Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • cucka

    addikt

    válasz bambano #21 üzenetére

    A hozzászólásaid alapján egyértelmű, hogy rendszergazdai szemszögből írsz :) .

    A hálósnál lesz olyan lekérdezés, amiben leveri a porba az rdbms-t, meg lesz olyan, amiben rosszabb, meg merem kockáztatni: sokkal.
    Az alapvető különbség nem itt van.
    Egy rdbms X funkcióhalmazt valósít meg, egy nosql adatbázis meg Y-t, ahol jellemzően Y részhalmaza X-nek.
    Ha a rendszered építése során neked olyan szolgáltatásokra van szükséged, amelyek X-nek részei, de Y-nak nem, akkor az összehasonlításod értelmét veszti. Azt, hogy valami optimális-e, szintén ebből a szempontból kell nézni, egy-egy lekérdezés sebessége túl sokat nem számít, amikor eltérő elvek szerint felépített rendszereket hasonlítasz össze, amelyeknek az egyetlen közös tulajdonsága, hogy valamilyen adatokat tárolnak valamilyen módon.

    Ha azt kérdezed, mit javaslok ide vagy oda, akkor azonnal és gondolkodás nélkül első helyen bekerül egy paraméter: az ár.
    Ez sem egy egzakt valami. Mondjuk a mérések szerint nagy adatbázisoknál az Oracle a MySQL sebességének 2.5szeresét hozza, innen ember legyen a talpán, aki megbecsüli, hogy melyik olcsóbb. És ez csak a sebesség, további változók a skálázhatóság, mennyire lesz könnyű/nehéz supportolni, mennyire könnyű/nehéz rá fejleszteni, stb. Igazából fogalmam sincs, hogy az ezzel foglalkozó emberek hogyan tudnak egyáltalán egzakt módon választani ilyen sok paraméter függvényében.

    Hogy a mostanában előbukkanó mysql forkot/forkokat lehet-e ajánlani, azt nem tudom, ahhoz meg kellene nézni legalább a stabilitását.
    Facebook-nél állítólag nagyon sok rendszerük alatt sharded mysql fut, tehát a mysql sincs elveszve.

    Én eddig mindenhol postgresql-t használtam, nekem bevált.
    A postgre teljesen jó rendszer, de pont nem a sebességéről híres. :)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák