Az Intel megint dobbantott: Gulftown, a hatmagos asztali processzor

Nincs kegyelem...

Ha presztízstermékekről van szó, az Intelnek nem szokása csalódást okozni. Ezek azok a CPU-k, melyeket a bejelentést követően 999 amerikai dollárért mérnek. A kékek általában úgy időzítik be ezeknek a csúcsmodelleknek a megjelenését, hogy az az AMD közelgő bejelentenivaló processzoráról/platformjáról elvonja a figyelmet. Ebben az esetben is valami hasonló játszódhat le a háttérben, bár az tény, hogy az Intel most kicsit sietősebbre vette a figurát, mint általában, ugyanis a mai napon megismerkedhetünk egy hatmagos asztali processzorral. Az AMD áprilisra időzítette a hatmagos Phenom (Thuban) bemutatását, tehát ezúttal az Intel kicsit korábban lépett a szokásosnál, ebből következően valószínűleg nem a figyelemelterelés a cél. Az azonban rejtély, hogy mire ez a nagy sietség. Először is még a négymagos processzorok sem terjedtek el igazán. A gyártók nyomják a kampányt, a marketinggépezet majd belegebed, hogy meggyőzze a vásárlót a négymagos processzorok szükségességéről, de a tények önmagukért beszélnek, az átlagfelhasználónak semmi szüksége rá. Másodszor pedig az AMD - ne szépítsünk - egyelőre fényévekre van attól, hogy behozza a hátrányát, ami a Phenom II X4 és a Core i7 között tátong, a Bulldozer kódnevű fejlesztés pedig 2011 előtt nem fog testet ölteni, ergo szerintünk az Intelnek semmi oka nincs arra, hogy sietősen lépjen piacra egy még több magos csúcs-szuperprocesszorral. Ennek ellenére megtörtént, aminek az Intel szerint meg kellett történnie.


A Gulftown felépítése

A bemutatásra váró hatmagos CPU a Core i7-980X Extreme Edition névre hallgat. A 980X a többi i7-eshez hasonlóan a Nehalem mikroarchitektúrára épül, azon belül is a 32 nm-es csíkszélességen gyártott Westmere család tagja, maga a processzormag pedig a Gulftown nevet kapta. Leegyszerűsítve a kérdést lényegében egy részegységekben 50%-kal kibővített, hatmagos, Lynnfield-alapú, de LGA1366-os foglalatba illeszkedő Core i7-esről van szó. A hat mag mellett hatszor 256 KB másodszintű, illetve 12 MB harmadszintű gyorsítótárat találunk, és a Hyper-Threading technológia révén összesen 12 szálat képes egyszerre kezelni. Az Intel a 32 nm-es gyártástechnológiával igencsak fején találta a szöget, ugyanis a Gulftown 1,17 milliárd tranzisztorból épül fel, a mag mérete mégis kisebb (248 mm²), mint a 45 nm-en gyártott, Bloomfield-alapú LGA1366-os Core i7-esé (263 mm²).


Core i7-980X Extreme Edition [+]

A Gulftown az összes eddig megjelent "inteles" kiterjesztést támogatja, tehát az SSE4.2-ig bezárólag az összes SSE-utasításkészlettel megbirkózik, ezen kívül az AES-NI AES-algoritmust gyorsító utasításokat is kezeli, és az étlapon megtaláljuk az Intel TXT (Trusted Execution Platform) illetve a VT-x/VT-d funkciókat is. Már jóideje tudjuk, hogy az LGA1366-os foglalat a csúcsprocesszorok sajátja, ennek első kézzelfogható jele pedig ez a processzor. Az Intel emiatt egyesek szemében ellenszenves lehet, de az éremnek két oldala van. Az LGA1366-os platform egyetlen komoly és kézzelfogható előnye az LGA1156-ossal szemben a háromcsatornás memóriavezérlő megléte. Gondoljunk csak bele, hat Nehalem magot, összesen tizenkét szálat adattal kell etetni, és ehhez nyilván rengeteg adatra van szükség. Nem tudhatjuk biztosan, hogy két memóriacsatorna nem fogná-e vissza a hatmagos processzort, mert meglehet, hogy nem, de az is lehet, hogy igen. Ez alapjában véve inkább a szerverek és munkaállomások esetében lehet érdekes kérdés, és ahol a teljesítmény lényegesebb tényező, mint az ár, ott jó, ha kiszolgálják a vevőket. Az i7-980X hivatalosan továbbra is csak a DDR3-1066-os beállítást támogatja, de ez egy "normálisabb" alaplapon nem jelent gondot, az órajel megemelése nem probléma, de arra oda kell figyelni, hogy a memória feszültségét ne emeljük 1,65 V fölé.

A processzorban található "uncore" részegységek (északi híd, harmadszintű gyorsítótár) a QPI-linkhez hasonlóan 3,2 GHz-es órajelen járnak, ami masszív 20%-os emelés a korábbi Extreme Edition processzorokéhoz képest, így 25,6 GB/s-os sávszélesség áll rendelkezésre a CPU és a perifériák között.

A Turbo Boost aktiválása a négymagos processzorokon szépen meg tudta dobni a teljesítményt, amikor egyes processzormagok kihasználatlanul üzemeltek, így ez a funkció a hatmagos processzoron még nagyobb hangsúlyt kap, mint korábban bármikor, hiszen ha nem egy munkás konfigurációról beszélünk, akkor az az idő többségében üresjáratban ketyeg. Az i7-980X-szel, illetve az i7-es processzorcsaláddal úgy "en bloc" az a probléma (de csak mert telhetetlenek vagyunk), hogy a Turbo Boosttal maximálisan 3,6 GHz-es órajelet lehet elérni, ez pedig egy ilyen alapjáraton magas órajelű, 3,33 GHz-es hatmagos processzoron nem segít sokat. Szerintünk a 130 wattos TDP-keretbe 1-2 maggal magasabb órajel is beleférne (például a 4 GHz az olyan szép kerek szám).

Mint említettük, a Gulftown az első hatmagos asztali processzor, az AMD pedig áprilisban mutatja be a hatmagos Phenom II-t, ez azonban valószínűleg csak arra lesz elegendő, hogy befogja az Intel négymagosait. A hatmagosok világában a Gulftown már csak a harmadik helyre fért be, ugyanis az AMD Istambul (Opteron x4xx), illetve Intel Dunnington kódnevű szerverprocesszora (Xeon x74xx) szintén hat magot tartalmaz. Utóbbi egy mai szemmel már elavult chipnek tekinthető, mert 45 nm-en gyártják, a Core architektúrára épül, de ami az Intelt a leginkább zavarhatja, az az, hogy 1,9 milliárd tranzisztora 503 mm²-en terül el, ezért nyilván már alig várják, hogy a gyártás átálljon a Gulftown szerverekbe szánt változatára (Xeon x56xx).


A processzorhoz mellékelt hűtő: Intel DBX-B [+]

Az i7-980X EE mellé az Intel mellékelt egy hűtőt is ami, őszintén szólva igencsak vészjóslónak tűnik az LGA1156-os i7-ekhez csomagolt kis légkavaró (lásd a baloldalit) után. Az Intel DBX-B elnevezésű ventilátor visszaidézi a Pentium 4-es időket, és napjaink hűtőventilátorokkal foglalkozó cégeinek batárabbnál batárabb termékeit juttatja az eszünkbe. Szerencsére kiderült, hogy a DBX-B-re csak amolyan óvintézkedésként kell tekintenünk, a nagy méretre pedig alapvetően a halk működés miatt van szükség (mint általában). A hűtőborda alumíniumból épül fel, a lamellák között pedig négy hőcső segít elvezetni a meleget. A 92 mm-es ventilátor fordulatszáma szabályozható, 800 rpm-en 20 dBA, 1800 rpm-en pedig 35 dBA-nyi zajt bocsát ki. Tapasztalataink szerint ha a 980X-et alapórajelen használjuk, akkor a ventilátor még terhelve sem gyorsul 1000 rpm fölé, de ehhez kell egy olyan alaplap, ami képes a ventilátor szabályozására. Így lényegében megállapítható, hogy kettős vezérléssel a DBX-B hangtalan, a Radeon HD 5850 ventilátorának enyhén hallható kerregése mellett észrevehetetlen volt.


Figyeltek a részletekre is [+]

A DBX-B esetében figyeltek a részletekre is. A hűtőn találunk egy kis kapcsolót, amivel Q állásba kapcsolva "Quiet", azaz halk, P állásba kapcsolva pedig "Performance", azaz teljesítmény üzemmódba állíthatjuk a ventilátort. Ha tényleg halk gépet szeretnénk, akkor a "Quiet" mód önmagában sajnos nem elég, az alaplappal tovább kell szabályozni, hogy lassabban járjon. A Performance mód hangját mindenkinek a képzeletére bízzuk, mi nem tudtunk megmaradni mellette fél percnél tovább... Dicséretes, hogy a DBX-B processzorkupakkal érintkező részét szépen megmunkálták, tükörsima lett, ahogy az az igényesebb CPU-hűtők esetében elvárható.

Processzor típusa Core i7-980X Extreme Edition
Foglalat LGA1366
Gyári órajel 3,33 GHz
Szorzó x "FSB" (base clock) 25 x 133 MHz
Turbo Boost órajel (max. egy maggal) 3,6 GHz
Magok / kezelt szálak száma 6 / 12
Max. memória órajel (hivatalosan) DDR3-1066 (háromcsatornás)
L1 cache mérete 6 x 32/32 KB
L2 cache mérete 6 x 256 KB
L3 cache mérete 12 MB
L3 cache órajele (uncore clock) 3,2 GHz
Kommunikáció a chipsettel 3,2 GHz-es QuickPath Interconnect (25,6 GB/s)
SIMD utasításkészletek MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1, SSE4.2, AES-NI
Egyéb technológiák EIST, C1E, C-states, Execute Disable Bit, TXT, Intel VT-x/VT-d
Architektúra
Családnév
Kódnév
Nehalem
Westmere
Gulftown
Gyártástechnológia / feszültség 32 nm Hi-K + metal gate / 1,24 V (B1 stepping)
Tranzisztorok száma
Mag mérete
1,17 milliárd
248 mm²
TDP 130 Watt

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés