Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Ezekiell

    veterán

    válasz Z10N #92 üzenetére

    Nem lehet azt mondani, hogy jó akkor ez van, elengedjük Kínát, ők győztek :) Persze, most drágább/fájdalmasabb "betörni az orrukat", mint 20 éve lett volna, de ez az ára a késlekedésnek, amit meg kell fizetni.

    Aki mibennünk nem bízik, az önmagában sem bízik. Aki mibennünk nem bízik, az a mi fényes békénkben sem bízik. És aki a mi boldog, fényes békénkben nem bízik, az áruló.

  • Ezekiell

    veterán

    válasz Z10N #101 üzenetére

    Igen, drágább lesz sok minden, meg sok egyéb szívás is lesz - de még mindig jobb, mint az alternatíva.

    Aki mibennünk nem bízik, az önmagában sem bízik. Aki mibennünk nem bízik, az a mi fényes békénkben sem bízik. És aki a mi boldog, fényes békénkben nem bízik, az áruló.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Z10N #101 üzenetére

    A gyártást át lehet telepíteni máshová. Ez nem egy megoldhatatlan logisztikai feladat. Olyannyira nem, hogy a politikai balhéktól függetlenül zajlik már egy ideje, egész egyszerűen azért, mert Kína már korántsem a végtelenül olcsó munkaerő országa, legalábbis a szomszédokhoz képest egyáltalán nem az. Ezt a folyamatot a kereskedelmi háború csak meggyorsította kissé.
    A felbőszítést meg ők kezdték, az utóbbi évtized látványos autokratikus fordulatával, illetve azzal, hogy nyíltan szuperhatalmi pozícióra pályáznak, és ennek megfelelően a külpolitikájukban is az expanzióra törekednek. Azt senki sem gondolhatta komolyan, hogy ezt az USA válasz nélkül fogja hagyni.

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Ezekiell

    veterán

    válasz Z10N #107 üzenetére

    Mármint hogy feltesszük a kezünket Kína előtt, hogy "tessék, lehet világuralomra törni". Vagy megállítja a világ/USA Kínát ebben a tervében, vagy Kína lesz a vezető globális hatalom, az meg nem lenne mókás nyilvánvaló okokból. Mindkettő opció fáj, csak az egyik sokkal jobban.

    Aki mibennünk nem bízik, az önmagában sem bízik. Aki mibennünk nem bízik, az a mi fényes békénkben sem bízik. És aki a mi boldog, fényes békénkben nem bízik, az áruló.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Z10N #109 üzenetére

    Nézz körül jobban, India mellett Vietnámba (ők mellesleg eléggé jóban vannak az USA-val mióta Kína elkezdte annektálni a dél-kínai tenger szigeteit és magának követeli a teljes tengert, lol) is telepednek át a cégek, illetve Thaiföld is vonzó még ebből a szempontból. Persze ez nem egyről a kettőre megy, és pénzbe kerül, de Kína mint mondtam már korántsem olyan olcsó (és a megváltozott politikai helyzetnek köszönhetően már nem is olyan stabil) hely, mint régen volt.

    Ne beszelj felre. A gazdasagi helyzetrol beszeltunk es nem a politikairol. Ezt csinalja most is az Us a politikai problemait gazdasagilag akarja elsumakolni es igy nyomast gyakorolni. Kozben meg tartoznak Kinanak.

    A japánok felé is el van adósodva, mégsem a japán cégekkel problémáznak. Sőt, a kínai cégek közül is főleg a hálózati szektorban tevékenykedőkkel van bajuk, milyen érdekes...
    Nem beszélek félre, szerintem alapvetően a politikai helyzet változása jelenti a problémát. Kína nem elégedett a jelenlegi világrenddel, de az USA meg nem nagyon akar teret engedni a befolyásuk növekedésének, ami konfliktushelyzetet teremt a két ország közt.

    Merthogy? Az Us az ugyeletes SJW?

