Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Timer

    veterán

    válasz bambano #41 üzenetére

    "amiből országos probléma lehet (például mások nem tudnak segítséget hívni)"

    Hogy mi? Nem történt ilyen, ez csak puszta spekuláció. Ami történt: szerzett rendszergazda accountot, gyártott magának néhány új fiókot, logolta az új fiókok létrehozását. Ez a hivatalos bírósági álláspont, a Telekom megerősítésével. Ebből amit rázósnak érzek, és valóban túl megy az etikus határon, az az utolsó pont. Amit Te lehetséges végkifejletként említesz, annak mindehhez köze nincs. Vagy tán' lekapcsolt bármilyen rendszert is? Nyilván nem, annak nagyobb híre lenne. De ha meg is tette, a telekom nem teregette ki, a bíróság (ami optimális esetben nem a telekom seggnyalója, bár ez most majd változik) szintén nem teregette ki, ergo erre hivatkozva elítélni elég inkorrekt dolog lenne. Ezért kérni rá nyolc évet, az meg minimum túlzás.

    Remélem, a szövegértés neked is megy, ha már máson számon kéred: amivel érveltél a hacker ellen, az egy puszta feltevés, a körúti gázolás pedig egy tény, úgyfest azonban, mégis előbbi eset elkövetője kap majd végül büntetést. Olyanért ne kapjon már éveket, amit el sem követett, csak éppen elkövethette volna!

    Mindettől függetlenül abban egyetértek, hogy az első figyelmeztetés után abba kellett volna hagynia, és elfogadnia az állásajánlatot. Gondolom, jó magyar szokás szerint a telekomnál nem az volt a direktíva, hogy javítsák ki a hibákat ASAP, hanem az, hogy felfedjék, ha újra próbálkozik, és ezúttal már sikerült valaki olyat megbízni, aki rajta tudta kapni a srácot. Gyanítom, hagyott is magának hátra egy-két kiskaput a továbbiakra tekintve, lehet, hogy ezt (ezeket) kompromittálták és figyelték meg célzottan (ahelyett, hogy betömték volna a réseket).

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    válasz bambano #59 üzenetére

    Nagyon korrekten megindokoltad és alátámasztottad a véleményedet, ezt aláírom. Viszont fel kell tennem a kérdést: szerinted ez akkor is normális dolog?! Kinyírsz két embert, mert gyökér voltál, ez másfél év, szerzel egy admin accountot, szólsz róla, de azért meg visszajársz recskázni a teljesítményedre, az meg nyolc?! Értem én a törvény betűjét, csak néha ki kell mondani: ez így egy nagy rakás sz*r.

    Az hiányzik ebből az ügyből, ami úgy általában véve a jogrendből: a józan ész. Estig lehet a paragrafusokon lovagolni, de azzal nem ártott senkinek a csávó, hogy jó eséllyel brachiból (hiszen pénzt nem kapott érte, nem adott el sebezhetőséget, stb.) megpróbált bejutni, majd bejutott, meg még párszor ezután is. Ehhez képest a nyolc év az elég erős még akkor is, ha nem lenne ebben az országban milliónyi példa arra, hogy sokkal olcsóbban megúsznak ennél lényegesen durvább ügyeket is egyesek.

    Majd ha a légirányításnál piszkál be, ott igazat adok Neked, de ezúttal nem okozott közvetlen (sőt, még közvetett) életveszélyt (megölni meg pláne nem ölt meg senkit).

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    válasz bambano #67 üzenetére

    Oké, ebben nem értünk egyet, de szerintem ez a "veszélyeztette a segélyhívást" jellegű megállapítás inkább sci-fi, mint reális veszély. Igaz, az elvi lehetősége adott volt (esetleg), de ha ezek a rendszerek nincsenek olyan szinten szeparálva, hogy valóban sikeresen támadhatók ezen az úton, és mégsem zárták le azonnal a támadó jelzése után, az azért az üzemeltetés szempontjából is felvet egynéhány kérdést. Gondolom, ezek a kritikus rendszerek többszörösen biztosítottak, stb. Optimális esetben kizárt, hogy mindenhez full access joggal férjen hozzá valaki egyetlen admin username/password megszerzésével, még ennél jóval kisebb cégeknél is így van ez.

    Nem azt mondom, hogy dicsérjék meg, de börtönbe dobni ennyi miatt azért erősen túlzó. A pénzbüntetés reális, bár azt sem tartom igazságosnak.

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    válasz bambano #70 üzenetére

    "azt kellene végre elfogadni, hogy ha valamiről törvény rendelkezik, akkor ott nincs helye a szerintednek."

    Meg azt is el kellene már fogadni, hogy attól, hogy valami le van írva, még nem biztos, hogy helyes. Erre próbáltam többször is rávilágítani. Ideje lenne megreformálni ezt a területet is. Ez az egész hacker törvény pont olyan, mint a drónozás esete. 1968-ban leírtak valamit, ami ma már köszönő viszonyban sincs a valósággal, de még mindig ez alapján szankcionálnak.

    Az olyan törvénykönyv nekem nem polgári, ami az emberölést alig pár évvel, az etikus hackelés (véleményes) esetét meg akár kettővel is jutalmazhatja. Mondhatnám úgyis, hogy az ilyen törvénykönyv egy sz*r. Ja, már mondtam is feljebb, szinte majdnem ugyanezt.

    @treni83: igen, attól a ponttól valóban fekete kalapban járt, ezen nincs mit szépíteni.

    [ Szerkesztve ]

  • Timer

    veterán

    válasz bambano #77 üzenetére

    Hát jó, feladom, jogilag bizonyára igazad van. Ha akartad, a ptk/btk-t érintő tárgyi tévedésem ellenére is megérthetted a helyzetben rejlő morális problémákat, illetve az ebből adódó társadalmi aggályokat.

    @dabadab: erre utaltam már délelőtt is. Ahelyett, hogy javítottak volna a hibákon, arra helyezték a hangsúlyt, hogy elkapják az embert, miután önként felfedte a kártyáit. Tipikusan magyar... csak hogy stílszerű legyek.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák