Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • szaszlaci

    addikt

    válasz föccer #18 üzenetére

    Tíz centinként van szabvány, elvileg jó műanyagablak olcsón, nem sokkal a szabott üvegár fölött. Miért gyártatnál egyedit aranyáron és rakatnád be jó drágán egy földszintes saját kertes házba? Legfeljebb öt centit kell vésni/falazni, de annyit se, mert ugye ez nem legó, lehet belül is alakítani, ahogy jó.

    Ajtót, ha nem biztonságit veszel, amit csak ők raknak be, miért ne tennéd be magad?

    Villany menni fog? A behúzod oszt ráwagózó, mer' monták a fórumba, az egy kicsit kevés, azért ott nem árthat figyelni, szépen csinálni. Főleg, ha bővíteni is kell a hálózatot, a nagyon gány munkát szerintem nem fogja lepecsételni egyik villanyszerelő sem ma már. Azért valahogy ki kell néznie. Nem az, hogy nehéz, csak hát na.

    Vízszerelés se egy marha nehéz dolog, de annak is utána kell nézni alaposan, ha még nem csináltad, meg persze egy kis gyakorlat. Még jó, hogy le tudod zárni a saját vízórát, amikor akarod. :)

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz föccer #22 üzenetére

    Teljesítménybővítésnél kell csak szabványosítani a villanyszekrényt. Ha a régi szerződés él, senkinek semmi köze, mit csinálsz az óra után.

    Az egyébként nagyszerű ötrétegűt átgondolnám fűtésre, miután megnéztem az élettartamot magas hőmérsékleten. Már ha radiátor lesz, és nem padlófűtéssel akarsz bohóckodni.

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz Ghoosty #25 üzenetére

    Az ötrétegű cső egy baromi jó találmány, és simán lehet, előbb dől össze a ház, mint hogy a fűtéscső szétmenjen. Tavaly én is ilyennel szereltem hidegvizet, és ezzel is fogok.
    De. Innét kivágtam, harmadik oldal:

    Ha jól értelmezem, 60 fokon 49 év. 80 fokon 10 – 20 év. Azután nézd meg, milyen drasztikusan leesik az működési idő Tmax-on, ami 80 – 90 fok! Egy év! (Tmal meg 100 óra.)

    Ezzel csak azt akarom mondani, hogy van egy becsült élettartam, jó sok év, aztán egy kicsit melegebb a víz, és hopp, már nagyon alacsony.
    Hogy melyik van megadva mondjuk 10 Baros nyomásra, nem tudom, de az alsó az radiátoros fűtésnek nevezi magát, ott meg nem szokott ennyi lenni ugyebár.
    Viszont egy radiátoros rendszerben forró víz szokott menni, jó sok órát. Ez meg egy műanyag cső, nem hegesztett, csak odaszorított műanyag tömítésekkel a csatlakozásnál, ahol bizony hiba lehet az évek alatt ilyen forróságban.
    Radiátort rézzel csináltam (15 éve ami itt van a szobában) és csinálnék mindig is. Ha nincs elcseszve, az szerintem örök élet.

    Föccer, ha a vezérelt áramot nem használod, akkor valószínű minden gond nélkül le lehet szereltetni, hogy ne fizesd az alapdíjat az órára. Szerintem nem kéne, hogy olyankor bármiféle szabványos mérőszekrényt kérjenek, hisz nincs új bekötés, csak kikötés. De ez csak tipp, utána kell kérdezni!
    Mert egy szekrény felszerelve megvan vagy száz pénz, és akkor a belső vezetékezést te csináltad, a szerelő meg elfogadta, nem kötöszködött. Mert hidd el, bele lehet kötni. Csak földelt konnektor lehet egy ideje, a vezeték melegedését ugy hozzá kell számolni a biztosítékhoz és terheléshez, a csokiba csak érvégszorítóval teheted be a sodrott rézvezetéket. Azt hiszem, már a mennyezeti lámpát is csak földelt vezetékkel teheted, elmebaj. Nagyfogyasztók külön vezetékkel az óráig, fixen bekötve, szintén ökörség. Ilyenek. De nem vagyok villanyszerelő, viszont ezekért kérdeztem, mennyire vagy képben. Én csak hozzávetőlegesen.
    Ha két fázisod lenne, azt tudtommal mindig egy darab, három fázist mérni tudó órával oldják meg.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz Ghoosty #30 üzenetére

    Úgy látom, igazad van. Ettől én még nem tennék ilyet, de majd az idő téged igazol remélhetőleg.
    Van egy vízszerelő ismerős, aki jó sok éve van a szakmában, ha találkozok vele, megkérdezem, mi a tapasztalata ezzel kapcsolatban. Bár még túl új ez az egész.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz Ghoosty #34 üzenetére

    Az oké, de mióta szerelnek ezzel nagyobb számban radiátort? Amit aztán használnak is. Szerintem tíz éve erről nagyon kevesen hallottak érdemben, gyakorlatban.
    Ez meg ugye egy öregedő anyag, sőt, több anyag egyszerre, nem olyan egyszerű kitalálni, mi lesz vele, mint mondjuk egy bármilyen fémcsőnél. A műanyag úgy általánosságban meg nem szokta szeretni a meleget (és az UV-t).
    Persze én se hiszem, hogy tíz év múlva kipukkad, a rézről viszont tudom (tudott), hogy bírja, tipikus radiátoros felhasználásra való.

