AMD Radeon RX 480 8 GB – az új népkártya?

199-239 dollárért kínál fejlett architektúrát, problémamentes játékot és VR-élményt az AMD Polaris 10.

Összegzés, értékelés

A mérések oldalait figyelmesen olvasók gyártói preferenciától függően most vagy nagyon örülnek, vagy kicsit kiábrándultak, az összesítésben ugyanis az RX 480 szinte pontosan az R9 290X, illetve ezáltal az R9 390 teljesítményét mutatja fel. A GTX 970-et magabiztosan utasítja hátrébb, nagyjából 8% az előnye vele szemben. Fontos adalék, hogy az összegző grafikon nem mutatja meg azt, ami a külön-külön felrajzolt játékteszteknél jól látható: a fejlett architektúra miatt kevésbé lecsökkenő értékeket, tehát a magasabb minimum fps-t, illetve a DirectX 12-es címekben is iszonyatosan erős szereplést mutatott fel az RX 480.

A fejlődést megállítani nem lehet, a DirectX 11-et használó játékok lassan, de annál biztosabban kikopnak, elavulttá válnak, helyüket pedig átveszik az explicit API-k, azok közül is kiemelten a DirectX 12. Ahogy ez a folyamat lejátszódik, úgy tolódik egyre előrébb az RX 480 az összegző grafikonon is a későbbiekben. Nem is ez a leginkább meglepő, hanem az, hogy nem sokkal maradt le a főszereplőnk a "nagyoktól", azaz a GTX 980 Ti és a Fury X mögött.

Jó pár játékban tapasztaltunk olyan fps értékeket, hogy a 2560x1440-es WQHD felbontásban magabiztosan hoz kimaxolt játékbeállítások mellett játszható sebességet. Mindamellett okosan hozzányúlva a leginkább erőforráséhes beállításokhoz, UHD (3840x2160-as) felbontásban is elérhető a folyamatos futás a játékok alatt.

A teljesítmény/fogyasztás értékekre is igaz a fenti megállapítás: minél inkább eltolódik az egyensúly a DirectX 12-es címek felé, annál feljebb fog elhelyezkedni az új Polaris 10-et használó VGA a rangsorban. A másfélszer több tranzisztort felvonultató Maxwell (GTX 980 Ti) híresen kiváló energiahatékonyságát sikerült így elérni, de az annak örökségét is magába építő Pascal (GTX 1080) egyelőre befoghatatlan. Mentségére szóljon az RX 480-nak a sokkal bonyolultabb architektúra, hiszen jól megfigyelhető, hogy a GTX 1080 kb. 25%-kal több tranzisztorral ér el 75%-kal magasabb teljesítményt. Megközelíthető ez a GTX 980 Ti felől is, amihez képest csökkent a Pascal tranzisztorszáma, de nőtt a teljesítménye.

Mindenesetre a tendencia az AMD-nél is javulni látszik, ami örvendetes. Az áramfelvétel kérdésköréhez még megjegyeznénk azt is, hogy fenti eszmefuttatásunkat kitűnően igazolja az RX 480 magas általános számítási potenciálja, ami a Luxmarkban is látható. Kevesebb tranzisztorral tört a GTX 1080 elé, ami a bonyolultabb architektúra érdeme.

Értékelés

Az eddigieket egybegyúrva számunkra kellemes meglepetéssel szolgált az AMD Radeon RX 480 8 GB-os változata. Magabiztosan utasította maga mögé legfőbb konkurensét, a GTX 970-et, mindezt 239 dolláros áron, nála kisebb áramfelvétellel és ezáltal hőtermeléssel. Amennyiben a 4K felbontás nem opció, a kisebb, 4 GB memóriát tartalmazó változat még olcsóbban, 199 dollárért nyűgözhet le minket. Az RX 480 és vele a Polaris architektúra korrekt teljesítményt kínál, a mezőnyhöz képest megfizethető áron a jelenben. Felépítésével utat mutat a jövőnek, a virtuális valóságnak és a DirectX 12-nek, mindezért ajánlott díjjal jutalmazzuk.


AMD Radeon RX 480 8 GB videokártya

Abu85, 04ahgy

Az AMD Radeon RX 480-at az AMD biztosította a teszthez.

  • Kapcsolódó cégek:
  • AMD

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés