Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bteebi

    veterán

    Sziasztok!

    Remélem a megfelelő topikba írok :). 200 megabites DigiNet van otthon. A modem (Zyxel) a gardróbban lett elhelyezve, innen lettek a szobákba (csőben) behúzva a Cat5e UTP kábelek, pontosabban ehhez hasonló Legrand Valena fali aljzatokig. Az aljzatoknak elvileg tudniuk kellene a gigabites tempót is, de látszólag csak 100 megabit megy át rajtuk. Ez egy fokkal még macerásabb, mert a mostani routerek (TP-Link 841ND) aljzatai csak 100 megabitesek, de korábban kipróbáltam egy 1043ND-vel is (Gbites portok), és azon is csak 100 megabit ment át. Ha a számítógépet közvetlenül a modemre kötöm, akkor megvan a teljes sávszélesség, vagyis mind a 200 Mbit.

    Ha a fali csatlakozóból közvetlenül a számítógéphez csatlakoztatom az Ethernet kábelt, akkor nem működik a net egyik szobában, egyik aljzatról se (pedig elvileg rendesen be van állítva a PPPoE kapcsolat, a usernév és a jelszó is stimmel). Hogyha azonban a fali aljzatot a routerrel kötöm össze, azt meg a PC-vel, akkor működik mindenhonnan - de csak 100 Mbittel...

    Ezen felül van még egy gond. Mivel két asztali gép van két szobában, és a fali aljzatok közvetlenül a PC-re kötve valamiért nem működnek, ezért két router van, mindkettő 841ND (az egyik gyári firmware-rel, a másik dd-wrt-vel). Külön IP-t kapnak, és ugye külön szobában is vannak, de látszólag valamiért nem nagyon működik a kettő egyszerre - ha mind a kettő be van kapcsolva, akkor előbb-utóbb (néhány perc és néhány óra közötti intervallumban) fixen elmegy a net, legalább az egyik gépen. Ha csak az egyik router üzemel, akkor nincs gond. Ez mitől lehet? (Külön IP-je van a routereknek.)

    Nagyon nagyra értékelném, ha tudnátok tanácsokat adni ezek közül bármelyik problémára:

    1. 100 Mbites sebességkorlát
    2. Fali aljzatokról nincs net, csak routeren keresztül
    3. Routerek "ütközése"

    Előre is köszönöm a javaslataitokat! :R

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    válasz Bigmasterl #37532 üzenetére

    Ha jól értettem a problémádat, akkor igen. De inkább ne toldozgass, hanem oldd meg egy kábellel - persze az valószínűleg valamivel drágább lesz, hacsak nem méretre vágatsz kábelt és magadnak teszel rá dugót.

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    válasz Bigmasterl #37534 üzenetére

    Így már világos, gondolom lakásban laksz, így az optika/modem "házon kívül" van. (Mondjuk ez így van a lakásoknál, a házakba viszont behúzzák az optikát.) Jobb esetben annyi kábelt és oda kellett volna behúzniuk, hogy te csak rákösd a routered. Ha ez nem így van, akkor tényleg marad valami gagyibb toldás, vagy teszel a behúzott kábel végéhez (is) egy routert. Vagy - bár ez egy fokkal időigényesebb/költségesebb lehet - kihívod a Digi szerelőit, hogy csinálják meg normálisan oda, ahova neked a legideálisabb.

    #37535: Köszi a tippeket! :R :)

    1. Erre én is gondoltam, és logikus is lenne, de valószínűtlennek tartom. Ugyanaz a CAT5e kábel van mindenhol, és nem tapasztaltam packet loss-t, szóval minden bizonnyal nincs sérülés/rossz bekötés. De épp ma beszéltem a villanyszerelővel, aki bekötötte (már korábban is beszéltünk róla), és állítólag van valamilyen új műszere, amivel ki tudja mérni, ha hibás a bekötés. Az mondjuk nem teljesen kizárt, hogy a fali aljzat valahogy rosszul van bekötve, de akkor meg miért menne a routerrel? Vagy túl gyenge lenne a jel az aljzaton, amit viszont a router felerősít? Nem bánnám amúgy, ha valami ilyesmi lenne a megoldás, mert ha nem ez, akkor eléggé tanácstalan vagyok... :F

    2. Úgy van megcsinálva, hogy a modemig optika, majd onnan másik szobába behúzva az UTP kábel a fali aljzatig, majd onnan vagy a routerbe, vagy közvetlenül a gépbe. Utóbbi esetben soha nem működött még egyik szobában se. Akkor se, ha csak egy gép próbált csatlakozni (a hibaüzenetet legkorábban csütörtökön tudom megnézni), előbbi esetben meg full jól működik mindenhonnan.

    3. Köszi. Egy idő után elgondolkoztam rajta, hogy esetleg ez lehet-e a router ütközés oka, de nem voltam biztos benne. Pedig tulajdonképp adja magát... Majd beteszem az egyik routert közvetlenül a modem után, és azzal osztom szét a netet. Mondjuk ettől a 100 Mbites korlát - legalábbis egyelőre - még megmarad. Lehet, hogy majd megint kipróbálom az 1043ND-vel (kár, hogy kb. 200 km-re van...).

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    Sziasztok!

    A netemet egy kétszintes családi házban összesen 7 fali aljzathoz szeretném eljuttatni (Digi, PPPoE). A modem után közvetlenül be van kötve a 4 LAN portos új router. A kérdésem az lenne, hogy elég-e egy switchet vennem ahhoz, hogy a netet a többi végponthoz is eljuttassam. Nem mindegy, mert 8 portos gigabites switch már 7k alatt is kapható, egy normálisabb router viszont jóval drágább. Bónusz kérdés, hogy akkor is elég-e a switch, ha azt szeretném, hogy az összes csatlakozó eszköz (legalábbis a PC-k és a laptopok) lássák egymást egy belső hálón. Bónusz kérdés 2: Ha van egy másik routerem (egy kicsit régebbi, lassabb), amit az alsó szinten a Wi-Fihez használnék range extendernek, akkor köthetem azt a switchre (tehát router 1 - switch - router 2), vagy az egyszerűség és a békesség kedvéért inkább a "fő" routerre? Előre is köszönöm a válaszokat! :R

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    válasz mezis #38234 üzenetére

    Nagyon köszönöm :R. Így ha jól gondolom, akkor egy TP-Link TL-SG1008D elég is lesz. (Gondolkoztam, hogy az 5 portos változat legyen-e inkább, de fő a biztonság...)

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    válasz Gubek-Einste #38238 üzenetére

    Most már teljes a lelki békém :DDD, köszönöm neked is :R. Remélem fog menni a második router beállítása, meg az SSID-k linkelése :B.

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    Sziasztok!

    Nem tudom, hogy ez-e a legmegfelelőbb topik, de a keresés alapján úgy vélem, hogy igen (ha mégse, akkor légyszi irányítsatok át másikhoz).

    Egy nagyobb, sajnos eléggé tagolt családi házba szeretnék rendes belső hálózatot kiépíteni, 3-4 db mesh routerrel. Az alapja (optikai) Digi net lesz. A legtöbb szobában lenne fali koax és Ethernet aljzat is, jelen esetben ez utóbbi az érdekes.

    Úgy terveztem, hogy a szolgáltató modem/routerétől menne egy kábel a "fő" routerbe, és onnan lennének a Cat6a kábelek elhúzva a fali végpontokig (és valószínűleg lesz egy fő routerről leágazó switch is, hogy legyen kellő számú port mindenhez).

    A fali végpontokra néhány helyen egy eszköz lenne kötve, pl. PC, de legalább 2 helyen 1-1 másik mesh router lenne, amik egyrészt adnának wifit, másrészt pedig szétosztanák azt az 1 fali portot többfelé (pl. TV, PC, erősítő).

    A villanyszerelő viszont - ha jól értettem - azt mondta, hogy kössük össze az összes routert egymással (tehát hogy ne egy "központi" router legyen, hanem legyenek egymás után kötve). Ez szerintem macerásabb és drágább is, mert a fali aljzatok így is, úgy is meglesznek, ráadásul egy csomó plusz vésést/kábelcsatornát igényelne. Lenne annak értelme, vagy bármi előnye?

    Cat6a (fali) kábelnek először erre az UTP-re gondoltam, de amúgy valószínűleg ez vagy ez az árnyékolt jobb lenne. Szerintetek?

    Ha esetleg nem nagyon drága ax-es mesh routerekre is lenne ötletetek, azt is megköszönném! :R

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    válasz mobilizmo #64991 üzenetére

    Nyilván csak egy router routol, a többi meg csak AP lesz, de attól még fizikailag (mesh) router marad, nem sima AP.

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    válasz Patice #64997 üzenetére

    Köszi a kimerítő választ! :R Fali kiállás sok lesz, dugaljból nagyjából végtelen számú (minden falon legalább 2-2, de van, ahol 5) és koax (Digi) csatlakozó is lesz minden szobában. A fali Ethernet aljzatok eléggé fixek, azokban aligha lesz (rövid, de akár hosszabb távon) változás, minden másra meg ott lesz a wifi. Ráadásul több esetben eleve azokra lesz kötve a mesh router, és akkor az +4 port. Igazából én beérem a stabil ~Gbit körüli tempóval, filmnézéshez elég annyi is. :DDD

    Egy porttal persze nincs link aggregáció (bár 10G-nél ez nem feltétlenül probléma), meg dedikált up/downlink. A kábelcsatornában viszont remélhetőleg elfér 2 kábel is (elég vastagok és merevek a Cat6-ek, 6-7 mm), és akkor most tervezett szimpla aljzat akár duplává is bővíthető.

    Még az is lehet, hogy 1-2 helyen akár PC-t is inkább wifivel fogok csatlakoztatni, sok esetben a feladatokhoz mérten az is elég lehet.

    Mesh-re egyelőre a Sziamiaút meg az ASUS-t néztem. Az AiMesh-t mostanában többen is dicsérték, úgyhogy jó eséllyel olyan lesz majd. (Amúgy is szeretem az ASUS cuccait.)

    Szerintem 3, max. 4 routerrel amúgy lefedhető lesz a ház (sok szint, sok fal és sok vasbeton), meg a telek nem kis része is (később majd lehet, hogy még egy routert kirakok a garázs környékére is (a háztól vagy 15 méterre :DDD ), és akkor tényleg mindenhol lenne wifi.

    Draka kábelt néztem én is, de AWG23-as rézkábeles lesz, akármilyet is veszek. Mondjuk a merevség meg a szerelhetőség lehet, hogy problémás lesz. Még egy kérdés a végére: gondolom UTP-s aljzatba az FTP-s kábel nem megy bele, fordítva viszont igen.

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    válasz varhpeti #65061 üzenetére

    A Digi az "betárcsázós" net (a UPC azt hiszem nem az volt). PPPoE kapcsolatot kell létrehozni, amihez kell az accountod (user név + jelszó, a szerződésedben benne van). Ezt állítsd be az AC1200-on a PPPoE résznél, és akkor onnantól kezdve bármelyik portjára dugott Ethernet kábelen "betárcsázás" nélkül jönni fog a net (mivel a kapcsolódást a router a beállított PPPoE segítségével automatikusan megcsinálja).

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    válasz Heavyrain #65075 üzenetére

    Nem mondom, hogy nem tétel, de a kettő között a különbség (ha 35 méter kell csak) kb. 6 ezer Ft, nem tétel. De ha szar lesz, és kell majd venni újat, meg újra kell mókolni a kábellel, akkor érdemben többet veszítesz pénzben is, az időről meg a stresszről ne is beszéljünk.

    #65086: "Ezen kívül hamár ott van a switch, az okostévét is rádugnám wifi helyett."

    Nem biztos, hogy jobban jársz vele. Gyakorlatilag az összes TV-n, mint a mai napig csak Fast Ethernet (100 Mbps) csatlakozó van, ami érdemben lassabb a (gyakorlatilag az összes TV-ben található) ac-s WiFi-hez képest (akár >300 Mbit). Persze az Ethernet az full stabil, az ac meg ingadozhat, szóval ezzel együtt is lehet értelme.

    [ Szerkesztve ]

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    válasz Patice #64997 üzenetére

    Egy részleges félreértés miatt (úgy volt, hogy a kivitelező a kérdezésem nélkül már megrendelte a kábelt, de aztán kiderült, hogy véletlenül csak Cat6-et, amit utólag lemondott) még mindig nem rendeltem meg a kábeleket, viszont most már nagyon kellene. Úgyhogy gyorsan futnék még egy kört a jelöltekkel, a javaslatokat - pláne a lentebbi kompatibilitási kérdésekre - pedig nagyon megköszönném, mert azokon bukhatna minden.

    CAT 6A U/UTP fali kábel, 500 MHz Eca 10Gbit, AWG 23/1 - a méltán híres :DDD BKT Elektroniktól, ha jól értem. Ez mondjuk elég vastag kábel annak ellenére, hogy csak U/UTP (8,8 mm), 305 Ft/m.

    Draka UC500 Cat6A F/FTP falkábel 500MHz LSHF - 292 Ft/m, elég szimpi. És elvileg csak 7,1 mm, ami a plusz szigeteléssel a fentebbi U/UTP kábel mellett elég érdekes. És ugyanúgy AWG23 réz és 500 MHz.

    Draka UC900 Cat7 S/FTP falkábel 1000MHz LSHF - Ez már Cat7, de ha jól gondolom, akkor ez még kompatibilis, pontosabban kompatibilissé tehető a sima Cat6a csatlakozókkal/dugókkal is (alapból már másmilyen dugó menne rá, de mivel a kábelek ugyanolyanok benne, ezért Cat6a-ként is használható (?))

    Belden Cat.6A S/FTP falkábel 625MHz LSoH - ehhez sajna nincs pdf-es speci, de jó eséllyel merevebb/vastagabb a többinél, ami nem túl szerencsés. 292 Ft/m.

    S vagy F/FTP-s kábelek is mehetnek sima UTP-s fali aljzatokba, vagy csak FTP-s, STP-s vagy UTP-sbe? Értelme nyilván nem nagyon lenne a kombinálásuknak, de most leginkább a kompatibilitás, illetve annak esetleges hiánya érdekel. Meg az se mindegy, hogy ugyanúgy, ugyanazokkal a dugókkal (is) szerelhető-e az F/STP, mint az UTP, vagy valami más kellene a szigetelés miatt?

    Mondjuk ahogy néztem, Legrand Valenában/Valena Life-ban Cat6-hez van UTP és FTP, Cat6a-hoz viszont látszólag csak STP (ez is olyan).

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    válasz Patice #65132 üzenetére

    Nagyon köszönöm ezt is! :R Alapvetően hajlanék az F/FTP-re (mert baromi sok kábel lesz mindenfelé), de nem tök egyértelmű, hogy van-e hozzá megfelelő Valena (de nem Valena Life; olyanban talán van) fali aljzat. Cat6 elvben van, Cat6a viszont mintha nem lenne (mondjuk itt ellentmondás is van egy jó webshop és a katalógus között, és gondolom nem a saját katalógusuk téved :DDD ), vagy talán csak UTP-ben. De ha meg csak Cat6a UTP-jük van, akkor marad az U/UTP kábel.

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    válasz Kormi76 #65141 üzenetére

    "Ami felmerült, hogy a DIGI modemhez közvetlenül csatlakozna a két router egyszerre, de sajnos nem sikerült megoldani a belépést, csak az egyik routeren"

    Nem is lehet, mert a DIGI PPPoE protokoll segítségével szolgáltat netet, vagyis felhasználó+jelszó párossal működik csak ("betárcsázós net"). Az más kérdés, hogy a routeren beállított PPPoE miatt nem kell valóban minden alkalommal "betárcsáznod". Emiatt viszont csak egy eszközön (számítógép, router) tudsz bejelentkezni, mert ha már egy másikon is próbálnál, akkor ugye ütközés lesz, mert már van egy (élő) csatlakozásod.

    Ha egy router megcsinálja a PPPoE-s felhasználó kezelést, akkor persze azután a router után már annyi és olyan eszközt kötsz, amennyit és amilyet nem szégyellsz, akár kanócon, akár éteren keresztül.

    Az "egységes" hálózatot amúgy nem értem, mert azt írtad, hogy 2 SSID-d van.

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    válasz tibbike01 #65199 üzenetére

    Túl sokat nem illene számítania.

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    válasz szetib #65233 üzenetére

    A repeatert felejtsd el. Egy dolog jó benne: hogy egyszerű. A mesh-re gyúrj rá, de akár mesh, akár nem mesh, a routereidet, ha egy mód van rá, kábellel kösd össze.

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

Új hozzászólás Aktív témák