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz Ghoosty #37 üzenetére

    Radiátort szerel 20 éve így?
    50 év a becsült élettartama! Hideg ágon el is hiszem, a fűtésnél viszont forróság van.

    Persze hogy a réznek is vannak hátrányai, leginkább, hogy fájdalmasan drága mostanában. Máshová amúgy se tennék. Viszont az már bizonyított.
    Munkaköltség: megcsinálod. Gázlámpa + csővágó + forrasztópaszta + ón + ez-az meg kéne lennie egy húszasból.
    Na mindegy, nem meggyőzni akarlak, csak mondom. :)

    Lauda: igen, de ezt így kívülről azért nem egyszerű ilyen pontosan megállapítani. Aztán mindent engedélyeztetni, kezdve a bontásival: rengeteg pénz, munka és idő. Nyilván mérlegelni kell, ha már informálódott az ember az adott esetben.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    Épp tegnap kellett szétszedni egy ilyet:
    kulcsos átalakító ötrétegű<->menetes között, bele külső-külső réz toldó, bele a horganyzott T elosztóba.
    Az ok az volt, hogy a kóc rosszul lett rakva, minimálisan eresztett. Egy év után szépen végigfolyt a T-ből keletkező rozsda az egészen.

    Minden gond nélkül szét lehetett őket csavarni. Az ötrétegű csövet, amit a kulcsos átalakító szorított meg, leoldás után is alig bírtam kihúzni (úgy ott közel a falhoz). Tisztítás után szép és jó lett, csak össze kellett rakni. Mindez press idomokkal csőkivágás, szenvedés, új idom, (csőtoldás, toldó), szerszám. Eszembe nem jutna ilyennel dolgozni, semmi előnye, és nem is olcsóbb.

    Egyébként a korábban itt említett szerelő ismerős – nem felejtettem el, hogy majd megkérdezzem a radiátor csövezést – azt mondta, annak jó a préselős megoldás, aki nagyon sokat csinál és számít a munkaidő. Az ő présszerszám készlete majdnem egy millió volt, mert az szorít megbízhatóan és az hosszú élettartamú.

    A csavarosat meg munka közben is kicsit meg tudod szorítani, és igazítani rajta, majd a végén készrehúzni. Kicsavarodásra azt hiszem azt mondta, hogy szerelés után esetleg egy héttel meg lehet nézni, és ha kell, meghuzni. Más egyéb semmi.

    Saját, pár tíz elemes munkánál semmi előnyét nem látom a préselősnek, csak hátrányát. Rettentően erősen megfogja a kulcsos.

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz kunberci #84 üzenetére

    Készlet, igen – ahogy az olvasható a tőlem idézett részben – több pofával, és elektromos, természetesen. Ezen felül azért volt ennyi, mert (állítása szerint) ez csinál megbízható eredményt ÉS ez lesz hosszú élettartamú. (Az egyik pofa egyébként eltört neki, valami olyan sok préselés után, hogy fel se fogtam, ezért meg se jegyeztem.)

    Ami azt illeti, én nem dobálózok az árakkal, és az állításom se hiszem, hogy valótlan lenne. Leírtam azt, amit hallottam, kiegészítendően azt a meglátásomat, hogy otthoni "barkács" használatra totálisan ó de abszolút maximálisan felesleges préselőt venni, mert nem csak egy rakás pénz, de egyszerűen nincs előnye csak hátránya. Szerintem!

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz kunberci #160 üzenetére

    "ha 35 mm2 kábelt teszel a 2 méteres szondára, akkor inkább a szonda lesz a szűk keresztmetszet"

    Bizony. Hozzávetőlegesen meg lehet nézni, mennyi áramot képes levezetni egy ilyen szonda, illetve terhelve milyen ellenállással rendelkezik a föld felé. :) Arra elég az, hogy lecsapja a biztosítékot, ha a készülék földelt burkolatára kerül a hálózat. (Esetleg érdemben elvezet a villámból, ha rá van kötve valami erősebb mittomén gáztöltésű túlfeszvédő. Egyedül emiatt érdemes 0,00000035 mm2-nél komolyabb vezetékkel bekötni.)
    Egyébként nem divat ma már, hogy lemezt (is) ásnak be? Annak a felülete akkora, mint harminc méter csőnek.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz kunberci #167 üzenetére

    Arra szerettem volna felhívni a figyelmet, hogy egy levert cölöp az nem a totális nulla pont, ami majd mindent levezet nulla ellenállással a valódi földpont felé. Főleg, hogy az a lényeg, tíz év múlva mi lesz a gyakorlatban! Attól, hogy egy villámhárító megbírkózik egy villámmal, azért van, mert nagy a feszültség, és ez a földelési ellenállás ott igen kevés jelentőséggel bír, a létrejövő áramot így is elvezeti. (Persze ilyenkor elfolyik valamennyi a házfalba befogott tartó irányába is. De a készüléket nem ez üti ki, hanem légmagos trafóként működik: primer az egymenetes villámhárító vezeték, a szekunder a ház elektromos hálózata. Frankó, mi? :) Na erre való többek között a varisztor, akár minden konnektorba lehet belőlük pakolni.)
    De a hálózatod 230 Volt, akkor egy nagyobb terhelésnél mondjuk az egyik felét "leviszi" a szonda, de a fele feszültség még "ottmarad" a konnektor földelőcsatlakozóján.
    Ez arra jó, hogy a biztosíték elektromágneses rövidzárvédelmét már bőven terheli, és azonnal lecsap. Vagy ha egy kevés áram szivárog a készülék burkolatába, akkor azt az ott lévő feszültséget még jórészt "elveszi" a védőföld, mert annyi árammal megbírkózik úgy, hogy kevés feszültség esik a földelési ellenálláson. Még ha nem is csap ilyenkor le a biztosíték. (De mondjuk a fi relé már igen, ha van és működik.)

    Nincs baj egy ekkora szondával, csak tudni kell, mit szabad tőle várni. Ha a talaj ott mindig nedves – esőtől függetlenül az szokott lenni – nem hiszem, hogy szükséges egy darab nagyon hosszúval kínlódni, a több röviddel se kéne, hogy baj legyen. Persze mindenki saját felelősségére, egy fórumon mindenki mond, amit akar. :)

    Ettől függetlenül nem kell nekem hinni, ki lehet próbálni. Százas izzó, egyik fele a fázisra, másik a földre. (Fi relé kiiktat addig.) Teljes fénnyel világít, vagy gyengébben? Az a gyengeség a földelési ellenállás. Lehet hősugárzóval nagyobbat terhelni, és mérni a feszültséget olyankor a fázis és a föld között. Az biztos, hogy nem 230 Volt lesz.

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz kunberci #171 üzenetére

    "Még mindig az a kérdés, te konkrétan hogy csinálnád magadnak?"
    Még mindig az van, hogy nem a mondandóm lényegére figyelsz. Tök mindegy, hogy én egy adott háznál hogy csinálnám, ez nem rólam szól. Az viszont valószínűnek tűnik, hogy nem vennék sokezerért egy darab tömör horganyzott vízvezetéket, amit szonda néven árulnak. Főleg, hogy a cink is lerohad, a fémoxidok úgy tudom, általában elektromos szigetelők, ahogy a különböző védelem céljából rákent bevonatok is.

    Más.
    Ami a fűtős klímát illeti, eleinte nekem is nagyon szimpatikus volt, mint minden technikai újdonság. A kicsi az lakásba elsősorban, a nagyobb hőszivattyú meg házba. Utóbbit csak hébe-hóba néztem, mert az esetleg a szülőknél lett volna opció. (És inkább a földszondás felé húztam, mert az mindig melegebb, hatákonyabb. És az bizony még a nagyon drága két milliósnál is sokkal többe kerül.)
    Miért vetettem el? Mert működésben baromi bonyolult és precíz szerkezet, ezért a meghibásodásra nagy az esély, a javítása pedig legtöbbször irgalmatlanul drága. És míg pl. egy gázkonvektorhoz vagy cirkóhoz nem is biztos, hogy feltétlen szerelőt kell hívni, addig a klímához biztosan, és a javítás költsége nagyon magas. Szerelés is és alkatrész is.
    Ezzel szemben hány m3 gázt/tüzifát/távhőt veszek akár csak egy szolid javítás árából, vagy magából a bekerülés különbözetéből? Ráadásul a hőszivattyú üzemeltetése se épp ingyenes, szóval nálam ez végleg kiesett.
    Ja, a levegős szivattyú külső dobozát meg még el is lophatják.
    Az meg, ami fontos, hogy jelenleg az olyan hú de környezetbarát lenne a többi fűtéshez képest, nem vagyok meggyőződve.

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

Új hozzászólás Aktív témák