Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • velizare

    nagyúr

    válasz Csaba_20_ #49 üzenetére

    mindent kisbetűvel írok, nálam ebben nyilvánul meg a lustaság (ebben is). nézd el nekem, kérlek eme hiányosságot.
    igen, ez egy pozitív villámérték volt, amit írtam.
    találtam neked egy idevágó tételt. holnap vizsgázom, ma nem tudok bővebben a témával foglalkozni, de a holnapi nap folyamán szívesen állok rendelkezésedre.

    3/16 Belso villámvédelem szükségessége, túlfeszültségvédelem A villám gyakran
    okoz túlfeszültséget a különféle villamos hálózatokon. A felfogótól a levezeton át a
    földbe lefolyó villámáram útjába eso impedanciákon, de különösen az RF földelési
    ellenálláson uF = iV RF feszültség keletkezik és ez megjelenik minden, a földeléssel
    összekötött helyen. Az általában RF = 1...10 W földelési ellenálláson egy 50%
    gyakoriságú, 30 kA-es villám tehát 30...300 kV feszültségemelkedést hoz létre,
    amitol a szigetelések nyilván megsérülnek. Indukció útján a villámáram mágneses
    eroterével kapcsolódó hurokban uH = M di/dt feszültség keletkezik, ahol M a
    villámáram útja és a hurok közötti kölcsönös induktivitás. Egy 10 m x 10 m méretu
    hurokban, ami egy épületben gyakran adódik, 100 kA/ms meredekségu villámáram
    hatására 100 kV-nál nagyobb feszültség keletkezik, de egy készüléken belüli 50 cm x
    50 cm méretu hurokban is 1 kV körül van. Ha a hurok pl. átütés miatt rövidre
    záródik, a zárt hurokban folyó indukált áram iH = iV M/L képlettel fejezheto ki, ahol L
    a hurok öninduktivitása. Az elobb említett 10 m-es hurokban 10...20 kA, a kisebbikben
    1 kA körüli hurokárammal lehet számolni. Ennek hohatását a vékony vezetok
    vagy érzékeny áramköri elemek nem tudják elviselni. Elvileg kapacitív csatolás útján
    is keletkezik uC = uV .CV /CF nagyságú feszültség, de ez nem okoz számottevo
    veszélyt. A belso villámvédelem úgy épül fel, hogy a teret villámvédelmi zónákra
    osztják. Az LPZ 0 (Lightning Protection Zone) jelu zónában a teljes villámáram
    megjelenésével kell számolni, ez tehát az épület külso, foleg a teto feletti tere. Az ide
    benyúló berendezések (pl. tetoantennák) ennek ki vannak téve. Az épület belso
    terének nagy része az LPZ 1 zónába tartozik, ahol már csak korlátozott, 5...10 kA
    csúcsértéku villámárammal kell számolni. Az LPZ 2 zóna a villamos berendezések
    belso tere, ahol a feszültség nem haladhatja meg a szigetelések villamos szilárdságát
    és az áram, valamint az energia is csak töredéke a becsapó villáménak. Ahol valamilyen
    vezeték átlépi a zónahatárt, a két oldal követelményeinek megfelelo túlfeszültség
    -korlátozó készüléket kell beiktatni. Az így kialakuló többlépcsos védelem elvi
    felépítését és néhány adatát az ábra mutatja.

    Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

Új hozzászólás Aktív témák