Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    válasz Gave #8 üzenetére

    "Szerintem a döntő kérdés talán, hogy mi múlik majd a gépen, ha valakinek a munkáját, akár megélhetését befolyásolja, akkor szerintem nem így szeretne spórolni. Az más ha csak játékszernek vagy hobbinak használják."

    Vagy pont de :) Ha megveszem a legújabb üzleti modelt, komoly felszereltséggel, hogy nekem csak bekapcsolni kelljen (meg szoftvereket lecserélni / telepíteni), akkor könnyen lehet, hogy milliós árcédula jönne össze. A normál, alap kiépítés is fél misit nyaldoshatja.

    Ellenben, 2-3 éves körüli korábbi modell esetén egy átlagos kiépítettségű változat 150e alatt van dokkolóval együtt. Ezekre még lehet gyártói gyari is, attól függően, hogy az alap 3 év vagy az 5 éves kiterjesztett garancia van raja. Sőt, esetleg, ha még nem járt le a 3, akkor talán kiterjesztettet magának is vehet még hozzá.
    A feljeszereltséget pedig olcsóbban lehet bővíteni: ramot kimaxolni, ssd-t tenni bele, adott esetben akár procit bővíteni. 200e körül megállhat ez is. A korábbi modellekhez sokkal olcsóbb dokkolókat kapni.

    Az új gépnél, persze lehet mondani, hogy ha még évekig van kiszállásos gari rá, akkor azért éri meg a milliós árat. Viszont 3-4 éves gépeket már 70e körül is kapni. Szóval, ha gond van, akkor 2-3 napon belül meglehet a cseregép, de akár másnapra is. Szóval így nem sokat sérül az a munkával kapcsolatos feltétel, hogy ne legyen sok kiesés.

    A kopó alkatrészekből, például ventilátorból pedig előre is be lehet rendelni kínából olcsón tartalék alkatrészt, főleg a gari utáni karbantartásra gondolva. Ja és persze fél évente nem árt karbantartani, kitisztítani / kitisztíttatni a gépet. Ez az újra is igaz.

    Nekem eddig bevált ez a stratégia. 2010 közepén vettem egy T61-est, átalagos felszeteltséggel 2.5 éves korban. Aztán 2011 végén mégegyet 3.5 éves korban. Az egyik példányt fokozatosan felbővítettem ssd-vel, a winyó ment fiókba az optika helyére, az optika pedig külső keretbe. A ram ki lett maxolva 8GB-ra. Dokkolót is vettem hozzájuk home office és work office-ba is. Procit is erősebbre cseréltem idővel az egyikben. Később külső pcie slotos dokkolót is vettem hozzá, amikor az integrált grafika kezdett gyenge lenni az aktuális munkához és került abba egy alap nvidia. Egyszer kellett akkut is vennem, mert az egyik gépből kihalt, de ott volt a tartaléké persze a folyamatossághoz. Az egyforma gépek esetén donor is lehet a tartalék.

    Aztán, amikor a ram is szűk keresztmetszet lett, meg azért a dokkolós videokártyával sem volt mobil. S az egyik gép kezdett instabillá válni (24/7 ment éveket háziszerverként), akkor 2015 végén vettem egy t430-at elsődleges gép szerepre. A régi 6-7 éves t61 pedig tartalékká vált.
    A t430 fokozatosan kibővült 16GB ramra, 2 ssd + hdd -re. Ahhoz is lett két dokkoló home és work office-ba.

    Ja igen, és most már úgy lementek a t430 árak, hogy ebből is rendeltem egy tartalékost normál felszereltséggel. Még nem problémás a gpu képesége sem a melóhoz, de épp most jött kínából egy olcsó egpu slot, hogy azt is lehessen bővíteni, kicsit néha játszanék :D

    Szóval nekem bevált a stratégia. Manapság csak arra kell figyelni, hogy normálisan szerelhető, bővíthető üzleti gépet vegyen, aki nem komplett gépet akar cserélni. Az ultrabookosok mellett azért vannak még vaskosabb, klasszikusabb üzleti erőgépek is. A következő 2 évre még nem kell nagyon aggódnom. Főleg, hogy van tartalék gép, amire simán át lehet ülni, winyót átteni. Vagy akár tartalék tartaléka a korábbi generációs most is jól működő gép példány.

    "Nálam 98%-ban munkagép, így ha az eladó nem tud vállalni rá min. 2 év garanciát, az többnyire ki is zárta."
    Munka esetén a két év garinál sokkal fontosabb, hogy ne álljon le a munka, legyen tartalék. :)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák