Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Duck663

    őstag

    "A Zen 4 asztali verziója őszre van tervezve. A gyártók szerint az AMD úgy számol, hogy ekkorra jelentősen javulni fog a DDR5-ös modulok elérhetősége, így az extrém árcédulákat is maguk mögött hagyják, vagyis értelmet nyer a Socket AM5 bevezetése."

    Kérdés, mi van akkor, ha nem fog javulni, különösképpen az áruk nem? Terveznek esetleg egy AM4-es változatot is a Zen4-ből?

    [ Szerkesztve ]

    Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

  • Duck663

    őstag

    válasz keIdor #17 üzenetére

    Nem is arra gondoltam, hogy foglalat kompatibilisan, eleve az AM5 az LGA-s.

    A chipletes dizájnban az a jó, hogy lehet össze-vissza variálni a lapkákat, csak egy másik IO die kell, a CPU-hoz hozzá se kell nyúlni, és kész, sőt lehet a mostani processzoroknál alkalmazott is jó, ha a IF valamilyen verziója kereszt kompatibilis.

    Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

  • Duck663

    őstag

    válasz Chaser #19 üzenetére

    Az AM5 az ddr5 az stimmel, de önmagában semmilyen gátló tényezője nincsen annak, hogy a Zen4-es chiplet AM4-es platformon megjelenjen. A chipletben nincs memóriavezérlő ezért van az IO die, az pedig cserélhető! Más van az Epycben, más AM4-es platformon és másik kell AM5-höz is. Igazából két kérdés van, az egyik az, hogy a korábban (Zen3-nál) használt kompatibilis-e a Zen4-el, illetve az, hogy megvan-e a szándék erre, félig még az is kérdés, hogy a DDR4 mennyire fogná meg esetlegesen a Zen4-et.

    Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

  • Duck663

    őstag

    válasz Chaser #31 üzenetére

    Komolyan, ne már! Nem a chiplet fejlődése miatt növekszik a lábszám! Teljesen másról beszélsz, mint amiről én! Nem arról van szó, hogy tűs felépítés kell, hogy a lábszámon változtatni kell, hogy az AM5-nek DDR4 kompatibilisnek kell lennie, vagy az AM4-et kellene felfejleszteni! Arról van szó, hogy az AMD által használt chiplet dizájn lehetővé teszi a CPU chipletek lényegesen szabadabb felhasználását, ahogy írtam más-más IO lapkákkal összeköthető akár 8 is, építhető lenne velük akár még sima DDR memória kompatibilis verzió is, mert nem a CPU chiplet kapcsolódik közvetlenül a memóriához! Telepakolhatnák HBM-mel vagy akár akármilyen GDDR memóriával is, minden az IO lapkán múlik. Akár az is megoldható, hogy PCI-E 6-os verziójával kompatibilissá tegyék vagy DDR6-tal. A kérdés az, hogy a meglévő IO lapka kompatibilis-e a Zen-4-el, ha igen, és nem javul számottevően a DDR5 elérhetősége és árazása, van-e szándék arra, hogy kihozzák AM4-re. Ha nem kompatibilis készülnek-e esetleg kompatibilis IO lapkával (az azért drága mulatság lenne). Attól még nem lenne se ugye DDR5 se PCI-E 5 ellenben az eladásokat tudnák serkenteni, mert annak akinek AM4-es rendszere van és nem engedheti meg magának a DDR5 vásárlását, azoknak a felhasználóknak egy részét is a vásárlók között tudhatnák. De mindez csak spekuláció, minden a DDR5 elérhetőségétől és árazásától függő történet.

    A lényeg, hogy ilyen módon kimaxolható a CPU értékesítés!

    #38 Petykemano: Van olyan helyzet amikor egyáltalán nem lassabb a DDR4-es rendszer a DDR5-ös rendszertől, és vannak esetek, amikor jelentős különbség alakul ki. Vannak erről tesztek. [Itt van egy teszt.]

    [ Szerkesztve ]

    Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

  • Duck663

    őstag

    válasz Chaser #48 üzenetére

    "a jelenlegi am4 foglalatba hozni a zen4-et ddr4-gyel? ddr4-et még lehet meg is oldanák ha nagyon akarnák" Igen erről van szó! És ez is a kérdés, akarják-e, tudják-e (Kell-e új IO die, vagy kompatibilis a most használttal?), milyen hatása lenne a teljesítményre. Pl.: a tervezett iGPU tud-e olyat amit az AM4 foglalat nem tud kiszolgálni? Egyáltalán hol van az iGPU, a CPU magok mellett vagy az IO die-ban? Rengeteg a kérdés! AM3 és AM4 váltásnál nem volt ilyen, viszont nem is volt ennyi kérdőjel az új memória elérhetősége/ára körül. Ez pedig nagyban meghatározhatja azt, hogy majd mennyit tudnak értékesíteni a CPU-kból. Én az értékesítés maximalizálásában gondolkozom, no meg az Intelnél is van lehetőség mindkettőre, ami előnyük lehet.

    Gondolom azért van több láb, mert egyrészt kell a DDR5 miatt, másrészt gondolom terveztek a jövőre is ezt azt, azt nem látjuk, hogy milyen plusz dolgokat hoznak majd az AM5 tokozással. Azt sem látjuk, hogy a Xilinx-es felvásárlásnak/összeolvadásnak, lesz-e ide hatása, készülnek-e valamivel, hagytak-e plusz lábakat valaminek, ami még csak a papíron létezik. Az AM5-ös tokkal nem 2 évre terveztek, biztos van ma még (Zen 4 megjelenésekor) szabad láb.

    Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

  • Duck663

    őstag

    válasz Chaser #52 üzenetére

    Persze az egyértelmű, hogy az AM4-nek vége! De, hogy ilyen gyorsan el kell-e felejteni az már nem! Plusz láb kell áramellátásnak is! Ha nincs belőle 170W-os TDP-jű, csak 105W-ig mennek, mint az AM4 esetében, és nincs olyan funkció amely mindenképpen AM5-ös tokozást követelne, (itt nem a PCI-E5 és DDR5-ről van szó) akkor azt gondolom, hogy simán megléphetik. Arról nem is beszélve, hogy amíg drága a DDR5, addig csak a felsőházra építhetnek, a vágott modelleket (6 és 4 magos processzorokat) nehezen tudják majd eladni. Mert miért venné meg valaki, ha olyan áron van hozzájuk a memória, amiért már egy komplett AM4-es rendszert vesznek?! Ez sokkal összetettebb, mint azt mondani, hogy jön az új és itt vége, mert jön az új! Nekik eladniuk kell minél többet!

    Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

  • Duck663

    őstag

    válasz Chaser #56 üzenetére

    Nem lépték volna még meg! Leginkább azért nem mert nem világos, hogy a megjelenéskor milyen lesz a DDR5 elérhetősége és árazása! Mert ha tényleg az általuk vártak szerint alakul, és most bejelentik, aztán mégsem jön, akkor jön a háborgás, de ha nem a vártak szerint alakul, akkor még mindig bejelenthetnek egy AM4-es Zen 4 verziót!

    A gyors elfelejtést a váltásra értettem, nem az életciklusára.

    A vágott, nem teljes értékű CPU-kat is el kell adni! Nem mehet mind a 12 magosokba, oda azért olyanok merülnek amelyek fogyasztása még jó, de valamelyik maggal probléma van.

    Zen3-3D-ből egy modell lesz, nem lehet lefedni azzal semmit sem, a 12900-ra reagálva jön ki. Ennyi és olcsó sem lesz. Szóval nem nevezhetjük erős árversenyképes terméknek. Inkább max teljesítményt célzónak.

    Épp ez az, hogy nem csak drága CPU-k vannak, jönnek, hanem olcsóbb 4-6 magosak is és ott már számít, erről írtam!!!

    Óriási a kereslet és nem csökken, viszont miután a Samsunggal is gyártatni akarnak, így felszabadul majd a TSMC-nél gyártókapacitás, aminek egy részét több CPU előállítására fordíthatnak. Mellette pedig az Intel fejlesztéseit is figyelni kell, hogy azokkal szemben versenyképesnek kell lenniük.

    Minden szempontból jobb lenne, csak a DDR5 felfutásának és a PCI-E 5 terjedésének szempontjából nem! A felhasználó a meglévő platformjához tudna venni, erősebb CPU-t, a gyártó pedig több CPU-t tudna eladni. (igaz kevesebb alaplap árán, de az az alaplapgyártókat érinti inkább)

    Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

  • Duck663

    őstag

    válasz Chaser #59 üzenetére

    Melyikben van nagyobb pénz a lapkakészletekben vagy a processzorokban? Melyik fáj jobban ha kevesebbet értékesítesz belőle?

    #61 Petykemano: Én úgy hallottam, hogy a kihozatallal van a gond, nem az órajellel. De lehetnek órajelgondok is emellett persze. Az Ampere GPU-k sem az órajel bajnokaik. Valószínűleg a Samsung eddig kevés magas órajelű komplex lapkát gyártott és ez érezteti a hatását. És valóban ez elbizonytalaníthatja őket, hogy ott gyártassanak.

    Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

Új hozzászólás Aktív témák