Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • PROTRON

    addikt

    válasz cappa72 #5392 üzenetére

    A dugalj adatlapjától ahonnan szerezted az infót betudnád küldeni ide?
    Csak mert sima háztartási lakás konnektorok esetén általában 16A-esek szoktak lenni és nem különböztetik meg a 7a és 7b terheléseket, pont azért mert nem szoktak nagy terhelésű állandó gépeket beléjük dugni, max porszívóznak heti 2-3x az emberek.
    Egyébként a klímákban alacsony teljesítmény igényű motorikus ventilátorok vannak, magasabb teljesítményű motorikus kompresszor(ok), meg szivattyú. Gyártója válogatja hogy mennyire spóroltak rajtuk.

    A kérdésedre:
    az újabb, inverteres klímák működése úgy szokott történni, hogy mivel energiahatékonyak, így durva ellentmondás lenne ha folyamat 3050W-on pörögne, hisz az óránként 3kWh számlázott energia.

    Ha nagyon nagy a különbség az elérendő hőmérséklet és a tényleges belső valamint a külső hőmérséklet viszonyban, akkor rövid ideig, 5-10 percig a felsőbb teljesítmény tartományban járatják a kompresszort és szivattyút, tehát az energetikai szempontból mértékadó berendezéseket, amikhez képest a ventilátorok elenyészőek.
    Aztán ahogy csak tudnak lejjebb vesznek a kompresszor fordulatszámból, mert amennyire tudom laikus szinten megfogalmazva kb 35-40%-os villamos terhelésen van a legjobb hatásfoka az egész energetikai folyamatnak. Nem a villamos hatásfokra gondolok, hanem az energetikaira ami alapján a SEER és a COP értékek kiadódnak.
    Max teljesítményen járatva a kompresszorokat, ezen értékek kisebbre jönnek ki, tehát csak hasraütésszerű érzékeltetés okán:
    lehet hogy 3kW max villamos teljesítmény mellett pl csak 4-es SEER-t ér el, ami 12 kW hűtési teljesítményt jelent, míg 1,5kW villamos teljesítményen ugyanaz a klíma 6-os SEER értékkel bír, ami 9kW hűtési teljesítményt jelent. Ha neked pl 6kW hűtési teljesítmény elég lenne ahhoz hogy csökkenjen a szobák hőmérséklete, választhatsz hogy lassabban de összességében olcsóbban hűtesz, vagy gyorsan, maxon, turbón lehűtöd a helyiséget, ami drágább fogyasztás lehet.

    A tényleges "automata" működésre tehát egy példafelvetés:
    Ha a 1 hónapja nem voltatok otthon, mindent lekapcsoltatok és a szobákban egységesen felment 32 fokra a levegő, kültéren van 36 fokos hőség, hazaérkezéskor pedig azonnal 24 fokra állítasz be mindenhol célhőmérsékletet.
    Ilyenkor az első 5-10 percben valóban felsőbb tartományban, 2kW fölött terhelhet a duó egységed, ha benyomod a turbot, megközelítheti a 3kW-ot.
    Aztán ahogy közeledik a célhőmérséklethez, a gyári szoftvere elkezdi az algoritmusok alapján beállítani a fogyasztás-hőérzet-hűtési tempó szentháromság optimális üzemállapotát, így folyamatosan csökken a terhelés 1,8 majd 1,5kW.
    Aztán amikor már a beállított hőmérséklet bizonyos tűréshatárán belül ér, akkor már csak szinten tartást végez, lemegy egészen 0,6-0,8 kW-ig, vagy még lejjebb.

    Ezért javasolják a klímások, hogy ha teheted nyáron még éjszakára se kapcsold ki a klímát, persze ha hangos és nem tudsz aludni az más tészta. A teljes fogyasztásod magasabb lesz, hisz éjszaka is jár, de adott kánikulai nap alkalmával pl reggel 8 és este 7 között kevesebbet fog fogyasztani, hisz csak szinten kell tartania. Tehát kevésbé is fogja terhelni a konnektort.

    De mégegyszer, ha hangos és nem tudsz aludni nem kell kínozni magad, én se teszem, az enyém is hangos. :D

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

Új hozzászólás Aktív témák