Hirdetés

G-550: arányos, aranyos Seasonic táp

Külső

A tápok világában az egyik legjobban csengő név a Seasonic. A komoly, több mint három évtizedes múltra visszatekintő gyártó kezdetben csak OEM beszállítóként volt jelen a piacon, de jövőre már tíz éve annak, hogy saját márkanévvel és kínálattal versenyeznek a vásárlók kegyeiért, jellemzően a legfelső minőségi kategóriában. Így történhet meg, hogy a másoknál abszolút csúcsmodellnek is beillő G-550 tesztalanyunk náluk a középmezőnyt képviseli.

Klasszikus, fekete tápot varázsoltunk elő a tesztlaborunkban landoló dobozból, aminek egyetlen említésre érdemes jellemzője, hogy 120 milliméteres ventilátorán egy lemezből kivágott rács van, olyan méhsejtes, amilyet rendszerint a tápok hátulján alakítanak ki. Annak ellenére, hogy a Seasonic G-550 moduláris kábelezésű, dobozában elég sok kötegelést segítő kiegészítőt találtunk. A szokásos, filléres bilincsek mellett három tépőzáras szalaggal kedveskedik a vásárlóknak a gyártó, és a ház elejére ragasztható, táp márkáját jelző matricáról sem feledkeztek meg.

A moduláris kábelezéshez hat csatlakozó áll rendelkezésünkre, ebből négy darab hattűs a perifériákhoz való, a maradék kettőre a grafikus kártyák kötegei kapcsolhatóak. Érdemes megfigyelni a tápból kijövő fix kábelek tövében kialakított vaskos megtörésgátlót. A Seasonicnál az ilyen részletekre is ügyelnek.

Sok más gyártóval ellentétben minden moduláris aljzathoz kapunk kábelköteget. Ezek lapos, szalagszerű kialakításúak, ami nagyon praktikus szűk helyen történő (mondjuk alaplapi tálca mögött) elvezetéshez, apróbb baja, hogy nincs színkódolva feszültségek alapján. Minden elismerésünk a Seasonic tervezőinek, hogy amikor a vezetékek hosszát és csatlakozók kiosztását formálták, mert gondoltak a felhasználókra.

Átlagos gépet használók kapnak rövidebb SATA köteget, melyen a táptól 30 és 42,5 centiméterre van egy-egy csatlakozó. A több tárral rendelkezőknek van egy hosszabb SATA kábel négy dugasszal, amiből a táphoz legközelebbi 40 centiméternél van, innen pedig 12,5 centiméterenként követi a többi. Régi meghajtókhoz is van két, a SATA-sokkal azonos IDE köteg; itt a hosszabbon csak három csatlakozó van, viszont negyedikként egy IDE-floppy átalakító-toldót vethetünk be. Grafikus kártyákhoz két 60 centiméteres ág jár, mindkettő végén egy-egy 6+2 tűs végződéssel.

Az alaplap felé induló, úgyis mindig kötelezően bekötött kötegek, vagyis a 24 tűs fő és a 4+4 tűs kiegészítő csatlakozó 55 centiméter hosszú, szépen harisnyázott kábelen lóg, ami éppen elég hosszú ahhoz, hogy átlagos méretű, alsótápos házban felérjen rendeltetési helyére.

A Seasonic G-550 adatlapjának legfontosabb részlete, hogy 12 voltos ágát egyben hagyták, így akár 45 amper, vagyis 540 watt, tehát közel a teljes névleges teljesítményének leadására képes rajta keresztül. Az alábbi képről levágtuk, de a táp több oldalán és dobozán is büszkén hirdeti a Seasonic, hogy a 80 Plus tanúsítvány arany fokozatát kapta meg, ami 20 és 100 százalékos terhelésen legalább 87%-os, feles terhelésen legalább 90%-os hatásfokot követel meg.

Belső

Belül a hagyományos Seasonic látvány köszöntött minket, egy nagyszerű minőségű ADDA ventilátor formájában. Alapállapotban nem halkabb ez a közepes motorerejű modell a konkurensek megoldásainál, de azokkal ellentétben golyós és nem csúszócsapága van, ezért fél egy év múlva nem fog hozzájuk hasonlóan kikopni és hangosodni, hanem továbbra is csendben marad.

A magas hatásfok eléréséhez úgynevezett DC-DC elektronikát használtak, mely a 230 voltos váltakozó feszültségből csak egyféle, 12 voltos egyenfeszültséget képez, majd ezt alakítja át 3,3, illetve 5 voltra. Ilyen módszerrel jobb hatásfok érhető el, mint a régi AC-DC kapcsolással, ahol minden egyenáramú feszültséget külön-külön állítottak elő a 230 voltos váltakozó feszültségből.

A magasabb hatásfok előnye a kisebb hőleadás, így kevesebb bordára van szükség, vagy a hűtés megoldható a korábbihoz hasonló bordamérettel, de kisebb légszállítással, ezáltal halkabb üzemmel. A Seasonicnál az utóbbi megoldást választották; érdemes összevetni az FSP szintén 80 Plus arany minősítésű Aurum modelljével, abban sokkal kevesebb borda van.

Jól megfigyelhető az is, hogy az FSP lényegesen kevesebb alkatrészt használ, viszont bevetett két saját fejlesztésű integrált áramkört. A Seasonic G-550-ben külön nyomtatott áramkörre szerelt Infineon ICE2HS01G vezérlőt és ICE3PCS01 FPC áramkört használ, és szintén külön áramköri lapra került a SITI PS223 védelmi áramkör. A táp minden kondenzátora 105 °C-ra van hitelesítve, a japán Nippon Chemi Contól és a Rubycontól származnak, minőségük elsőrangú. A kimeneti oldal 3,3 és 5 voltos feszültségét előállító részén rengeteg szilárdelektrolitos kondenzátor sorakozik.

Próba, értékelés

A Seasonic G-550 tápot szokásos referenciánkhoz, a Cooler Master Silent Pro M600-hoz mértük, mely 80 Plus bronz minősítéssel bír. Ezúttal is viszonylag elavult, de meglehetősen komoly fogyasztást generáló, Core 2 alapú platformunkkal terheltünk, amiben három energiaigényes GPU és egy alaposan megtuningolt CPU dolgozik, és még ma is a legéhesebb vasak közé tartozik.

  • Intel Core 2 Extreme QX6700 @ 3,33 GHz, 1,45 V processzor
  • Asus P5E3 Deluxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3-1333 memória
  • Asus Radeon HD 4890 videokártya
  • Asus Radeon HD 4870 X2 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez

Táblázatunkban a konnektorból felvett fogyasztási értékek szerepelnek. Azok a mennyiségek, amit a táp felvesz az elektromos hálózatból, majd megfelelő egyenárammá alakít, és a számítógépnek továbbít. Ez a folyamat veszteséggel jár, mely a modern tápoknál 10-20%-ot tesz ki, és hőenergia formájában manifesztálódik. Tehát tesztgépünk fogyasztása – vagyis a táp leadott teljesítménye – ennek megfelelő mértékben kisebb a táblázat adatainál.

Kicsit kibővítettük tesztelési módszerünket, és megnéztük azt is, milyen hatásfokkal dolgoznak a tápok egy átlagos, nyugalomban lévő rendszer fogyasztási szintjén, tehát 60 watt környékén. Itt mindössze négy watt, hatásfokban viszont nagyjából 4,5% volt a különbség a két táp között. Hangban hasonló eltérést tapasztaltunk, mert mindkét versenyzőnk annyira csendesen dolgozott, hogy alig hallatszottak ki a házból.

Tesztgépünk elég komoly, 230 watt körüli nyugalmi fogyasztást produkál, ami egy átlagos számítógép (közepes CPU és VGA, egy-két merevlemez) teljes terhelésének felel meg. Ekkor is csak 9 watt volt a Seasonic előnye, hiába sokkal komolyabb a 80 Plus tanúsítványi szintje, feles terhelés körül az egyszerűbb modellek is jól szerepelnek. Hangban most már érezhetően jobb volt a Seasonic, a Cooler Master kicsit zajosodott, a G-550 viszont nem lett hangosabb.

Termék megnevezése Seasonic G-550 Cooler Master Silent Pro M600
Névleges teljesítmény 550 W 600 W
PFC típusa aktív aktív
Fogyasztás 60 W-os terhelésnél 72 W 76 W
Fogyasztás üresjáratban 271 W 280 W
Fogyasztás terhelve 476 W 504 W

Csúcsra járatva már 430 wattot igényel húzott processzorral és három grafikus chippel szerelt rendszerünk, de még ez is bőven belefér egy 550 wattos táp erejébe. Itt jól megmutatkozott, hogy a 80 Plus szabvány legnehezebben tartható része a magas terhelés alatti, ahol a Cooler Master már több mint 30 wattal lemaradt. A Seasonic valamivel 90% fölötti, a Cooler Master 85%-os hatásfokot produkált. A 30 wattos eltérés decibelekben is jelentkezett, a G-550 sokkal kevésbé fűtött, ezért továbbra is alig hangosodott, míg a Silent Pro már szépen felpörgött. Persze hangja beleveszett a CPU és három GPU hűtőjének szimfóniájába, csak akkor hallottuk, amikor rövid időre lefogtuk a többi ventilátort.

Termék megnevezése Seasonic G-550
3,3 V 3,32 - 3,35 V
5 V 5,00 - 5,10 V
12 V 12,15 - 12,05 V

Ahogy az elvárható, a Seasonic G-550 nagyon stabilan tartotta feszültségeit, minden mért érték a terhelés növekedésével a referenciához közeledett.

Értékelés

Igazi tisztavérű Seasonic táp a G-550. A legkiválóbb minőségű alkatrészekből felépített, modern, magas hatásfokú, különösen halk moduláris megoldás. Nagyon tetszett benne, hogy kábelezését okosan alakították ki, és teljesítménye nem fölöslegesen túlzó. Sajnos egy negatív Seasonic tulajdonságot is örökölt a G-550: nagyon drága, öt év garanciával több mint 32 000 forintba kerül. Ez általánosan jellemző a magas hatásfokú tápokra, például közvetlen konkurense, az FSP Aurum Modular 550 csak pár ezressel olcsóbb, de valamivel szerényebb kondenzátorokat használ, kicsit hangosabb (de továbbra is nagyon halk) és csak három év garancia vonatkozik rá. Ellenben lényegesen olcsóbban is lehet kapni hasonlóan jó és csak picivel alacsonyabb hatásfokú, 80 Plus bronz és ezüst fokozatú tápokat, szerintünk az arany fokozat extrája kissé túl van árazva.


Seasonic G-550 moduláris táp

rudi

A Seasonic G-550 tápot a Seasonic bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés