Canon Ixus 970 IS – ó, te kis drááágaszááág!

Külső szemlélődés, ergonómia

„Stílus és minőség” – ez a Canon berkein belül az Ixus típusnevet viselő készülékek jelmondata. Valóban: kézbe véve masszív, jól összerakott fényképezőgép benyomását kelti a 970 IS, de valahogy nem kelt birtoklási vágyat, mint például a korábban bemutatott Samsung NV40.


Közelebbről megfigyelve, hiába jó minőségű műanyag a váz burkolata, mégis olcsónak tűnik. A kilencvenezer forintos ár sokkal igényesebb anyagválasztást feltételezne. No, de tegyük félre lelki traumánkat és szimatoljuk körbe a fotómasinát!


Az előlapon az optikai nézőke, az AF segédfénye és az apró, de annál izmosabb villanó látható. Alattuk az ötszörös átfogású Canon Zoom Lens 5x IS fedőnevű optika található, amely önzáró védőírisszel rendelkezik.


Hátul mar ennél zsúfoltabb a helyzet: a zoomolást követő nézőke apró ablaka mellett a zölden világító bekapcsológomb, amely körömmel hozható csak működésbe – ennek jó oldala, hogy véletlenül tuti nem kapcsol se be, se ki a gép, rossz oldala, hogy minire vágott körmökkel néha egy-egy káromkodás is kicsúszik a férfi felhasználó szájából, ha többedszerre is kudarcba fullad lelkes fotózni-vágyása. A peckes módválasztó keményen működik, néha többszörösen túl is váltunk a kívánt módon keménysége miatt – a kis kerek kezelőszervek pedig olyannyira határozatlan nyomásponttal rendelkeznek, hogy sosem tudni, mikor elég a jóból anélkül, hogy kárt tennénk az alattuk megbúvó mikrokapcsolókban.
A kerek multifunkciós gomb körüli recés kör tekergethető, de működése nem racsnis, hanem sima, s oly’ könnyen pörgethető a kis karima, hogy óvatlanul is elmozdíthatjuk állásából. Szerencsére jó sokat kell rajta tekerni, mire hatást gyakorol az adott funkció paramétereire.



A fém állványmenet – rendszeres olvasóink bizonyára kívülről fújják – itt sem az optikai középvonal alá került. A vaskos Li-Ion akku a gyártó szerint kb. 320 felvétel elkészítésére nyújt elegendő naftát.


A baloldal üres..


..a jobboldal pedig a csuklópánt befűzőjét és a kommunikációs portokat (USB és A/V, valamint külső tápcsatlakozó) rejti.


A váz tetejére csak az exponáló és a köré helyezett zoomgyűrű került. Csúszósnak látszik, de sima felületének dacára egyszer sem szökött meg ujjunk alól ez utóbbi.

Összefoglalva: Az Ixus 970 IS fogása nem a legjobb, már közepes kézmérettel megáldott egyedek középső ujja is könnyedén rálóg az optikára, a kezelőszervek nem esnek kézre, a paraméterező tárcsa lehetne racsnis, a módválasztóba pedig gyengébb fizikai ellenállású kapcsolót kellene tenni. Esztétikailag a váz minőségi műanyagjai olcsónak hatnak, s a formavilág is inkább az ázsiai ízlést követi.

Adatlap

Canon Ixus 970 IS

Érzékelő típusa, mérete

CCD 1/2.3"
Effektív felbontás10 MP
OptikaCanon Zoom Lens IS 5x (37 - 185 mm ekvivalens)
Optika fényerejef3.2 - f5.7
Záridő15 - 1/1600 mp
LCD2.5" átló - 230 000 képpontos felbontással
Belső memórianincs, 32 MB memóriakártya mellékelve
Támogatott memóriakártyákSD, SDHC, MMC, MMCplus, HC MMCplus
AF típusaTTL
AF módokAiAF (arcfelismerés / 9-pontos), 1-pontos
AF élességállítási tartománya2 cm - végtelenig
ISO érzékenység-tartományauto, 80, 100, 200, 400, 800, 1600
Fénymérés módjamulti-pattern, középre súlyozott, spot
Fehéregyensúlyautomatikus (beleértve az arcfelismerést), napfény, felhős, izzólámpa, fénycső, fénycső H, egyedi
Vaku30 cm - 3.5 m
Vaku üzemmódokautomatikus, manuális vakube- és kikapcsolás
Exponálásegy kép, sorozat, önkioldó
Üzemmódokautomata, manuális, digitális makró, színkiemelés, színcsere, panoráma, videó, különleges téma
Scene üzemmódokportré, éjszakai pillanatfelvétel, gyerekek és állatok, beltéri, naplemente, lombozat, hó, vízpart, tűzijáték, akvárium, ISO 3200
Kép elkészítésének idejecca. 2 mp
Két kép közötti időcca. 1.93 mp
Felbontás(L) 3648 x 2736, (M1) 2816 x 2112, (M2) 2272 x 1704, (M3, Dátumbélyegző) 1600 x 1200, (S) 640 x 480, (W) 3648 x 2048
Effekteksaját színek mód kikapcsolva, élénk, semleges, szépia, fekete-fehér, film pozitív, világosabb bőrszín, sötétebb bőrszín, élénk kék, élénk zöld, élénk piros, egyedi színek
Video felvételvan, AVI motion JPEG
Video minősége640 x 480 v 30 fps, 320 x 240 @ 30 fps, 160 x 120 @ 15 fps
Video maximális hosszamaximum 4 GB vagy 1 óra
Egyedi beállítási lehetőségekaz indítókép és a fényképezőgép hangjelzései testreszabhatók, képek kategorizálása, hangjegyzet
I/O interfésznagysebességű USB, A/V egyedi csatlakozó
ÁramellátásLi-Ion akku
Mérete95.4 x 57.2 x 27.4 mm
Tömege155 gramm

Működés, menü

Az Ixus 970 IS a bekapcsolást követően 2.4 másodperccel válik fotózásra használhatóvá; két kép között 1.93 másodpercet kell várnunk, s az ötszörös átfogású optika 1.95 mp alatt képes egyik végállásból a másikba vágtatni. A masina működési sebessége a gyorsabbak közé tartozik, köszönhető ez nem utolsó sorban a DIGIC III iSAPS képfeldolgozó rendszernek.

Összesen tizenkilenc előre programozott séma (scene) közül választhatunk. Ezeknél mindig mosolyra fakadunk, amikor a „gyerekek és állatok” elnevezéssel találkozunk.

Az effektek közül említésre méltó a szépia, a fekete-fehér, illetve az egyedi színek - a többi inkább csak érdekesség a kísérletezni kívánóknak.

A kis fotómasinába beépítettek egy pár olyan kényelmi funkciót, amelyek használatával elhagyható az utómunka egy része. Például még a fényképezőben méretre vághatjuk az elkészített képet, így megszabadulva a „fölöslegtől”. Ez a funkció párosítható az arcfelismeréssel, így akár portrét is készíthetünk olyan fotóból, ahol több ember (arc) szerepel. Szükség esetén akár át is méretezhetünk képeket, így helyet spórolva meg a memóriakártyán.


A kis vaku erős, portrézáshoz – mivel közel van az objektív középvonalához – illik bekapcsolni a vörösszemet elimináló funkciót, hacsak nem akarunk magunknak fotózás utáni pluszmunkát.




A menürendszer áttekinthető, könnyen kezelhető és tud magyarul. Összesen három almenüből épül fel: képalkotással kapcsolatos paraméterek (AF-keret, AF-keret mérete, AF-pont zoom, digitális zoom, vaku beállításai, önkioldó, stb.), masina paraméterei (pl. LCD fényereje, energiatakarékosság, időzóna, stb.), és a felhasználói „felület” beállításai (hangok, indítókép).


Fenti képen a „manuális” mód képernyője látható, alábbi pedig a forgótárcsa használatakor látható LCD-kép tartalma:


Összegezve: kellően gyors működés, egyszerű, magyarul tudó menürendszer, pár hasznos effekt és funkció, melyek segítségével akár teljesen el is hagyható az utómunkálat fotóinkon, s az apró, de erős vaku jellemzik a Canon Ixus 970 IS-t.

Képminőség

„Randa, de finom” – így hangzott régebben egy csoki reklámja; az Ixus 970 IS fura külseje vajon mennyire „finom” lelket rejt?



