Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Alogonomus

    őstag

    válasz cheatergs #26 üzenetére

    Az észak-koreai modellnél azért valóban lazább a kínai tervgazdálkodás, de a nemzetgazdasági szempontból kritikus területen működő vállalatok egyáltalán nem a piacgazdasági törvények szerint működnek. Elég csak a pont erről a piaci területről szóló hírt nézni. "a kínaiak nem sokat teketóriáztak, akár 2,5-szeres szorzót is ráígértek a TSMC éves fizetési ajánlatára és bónuszaira".
    Na ezek a fizetések biztosan soha sem térülnének meg a pár éve gründolt chipgyártók "falain belül", de mivel kínai gazdaságfejlesztési terv a teljes országot egészében vizsgálja, így a havi akár milliárd dolláros bérköltséget sem ezeknek a chipgyártóknak kell kitermelniük, hanem a központi költségvetés finanszírozza, hiszen maguk a gyárak is állami cégek.

    Egy helyi fröccsöntőüzem valóban működhet már majdnem piaci alapon, de Kína még nagyon messze van akár a 80-as évek Magyarországának piaci szabadságától.

    T J Ha nem értetted, akkor valószínűleg nem is neked szántam. Majd tanulsz ezekről a fogalmakról az iskolában.

  • Alogonomus

    őstag

    válasz cheatergs #28 üzenetére

    A kínai típusú piacgazdaság lényegét jól leírja a Wikipedia angol nyelvű oldala. A kínai GDP 40%-a a közvetlenül az állam által vezérelt vállalatoktól származik, míg a maradék 60% vegyesen a tisztán belföldi, és a külföldi cégekkel közös vállalatoktól. Mindezt pedig tervgazdálkodás keretein belül valósítják meg.
    Vagyis legfelsőbb szinteken meghatározzák a tervgazdálkodás céljait, azt bármi áron végrehajtják, de adott esetben hajlandóak külföldi cégekkel közös vállalatot létesíteni, viszont csak megkötések mellett. A különböző gazdasági ágazatokra egyedi szabályozások vonatkoznak, melyek meghatározták, hogy mikor (melyik évben), Kína mely területén (kijelölt városokban, teljes területén), milyen társasági formában (közös vállalat meghatározott állami tulajdoni aránnyal), hogyan (szervezeti, működési, ügyféloldali korlátozások) végezhetnek tevékenységet a külföldi tulajdonban lévő társaságok.

Új hozzászólás Aktív témák