendszerrel találkozhatunk. Természetesen ez is tud magyarul, így nem csak a nyelvszakosok élvezhetik a gép könnyű kezelhetőségét.

Két főoszlopból áll a menü: az első a fényképezéssel kapocslatos paramétereket rejti, míg a másik a készülék egyetemes beállításait.

A "func./set" gomb megnyomására a gyorsmenü jön elő, amint azt már a többi Canon kisgépnél is megszoktuk. Itt csak a külcsín más, a beállítható paraméterek maradtak.

Pár mondatban: Magyarul tudó, áttekinthető és gyorsan kezelhető menüvel rendelkezik az Ixus 990IS.

Működés

Csak úgy, mint az elődmodellben, az Ixus 990IS-ben is a Canon DIGIC 4 jelfeldolgozó processzora ügyködik. Ezt éreztük is a sebességen, s így e készülék a gyorsak körébe tartozik.
A bekapcsolást követően 2.32 mp-en belül készülhetett el az első kép, s a legnagyobb felbontású, legfinomabb tömörítésű exponátok között csupán 1.79 másodpercet kell várnia a fotósnak. Az ötszörös átfogású gyújtótávolság tartományt 1.95 szekundum alatt tekeri végig a motor. Ez kellemes sebesség, nem csigalassú, és legalább finoman is adagolható, nem lép egyszerre 100 milliméternyi gyútávot a kis bestia.

A vaku teljesítménye mit sem javult. Gyakorlatilag ugyan azt a fényerőt produkálja, mint elődje. Olyan szempontból azért van fejlődés, hogy kisebb vaku ablak mellett sikerült produkálni a korábbi készülék villanását.

A képstabilizátor fejlődött, eleve plusz egy működési módot kapunk, így összesen hárommal (néggyel, ha a kikapcsolt állapotot is hozzávesszük) rendelkezik: (ki,) folyamatos, exponáláskor, követés.
Igazából helyzetfüggő, hogy mikor melyik módot érdemes használni; nálunk a leghatékonyabb az exponáláskor élesedő, illetve a követéses stabi volt.

Makrózni sem rossz az Ixus 990IS-sel. Már két centiről képes élesre állni az AF, így - mint fenti példánkon - könnyen elrettentő képeket készíthetünk arról, hogy valójában mennyire is koszos már a billentyűzetünk.

Az Ixus 980IS sem digitális boszorkánykonyhája miatt kapott jó pontokat, nincs ez másképp a 990IS-sel sem. Nincs benne annyi szemfényvesztő funkció, mint más gyártók egyes modelljeiben, de amit bele tettek, azt tudja. Nagyon is jól.
Egyik ilyen kedvenc funkciónk az effektek laborából a fenti képen szemléltetett "belezoomolás" volt. Egy kis gyakorlással, és a megfelelő témával látványos hatásokat érhetünk el.

A fotózással barátkozók részére elérhető a teljesen automata mód, amely gyakorlatilag a környezeti tényezők és a téma függvényében választja ki helyettünk a megfelelőt a 18 beprogramozott séma közül.
Az Ixus 990IS "mozgásérzékelő technológiával küzd az elmosódás ellen" (sic!). Ez azt jelenti, hogy a kellő sémát kiválasztva a képstabilizátor segítségére jön még az extra magas érzékenység (akár ISO 3200).
A piacon ebben a szegmensben már szinte kizárt, hogy létezzen olyan fényképezőgép, amely ne rendelkezne arcfelismerő funkcióval, ezért ez a 990IS-ből sem maradhatott ki. Egy kompozíción akár 35 arcot képes felismerni a masina. Ezeken fényt mér, s behangolja az AF-t, hogy éles legyen a megfelelő képrészlet. Sőt, ezt mind megspékelhetjük a pislogás érzékeléssel, így garantáltan csak akkor készülhet el az akár 35 fős osztálykép, amikor éppen senki sem pislog.
Ami a Nikonnál a D-Lighting, az a Canonnál ebben a készülékben az i-Contrast. Célja, hogy a gyengébb megvilágításban készült képek kontrasztja is megfelelő legyen.
Sorunk utolsó szereplője a panoráma segéd, amely a panoráma-felvételek készítését könnyíti meg. Sajnos, az elkészített képeket nem fűzi össze helyettünk, de mentségére legyen mondva (írva), hogy nem is hitegeti a felhasználót.

