Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Sancza

    tag

    válasz HUNgabus #32036 üzenetére

    leginkább az érdekelne hogy minőségben, használhatóságban lenne e vmi hátrányom ha nem natív sony
    ha nincs szükséged azokra a pluszokra, amit a Sony obi ad (programozható gombok, +20mm a végén) és megelégszel a szenzor stabival, akkor szerintem egyértelműen Tamron a nyerő

    The Tamron delivers similar performances to the Sony FE70-200 F2.8 GM in most cases and even surpass it sometimes (corner sharpness and sharpness at 180mm, portability) at half of its price. A superb Performance !

    The Sony keep some advantages for video work or for Pro Photographers (no lens extension , tripod collar for better balance on tripod, more consistent color rendering with the rest of GM lenses, higher build quality, Professional look and feel)

    Compared to the Sony FE 70-200 F4 G, the Tamron performances are clearly much better (sharpness , bokeh, AF speed) . Note that sharpness differences will be really visible on a 42 or 61 Mpix and not a 24Mpix camera

    [link]

    továbbá az egy 1FE előny akkor is 1FE előny (koncerteket szoktam néha fotózni, ott nem kérdés, hogy van jelentősége)

    egyébként nekem volt 70-200F4 -es obim, amit azonnal le is cseréltem a Tamron-ra amint az megjelent :)

Új hozzászólás Aktív témák