Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #51736960

    törölt tag

    válasz Spirit #1 üzenetére

    Jó ez a topik, bár én inkább használom a távcsövet, mint építem. Szerintem sok olyan ember van itt akit érdekel ez a téma, de elég lámák hozzá (mint pl én is), ezért az ilyenek kedvéért leírhatnád az alapokat.. például hogy mi a különbség a lencsés és a tükrös távcső között?

    [Szerkesztve]

  • george11

    senior tag

    válasz Spirit #1 üzenetére

    [link] egy próbát megér.

    "5 millióból kijön? Fater megállt, visszafordult mint egy veszkó hős és annyit kérdezett teljesen rezzenéstelen arccal: -Mit is mondott azokról a pillangókról...?"

  • george11

    senior tag

    válasz Spirit #10 üzenetére

    :Y ez nagyon komoly !!!

    "5 millióból kijön? Fater megállt, visszafordult mint egy veszkó hős és annyit kérdezett teljesen rezzenéstelen arccal: -Mit is mondott azokról a pillangókról...?"

  • brownus

    veterán

    válasz Spirit #14 üzenetére

    hello,
    a kollégám a Győri csillagászati egyesület elnöke vagymi, és építettek ők is ilyen bizbaszokat. nagy távcsőket:) Megkérdezzem tud-e segíteni?

  • brownus

    veterán

    válasz Spirit #16 üzenetére

    nekem mondhatod, hogy milyen tükör meg hány méter:)
    de átadom ezeket az infókat Gabinak és majd mond vmit. sztem tud segíteni, mutatta képen az ő általa készített távcsővét

  • Noddy

    senior tag

    válasz Spirit #19 üzenetére

    Engem is érdekel ez a dolog, régóta tervezem a távcső készítést. Nekem a Kulin György féle könyv van meg. Sajnos nekem is az a legnagyobb problémám, hogy normális alapanyagot nem találok. A legkritikusabb része a dolognak a főtükör, a többi tényleg nem vészes.


    [Szerkesztve]

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz Spirit #22 üzenetére

    Engem minden féle képpen érdekelne, de majd legközelebb csak hétfőn tudom olvasni a fórumot.

    Csak így tovább, hajrá!

    [Szerkesztve]

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • brownus

    veterán

    válasz Spirit #19 üzenetére

    A legolcsóbb megoldás ez: a Csillagászati Nyári tábor ami július elején lesz, pontos adatokat nem tudott mondani (még).

    -Unioptik Kft. Vasútsor 4. (Rákosligetig kell kimenni vonattal)
    -Polaris boltja Óbudán, ez ott van az Ericsson mellett vhol
    -Égbolt kft. a Ráday utcában
    -Teleszkóp szervíz bemutató terme; a déli pu.--tól mész a moszkva felé a baloldalon és az eslő vagy második utca balra (egyirányú!) és a saroktól 2-300 méter. (egy pince)

    mondta, ha vmi kérdésed van hívd fel majd priviben megadom a számát.

    na, egy fontos link lemaradt: [link] ([link])

    [Szerkesztve]

  • Rive

    veterán

    válasz Spirit #8 üzenetére

    ...ezen felül már csak tubus kell(pvc cső is megteszi,majd szépen lefestjük),és néhány szerelési anyag, de pl. fotós boltban 5k körül vehetünk állványt is. A tükröt 3/4 magunk készítjük, de ezüstözés helyett elvisszük fújatni krómbevonattal,így időtálló lesz szemben az ezüsttel.

    Huh. Az MCSE szívesen fogad bármi kérdést, ad tanácsot, kapcsolatot olyanokhoz, akik ezen már túlvannak.

    Az 5K-s álvány kapásból felejtős (számold ki, hány kiló lesz a tubus, szorozd be hárommal (ellensúly plusz mechanika). Amit öt kilóért megkapsz, az összerogy ez alatt.
    A PVC tubus megintcsak felejtős: hajladozik, mint a nádszál. (Ui.: na jó, ha rövid a tubus, akkor esetleg... Talán-talán...) Számold ki a hajlását a cuccnak, és ellenőrizd, hogy pl. közel függőleges ill. közel vízszintes állapotban hova is fog fókuszálni az a peches tükör, amit egy PVC aljára raksz.
    Az ezüst nem véletlen favorit, amúgy meg valami (kvarc?) bevonattal teszik időtállóvá.

    De ezt mind apróra elmondják neked az MCSE-nél.

    Ja, és ha ragaszkodsz a saját csiszoláshoz, akkor ne 200-as tükörrel kezdj. Mondjuk egy százas pont elég lesz :D

    [Szerkesztve]

    /// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

  • vidó

    újonc

    válasz Spirit #22 üzenetére

    Szeva Spirit!éÉn is hasonló ''cipőben'' jártam amikor amikor hozzákezdtem a sajátkezűleg csiszolt tükrömnek.Hosszú lenne az egészet leírni.Végüi sikerült elkészíteni (185/1400-as) és meglepően pontosra sikerült.De a sok utánnajárás (csiszolóporok, 19 mm vastag üveg,stb),munka után után azt mondom h. jobban megéri egy gyárit venni ha csak nem vagy teljesen fanatikus és időd mint a tenger.Mivel mindent beszereztem ehhez a dologhoz és ''megfertőződtem'' vele tervezek egy 35-40 cm-es v mégnagyobb távcsövet (csak ilyent éri meg házilag).Hozzávaló vastag üveget nem találok pláne optikait nem.Tudsz szerezni optikai üveget???Írj légyszi h mennyiért,átmérő,vastagság.A csiszolással kapcsolatban szivesen segítek mit hogyan,honnan.A 200/1200-as fókuszhoz messze nem jó a gömbtükör , parabola kell de azt polírozni tényleg meredek (pláne nagyobb átmérőknél)!Erre találtam a neten egy teljesen új megoldást és meg is csináltam lehet h az országban elsőnek.

    vidó

    vidó

  • soony78

    újonc

    válasz Spirit #1 üzenetére

    Szia most olvasom ezt a topickot és szeretném megtudni mire jutottál a távcső építéssel?
    Ugyanis én is most szeretnék eggyet csinálni és nemtudom mit hol lehetne jó áron(viszonylag jobb minőségben) beszerezni.
    Én egy PVC csatorna csövet használnék.

  • psszt

    újonc

    válasz Spirit #22 üzenetére

    Ugyancsak pénz híján és ugyancsak távcső építés. Én is a nyers üveg beszerzésén akadtam
    el, ezért külön érdekel az általad fölvetett forrás. Az igazán megfelelő Pyrex tipusú üveg beszerzése már nyersen is drága ezért arra gondoltam először, hogy 12mm-es sík üvegekből ragasztással állítom össze a kívánt méretet. Van azonban néhány zavaró kérdés. Hogyan befolyásolja a ragasztás a tükör viselkedését? A hőtágulási együthatója kb. 3-4 szerese az optikai üvegének. Előnye az lehetne hogy olcsón juthatna bárki ''szinte tetszőleges!?'' méretű tükör nyersanyaghoz. Kérdésem az lenne hozzád hogy vajon az általad említett optikai üveg
    - árát tekintve nagyon kedvező- valóban beszerezhető e és milyen tulajdonságokkal bír?
    Puszta kíváncsiságból érdekelne hogy elkezdted e már a csiszolást és hol tartasz?

  • tükrömtükröm

    csendes tag

    válasz Spirit #1 üzenetére

    szia

    Én aránylag régóta foglalkozom a témával, és azt gondolom, hogy (talán) tudok segíteni.

    A leveled mentén haladok a válasszal...:
    A megfelelő távcső kiválasztásában a legfontosabb azt tudnod, mire is kell a távcső. (itt nem arra gondolok, hogy felfelé nézni... azt tudom:) Mire fogod használni. Pl: bolygók megfigyelése, változók megfigyelése, mély-ég...stb. Természetesen bármilyen távcső mellett döntesz is, képet bizonyára fog adni. Kicsit olyan ez, mint mikor autót választ az ember. Ha erdész vagy, nyílván nem sportautót fogsz venni, holott az is gurul. Hanem egy a célterületre optimalizált eszközzel jársz a legjobban. "Univerzális" felhasználásra, illetve a csillagászattal való ismerkedésre valóban a legjobb és legkölcséghatékonyabb megoldás a Newton-rendszer.
    Egy távcső minősége és képalkotása is 1000csilliárd dologtól függ. Azt irod, hogy az árakat nézve szomorúan tapasztalod, hogy egy 120mm Newton ára is 100-120 eft-tól indul. Ez rengeteg pénz, de egy jó minőségű tükrösért közel sem biztos. Egyébiránt 100 eft alatt is kapni már remek induló távcsővet. ( 150/1200 SkyWatcher emelt minőségű Newton EQ3. Felszereltség: 6x30 SpringLoad kereső, Barium25 (48x) és Barium10 (120x) Okulár 87 000 ft ). Persze más az "íze", ha magad építed. Viszont első nekifutásra nem a legjobb ötlet.
    Sok évnyi építés és kisérletezés van a hátam megett, így tapasztalatból mondhatom, nem könnyű. Ha a cél a csillagászattal való ismerkedés, akkor jobban jársz egy vásárolt csővel. Ha a csillagászat csak a másodlagos cél, a fő szempont az idő hasznos eltöltése, és szeretsz barkácsolni, akkor meg lehet vele próbálkozni. sokféle szakirodalom fellelhető. De ott még mindíg csak a kész alapanyagból való építést ajánlanám. Vannak kezdő szettek (kész tükrök, meg miegymások), az állványt is megcsinálhatod magad, - erre még visszatérek - de tükörcsiszolásnak nekiállni majdnem biztos kudarc. Annak idején, mikor elkezdtem ezzel foglalkozni, mindenből távcsövet akartam építeni, talán még széklábból is, és mindent összevissza karcoltam, mert megvolt a kellő elszántság, de trillió akadályba ütköztem. Itt NEM azt állítom, hogy fizikailag lehetettlen, mert ez nem volna igaz. Csak azt mondom, hogy nem egy egyszerű dolog. Egy jó tükörre akár fél éved is rámehet... ha sikerül egyáltalán. Egyébként szorítok Neked és ha kérdésed van én igyekszem majd válaszolni rájuk!!! És most visszatérnék egy szóra a PC vezérelt állványra:
    Tart ott a technika, hogy ez sem lehetettlen vállalkozás. Ha a zsebedne nyúlsz, kisebb műszer hordására alkalmas vezérelhető állványt "már" 1-2 százezer forintért "is" lehet kapni. De itt megint az a kérdés hogy mire is kell ez az eszköz. Ha ismét a csillagászattal való ismerkedés a cél, akkor nem biztos, hogy ezzel kell kezdened, mert elöbb érdemes megtanulni tájékozódni az égen, megtanulni az égi koordináták használatát, hogy késöbb értelmet nyerhessen egy PC vezérelt állvány. Ott tudnod kell, hogy mi mit is jelent. Ha fotózni szeretnél, akkor már sokkal indokoltabb egy óragépes eszköz, de ott még mindíg nem a PC irányít. Ha pedig "komolyabb" észlelőmunkát szeretnél végezni, illetve magadban már tudod azt, hogy megérett a dolog, akkor érdemes belefektetni további pénzmagot. Remekebbnél-remekebb komoly csillagász szoftverek vannak, amik majdan tudják könnyíteni a dolgod. Ha gondolod, mondok majd párat.
    ...azt hiszem az álványról ennyi. Egyébként ezt érdemesebb házilag elkészíteni.. Ez is remek mulatság, és eredményesebb lehet mint a csiszolás.
    És még egy pár szó az üvegekről, és utána már békén hagylak :)
    Az igazán jó!!! távcsőhöz elengedhetettlen a hibátlan - gondolok itt a buborék és feszültségmentes - üveg. Ezt Te is tudod. De ilyen üveget marha nehéz szerezni. Kerülhet a kezedbe kicsi feszültséggel, buborékkal üveg, azon már el lehet kezdeni tanuli a csiszolást. A távcsőtükör csiszolása annyira összetett feladat, hogyha elsőre sikerül, akkor feltétlenül elrontottál valamit. :) Persze elméletileg lehetséges, csak nem valószínű.
    Nekem a csiszolást egy távcsőtükröket kézzel készítő idős úriember tanítgatja, és bizony van még mit tanulnom! Nála készül a nagy műszerem főtükre.
    És egy tipp a végére, amit tőle hallottam. Azt tudjuk, hogy nehéz jó tükörnek való üveget találni, pedig ott van a mindennap használt eszközeink között egy olyan készülék, amiben bizony egy bizonyos méretig megfelelő tükörnek alkalmas, csiszolható üveget tartalmaz!
    Ez pedig a TV. Lomtalanításkor érdemes 'vagy 2-t hazavinni, és a képcső hátsó csúcsát ovatosan lecsapni. VIGYÁZAT vákumos így nagyon oda kell figyelni, nehogy megsérsd vele magad. Ha sikerült a vákumot megszüntetned, akkor a képcsőből egy megfelelő méretű négyzetet kivágva már neki is állhatsz. Azt írtam, hogy egy bizonyos méretig alkalmas tükörnek. A tükör átmérőjének 1/8-1/10 -e kell legyen az üveg vastagsága így ha 2 cm vastag az üveg, akkor max. 200-as tükröt lehet belőle csinálni. Az üveg relative rugalmas anyag így ha ettől vékonyabbal próbálkozol, torzulhat, deformálódhat a saját súllya alatt. Vagyis men érdemes 1/10 alá menni. remélem nem felejtettem ki semmit..
    ...

    azt hiszem így első nekifutásra ennyi. Ha kérdésed van, ne habozz!!! kérdezz :)
    mélcímem: jbanoczi@vipmail.hu

    üdv:

    tükrömtükröm

  • Csufika

    újonc

    válasz Spirit #13 üzenetére

    De muszály. A gömb tükőrnek nem egy pontban van a fókusza, ezért csak katadioptrikus távcső készithető igy. Newtonhoz parabola tükör kell!. Megjegyzem, azt sem nehezebb elkészíteni mint a gömbtükröt. Krómozás hejett aluminiumoztatni kell a kész tükröt, az Unioptik BT csinálja, 20 cm átmérőig Kb 3000 forintokba kerül, de ezért a pénzért még egy kvarc réteget is tesznek rá, ami megvédi az alu réteget a sérülésektől.
    Bocs a belekotyogásért!
    Üdv Csufika...
    csufika@dpg.hu
    csufika@actel.hu

    Csufika

Új hozzászólás Aktív témák