Ja, még valami: ha képeinket viszont szeretnénk látni, és éppen ki van kapcsolva a gép, oda se neki: csak tartsuk nyomva egy pillanatra a visszanézés gombot és voilá, máris nézegethetjük képeinket! Kikapcsoláshoz vagy az áramtalanító gombot, vagy a visszanézést nyomjuk meg.

Tőmondatokban: Nincs telerakva mindenféle csili-vili funkciókkal az Ixus 990IS, de amit tud, azt jól csinálja. Sebessége meggyőző, várakozni soha, sehol nem kellett.

Képminőség

Az előd nagyot dobott e téren, van hová felzárkóznia az újoncnak. Vajon sikerült e kisebb érzékelő kisebb felbontás párossal ugyan azt a képminőséget produkálnia az Ixus 990IS-nek, mint a 980-nak? Lássuk.

Mivel az optika alsó vége ekvivalens 37 mm-ről indul, ezért a hordózás sem vészes ezen a gyútávon. Párnatorzítás pedig egyáltalán nem jelentkezett az optika telés végén.

Ha már az optikánál tartunk: a becsillanásoknak nagyon szépen ellenáll az Ixus 990IS lencserendszere, kromatikus hibákkal is csak nagylátón találkoztunk, ott viszont esetenként elég erősen jelentkeznek lilás szellemélek.
Az objektív felbontóképessége a gyújtótávolság teljes tartományában nagyon jó, nagylátón is csak a kép sarkaiban látni minőségromlást.

Zajosodás terén is lépett egyet a mostani modell. Elődjénél ISO 800-on és ISO 1600-on tesz túl látványosan, igaz, a maximális értéken már furcsán fátyolos lesz a kép a zajszűrő algoritmus hatására. Azonban még így sem mosódnak össze a finomabb részletek, amint azt a lenti képen megvizsgálhatjuk.

Egyedül a festményes részleteken látszik, hogy ISO 800 és ISO 1600 azért ront a képminőségen: ha nem is nagyon, de észlelhető a fátyolos hatás.

Röviden: Határozottan fejlődött az Ixus 990IS elődjéhez képest. A gyútávtartomány telés végén maradt a hangyányi lágyulás, s a CA is nagylátón, de a zajszint, illetve a zajcsökkentés módja finomult sokat, aminek láthatóan jó hatása van a készült képek minőségére.

Mozgóképek, értékelés

Nos, úgy tűnik, hogy a gyártó meghallgatta kifogásainkat, s egy jó nagyot tekert ezen a funkción. A .mov kiterjesztésű filmanyag az Ixus 990IS-nél már HD felbontásban készülhet 30 fps sebességgel. A felvett mozgókép mérete 4 GB, hossza pedig maximum 29 perc 59 másodperc lehet.
Nagyon jó képminőség mellé jó hangminőség párosul átlagos hangerővel. Mint a készülék általános működési sebességével, úgy a fényviszonyok változásának lekövetésével sem voltak gondok.

Értékelés

A gyártó el is vett, meg adott is - elvesztettük a manuális módot, az optikai nézőkét, de cserébe jobb képminőséget és HD filmfelvételi lehetőséget kaptunk. Tulajdonképpen csak az M-mód, no, meg a horribilis árcédula miatt sírhat a szánk, ezért kap csak "ajánlott" és nem "különösen ajánlott" plecsnit a gép. Jó munka, csak így tovább, Canon!

Ami tetszett:

  • Nagyon jó minőségű felépítés,
  • HD filmfelvétel (végre!),
  • nagyon jó képminőség.

Ami nem tetszett:

  • Nincs manuális mód,
  • drága.

Tételes értékelés:

  • Ergonómia: 80%
  • Képminőség: 90%
  • Ár/Érték: 76%
  • Összesített érték: 85.1%

A Canon Ixus 990IS fényképezőgépet a Canon Hungária Kft.-től kaptuk bemutatóra.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Canon

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés