Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • erdoke

    titán

    válasz Mackósajt #90 üzenetére

    Egyrészt érzem, kifejezetten természetellenesnek hat olvasás közben, másrészt olvasgattam már a témában. Nem általában a passzív szerkezeteket ellenzem, úgy tűnik, kevered ezeket. Találsz sok értekezést, ha érdekel, de itt van egy érdekes írás a passzivitásról a magyar nyelvben.

    Kiemelnék egy fél bekezdést:
    "A későbbi keletkezésű -va/-ve képzős igeneves szerkezet pedig, amelynek befejezett jelentésárnyalata van, ma már mind a beszélt, mind az írott nyelvben nagyon ritkán fordul elő. Az írott nyelv inkább stilisztikai eszközként használja, a beszélt nyelvben - éppen a használhatóság bizonytalanságai miatt - vagy gunyoros megnyilvánulásokban, vagy a valóban tanulatlan beszédben van jelen, nem számítva a nyelvjárási használat eseteit. Egynémely szerkezet idiomatikus vagy divatkifejezésként él a nyelvben (‘el van intézve"," túl van tárgyalva")."

    Ha neked teljesen természetes, sorold be magad valamelyik említett csoportba, engem egyszerűen irritál olvasás közben. Akár más passzív szerkezettel is igényesebben kiváltható, ahogy mondtam, nem általában ezekkel szemben van ellenérzésem.

    [ Szerkesztve ]

    A legjobb aláírás a héten

Új hozzászólás Aktív témák