Hát, ami a zajszintet érinti, meglepően jól teljesít a fényképezőgép. ISO 800-as érzékenység mellett olyan képminőséget kapunk, mint más gépeknél ISO 400-on. Sőt, az alacsony zajszint (értsd: hatékony zajcsökkentő algoritmus) jelen esetben nem ment a részletek rovására, szépen látszanak még az apróbbak is. Érdekes módon viszont ISO 1600-ra váltva látványosan romlik a minőség.
A fehéregyensúly is nagyon szépen igazodott a valósághoz – szinte minden ISO-értéken és minden élethelyzetben, környezetben valós, vagy attól csupán minimálisan eltérő színösszetételt produkált a fényképező.
A vaku nem rontotta el a bőrtónusokat, s különösebb állítgatás nélkül, automata módban még vörösszemet sem okozott.

Pár szó az optika teljesítményéről: a kisfilmes világban 37 mm-nek felel meg az Ixus 970 IS nagylátója, s bár ez nem minősül radikálisan nagylátószögnek, mégis látható hordótorzítást produkált. A lencse okozta torzítások nem voltak észrevehetőek, wide és tele állásban egyaránt szépen hozták a részleteket. Egyedül a képek sarkaiban lett kicsit lágyabb a rajz. A lilás szellemkép képződése még erősen kontrasztos képtartalom mellett sem jelentkezett. Élénk, de természetes színvilág jellemezte a felvételeket „semleges” beállítások mellett.


A fenti kép egy véletlenül készült macro a tesztelő hasáról, azaz pólójának anyagáról. A tárgytávolság cca. három centiméter volt.


Az optikai képstabilizátortól többet vártunk volna - fenti képen a két leginkább használt stabilizáló módokat szemléltettük (összesen három változata van: exponáláskor stabilizáló, folyamatosan stabilizáló, illetve követő stabi).

Összegezve: megdöbbentő képminőség ISO 800-on is, részletgazdag felvételek wide és tele állásban egyaránt, élénk, de valósághű színvilág, következetes fehéregyensúly, átlagos teljesítményű optikai képstabilizátor jellemzik a kép- és optikai minőséget.

Mozgóképek és értékelés

A Canon Ixus 970 IS-t sem filmforgatásra tervezték. Hozza a kötelező feladatokat, de semmi extrát ne várjunk tőle. Legnagyobb felbontása 640 x 480 30 képkocka/mp sebesség mellett. Ezen felül két kisebb felbontásban is ügyködhetünk: 320 x 240 @ 30 fps, vagy 160 x 120 @ 15 fps. Felvétel közben csak digitális zoom áll rendelkezésünkre, a hang minősége és hangereje jó, a fényviszonyok változását komótosan követi az elektronika. Filmanyagunk maximális mérete 4 GB, vagy 1 óra lehet. Ez nem is baj, az akku úgyis jóval hamarabb felmondaná a munkát.

Értékelés

Randa, de finom – valóban. S drága. Az állóképek jó minősége gyakorlatilag az egyetlen ütőkártyája a gépnek. Filmek terén a kategória más tagjai általában többet tudnak. Legalább nagyobb felbontást, vagy optikai zoomot adhattak volna az Ixusnak. Egyedüli „fun-faktor”, hogy az úgy nevezett „Hosszú Időközű Videó mód” szórakoztató, hangulatos felgyorsított filmek (idézet a Canon termék honlapjáról) rögzítését teszi lehetővé. No, de 90 ezerért?


Ami tetszett:

  • Nagyon jó képminőség,
  • Alacsony zajszint ISO 800-on is,
  • Erős vaku,
  • Jó optika.

Ami nem tetszett:

  • Nagyon drága,
  • Filmfelvételre csak korlátozottan alkalmas,
  • Optikai képstabilizátor csak átlagos teljesítményű,
  • Olcsó hatású külső,
  • Nem a legjobb ergonómia.

Tételes értékelés:

  • Ergonómia: 75%
  • Képminőség: 81%
  • Ár/Érték: 70%
  • Összesített érték: 77,8%

A Canon Ixus 970 IS fényképezőgépet a Canon Hungária Kft.-től kaptuk bemutatóra.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Canon

Azóta történt

Hirdetés