Canon D10 - a tengeralattjáró

Működés

Sebességével a kompakt kategória leggyorsabbjai közé sorolható a D10. Nem egész két másodperc (1.94) kell neki, hogy bekapcsolást követően elkészüljön az első kép. Két legnagyobb felbontású, legfinomabb tömörítésű kép között csupán 1.74 mp a pihenő - a teljes gyújtótávolsági tartományt 1.47 szekundum alatt járja végig a lencserendszer.

A D10 kategóriájában fizikailag viszonylag nagy villanót vonultat fel, erre víz alatt szükségünk is lesz, hiszen tíz méteres mélységben (eddig vízálló a masina) már nem minden esetben kielégítő a beeső fény mennyisége. A villanó teljesítménye jó, menüből pedig finomhangolható.

A stabilizátor kapcsán sok újdonsággal nem szolgálhatunk: ebben a készülékben is igen hatékonyan végzi a dolgát, s itt is háromféle üzemmód közül választhatunk az adott feladatnak megfelelően. Hogy saját szavainkkal éljünk (Canon Ixus 110IS cikkből idézve): "Háromféle működési mód közül választhatunk, mégpedig a folyamatos, az exponáláskor működésbe lépő, és a követéses közül. Statikus téma esetén az exponáláskor, vagy folyamatosan működő IS a leghatékonyabb, míg mozgó témákhoz válasszuk a folyamatos módot. Azonban erősen ajánlott minden éles bevetés előtt kipróbálni, hogy a felhasználónak az adott szituációban és témához melyik mód illik a legjobban.".

A Canon D10 nem hemzseg a különlegesebbnél is különlegesebb digitális funkcióktól, hiszen víz-, por- és ütésállósága így is kiemelik a "szürke egerek" közül. Azonban a gyártó így is becsempészet jó pár hasznos szolgáltatást, mint például az i-Contrast névre hallgatót. A funkció bekapcsolásával egyfajta dinamikanövelő hatást érünk el: egy kép sötétebb és világosabb részeiben is megmaradnak a részletek.

Makró módban akár 3 cm-re is megközelíthetjük a témát, de ne várjunk olyan szép eredményeket, mintha egy tükörreflexes géppel és egy kifejezetten makrózásra tervezett objektívvel fotóznánk. Az elkészült kép sokkal inkább hasonlít az előtétlencsés megoldásokkal lőtt fotókhoz.

További észrevételek: az LCD-n látott kép fényereje automatikusan alkalmazkodik a környezetéhez, így éjjeli sötétben is jól látható a fotózandó téma. Ilyenkor valamelyest persze lelassul a képfrissítés, de abszolút használható szinten marad.
A normál, a végtelen és a makró mód mellett manuális fókuszálást is választhatunk. Amikor utóbbit kiválasztjuk, a fel-le gombokkal lehet elvégezni az élességállítást.
A készülék rendelkezik az úgynevezett intelligens automata móddal, amely a Canon "témafelismerő technológiájának" köszönhetően teljesen automatikusan meghatározza a fényerőt, a kontrasztot, valamint az általános színárnyalatot, majd maga kiválasztja a témának leginkább megfelelő sémát.
Ha bekapcsoljuk a mozgásérzékelést, akkor a fényképezőgép automatikusan emeli az ISO értéket, hogy elkerülhessük az elmosódott képeket. Ellenben az optikai képstabilizátorral, itt nem a fényképezőgép mozgásából eredő bemozdulásokat szűrhetjük ki, hanem a téma mozgásából adódó elmosódásoktól szabadulhatunk meg.
Természetesen nem maradhatott ki az arcfelismerés sem. A gép képes egy képen akár 35 arc felismerésére, s ezeknek megfelelően állítja be a színhatásokat, valamint az expozíciót. A pislogásérzékelő pedig csak akkor engedi az exponálást, ha épp senki sem pislog. Az arcra kioldó rendszer pedig már csak cseresznye a torta habján..

Összefoglalva: A készülék vitathatatlan ütőérvei természetesen a víz-, por- és ütésállóság, ám még ezek mellé is kapunk több, valóban hasznos funkciót, mint például az i-Contrast-ot, vagy a hatékony képstabilizátort.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Canon

Előzmények

Hirdetés