Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • mcll

    senior tag

    válasz EXPPsd88 #20 üzenetére

    Szia!

    Hi-MD-vel kapcsolatban bevallom nincs tapasztalatom. Ez a MiniDisc egy továbbfejleszett változata. Azonban ha jól tudom max 16bit/44.1kHz-en képes dolgozni és Atrac3Plus ill. "tömörítetlen" PCM kódolást használnak. De szerintem beszerezhetőségük eléggé kétséges, nem beszélve a Hi-HD lemezekről. Előnye valóban a közvetlen hozzáférés mivel lemezre dolgozik. Időtállóságról nem tudok beszélni, nem ismerem, de hasonló lehet mint a CD-nél. Minidisc-el sincs nagy tapasztalatom lévén én speciell nem szeretem.
    Ezzel szemben a DAT jobban hozzáférhetőbb, tele a piac sokféle asztali recorderekkel, kazikkal. Igaz a gépek csak használtan érhetők el, de elég jó áron beszerezhetők példányok. Nekem 2db DAT gépem van (pontosabban 3), az egyik egy Sony DTC-690, a másik egy Sony PCM-2300, ami egy stúdió gép, így pl ez közvetlen képes CD-ről digitálisan is 44.1kHz-en kazira másolni (a kommersz gépek ezt nem engedik), meg szimmetrikus XLR be/kimenetei vannak, profi AD/DA-konvertekkel szerelt, a rögzített adatok mellett felírja a felvétel tényleges időpontját is, stb. A harmadik DAT pedig egy Sony SDT9000 SCSI felületű meghajtó PC-be, melyen Audio Firmware van. Ezzel pedig PC-n keresztül tudok zenét felmásolni szalagokra 2x-es sebességgel, illetve kazikról 2x sebességgel grabbelni.
    Összehasonlítva a Hi-MD-t a DAT-al (Hi-MD tapasztalat hiányában) csak annyit tudok mondani, hogy a DAT minősége szerintem mindenképp jobb, lévén egyrészt a DAT-nál adott a 48kHz-es mintavételezés, míg a Hi-MD is "csak" 44.1kHz-re képes, továbbá véleményem szerint a DAT PCM rendszere még mindig jobb mint bármelyik MD-é (utóbbin a lemez kapacitása miatt muszály valahogy valamennyit tömöríteni). DAT jobban "hozzáférhetőbb" mint a Hi-MD.
    Amúgy Ebay-en, de Vaterán is elég sok DAT gép van, és van DAT kazi is. Utóbbinál viszont ahogy korábban mondtam óvatosan kell választani. Vagy eredeti Audio DAT kazit veszel, vagy adat DAT kazit (DDS). Utóbbi olcsóbb, annak ellenére hogy jobb minőségű szokott lenni mint az Audio DAT kazi (100% error free). Viszont CSAK DDS1 kazi jó a DAT magnókba, ez fontos! 90m a max, ez teljesen kompatibilis a DAT gépekkel. Ettől hosszabb kazik már egyrészt vékonyabbak és más a hordozóanyaguk, amiket a DAT gépek nem szeretnek. Elmegy vele, de idővel megeszi a mechanikát. DAT-nál ez egy kényes pont sajnos (forgófej, kifinomult mechanika, stb.).
    Amúgy amit írtál hogy az analóg kazi 135 m-re vesz fel 90 percet míg a DAT 90m-re 120 percet. Igen, igaz, de azt is vedd figyelembe hogy a DAT forgófejet használ és helikálisan ír a szalagra, míg a hagyományos analóg kazettás rendszerek negyedsávon írnak lineárisan. Így a DAT-nál sokkal több adat fér el ugyanazon a hosszon. ;)
    DAT hátránya hogy tekergetni kell, ez igaz. Viszont az index rendszere elég jó a DAT-nak (ha felvételkor be lett állítva, de utólag is módosítható/törölhető/hozzáadható az indexelés!), így pillanatok alatt a megadott indexre tud ugrani és nagyon pontosan oda megy ahova kell.
    Sokan a szalagos tárolás ellen vannak, hogy elavult, nem jó, stb. Azt azonban tudni kell, hogy a mai napig ez az egyetlen média (nem csak a DAT, hanem az összes szalagos adattároló rendszer) ami megbízhatóan képes adatot hosszú időn át eltárolni. Nem véletlen, hogy a bankokban, illetve mindenhol ahol fontos az adatok megőrzése hosszú időre, ott a mai napig szalagos meghajtókkal dolgoznak, mint pl. az LTO rendszerek. A lézeres lemezek egy idő után elvesztik az adatokat, a merevlemez szintén nem opció hosszú idejű adattárolásra. A szalagok, így pl. a DAT is, bizonyította mire képes. Nekem is van jópár kazettám (így pl DAT is), ami évtizedeken keresztül a garázsban pihent ahol mint tudjuk nedvesség, hideg, stb. van, és mégis hibátlanok maradtak (ok egy kuka lett, de azt víz érte).
    Sajnálom hogy a DAT rendszereket ennyire elfelejtették, pedig lenne benne "potenciál". Én használom, és fogom is használni, mert szeretem. És persze nosztalgia is azért. ;)

    "Microsoft gives you Windows... Linux gives you the whole house."

Új hozzászólás Aktív témák