Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • atus

    senior tag

    válasz Cathfaern #88 üzenetére

    Az OLED jelentése Organic Light Emitting Display, tehát ''szerves'' (fénykibocsátó) kijelző. Az előnyei: magasabb fényerő, és kontrasztarány alacsonyabb fogyasztás mellett, széles látószög, gyors reakcióidő, szélesebb üzemihőmérséklet-tartomány, vékonyabb, és olcsóbb előállítani.
    Hasonlóan az LCD-khez, ennek is két fő fajtája van, a passzív, és az aktív mátrix. A passzívot használták a kutatás kezdeti szakaszában, de a jövő egyértelműen az aktívé. Az aktív OLED is TFT rendszerű, tehát tranzisztorok vezérlik az egyes (sub)pixeleket, amelyeket egy filmszerű rétegre hordanak fel. A legtöbb gyártó a 2 tranzisztoros megoldást támogatja, kivéve persze a Sony-t, aki meglepő módon külön úton jár, és 4 tranzisztoros vezérlést tervez, ami homogénebb képet eredményez, persze nagyobb költségek árán.
    A dolog érdekessége abban van, hogy az LCD-ktől eltérően az OLED-nek nem kell külön háttérvilágítás, és flexibilis felületeken is lehet alkalmazni. Így pl a Vörös bolygó c. film kütyüihez hasonló feltekerhető, hajlítgatható TFT-ket lehet csinálni, amik ráadásul nagyon vékonyak is. Persze nem ilyen egyszerű a dolog, a gyártási módszerekkel még komoly problémák vannak. Alapanyaguk szerint két csoport van, az 'apró részecskés' és a 'polimer'-es. A részecskés módszert használja például a Kodak, ennek hátránya, hogy a gyártásához vákuumkamra szükséges, ami behatárolja a maximális méretet, és megdrágítja a gyártást. Ezek már forgalomba kerültek, a fenti linken látható Kodak gép már OLED-es TFT-vel kerül a boltokba. Az első tesztek ódákat zengtek a gyönyörű képű, és digicam viszonylatban nagynak számító kijelzőről. A polimeres felhasználás egy érdekes alternatíva, ennek során úgy nyomtatják a kijelzőket. Ezek olcsón előállítható, óriási méretű, flexibilis kijelzők _lehetnének_, ha a polimer nem oxidálódna. Emiatt be kell burkolni a kijelző felületét, ami nem segít a költségek alacsonyan tartásában.
    Szintén probléma, hogy az LCD fejlesztésbe eddig hihetetlen mennyiségű pénzt fektettek a gyártók, és ebből profitot még nem nagyon láttak. Erre itt egy új technológia amibe megint sok pénzt kell tolni, viszont egyértelműen lekörözi azt ami még be se hozta az árát. Kényes ügy. Szerencse, hogy az OLED TFT-khez sok, az LCD-khez hasonló alkatrész szükséges, tehát nem két homlokegyenest ellenkező dologról van szó. Emiatt remélhetőleg nem fog az üzemanyagcella-olajkartell szituáció ismétlődni.
    Ettől függetlenül kezd terjedni az OLED, az NEC-nek már van működő 15 colos XGA OLED TFT-je, ami 10 Wattot fogyaszt, és nagyon szép képe van, de egyelőre még nem kapható. Telefonokban, digigépekben futótűzként fog terjedni ha minden jól megy, az ezekbe szükséges, 1-2 colos kijelzők ára egészen emberinek mondtható.

    Kis kiegészítés, annak aki nem hiszi, hogy utánajárhasson:
    http://www.olight.com/

    Ez bebizponyított tény, még a TV-ben is bemutatták! - by klepto

Új hozzászólás Aktív témák