Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz rodrigez #16 üzenetére

    Ezt szerintem úgy érdemes elképzelni, hogy ezek a jövőbeni kártyák a saját relatív szintjüknek megfelelő, tehát alacsony minőségbeállításokkal (és nem "Semmi más, csakis ULTRAAA!!) futtatják a játékokat (ami szerintem racionális lenne, még ha tudom is hogy sokan inkább felhúzzák maxra a képminőség beállításokat olcsó/régi gépen is, és élvezik a diavetítést - akkor is ha alig látni különbséget pl. közepes szinttől felfelé).

    #13
    Egyetértek majdnem mindenben, de nem tudom mire gondolsz azzal, hogy nincs infrastruktúra 4k tartalom szállítására. Akár videó, akár játék, minden csak a tömörítésen, illetve a megcélzott minőségen/bitrátán múlik (rá lehet pakolni DB25 lemezre is 3 órányi 4k-s videót és talán még picit jobb is lehet a képélesség, mint ha 2k-ban lenne, ez csak attól függ mennyire tömöríthető jól a kép, pl. rajzfilm, zajmentes digitális felvétel "sík és pasztel" díszletekkel, vagy szemcsés celluloid mozi sok véletlenszerű geometriájú látványelemmel... a játék pedig teljesen szabad, attól is függ mekkora változatosságot akarsz a textúrákkal, mekkora a játékvilág, stb).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz rodrigez #22 üzenetére

    Nekem most, ahogy még valószínűleg néhány évig lesz is, a 2k ~60Hz impulzus üzemű kijelző az ideális (illetve mozihoz kell a 72, esetleg 96Hz impulzus mód is).
    Ár/érték tekintetében az optimálistól nagyon távolinak érzem akár a 4k-t, akár a >=120fps-t, míg a kettő egyszerre inkább lehetetlennek tűnik, mint szimplán problémásnak.

    De, pillanatnyilag egyéb tekintetben is töredékes a paletta, és korlátozottak a lehetőségek:
    - a "régi jó" PDP megrekedt 2k-n és max 60Hz-en,
    - ha nem akarok lemondani a PDP kontrasztról (valós szimultán ~100000:1 kontraszt után sohasem fogok már elviselni egy többnyire 1000:1, vagy max 3000:1 kontrasztó LCD-t), akkor csak OLED jön szóba, ott viszont nincs még alternatíva az LG-re, akinek nincs se ~60Hz-es impulzus módja, se valós >=120Hz támogatása TV méretben (csak BFI nélküli 60Hz van, ami elég moslék élmény az impulzusos 60Hz után).
    - nem akarok lemondani az ~50" méretről (a kényelem miatt, hogy fotelben kényelmesen hátradőlve nézhessem kellemes távolságból), mert 30"-os monitorból még lenne is méreg drágán 120Hz-es OLED (legalább is olvastam, hogy bejelentették, de nem láttam még működni).

    De hogy a kérdésre is válaszoljak, miután kirágtam, hogy nagyon be vagyok betonozva 1080p60-ba... Én mindig azt csinálom, hogy eleve csak olyan játéknak futok neki, amit van esélyem elfogadhatóan futtatni az aktuális VGA-mmal. Ezután első körben mindent Max-ra teszek (pontosabban majdnem mindent, kivétel pl. az élsimítás [főleg az amelyik igazából csak maszatol, nem csak éleket simít] és olyasmik, amiket mindenképp kikapcsolok, mert maga az effekt nem tetszik a képen, pl. filmszemcsésség, motion blur, depth of field, sharpening/blurring, stb), majd addig pakolászom a beállításokat, míg kitapasztalom, hogy milyen kombinációkkal néz ki a legszebben, miközben az idő túlnyomó részében stabil 60fps-em van (értsd: ha óránként egy-egy percben néha leeseik 45-re, ne adja isten tényleg nagyon ritkán lenyaldos 30-ra, azért még nem butítok mindent padlóra, főleg ha látszik hogy egy-egy adott helyszín, effekt, stb okozza, ami ritkán fordul elő)

    Ugyan ezt alkalmaznám akkor is, ha felbontás tekintetében is tágabb tartományban kereshetném az optimális megoldást. Ilyenkor szerintem lenne, mikor a 4k mellett döntenék, mivel a felbontás növelése a legjobb brute-force anti-aliasing (mármint ha ugyan olyan távolságból nézed, így lényegében "optikai SSAA" valósul meg) és bizonyos játékokban nagyon zavaró tud lenni az aliasing, de nincs más mód a kiküszöbölésére, csak az SSAA (tehát 4x nagyobb felbontásban renderelni, mint az egyéb szempontokból indokolt lenne), mindeközben pedig néha nagyítóval kell keresni a High és Very High közti apró minőségkülönbségeket dacára annak, hogy az fps számláló akár drasztikusan mást mutat (lezuhan felfelé merészkedve). Tehát tapasztalatom szerint a legtöbb játék valahol 1/2 és 2/3 közt érzi jól magát, nagyon a padlón (min/low) indokolatlanul ronda és nem feltétlenül sokkal gyorsabb, míg maxon (ultra/veryhigh) alig szebb, de sokkal lassabb. Sőt a "max" beállítások sokszor csak olyan post-process effekteket tesznek rá a képre extraként, ami nekem nem hiányzik, a "nyers" képminőség már nem javul (mert pl. nincsenek is jobb minőségű textúrák a játékállományok közt, sohasem készült el részletesebb geometriai modell a tereptárgyakhoz, stb, szóval tényleg csak a "külcsín" nőhet egy ponttól, ami átbukhat egyértelműen inkább csak túlzóba...).

    Ugyanakkor nyilván a felbontás nem ennyire szabadon variálható paraméter, hisz a "skálázás" (ami igazából resample, de mindegy) soha sincs ingyen, se teljesítményben, se minőségben. Szóval igazából a fenti elméleti példához, ahol "csak úgy" rábökök egy felbontásra 2k és 4k közt, ideális esetben kéne két darab TV/monitor, amik közül az egyiket forgatom be magam elé, a másikat pedig elküldöm pihenni. De két TV durván kétszeres ár, ami így nyilván nem éri meg (és kényelmetlen is cserélgetni, stb). Szóval ez egy elég lehatároló döntés már a megjelenítő választásakor, ezért szeretek vele konzervatív lenni.

    Annak idején gyorsan váltottam 2k-ra, még mikor 2006-ban jöttek a Blu-Ray filmek. Akkor tanultam meg, hogy milyen drágák a high-end VGA-k a mainstream verziókhoz képest, ha rögtön kettőt kell belőlük venni, viszont mennyire problémás a multi-GPU ("nekem soha több SLI/CF!" :DDD ) Szóval most nem kapkodok (plusz most itt ez a dilemma a kijelző technológiákról, ami 10 éve még nem volt, mert akkor lényegében csak LCD volt, a 2006-os, Kuro előtti PDP-k még nem igazán voltak "képben").

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

Új hozzászólás Aktív témák