Akciós Asus notebook

Külső

Notebookos tesztjeinkben többnyire drága modelleket próbálunk ki, melyek áradatát néhány netbook színesíti az utóbbi időben. Joggal róható fel nekünk, hogy nem foglalkozunk az olcsóbb, idehaza több vásárlót érdeklő, alsókategóriás gépekkel. Most egy „Tesco gazdaságos” Asus laptop került a boncasztalunkra, ezért kíváncsian vártuk, mennyivel lesz „olcsóbb” komolyabb márkatársainál.

Amikor kicsomagoltuk az X50-et, először azt hittük, hogy a hazai képviselet rossz terméket küldött nekünk. Külsőre teljesen úgy néz ki, mint az F5-ös széria, ami a maga idejében a középkategóriában versenyzett. Formája tehát egyáltalán nem kelt olcsó hatást. Felső borítása – ahogyan alja is – fekete színű, amit középen egy szürke sáv, valamint a fedélen egy díszléc tör meg. Több Asus notebookról is visszaköszön az élek fokozatos emelkedése. Becsukva tehát lehetetlen megmondani, hogy egy olcsó X50-et vagy egy drágább F5-öt látunk-e.

Szerencsére az Asusnál már végképp elfelejtették a homlokzatra szerelt mindenféle csatlakozókat. Az X50C-n csak egy diszkrét kártyaolvasót találtunk itt, és a fedéltartó mechanika gombját. Ismét dicséretet érdemel a gép, hiszen kategóriájában inkább a csúnyább, húzós retesz a jellemző. Hátul ismét egy extrát találtunk, a digitális monitorkimenetet. Bár sejtettük, hogy így lesz, középen az F5-ösök szellőzőnyílását köszönthettük. A zaj és a meleg tehát a felhasználótól legtávolabbi ponton távozik.

Oldalt már nem volt részünk különösebb meglepetésben. Jobbra csak az optikai meghajtó került, mely természetesen írja a kétrétegű DVD-ket is. A másik oldalon található a két hangos aljzat, a PC Card bővítő, a Wi-Fi retesze, a hátsót kiegészítő további három USB, valamint a modem és az Ethernet hálózati vezérlő aljzata. Mondhatni tehát, hogy csatlakozókkal tisztességesen el van látva az X50C, csak az olyan extrák hiányoznak róla mint a HDMI, az eSATA és a FireWire.

Kinyitva az olcsó Asust, ismét egy F5-öst találtunk. Az átlagos billentyűzet kerete világos. Nem a legmodernebb gépekre jellemző, karcoknak fokozottan ellenálló, csak szimpla keret. Többéves használat alatt minden bizonnyal kopni fog a színe, de ez jellemző a konkurenseire is. Örvendetes, hogy az 1,3 megapixeles webkamera a helyén maradt.

A sok modern formaterv után öröm ismét egy olyan notebookot látni, mely teljesen kinyitható. Sajnos, ez a tulajdonság sokszor a csinos megjelenés áldozatául esik. Régebbi Asus laptopokra jellemző stíluselem az aszimmetrikus zsanér.

Hasra fektetve az X50C-t a megszokott F5 fenéklemezt találtuk. A fő ajtó alatt rejtőzik a processzor, chipkészlet, hűtőrendszer, két (részben fedésben lévő) memóriafoglalat, és jobbra felül látszik a PCI Express aljzat is, amit a Wi-Fi modul foglal el. Mint már említettük, a meleg a gép hátulja felé távozik. A két kisebb nyílás a merevlemezt, illetve az akkumulátort rejti, mely 48,84 Wh kapacitásával megüti az átlagot.

Platform - CPU, RAM, HDD, Wi-Fi

Meglehetősen érdekes a nálunk járt X50C hardverkörítése. Legjobban talán a színes szóval lehetne jellemezni, ugyanis processzora az Inteltől, chipkészlete a SiS-től, grafikus alrendszere pedig az NVIDIA-tól származik. Igen, ebben az olcsó gépen különálló GeForce dolgozik, bár csak az aktuális sorozat leggyengébb darabja, a 9300M GS. Modern játékokhoz ez a csöppnyi, 8 számolóegységes, 64 bites memóriavezérlőjű pixelgyáracska nem elegendő, de a régebbi darabok elmennek majd vele, és ami még fontosabb lehet, megbirkózik a HD kódolású videók lejátszásával.

Merthogy ebben a feladatban nem sok segítségre számíthat a soványka Celeron 220-tól. Ez az egymagos CPU 65 nm-es gyártási technológiával készül, 1,20 GHz-es órajelen fut, másodszintű gyorsítótára 512 kB, rendszerbusza pedig 533 MHz. Specifikációja alapján is sejthető, hogy alig gyorsabb egy régi Pentium M-nél, és még az 1,60 GHz-es Atom is megszorongathatja. Memóriakezelés szempontjából az olcsó SiS lapkakészlet sem kecsegtet túl sok jóval, de ha a netbookokba elég az Atom és az ósdi 945MGS, akkor itt sem lesz olyan vészes a helyzet. Különösen azért nem, mert van még az X50C-ben 2 GB memória és 160 GB-os merevlemez. Optikai meghajtóját az LG szállította, és már az eggyel korábbi modelljük is biztonsággal és jó minőségben írta a jobbfajta DVD-ket. Az Atheros Wi-Fi modul csak g-s sebességű. Summázva tehát a fentiekért – operációs rendszer nélkül – 123 000 forintot kell fizetni, ami egy jobban felszerelt netbook ára.


  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés