Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • gap1

    csendes tag

    válasz gap1 #8259 üzenetére

    kérdésem: hogyan tudom az NSA325-V2-ből kiszedett RAID1 HDD-t külső USB drive-ként biztonságosan csatlakoztatni, hogy az adatokat visszamásoljam az új, szűz HDD-kre?

    Sikerült, így rögzítem itt, hátha szüksége lesz rá valakinek.
    No warranty, nekem működött.

    1. A Mijzef féle MetaRepository zypkg csomag telepítése:
    http://zyxel.diskstation.eu/Users/Mijzelf/zypkg-repo/README.html
    (ismételten, hiszen a csomagokat elbuktuk)

    2. A telepítés után egy csomó program megjelenik a package listában a webinterfacen. Ezek közül érdemes telepíteni az ssh-t, a Midnight Commandert,és egyebeket

    3. régi RAID1 drive egyikének csatlakoztatása NAShoz külső USB-n

    4. ssh-val login rootként és a régi drive beazonosítása
    parancs:
    fdisk -l

    egy példát ide teszek
    Device Boot Start End Blocks Id System
    /dev/sda1 1 267350 2147483647+ ee GPT // Az új RAID 1. HDD
    Device Boot Start End Blocks Id System
    /dev/sdb1 1 267350 2147483647+ ee GPT // Az új RAID 2. HDD
    Device Boot Start End Blocks Id System
    /dev/sdc1 1 64 514048+ 83 Linux
    /dev/sdc2 65 243201 1952997952+ 20 Unknown // A régi HDD

    Az mdadm --assemble /dev/md1 /dev/sdc2 nem működött itt a NAS-on.

    A megoldás:
    mdadm --run /dev/md1 /dev/sdc2
    mount /dev/md1 ~/regi

    Ahol a "~" a NAS /admin mappája, melyen belül előzetesen létre kellett hozni a "regi" mappát.
    Ezt követően az admin/regi mappa alatt ott az USB-n felcsatolt HDD, melyet egyébként az NSA felülete most éppen belső RAID hdd-ként lát.

    Ezt követően el lehet kezdeni másolni az adatokat, a NAS az USB 3-as porton kb 25-30 MB/sec-kel másolt. Ez nem túl izmos, de ez van.

    Egyéb:
    SYNCTHING megmenthető, ha a régi HDD /admin/Pulse mappa tartalmával felülírjuk az újonnan telepített Syncthing eme mappáját.

  • gap1

    csendes tag

    válasz gap1 #8260 üzenetére

    SYNCTHING UPDATE NSA325-V2 -n

    Mivel egy csomó nyomozásomba került, hogyan lehet frissíteni a Syncthing szinkronizáló prg-t a NAS-on, leírom ide, elsősorban a linux-rendszerekhez magamhoz hasonlóan nem értők részére:

    A Syncthing az NSA325-v2-re alapvetően a Mijzelf-féle MetaRepository csomagban vált a legtöbbünk számára elérhetővé. (ld #8260)
    Így a Syncthing nagyon régi változata, a 0.12 telepíthető, melynek kompatibilitási gondjai akadtak nálam a frissebb, 1.4-es verzióval. Lenne beépített automata frissítés, de az nem működik.
    Először manuálisan frissíteni kell a 0.13-ra, és onnan már működni fog az automatikus frissítés is, feltéve, ha írási jogot adunk a megfelelő mappára.

    A Syncthing mappái
    A futtatható fájl, "syncthing" helye: /usr/local/zy-pkgs/bin
    A config fájlok helye: /md0/admin/Pulse
    A config fájlokról mentést készítve és ide egy esetleges NAS újratelepítés után visszamásolva meg fogja őrizni az összes beállítást.

    Frissítési lépések:
    1. Ha még nincs, a Midnight Commander telepítése a webinterfacen, mely a korábban telepített MetaRepository csomag része volt.
    2. Syncthing V0.13.10 letöltése innen, az arm verzió:
    https://github.com/syncthing/syncthing/releases/tag/v0.13.10
    syncthing-linux-arm-v0.13.10.tar.gz
    3. Syncthing leállítása. Pl. a webes felületén
    4. Kicsomagolás után (ez mc-vel is megtehető) a csomagban található "syncthing" fájllal egyszerűen felül kell írni az /md0/admin/Pulse mappában található ugyanilyen nevű fájlt.
    5. A Syncthing újraindítható.
    6. Az automata frissítés működéséhez az /usr/local/zy-pkgs/bin mappát ideiglenes írhatóvá kell tenni. Ezt nem-linuxosok legkönnyebben a midnight commander fájl menü/ChMod parancsával tehetik meg.
    7. A Syncthing webes felületén az automata frissítés végrehajtása.

  • gap1

    csendes tag

    válasz gap1 #8302 üzenetére

    OK, a 4-es pontot elírtam :W
    helyesen:
    4. Kicsomagolás után (ez mc-vel is megtehető) a csomagban található "syncthing" fájllal egyszerűen felül kell írni az /usr/local/zy-pkgs/bin mappában található ugyanilyen nevű fájlt.

  • @Jocó@

    tag

    válasz arty #8705 üzenetére

    Azt nem tudjátok véletlenül, hogy a web_prefix - ami MetaRepo telepítés után "http://localhost:59999/"-at tartalmaz - miért törlődik időről-időre?

    4-es pontra:
    Bekerültek az új HDD-k. JBOD-nak megformáztam, kivettem.
    Asztali gép segítségével mount-oltam a régi HDD-ket, és átmásoltam a tartalmat egy új HDD-re.

    Felkerült frissen a MetaRepository meg az FFP.
    uwsitedownloader.sh talán csak 2 max 3 repót tud letölteni.
    Elkezdtem kézzel felpakolni a szükséges csomagokat. Már az elején a curl függőségének a függőségénél feladtam. Még akkor sehol nem volt dlna meg transmission. python-ról nem is beszélve.

    /usr/local/zy-pkgs/ffproot/ffp alatt van az új ffp.
    Átneveztem és a helyére másoltam a régit. Újraindítottam a NAS-t, és volt sshd.
    A régi üdvözlő szövegem fogadott. Eddig jónak tűnik.

    minidlna.conf és a transmission config is a régi. A crontab-om viszont elúszott.
    Talán syncThing-et is telepíteni kell.

  • @Jocó@

    tag

    válasz arty #8764 üzenetére

    Nem mondom, hogy nincs igazad, csak épp messzire vezet a téma. Tegye felhőbe? Vagy kérjen meg rokont/ismerőst, hogy tárolhassa nála a privát file-jait?

    Nálam például egy SyncThing gyűjti az adatokat több forrásból. Mobilról fényképeket, több asztali gépről dokumentumokat, anyáméktól képeket.

    Az utóbbi esetben így megvalósul a geo-redundancia.

    HDD meghalás esetén a SyncThing mappája és konfigja mentve van a második HDD-re.
    Ha Crypto vírus írja felül az eredeti helyeken a file-okat és a SyncThing azokból épp nem tárol annyi verziót, akkor sincs para, mert a második HDD-re soft link-ekkel mentek. 60 napig tárolva a file-okat.

    Villám és Tűz ellen azonban nem véd.

    Ha van esetleg ötleted a további fejlesztésre, érdekelne :)

  • arty

    veterán

    válasz @Jocó@ #8765 üzenetére

    sajnos nekem elég gagyi a megoldásom:
    - mobilok képei a google felhőbe mennek (de nyártól az ugye már "fizetős" lesz), egy ideig próbáltam a NAS-ra menteni őket, de nem tudtam lépést tartani a mennyiséggel
    - itthon minden (egyéb) mentés a NAS-ra megy
    - a NAS-ről készítek backupot.... időnként :D néha lelkesen hetente mentek, aztán van hogy lustaságból hónapokig nem (ez sima, manuális másolgatást jelent :( )
    - a HDD-k vagy itthon vannak a polcon, vagy elviszem anyámékhoz, a lustaság/macera itt sem segít

    ez a syncthing hogy működik? ha otthoni wifin van a teló, akkor felsynceli a képeket pl a nas-ra?

    "ugyanitt hazájából elüldözött nigériai herceg aranybányájának tulajdonjogát megtestesítő NFT jegyezhető."

  • @Jocó@

    tag

    válasz arty #8766 üzenetére

    Syncthing telepítést elég jól összeszedte itt egy kolléga:
    [link]
    Nekem bejött.
    Ilyen [link] UI-on tudod beállítani a NAS-on a mappákat. Illetve a Windows-os kliens(ek)en is. Ott meg kell oldani az automatikus indítást.
    Android kliens is van, azzal mennek nekem is a képeim.

    Ahogy a kolléga fent írja, a Pulse (konfigok) és SyncThing (adatbázis) mappákat kell menteni.

  • nandozo

    tag

    Sziasztok,
    Az lenne a problémám, hogy reset (1 beep, 2 beep -es is megtörtént) után sem tudom átállítani az admin jelszót, illetve nem tudok felvenni új felhasználót sem.
    ffp van fenn, ssh-n csatlakozva passwd -vel tudok változtatni a jelszavakon, de azt a NAS webes felülete nem 'fogadja' el.
    Gyanúm az, hogy megváltozott a háttérben a felhasználókat/jelszavakat tartalmazó file hozzáférhetősége (gondolom akkor amikor root-ként ssh-ból módosítottam azt) és emiatt nem tudja a webes felület módosítani.

    Tud abban valaki segíteni, hogy hol lehet elérni a NAS-on ez(eke)t a file(oka)-t? Mert akkor ezt a hibalehetőséget ellenőrizni tudnám...

    Másik problémám a syncthing - eddig szépen működött, de valamelyik frissítés olyan módosítást tartalmazott ami miatt nálam elérhetetlenné vált a webes felület.
    Odáig eljutottam, hogy lecseréltem egy régebbi verzióra ami úgy tűnik mintha menne, de mégsem... Próbálkoztam megőrizni a régi ID-t de már ezt is elengedtem és az indexen kívül törtöltem már az azonosítót is.
    (backup van)

    Előre is köszönöm a segítséget, és ha pontosabb információk szükségesek akkor igyekszem azokat kiszedni a NAS-ból.

  • nandozo

    tag

    Sziasztok,
    Visszatérve a syncthing problémára - egy része a problémának abból adódik, hogy https-hez szeretne kapcsolódni a nas és az elévült/ismeretlen hitelesítő.
    Ebben esetleg tud valaki segíteni?
    Addig ráguglizok...

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés