Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • XMI

    csendes tag

    válasz dabadab #5 üzenetére

    Akkor nemcsak én éreztem, hogy a cikkíró nem érti miről is ír.
    A hogyan érik el-re a válasz, hogy a flash erase blokkjait (manapság 8-16-32MB méretűek) ajánlja ki zónákként az oprendszer felé. Az oprendszernek (sōt gyakorlatilag az alkalmazásnak is) kifejezetten támogatnia kell ezt a zónás működési módot különben semmit nem tud kezdeni vele. Az egyes zónákba adatot írni mindig csak a legvégére hozzáfűzve lehet. Felülírni vagy random helyre írni nem lehet. Törölni csak a teljes zóna tartalmát egyben lehet.
    Nyilvánvaló, hogy hagyományos filerendszerek nem tudnak értelmesen futni ilyen eszközön. Leginkább bizonyos fajta adatbázisok alatt használják, ahol a DB engine kifejezetten optimalizálva van ilyen eszközre (pl Redis-nek van ilyen változata), vagy folytonos journal írásra is alkalmas, esetleg CDN rendszerek alatt egyszer felírt, utána ritkán változó filestore-ra is jó lehet. A lényeg, hogy elég specializált cucc, otthoni felhasználónak nem igazán van előnye belōle. Átlagos használatra az SSD vezérlője elég ügyesen elrejti ezt a mocskot, kevés olyan eset van, amikor az alkalmazás ténylegesen "jobban tudja" ezt csinálni.

  • XMI

    csendes tag

    válasz E.Kaufmann #7 üzenetére

    Sajnos de, értelmezik. Elég régóta ismert, hogy pendrive-ok, SD-kártyák firmwarejei filerendszer-specifikus optimalizációkat tartalmaznak. (link)

    Legelső ilyen élményem majdnem 20 évvel ezelőtt volt, amikor egy pendrive FAT filerendszerrel végigscannelve hibátlan volt, de ext2fs-sel és badblocks-szal végigscannelve 1-2 blokkhiba került elő róla, amik wear leveling miatt folyamatosan vándoroltak is. Emiatt fájlrendszer szinten nem is lehetett hibásnak jelölni. Visszaformázva FAT-ra a hibák rögtön eltűntek. Mondanom sem kell, hogy néztem mint macska a padon. :)

    Nagyon meglepne, ha a mai - végletekig teljesítményre kihegyezett - SSD vezérlőkbe ne lenne beépítve fájlrendszer-szintű optimalizáció, csak nyilván a gyártók ezt nem verik nagy dobra.

    Előhozhatnám pl a Samsung 980 PRO-t, hogy linux alatt mennyire nem hozza a windows-os eredményeit, sok tesztben meglepően nagy mértékben lemarad a konkurensekhez képest (link). Nyilván biztosat nem tudunk az okáról, de a szintetikus eredményei alapján nem kéne ennyire leszerepelnie.

Új hozzászólás Aktív témák