Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Noukoum #8 üzenetére

    "Utána kell nézni a dolgoknak, és szépen kiderül hogy ez nem hit vagy nemhit kérdése hanem szilárd tények."

    Ettől azért messze vagyunk. A szilárd tények csak azok amiket figyelembe akarsz venni.
    Az akkumulátor gyártásához használt anyagok előállítása, nem környezetvédelmi sikertörténet. Az akkumulátorok újra hasznosítása sem az. Vélhetően majd egyszer sikertörténet lesz.
    A töltés sem sikertörténet, mivel szénből vagy gázból előállított energia is benne van történetben. Még kevésbé sikertörténet a töltőállomások mennyisége és a növekedő e.energia igény és a hozzákapcsolódó hálózat és erőmű fejlesztési igény.
    Egyetlen valódi sikertörténet az, hogy nem a nagyvárosokban keletkezik a szennyezőanyag kibocsájtás egy jelentős része. de ennek is komoly ára van, amit már írtam.
    Lenne egy méh sikeresebb történet, a valóban jól működő tömegközlekedés. Teljesen ingyenesen vagy nagyon olcsó tömegközlekedés, teljesen kiépítve. De erre nem jut elég pénz.

    Marad a kérdőjeles kompromisszum az e-autó.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Noukoum #13 üzenetére

    "Mert aztán a benzin dízel nagyon zöld mire eljut a kocsidba. És még utána el is égeted."

    Helytelen kérdés. Nem az a kérdés, hogy mennyire zöld, hanem az, hogy melyik a zöldebb.
    A biztos kieső a benzinnel működő Otto motor.Egyrészt alacsonyabb a hatásfoka, másrészt magasabb a benzin széntartalma, mint a gázolajjal hajtott Diesel motoré.
    A szén-dioxidon kívül minden szennyezés kiszűrhető. A gázolaj sokkal zöldebb üzemanyag, mert kevesebb a szén-dioxid kibocsájtás.
    Az elektromos autók környezet terhelése nehezen számolható.
    Attól függ, miből termeljük az elektromos áramot. Ha gázolajból akkor veszít az elektromos autó minden tekintetben. Motor hatásfok, generátor hatásfok, szállítási veszteség, tárolási veszteség és felhasználási veszteség. Ha megújuló energiából, akkor javul a helyzet.

    Amúgy az e-autó vagy belsőégésű vásárlása nem tetszés kérdése. Egyszerű gazdasági számítás.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz darvinya #25 üzenetére

    A szén-monoxid az Otto motor problémája.
    A Diesel motorok korom képzése a probléma. Ezen segít a részecske szűrő. Tényleg segít.
    A nitrogén oxidok redukálása majdnem tökéletes. Az csak idő kérdése, hogy teljesen megbízhatóra fejlesszék.
    Ha egy új autó mögé állsz, legfeljebb az AdBlue szagát fogod érezni, ha túladagolja a fedélzeti számítógép.

    A szén-dioxid kibocsájtása előnyösebb a dízelnek. Ennyi.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz darvinya #30 üzenetére

    "Dízel is egy Ottó motor."

    Nem.
    Az eredeti Otto motorban a az égéstéren kívül keverték a levegőt a benzin párájával. Ezt robbantotta fel a gyújtógyertya a hengerben.

    A Diesel motorban a tiszta levegő sokkal magasabb kompresszióval sűrítődik. A gázolajat nagy nyomással fecskendezik be a hengerbe. Ez esetben öngyulladás indítja be a robbanást.

    Elméletileg ez esetben nincs égési sebesség, mert egyszerre kezd el égi a befecskendezett gázolaj. Gyakorlatban nem ennyire egyszerű a dolog.
    A benzint viszont egyetlen pontból kezdjük el égetni, ezért alacsonyabb az égés hatásfoka.

    Ebből következik egy érdekes jelenség. A bezin motorok nyomaték legnagyobb nyomatéka a maximális fordulatszám alatt van. A dízel motorokat minden esetben fordulatszám korlátozó megoldással kell ellátni, mert nyomaték maximum a fordulatszám maximumán van.
    Ezért veszélyes, ha egy dízel motor olajat képes szívni az égőtérbe. Ha az elején nem sikerül fékkel leállítani, tönkre hajtja magát a motor. Rosszabb esetben a jármű is ki fog gyulladni.

    Ezt az állapotot a (kétütemű) benzinmotorok is ismerik, ha még karburátorosak. A gyújtás megszűnése után még tovább dolgoznak, ha túlmelegedik a motor.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz #16820480 #34 üzenetére

    "Ezzel az a baj, hogy azt a részecskeszűrőt nem lehet csak úgy magára hagyni vásárlás utána, mint ahogy teszi rengeteg tulaj, aztán majd pár éves autó okádja a fekete füstöt."

    A pár éves autó bizonyosan nem.
    Már majdnem egy évtizede "gondozásmentes" részecskeszűrőt építene a járművekbe. Ha nem csak városban van használva a jármű, és időnként 20-30 kilométert is mennek a járművel, akkor működik az öntisztulás.
    (Az első generációs porcelánszűrőre fémréteget gőzöltek, ezzel lehetővé vált a korom oxidációja beavatkozás nélkül.) ha mégis megtelik a szűrő, jelez a jármű, hogy tisztító körre kell indulni a járművel. Ha ez nem történik meg többször, akkor bevágja a sárga jelzést, hogy haza akar menni a gyártóhoz. Ha az sem történik meg akkor vagy teljesen leáll vagy vészhelyzeti állapotba kerül a motor. A fordulatszám és a nyomaték erősen korlátozott lesz. A DPF sértetlen marad. Ekkor még szoftveres beavatkozással lehet állóhelyben tisztítani a szűrőt.
    Ha valaki ezt is elrontja, már a motort sem tudja elindítani további beavatkozás nélkül.

    Mi naponta használunk egy Ford Transit járművet. Naponta egy kört megy városban, kétszer 9-10 kilométert.
    Nyáron nincs vele gond. Ilyenkor télen ezen a rövid távon nem képes annyira felmelegedni, hogy beindulhasson az öntisztulás. Regenerációs útra akkor akar menni, amikor időre kell szállítanunk. Marad a táblagépes szoftveres tisztítás.
    Korábban távolabbra kellett szállítani, akkor nem volt gond vele télen sem, 4-5 kilométerrel volt távolabb a cél, működött az öntisztulás.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

Új hozzászólás Aktív témák