    Nem, egy érdekeit védő szuperhatalom. Vagy mit vártál, hogy csendben félráll és átadja a stafétát Kínának :DDD

    Az oroszokat a szomszedban elfelejtetted, vagy mi? Ezenkivul a helyedben elmerengenek azon, hogy Kina tobb ezer eves civilizacio. Evszazadok ota ezt csinaljak. Az, hogy bizonyos dolgokat pofatlanul csinalnak elitelendo, de attol fuggetlenul szuperhatalom, akar tetszik, akar nem es nem erdemes veluk ujjat huzni, mert tudnak valaszolni...

    Az oroszok jelentette fenyegetés elenyésző a kínai diktatúra jelentette fenyegetéshez képest. Szó se róla, az ő autokráciájukat sem komálom, de egyszerűen nem állnak a rendelkezésükre olyan források, amikkel a nyugat igazi riválisaivá válhatnának, és ezzel ők is tisztában vannak.
    Kína viszont rendelkezik ezekkel az erőforrásokkal, és ha most nem töri le a szarvát a nyugat, az a jövőben sokkal nagyobb problémát fog jelenteni.

    Az meg, hogy hány éves civilizáció, lényegtelen. A jelenben Kína nem szuperhatalom, az USA azért még mindig teljesen más ligában játszik pl. katonai potenciál tekintetében. Legalábbis egyelőre...

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz Z10N #117 üzenetére

    Nem kell, mert nincs mas. Indiat mondtam. Vietnamot hallottam, de csak a Samsungot. Ezeket tomegesen kene attelepiteni, marpedig sok szaz ceg van, amirol meg nem is hallottunk. Ezek csak a legnagyobbak.

    Pedig várhatóan sokan fognak a közeljövőben áttelepedni a szomszéd országokba, akár tetszik ez neked, akár nem. Leírtam mik lehetnek ennek az okai, erre te annyit tudsz mondani, hogy dehát sokan vannak. Hát ok, ezzel nem is vitázott senki.

    Mivel ennek az egesznek ez a celja. A politikat most ne keverjuk ide. Egyik kutya masik eb.

    Továbbra is politikai (hivatalosan biztonságpolitikai) okai vannak a Huawei tiltásának, az ugye megvan? Az egyenlőségjelet én nem látom az USA és Kína közt. Nem tetszik különösebben az előbbi csendőrködése sem, de Kínával szemben bármikor őket választom. Ha demokratizálódik Kína, és úgy akar szuperhatalom lenni, akkor majd átgondolom ezt a véleményemet.

    LOL :D Hiroshima mond valamit? A WW2 utan ki epitette ujra Japan-t?!

    Megint lényegtelen dolgokon lovagolsz. Nem az újjáépítés alatt adósodott el az USA Japánnak. Most viszont el van, pont akkora mértékben mint Kínának. Őket valamiért mégsem cseszegetik, talán azért mert nem fenyegetik a pozícióikat, de ez csak egy tipp :U

    Ezen mi az erdekes? Snowdenrol hallottal mar? Ugy csinalsz mintha a tobbeik nem kemkednenek.

    Ja, lehallgatnak az amcsik is, most mit akarsz ezzel állítani? Az európai 5G hálózatot kínai céggel építtetni ettől még baromság lesz. Az 5g-re minden rá lesz kötve, közel sem a lehallgatás jelenti majd az egyetlen kockázatot.

    Akkor minek politikaliag allitod be? Es megint politikara hivatkozol egy gazdasagi kerdesnel.

    Lásd fentebb, a Huawei politikai okokból lett megtámadva.

    Kina novekszik, meg a szuletesszabalyozassal egyutt is. Te mit csinalnal, ha egyre tobb szajat kene etetned? Nezned, ahogy a tobbiek vigan es pazarloan falatoznak vagy a sajat gyerekeid erdekeben lepest tennel.

    Ez aranyos, valami kínai propagandafüzetből van? A kínai gazdaság növekedésének nem feltétele az abszolút diktatúra kiépítése, ahogy az imperialista fellépés sem a szomszédokkal szemben. Ezek nélkül, a Micimackó előtti korszakban is szépen növekedtek, sőt, mindenki azt várta, hogy ez a folyamatos életszínvonal emelkedés majd a rendszer fokozatos fellazulását fogja elhozni. Sajnos nem így lett.

    Nem tudom mit nevetsz. Miert az Us micsoda? Herceg feher lovon?

    Senki sem mondott ilyet. Én azt mondtam, ostobaság azt várni az USA-tól, hogy tétlenül nézz Kína erősödését.

    Tenyleg? Az unokadnak is majd ezt mondod amikor tisztelenkedik veled vagy masokkal.

    Mert szerinted a nagypolitikában azt nézik, kinek hány éves a civilizációja? :DDD
    Pl. mi is milyen sokra megyünk az 1000 éves államiságunkkal.

    Az USA lehet csak 250 éves, de olyan lehetőségekkel rendelkezik (pl. katonai téren), amikkel a többiek nem. Ez pedig valóban számít a diplomáciában.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Potential_superpowers

    Legalább a nyitómondatot olvastad volna el (vagy legalább a szócikk címét...):

    A potential superpower is a state or a political and economic entity that is speculated to be—or to have the potential to soon become—a superpower.

    A kis listában ott van többek között az EU is, amiről azért mindannyian tudjuk, hogy egyáltalán nem tekinthető valódi szuperhatalomnak.

    Nincs közmegegyezés a szakértők között abban, hogy Kína minek számít. A regionális nagyhatalmaknál már előrébb járnak, ez tény, de az USA-t még mindig nem érték be. Katonai tekintetben főleg nem.

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • fairi

    addikt

    válasz Z10N #111 üzenetére

    "Tobb evezrede ezt csinaljak, szoval ok mar globalis hatalom a gazdasag teruleten."
    valahogy Kína sose tudta valójában elérni globális gazdasági hatalom státust. 16.századba jól elrontották és Európa adták. van egy jó 30 évük, de Huawei lealázása megmutatta USA kezében vannak a legütősebb kártyák

    "szembe menni vele hatalmas hulyeseg, mert nagyot tudnak harapni, ha akarnak."
    Csak arra rájöttek ha bevetnék a fegyvereket akkor erősen visszaütne és maga a Párt és egysége az országnak kerülne veszélybe.
    Továbbra is dollár a legértékesebb valuta és nem jüan. Ennek megtörése még hosszú évek

    "lemasolt technologiakat elkezdtek tovabb fejleszteni"
    huawei példája mutatta, licensek USA kezében vannak. Bármiféle próbálkozás max belpiacos terméket eredményezhet.

    Kínának is vannak fájó pontjai mint ujgur kérdés, Tibet vagy Hongkong amit USA szépe tud piszkálni, é kapargatni a sebet.

  • fairi

    addikt

    válasz Z10N #101 üzenetére

    "A kinai gyartassal megfizetheto arszintu termekeket kapsz es az atlag minoseg sokat javult az utobbi 10 evben."

    kínai tömegtermelés tette lehetővé, hogy afrikaiaknak is lehessen modern technika.Szegényebb embereknek is lehet összes techkütyü mint egy gazdag nyugatinak, és alig rosszabb.
    Persze európai ipar bizonyos része eltűnt, mer túl drágán gyártottak alig jobbat. Alcatel meg Nokia mobilokkal mi is van :)

    EU is észrevette ez nem jo, be is tömte a vámmentes kiskaput (2021 júniusától mindenre áfa lesz)
    Mindenki ünnepelhet itt, mert végén szegényebb szegényebb lesz, drágaság van, na még nagyobb lesz!

  • Giovan!

    addikt

    válasz Z10N #125 üzenetére

    Idő és pénz kérdése az áttelepülés, persze, de elsősorban valami indok kell hozzá. Márpedig Kína egyes belpolitikai lépései, illetve Kína és az USA gazdasági egymásnak feszülése az utóbbi időben szolgáltatott párat.

    Te hoztad fel hogy mennyire el van adósodva az USA Kínának, és hogy ez mekkora dolog, miközben pont ennyire el van adósodva Japánnak is. Ez nem jelenti azt, hogy emiatt szálltak volna bele Kínába, én csak ennyit akartam mondani. Ha ez nem jött át, azt sajnálom.

    Gazdasági a kérdés amiről beszélgetni akarsz, értem én, de a Huawei-el szembeni fellépésnek (tudod, erről szól többek közt a cikk is), akkor is politikai okai vannak.

    Kína szuperhatalmi státusza továbbra sem képezi közmegegyezés tárgyát, bármennyire is akarod nekem magyarázni az ellenkezőjét. A potenciális az csak potenciálist jelent. Az USA szuperhatalmi státuszát viszont senki sem vitatja.

    China could now actively challenge the United States over the Indo-Pacific

    Aha, ez egy működési terület a US Navy számára. Érted, egyetlen darab (bár kétség kívül fontos) zóna a féltucatnyiból, szerte a nagyvilágban. Itt képes jelenleg Kína hasonló erőt felvonultatni, mint az amerikaiak. Ahhoz, hogy tényleg egy súlycsoportnak tekintsem katonailag a két országot, ennél kicsit több kell.

    Az meg, hogy te a nagyhatalmakat a fennállásuk ideje alapján rangsorolod, még mindig értelmetlen. Oroszország sem azért tudta megszállni a Krímet mert valaha hozzá tartozott, hanem mert megvoltak az ehhez szükséges erőforrásai, az ellenfelei pedig nem tudtak megfelelő ellenlépéseket tenni. Ez ennyire egyszerű.

    Kinanak a sajat tersegeben tobb joga van intezkedni, mint az Us-nek a vilag masik felerol.

    Ezt ki dönti el? Mert ha Kína az ügyben érintett szomszédait kérdezed, akkor lehet hogy más véleménnyel fogsz találkozni.

    Azt meg inkább ne taglaljuk, hogy pl. a kínai han népesség hogy került túlsúlyba Kína déli tartományaiban, ha már az indiánok kiirtását kellett idehoznod.
    De nem is kell ilyen messzire visszamennünk az időben, ott vannak jelenleg az ujgurok. Szóval inkább ne vigyük el ebbe az irányba a beszélgetést. Mindkét ország követett el atrocitásokat a múltban, csak az USA-t elővenni emiatt hiba lenne.

    De ja, én is befejezettnek tekintem ezt a beszélgetést, eléggé off irányba mentünk el ezzel a témával.

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Juhaszatti

    addikt

    válasz Z10N #109 üzenetére

    A Samsung például már végzett is ezzel a folyamattal, az utolsó gyárát is bezárta Kínában. Többek között a felsorolásodban is megtalálható Vietnámba települt.

    Szerk: Tovább olvasva látom hogy már nálatok is felmerült :R

    [ Szerkesztve ]

  • Ezekiell

    veterán

    válasz Z10N #111 üzenetére

    Tehát akkor szerinted engedni kellene Kínát, csináljon amit akar? Az aztán igazán remek globális politika lenne :)

    Aki mibennünk nem bízik, az önmagában sem bízik. Aki mibennünk nem bízik, az a mi fényes békénkben sem bízik. És aki a mi boldog, fényes békénkben nem bízik, az áruló.

  • kilua

    senior tag

    válasz Z10N #111 üzenetére

    "Csak az Us probalja ezt csinalni (pedig neki a legnagyobb az adossaga es ezert erdeke is), a tobbiek tisztaban vannak a helyzettel. Az EU, Brazilia vagy India miert nem tamadja oket"

    India nemrég tiltott be többszáz kínai mobilappot is (csak erről a nyugati sajtó nem nagyon cikkezett így a magyar sem, de én szeretek keleti sajtót olvasni angolul, erre szingapúri jó mert az valamiért angol) Japánnak, Taiwannak és Dél Koreának és a SEA országoknak (kínától délre) nagyon nem érdeke Kína erősödése, így a legtöbb szintén tiltja a Huawei 5Gt, illetve japán még usánál is gyorsabban szervezi ki a gyártást Kínából.

    Az EU/Brazília úgy gondolja hogy Kína messze van de a Huawei 5G legalább olcsó és hát jó is.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák